Jump to content

Potamorrhaphis


dim84

Recommended Posts

Λέω να γράψω κάποια πράγματα για τα αγαπημένα μου και ιδιαίτερα ψάρια του γένους Potamorrphaphis. To γένος αυτό ανήκει στην οικογένεια Belonidae – Needlefishes.

Γενικά όλη αυτή η οικογένεια των ζαργανοειδών έχει πολύ ενδιαφέροντα είδη και πάντα μου κέντριζαν το ενδιαφέρον αλλά είναι πολύ δύσκολο να βρεθούν τέτοια ψάρια.

Το κοινό τους χαρακτηριστικό είναι το στενό μακρύ σώμα και το επίσης μακρύ τους στόμα στο οποίο υπάρχουν πολλά μικρά κοφτερά δόντια και ότι κινούνται ακριβώς στην επιφάνεια του νερού. Ζουν σε αργοκίνητα, "μαλακά" νερά. Όλα τα Potamorrphaphis είναι γλυκού νερού και απαντώνται στην Ν. Αμερική.

 

Είδη Potamorrphaphis  (Υπάρχουν 4 αναγνωρισμένα είδη και είναι όλα γλυκού νερού)

Potamorrhaphis eigenmanni

Potamorrhaphis guianensis

Potamorrhaphis labiatus

Potamorrhaphis petersi

 

Τα ψάρια αυτά τα έψαχνα χρόνια και ήταν πολύ δύσκολο να βρεθούν. Οπότε όλη η διαδικασία ήταν μια ιεροτελεστία για μένα απ΄ την αρχή της αναζήτησης τους μέχρι που μπήκαν στο ενυδρείο πέρσι. Επρόκειτο για 1 Potamorrhaphis guianensis και 2 Potamorrhaphis labiatus. Να πω, ότι και στο νετ υπάρχουν πολύ λίγες πληροφορίες γι' αυτά τα ψάρια, όποτε δεν ήξερα και τι θα συναντήσω.

Στο θέμα της διατροφής τους που ίσως είναι και το πιο δύσκολο κομμάτι στη συντήρησή τους (τουλάχιστον απ΄τις λίγες αναφορές που βρήκα), όλα τα είδη potamorrhaphis είναι θηρευτές στη φύση και τρέφονται με μύγες και άλλα έντομα που πέφτουν στο νερό, μικρά ψάρια και γενικά κυνηγάνε ότι μπορούν να καταπιούν αλλά μονάχα ότι κινείται κοντά στην επιφάνεια του νερού. Γενικά δεν ασχολούνται με τροφή που υπάρχει σε πιο χαμηλά στρώματα.

Ευτυχώς δεν συνάντησα ιδιαίτερη δυσκολία καθώς δεχόντουσαν απ΄την αρχή κατεψυγμένη. Από ζωντανή δίνω όταν έχω fruit flies, τρώνε επίσης διάφορες κατεψυγμένες krill, mysis, κ.α, αποξηραμένα gammarus και πλέον τρώνε και flakes.

 

Οι φωτογραφίες μου τ' αδικούν.. :thumbdown:IMG_20181015_175548.thumb.jpg.c1aa9165e3bfbd4de14c144d6b35211c.jpg

IMG_20181015_175541.jpg

IMG_20181015_180147.jpg

IMG_20181015_180205.jpg

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Πες μας λίγα παραπάνω για αυτά τα όμορφα ψάρια!

Συμθηκες διαβίωσης? 

Ελάχιστο μήκος και πλάτος ενυδρείου?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο που τα χω προς το παρών, έχει 120cm μήκος και πλάτος 40, ύψος 60. Αν και ύψος δεν ενδιαφέρει καθόλου τα συγκεκριμένα, μόνο τα leopoldi που έχω.

Τα ψάρια είναι γύρω στα 15-16 εκ τώρα. Είναι μαζί με 3 Pterophyllum leopoldi (σκοπεύω να προσθέσω και άλλα).

Θερμοκρασία 27c, Ph 6.8

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα στην αρχη, που ειναι τα ψαρια!!!!!!!!!!!!

:thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ιδιαίτερα ψάρια! 

 

Τι τελικό μέγεθος αποκτούν; Μεγαλώνουν αρκετά ή μένουν έτσι μικρουτσικά; Δυσκολεύτικες να τα βρεις; Πως συμπεριφέρονται στο ενυδρείο; Είναι κινητικά; Θέλουν κοπαδάκι;

Και μετά από την βροχή ερωτήσεω να πω ότι και εγώ δε θα δίσταζα να τα φιλοξενήσω σε ένα ενυδρείο αποκλειστικά για αυτά. Βέβαια,  δε ξέρω πως θα έπρεπε να διαμορφωθεί το ενυδρείο για να πέφτει το μάτι πάνω στα ψαράκια! 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον και πρωτότυπο για τα ελληνικά δεδομένα... ίσως είσαι ο μόνος που τα έχει!

 

ΥΓ. Μοιάζουν με ζαργάνες:hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος theodor72 έγραψε:

Ιδιαίτερα ψάρια! 

 

Τι τελικό μέγεθος αποκτούν; Μεγαλώνουν αρκετά ή μένουν έτσι μικρουτσικά; Δυσκολεύτικες να τα βρεις; Πως συμπεριφέρονται στο ενυδρείο; Είναι κινητικά; Θέλουν κοπαδάκι;

Και μετά από την βροχή ερωτήσεω να πω ότι και εγώ δε θα δίσταζα να τα φιλοξενήσω σε ένα ενυδρείο αποκλειστικά για αυτά. Βέβαια,  δε ξέρω πως θα έπρεπε να διαμορφωθεί το ενυδρείο για να πέφτει το μάτι πάνω στα ψαράκια! 

 

Tα labiatus γίνονται γύρω στα 18 εκ. Τα guianensis φτάνουν κοντά στα 30 εκ. Τουλάχιστον στην φύση. Γενικά ναι πολύ σπάνια θα τα δεις σε λίστες. Ακόμα και για το εξωτερικό, πόσο μάλλον για την ελλάδα. Τα έψαχνα φαντάσου κάποια χρόνια. Πέρσι τα βρήκα. Άμα τα ξαναπετύχω μάλλον θα προσθέσω και άλλα. Προτιμούν να βρίσκονται σε μικρές ομάδες. Δεν είναι ιδιαίτερα κινητικά ψάρια. Κινούνται αργά τσεκάροντας την επιφάνεια για τροφή.

Γενικά θέλουν χώρο στην επιφάνεια του νερού να κινούνται άνετα. Αν μπουν σε ενυδρείο που είναι τα μόνα που υπάρχουν μέσα, λόγο ότι βρίσκονται και κινούνται μόνο κάτω ακριβώς απ' την επιφάνεια του νερού, όπως τα hatchetfish ας πούμε, το ενυδρείο θα φαινόταν άδειο. Αλλά αυτά είναι και γούστα.

Ένα άλλο είναι ότι τα στόματα ραμφοειδή όπως είναι, είναι κάπως ευαίσθητα και αν τρομάξουν μπορεί να χτυπήσουν στα τοιχώματα του ενυδρείου και να τα τραυματίσουν. Γι΄αυτό χρειάζεται ήρεμος χειρισμός όταν κάνουμε κάποια εργασία στο ενυδρείο.

 

 

πριν 1 ώρα, το μέλος bbetta έγραψε:

Πολύ ενδιαφέρον και πρωτότυπο για τα ελληνικά δεδομένα... ίσως είσαι ο μόνος που τα έχει!

 

ΥΓ. Μοιάζουν με ζαργάνες:hehe

Μπορείς να πείς πώς είναι ζαργάνες.. γλυκού

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...