Jump to content

Επεξεργασία νερού με τύρφη μέρος δεύτερο.


Recommended Posts

Γειά σας παιδιά.

Μετά από έναν χρόνο αποχής από το χόμπι επέστρεψα δρημίτερος και κλασικά όπως λένε οι τάσεις της μόδας και οι παραδώσεις  έβαλα έναν μικρο μονομάχο στο 60λιτρο(καθαρά 50λιτρα) ενυδρείο που είχα τα guppy αφού πρώτα το καθάρισα καλά και έκανα έλεγχο αν υπάρχει κάτι ασβεστολιθικό χρησιμοποιόντας aqua forte. Γιατί την πάτησα με το πρώιν 17λιτρο μονομαχοενυδρείο  ανακάλυψα πρόσφατα ότι η άμμος που είχα ήταν ασβεστολιθική και έχασα δυο ψάρια από ασθένειες. (απλά αμμό συσκευασμένη από το pet shop ποτέ ξανά είναι πανάκριβη και δεν ξέρεις τι έχει). Ο μονομάχος έχει αναξωογονηθεί αρκετά σε σχέση με την μέρα που τον έβαλα εμφάνισε ζωηρότερα χρώματα,με κάνει παιχνίδια τον έχω εδώ και 4 μέρες,  όμως σκέφτομαι  αργότερα να επεξεργάζομαι το νερό αλλαγής με τύρφη γιατί το νερό της βρύσης έχει ph 8,4 , gh 10 kh 10. Και δεν ξέρω αν κάνει κάτι το ξύλο που του έβαλα για να έχει σαν προσωπικό χώρο άκουσα ότι λίγο βοηθάει.

-Αν έκανε κανείς ένα αντίστοιχο πείραμα με περίπου τις ίδιες συνθήκες πόσα γραμμάρια τύρφης θα προτείνατε για 10 ή 12 λίτρα νερού?Η τουλάχιστον με πόσα να ξεκινήσω για να το φέρω σταδιακά(μιλάω για μια μικρή αλλαγή 20%)

 

-Έκανα ένα πείραμα σε ένα βαρελάκι με 10 λίτρα  και έβαλα 12 γραμμάρια τύρφης. Η kh και gh έπεσαν 3 μονάδες όμως το ph έπεσε μόνο 0,5  μονάδες είναι λογικό?

 

-Και κάτι τελευταίο πώς θα δω αν το σφουγκαράκι του φίλτρου είναι ενεργού άνθρακα γιατί είδα σε αλλό forum ότι ο άνθρακας τραβάει τις τανίνες και τα χουμικά οξέα από την τύρφη ή από οτιδήποτε.   

 

-Αντίστροφη όσμωση δεν έχω την δυνατότητα να αγοράσω επίσης το απιονισμένο νερό είναι απαγορευτικό που το προτείνουν όλοι γιατί δεν φιλτράρεται. Καμιά εναλλακτική λύση?

 

Μετράω με υγρα τέστ όμως θα πάρω και υγρό τεστ για το ph γιατί τώρα μετράω με ηλεκτρονικό phμετρο που το έφτιαξα λόγω πτυχιακής εργασίας και οι τιμές είναι λίγο προσεγκιστηκές το όργανο δεν είναι έτοιμο ακόμη. Πως θα γίνει? Θα ετοιμάζω με χρήση φίλτρου 10λίτρα νερού αλλαγής με τύρφη και οι ρυθμίσεις των παραμέτρων θα γίνουν ομαλά με εβδομαδιαίες αλλαγές 15-20% ένα μικρό ψαράκι δεν νομίζω να χρειάζεται παραπάνω αλλαγές σε τόσο μεγάλο ενυδρείο και με τόσο λίγο που τρώει.

 

Link to comment
Share on other sites

Ένα θέμα με τύρφη το είχα ανοίξει και παλαιότερα επειδή παρατηρούσα το ph στο νερό στο βαρέλι που πειραματιζόμουνα να μη πέφτει ούτε για αστείο με την τύρφη κάνοντας τεστ με υγρά.Τα πειράματα θα τα συνεχίσω στο βαρέλι όμως είμαι στο δήλιμμα να κρατάω καλύτερα σταθερό ph και γενικά τις συνθήκες κάνοντας τακτικές και μικρές εβδομαδιαίες αλλαγές με αποχλωριομένο και νερό βρύσης ίδιας θερμοκρασίας ή να αρχίζω αλλαγές με τύρφες. Γιατί πρόσφατα όσο ετοίμαζα το ενυδρείο διάβασα πολλά πράγματα ακόμη για τους μονομάχους και από διάφορα forum ακόμη και ξένα που λένε ότι η σταθερότητα των συνθηκών στα betta είναι ποιο σημαντικές από οτιδήποτε και ότι είναι αρκετά ευαίσθητα σε αλλαγές. Γενικώς το ενυδρείο το setαρα ειδικά για αυτό το ψάρι με αρκετά χαμηλή ροή νερού χρησιμοποιώντας spray bar,περιορισμένο φωτισμό, καθαρό και αποστοιρωμένο βαρέλι ειδικά για το νερό που μπαίνει στις αλλαγές, χώρος άνω των 30 λίτρων, έβαλα ξύλο και επιπλέον πέτρες μαζί με τα φυτά που υπήρχαν για να έχει κρυψώνες, θα του πάρω και καμιά ακόμη λιχουδιά για να γίνει τούμπανο.Τώρα το μόνο που με αγχώνει αρκετά είναι η χημεία του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος bettafish έγραψε:

Ένα θέμα με τύρφη το είχα ανοίξει και παλαιότερα επειδή παρατηρούσα το ph στο νερό στο βαρέλι που πειραματιζόμουνα να μη πέφτει ούτε για αστείο με την τύρφη κάνοντας τεστ με υγρά.Τα πειράματα θα τα συνεχίσω στο βαρέλι όμως είμαι στο δήλιμμα να κρατάω καλύτερα σταθερό ph και γενικά τις συνθήκες κάνοντας τακτικές και μικρές εβδομαδιαίες αλλαγές με αποχλωριομένο και νερό βρύσης ίδιας θερμοκρασίας ή να αρχίζω αλλαγές με τύρφες. Γιατί πρόσφατα όσο ετοίμαζα το ενυδρείο διάβασα πολλά πράγματα ακόμη για τους μονομάχους και από διάφορα forum ακόμη και ξένα που λένε ότι η σταθερότητα των συνθηκών στα betta είναι ποιο σημαντικές από οτιδήποτε και ότι είναι αρκετά ευαίσθητα σε αλλαγές. Γενικώς το ενυδρείο το setαρα ειδικά για αυτό το ψάρι με αρκετά χαμηλή ροή νερού χρησιμοποιώντας spray bar,περιορισμένο φωτισμό, καθαρό και αποστοιρωμένο βαρέλι ειδικά για το νερό που μπαίνει στις αλλαγές, χώρος άνω των 30 λίτρων, έβαλα ξύλο και επιπλέον πέτρες μαζί με τα φυτά που υπήρχαν για να έχει κρυψώνες, θα του πάρω και καμιά ακόμη λιχουδιά για να γίνει τούμπανο.Τώρα το μόνο που με αγχώνει αρκετά είναι η χημεία του νερού.

 

-Αντίστροφη όσμωση δεν έχω την δυνατότητα να αγοράσω

Με το νερο, που εχεις, παρε καλυτερα Α/Ο φιλτρο.

http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30174

Εγω εχω Aquili Reverse Osmosis Kit RO Classic , 50€. Μια χαρα δουλευει(καθε 2 χρονια αλλαζω μεμβρανη, Kh=7 στ βρυση). Θα ξοδεψεις για τυρφη πολυ παραπανω λεφτα, ομως αποτελεσμα .... Βλεπεις και μονος σου.

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ με το τεστ της sera για ph και gh βλέπω ph 8 και gh 15 στο νερό βρύσης.Απλά δεν ξέρω ποιο τεστ να πιστέψω.:jawdrop: Και στο τελευταίο πείραμα στο βαρέλι με λίγη τύρφη της sera κατέβηκαν ph7,5 και gh 14 σύμφωνα με τα τεστ της sera. Έβαλα σε 10 λιτρα 12 γραμμάρια για αρχή ίσω χρειαστει διπλάσια ή και τριπλάσια ποσότητα.

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 29/10/2018 at 10:26 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

 

-Αντίστροφη όσμωση δεν έχω την δυνατότητα να αγοράσω

Με το νερο, που εχεις, παρε καλυτερα Α/Ο φιλτρο.

http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30174

Εγω εχω Aquili Reverse Osmosis Kit RO Classic , 50€. Μια χαρα δουλευει(καθε 2 χρονια αλλαζω μεμβρανη, Kh=7 στ βρυση). Θα ξοδεψεις για τυρφη πολυ παραπανω λεφτα, ομως αποτελεσμα .... Βλεπεις και μονος σου.

Αυτή η όσμωση πάντως καλή τιμή έχει νά ρωτήσω κάτι η μονάδα απιονισμού (+20 ευρώ) τι κάνει?

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος bettafish έγραψε:

Αυτή η όσμωση πάντως καλή τιμή έχει νά ρωτήσω κάτι η μονάδα απιονισμού (+20 ευρώ) τι κάνει?

Με απλα λογια, σχεδον ιδια δουλεια κανει με τ μεμβρανη Α/Ο, απλα με διαφορετικο τροπο.Αν εχεις παρα πολυ σκληρο νερο στην βρυση(>30 dGh), θα χρεαστεις και μοναδα απιονισμου.

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν χρειάζομαι.

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...