Jump to content

Ομαδική Παραγγελία Ψαριών


Recommended Posts

Γενικά δεν υπάρχει customer service στην Ελλάδα, με εξαίρεση τον τουρισμό που τώρα κατάλαβαν όλοι πως πρέπει να λειτουργούν, και ότι για σωστές υπηρεσίες όλοι πληρώνουν ευχαρίστως (ναι, και οι Έλληνες).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 392
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 17 λεπτά, το μέλος invisiblesurfer έγραψε:

 

Τα μαγαζιά πλέον φέρνουν τα ίδια και τετριμμένα. Πόσες φορές έχω ακούσει να μου λένε στο τηλέφωνο "έχω παραλαβή την άλλη εβδομάδα, να δω τί ψάρια θα μου βάλει και βλέπουμε". Όλοι ψωνίζουν την επιλογή "assortment" που είναι και η φθηνότερη. Καταλαβαίνω βέβαια ότι για να βγουν χρήματα πρέπει να υπάρχουν και τα νέον τετρα, αλλά ρε παιδιά γιατί δεν μπορώ να έχω τη δυνατότητα να παραγγείλω συγκεκριμένα ψάρια που επιβεβαιωμένα έχει ο εκτροφέας και να τα πληρώσω σε λογική τιμή;

θα σου πω γιατί, της τελευταίες μέρες το έχω ψάξει το θέμα πολύ και η επικοινωνία πάει σύννεφο.

 

Η Ελλαδάρα μας για αυτούς είναι η Ελλαδιιιιιιιιιτσα. παραγγελίες τον 5-10 ψαριών ανά είδος τους είναι γελοιότητες και δεν ασχολούνται ούτε να το συζητήσουν. κάποια σπάνια ή μη τόσο εμπορεύσιμα είδη ψαριών δεν έχουν στην Ελλάδα και την ανάλογη ζήτηση απο εμάς τους χομπίστες. Οπότε όποιο πετ σοπ πάρει κάποιο τέτοιο ψάρι σε ποσότητα που αυτή θεωρούν το μίνιμουμ θα πουλήσει 5-10 και τα άλλα θα του μείνουν. Τα πράγματα είναι καλύτερα αν μαζευτεί ένα πόσο που θεωρητικά τους συμφέρει για να στείλουν ψάρια και αυτό είναι πχ για τον Ολανδο τα 350 ευρώ. Άντε με παρακάλια και αν τους πετύχεις στα κέφια να σου κάνουν που και που χάρη αν δουν ότι τους μένουν κάποια ψάρια περίσσευμα και θέλουν να τα ξεφορτωθούν.

Εγώ συνεχίζω της επαφές και τα παρακάλια αλλά δεν θα φιλήσω και κατουρημένες ποδιές για να αποκτήσω τα ψάρια που θέλω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ενδιαφέρομαι για 1 ζευγάρι Parosphromenus. Βέβαια θα θελα να δω αν υπάρχουν και άλλα ιδιαίτερα είδη απο κει που θα γίνει η παραγγελία.

Όσον αφορά το ruinemans υπάρχει μαγαζί στην ελλάδα που συνεργάζεται.

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπάρχει κ το http://www.tropicwater.eu/

Εχει μεγάλη ποικιλία και πολλά είδη που μ' ενδιαφέρουν. Δεν ξέρω όμως αν στέλνουν. Τους έχω στείλει μνμ να ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, dim84 said:

Επίσης υπάρχει κ το http://www.tropicwater.eu/

Εχει μεγάλη ποικιλία και πολλά είδη που μ' ενδιαφέρουν. Δεν ξέρω όμως αν στέλνουν. Τους έχω στείλει μνμ να ρωτήσω.

 

Πολύ ωραίο αυτό, αν κανει αποστολές θα τον κάνω πλούσιο :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και εμένα θα με ενδιέφεραν  2 αρσενικα και 4 θυληκά απο koi guppies αν βρούμε τελικά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος invisiblesurfer έγραψε:

 

Πολύ ωραίο αυτό, αν κανει αποστολές θα τον κάνω πλούσιο :)

Εχει καταλογο κατσε καλα http://www.tropicwater.eu/media/pdf/stockliste_fische.pdf

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω ενδιαφέρομαι αν βρεθούν είδη

Ή diamond ή moscow blue

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Σας ..

 

Και εγώ θέλω από 2 (2 Panda moor, 2 Τosakin) .. 

 

στην από πάνω λίστα δεν έχει δυστυχώς.. έχει όμως παπάδες!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Χρήστος                   (ότι μου κάτσει και με αρέσει απο γκαπι πάντως κάτι θα πάρω)
2. piranhas2                 ( Trichopsis vittata, Trichopsis shalleri, Trichopsis pumila) [ 1male, 2 females ]
3. ΣΤΑΜΑΤΗΣ              ( αν του κάτσει κάτι το ιδιαίτερο)
4. dim84                        ( Parosphromenus sp) [ 1 male, 1 female ]
5. paul.asty                   (  microrasbora sp και badis sp)
6. thedrowningman     (Butterfly Panda Moor, Tosakin.) [ 2 moor, 2 Tosakin ]
7. Θεοδόσης                 (Koi Guppy και Tiger Endlers)
8. natateo                      (Japan Blue Sword Tail Guppy)

9.wind.sa                       ( Moscow Blue, Moscow Green Guppy, Βlue Panda Guppy ) 

10.Mgregory                  ( Koi Guppy ) [ 2 males, 4 females ]

11.Danaesip                   ( diamond, moscow blue ) 

 

Link to comment
Share on other sites

Το 2017 βγήκε ένα νεο είδος, το Tuxedo Koi Guppy. Ειναι αρκετα σπανιο αλλα αν το βρούμε το θέλω. Και αναλόγως με την τιμή θα αγοράσω τα ανάλογα θηλυκά με αρσενικά(το ίδιο ισχύει και με τα Koi Guppy και Tiger Endlers). Αλλά όταν βρούμε τον προμηθευτη και δούμε τον κατάλογο ψαριων μπορεί να πάρω κι αλλα ψάρια

Έγινε επεξεργασία - Θεοδόσης
Link to comment
Share on other sites

Μου απάντησαν από tropicwater:

Dear Dimitris,

thank you for your E-Mail and your interest in our offered fishes!

We sell our fish only to customers and also we ship to Greece. Unfortunately a shipment to Greece is not very cheap: each Box ten kilogram included, costs € 120,00.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μου απάντησαν από tropicwater:
Dear Dimitris,
thank you for your E-Mail and your interest in our offered fishes!
We sell our fish only to customers and also we ship to Greece. Unfortunately a shipment to Greece is not very cheap: each Box ten kilogram included, costs € 120,00.
 
Μέσα για παραγγελία!! Έχει πολύ ψάρι παιδιά νομίζω είναι καλή φάση

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πωπωπω τι λίστα είναι αυτή ρε παιδιά!! Φωτιές φωτιές μας βάζετε... :P 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει πολλα είδη guppy που να έχει και θηλυκά και αρσενικά

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Θεοδόσης έγραψε:

Δεν έχει πολλα είδη guppy που να έχει και θηλυκά και αρσενικά

 

Αυτό μπορεί να διευκρινιστεί με το μαγαζι όταν θα μιλήσετε οριστικά για το πόσο και τι θέλετε..

 

Μην με κάνετε έτσι γιατί δεν θέλω πολύ να μπω και εγώ στην παραγγελία.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος piranhas2 έγραψε:

Μέσα για παραγγελία!! Έχει πολύ ψάρι παιδιά νομίζω είναι καλή φάση

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

δεκα κιλά 120 ευρώ να υπολογίσω πως ή κάθε σακουλίτσα είναι ένα κιλό με μέσα το πολύ  5 ψάρια να υποθέσω λόγο μεγάλου ταξιδιού δηλαδή δηλαδή 50 ψάρια έξοδα αποστολής 120 ευρώ. Έτσι για να έχουμε ένα μπούσουλα τη μας περιμένει.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι πουλάνε ψάρια μόνο σε πελάτες (We sell our fish only to customers...) !!! τη εννοεί;;;

πριν 2 ώρες, το μέλος Θεοδόσης έγραψε:

Δεν έχει πολλα είδη guppy που να έχει και θηλυκά και αρσενικά

Δεν πιστεύω απλά δείχνουν μόνο τα αρσενικά τα θηλυκά ίσος τα θεωρούν αυτονόητα. Αλλά όπως γράφτηκε αυτό μπορεί να διευκρινιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ξεφύγαμε απο τα γκάπη και επειδή βλέπω πως κάποια μέλη θέλουν και άλλα ψάρια εκτός τα γκάπη αλλάζω τον τίτλο απο ''Ομαδική παραγγελία Guppy'' σε ''Ομαδική παραγγελία Ψαριών'' και το θέμα μεταφέρεται στα γενικά περί γλυκού νερού.

 

Όσοι πιστή προσέλθετε και ότι βρούμε και το γουστάρουμε το παίρνουμε :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απ΄ ότι κατάλαβα μάλλον μιλάμε για τον κατάλογο από tropicwater.

Εγώ είμαι μέσα για παραγγελία από κει. Έχω ήδη στοχεύσει.

Link to comment
Share on other sites

Να ανακεφαλαιώσουμε.

πείρα 3 αρνητικές απο κάπρους επαγγελματίες-χομπιστες.

Ένας με έδωσε τρελές τιμές 10-15 ευρώ το ψάρι και μιλάμε για γκάπη.

Ένας έχει μικρή ποικιλία και δεν ξέρω πόση ποσότητα έχει και έχει μόνο γκάπη.

Μένουν δυο μεγάλη παραγωγοί.

 

http://www.tropicwater.eu/

Μένει να διευκρινιστεί αν μπορούμε να παραγγείλουμε σαν χομπίστες και να ξέρουμε μια σακούλα με ψάρια μέγεθος τέτρα πόσα έχει μέσα και πόσο ζυγίζει αφού για δέκα κιλά θέλει 120 ευρώ μεταφορικά.

 

https://www.ruinemans.com/en-GB/2/home.html

Στέλνει μόνο σε επαγγελματίες και όχι σε χομπιστες. Το θετικό εδώ είναι ότι έχει βρεθεί πετ σοπ που συνεργάζεται με την συγκεκριμένη εταιρεία και μπορεί να μεσολαβήσει για εμάς εφόσον τα ψάρια που βλέπουμε στην σελίδα του ruinemans είναι διαθέσιμα. Στην ουσία ότι ψάρια διαλέξουμε θα τα στείλουμε στον πετσοπα αυτός στον παραγωγό και θα μας πει ο παραγωγός πια έχει διαθέσιμα και πια όχι. 

 

Αν υποθέσουμε ότι στην τελική μπορούμε να παραγγείλουμε και απο τους δυο θα πρέπει να αποφασίσουμε ποιον θα διαλέξουμε (μάλλον αυτόν που έχει τα περισσότερα ψάρια που ενδιαφέρουν στην πλειοψηφία εμάς).

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει και εμένα για καποια ψαρια στον ruinemans

Link to comment
Share on other sites

Έχω στείλει μήνυμα για διευκρίνιση. Αύριο μάλλον θα χω απάντηση

Link to comment
Share on other sites

νομιζω καλυτερα να παμε μέσο του μαγαζιου , πιο ασφάλεια  νομιζω , το καταστημα βρίσκεται Αθηνα?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απο Ruinemans έχω ξαναπάρει ψάρια κ άγρια. Έρχονται πάντα σε πολύ καλή κατάσταση και "στρωμένα".

 

Το tropicwater πρέπει να συνεργάζεται με glasser.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...