Jump to content

Εντελώς ασχετος με το θαλασσινο!


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. Μια μικρη ενημέρωση και λιγο βοήθεια. Αυριο τελειώνω το "στρώσιμο" με τα βακτήρια. Τι πρέπει να κανω μετά? Να ξεκινήσω τεστ? Και αν ναι ποια? Η αλγη αντί να φεύγει μεγαλώνει, εχει βγαλει μαλλί όλος ο αραγωνιτης .. 86a49ef0f50e1572819cf83344a28e3d.jpg

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν βοηθάει πολύ η φωτο άλλα πρέπει να είναι διατομικη .

Θα φύγει...

Τεστ 

Φυσικά αμμωνία και νιτρώδη για αρχή ώστε να σιγουρευτούμε ότι το ενυδρείο δεν είναι τοξικό!

Μετά τεστ νιτρικών και kh. 

Αυτά θα τα χρησιμοποιείς πιο πολύ απ όλα.

Και τέλος  ασβέστιο και μαγνήσιο όταν θα έχεις κοράλλια!

Link to comment
Share on other sites

Δεν βοηθάει πολύ η φωτο άλλα πρέπει να είναι διατομικη .
Θα φύγει...
Τεστ 
Φυσικά αμμωνία και νιτρώδη για αρχή ώστε να σιγουρευτούμε ότι το ενυδρείο δεν είναι τοξικό!
Μετά τεστ νιτρικών και kh. 
Αυτά θα τα χρησιμοποιείς πιο πολύ απ όλα.
Και τέλος  ασβέστιο και μαγνήσιο όταν θα έχεις κοράλλια!
Ευχαριστω πολυ. Κατι αλλο. Εχω θεμα με τις κάλτσες που έχω βαλει. Μπουκώνουν ευκολα. Υπαρχει καποιο αλλο υλικό για ααυτην την χρήση?

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν βοηθάει πολύ η φωτο άλλα πρέπει να είναι διατομικη .
Θα φύγει...
Τεστ 
Φυσικά αμμωνία και νιτρώδη για αρχή ώστε να σιγουρευτούμε ότι το ενυδρείο δεν είναι τοξικό!
Μετά τεστ νιτρικών και kh. 
Αυτά θα τα χρησιμοποιείς πιο πολύ απ όλα.
Και τέλος  ασβέστιο και μαγνήσιο όταν θα έχεις κοράλλια!
Καλησπερα. Εκανα μερικά τεστ. Nh3-0 po4-0,03 no2-0 no3-0 ph-8.15. 1026 με το ρεφρακτομετρο και 24 με 25 βαθμους το νερο. Πρεπει να κανω καποιο αλλο τεστ για αρχη?

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εκανα μερικά τεστ. Nh3-0 po4-0,03 no2-0 no3-0 ph-8.15. 1026 με το ρεφρακτομετρο και 24 με 25 βαθμους το νερο. Πρεπει να κανω καποιο αλλο τεστ για αρχη?

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Α ξεχασα να πω οτι τα τεστ ειναι της salifert. Τωρα πηγα να κανω τεστ της red sea gia kh αλλα δεν βγαζω και πολυ ακρηcb865231c6e6ceb092fa44c090354682.jpg

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος koliastras21 έγραψε:

Καλησπερα. Εκανα μερικά τεστ. Nh3-0 po4-0,03 no2-0 no3-0 ph-8.15. 1026 με το ρεφρακτομετρο και 24 με 25 βαθμους το νερο. Πρεπει να κανω καποιο αλλο τεστ για αρχη?

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εάν θες πάρε για το ασβέστιο και μαγνήσιο γιατί kh είδα έκανες. 

Link to comment
Share on other sites

Εάν θες πάρε για το ασβέστιο και μαγνήσιο γιατί kh είδα έκανες. 
Ασβεστιο και μαγνήσιο πρεπει να κανω απο τωρα? Δεν εχω τιποτα ακόμα μεσα στο ενυδρειο. Απλα ήθελα να ρωτήσω
Αν οι τιμες ειναι καλες για να βαλω κανα ψαράκι. Εχω το σετ της red sea.

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μπράβο Σπύρο. Το πας πολύ ωραία και δείχνεις άπειρη υπομονή.

 

Πότε ξεκίνησες τα βακτήρια ρε συ; και μαζί είχες βάλει κάνα τούλι με τροφή;

 

Σόρρυ αν τα έχεις πει και έχω μείνει πίσω αλλά ξέρεις τον λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μπράβο Σπύρο. Το πας πολύ ωραία και δείχνεις άπειρη υπομονή.
 
Πότε ξεκίνησες τα βακτήρια ρε συ; και μαζί είχες βάλει κάνα τούλι με τροφή;
 
Σόρρυ αν τα έχεις πει και έχω μείνει πίσω αλλά ξέρεις τον λόγο.
Γεια σου ρε Γιάννη! Πριν 2 εβδομάδες ξεκίνησα και εχθες τςλειωσε το στρώσιμο σύμφωνα με τον κατασκευαστή. Τροφη έριχνα λιγο με το χερι ανα 2 μερες. Και αλλαγή ανθρακα αντιφως ανα 3 μερες(2 φορες το εκανα αυτο) και καθάρισμα το σκιμερ. Δεν εχω κανει αλλαγή νερου ακομα.

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται κουλό από τη μια που σ είναι 0 τα νιτρικά. Σήμερα έκανες πρώτη φορά τεστ;

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές είναι οκ. Κανείς μια αλλαγή νερού, βάζεις βακτήρια και είσαι έτοιμος για το νέο σου κάτοικο. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται κουλό από τη μια που σ είναι 0 τα νιτρικά. Σήμερα έκανες πρώτη φορά τεστ;
Ναι σήμερα. Με salifert.

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου λέει ο Νίκος τότε.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου λέει ο Νίκος τότε.
Επειδη θα κανω μια παραγγελία αυριο μεθαύριο. Πρεπει να παραγγείλω καμια γαριδα η κανενα σαλιγκάρι για καθαρισμα? Υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να εχω σε περίπτωση που παει κατι στραβα? Στο σαμπ τα καλωδια εχουν πιασει γλίτσα(πολυ λιγο) . Υπαρχει κατι για να φυγει? 31683f17f2b2bf445cfd0b7a62253729.jpg

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάρε και από τα 2 μόνο καλό σου κάνουν.

 

Όταν καθρίσεις το σαμπ κάποια στιγμή καθάρισε και τα καλώδια. 

Link to comment
Share on other sites

Πάρε και από τα 2 μόνο καλό σου κάνουν.
 
Όταν καθρίσεις το σαμπ κάποια στιγμή καθάρισε και τα καλώδια. 
Με chaeto γινεται τιποτα η τα ιδια θα έχω? Για τα λιτρα μου πόσες να παρω? Και αν μπορεις να μου πεις την ονομασια τους για να μην παρω τίποτε αλλο. [emoji849]

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1ον και κύριον. Μην το παραφορτώσεις αμέσως. Εσύ τι σκέφτεσαι να βάλεις για αρχή. και θα σου πω.

 

2ον η χαέτο είναι για τα νιτρικά σου, όχι για την γλίτσα σου. Εφόσον μετράς από την αρχή 0 άστην ακόμα. άμα χρειαστεί θα σου δώσω εγώ όση θες.

 

3ον όσον αφορά τις γαρίδες (απάντα μου στο 1ο) για αρχή πάρε μία lysmata amboinensis.

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα γαριδες ηθελα και 3-4 clown θα βαλω για αρχη και σε κανα μηνα βλεπουμε. Αν θελω να προσθεσω κατι ενδιαμεσα θα ρωτάω τα παιδια εδω στο φορουμ η εσενα και θα παω αναλόγως.

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος koliastras21 έγραψε:

Τιποτα γαριδες ηθελα και 3-4 clown θα βαλω για αρχη και σε κανα μηνα βλεπουμε. Αν θελω να προσθεσω κατι ενδιαμεσα θα ρωτάω τα παιδια εδω στο φορουμ η εσενα και θα παω αναλόγως.

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Προχώρα!!!! 

Link to comment
Share on other sites

1ον και κύριον. Μην το παραφορτώσεις αμέσως. Εσύ τι σκέφτεσαι να βάλεις για αρχή. και θα σου πω.
 
2ον η χαέτο είναι για τα νιτρικά σου, όχι για την γλίτσα σου. Εφόσον μετράς από την αρχή 0 άστην ακόμα. άμα χρειαστεί θα σου δώσω εγώ όση θες.
 
3ον όσον αφορά τις γαρίδες (απάντα μου στο 1ο) για αρχή πάρε μία lysmata amboinensis.
Κατι αλλο ρε γιαννη. Στις αλλαγες νερου κλεινω τις βανες και αλλαζω το νερο απο το σαμπ ετσι? Και τα βακτηρια τα ριχνω πριν την αλλαγη η μετα? Εννοώ μεσα στο σαμπ τα ριχνω η απευθείας στην γυάλα?

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είσαι αρχές εγώ θα έκανα και μια σκούπα να φύγει η διατομική η πολλή. Οπότε κλείσε τις βάνες και κάνε από το πάνω την αλλαγή. 

 

Τα βακτήρια άλλοι τα βάζουν ή στο βαρέλι που έχουν το νερό της αλλαγής ή στο ενυδρείο. Εγώ τα ρίχνω πάντα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είσαι αρχές εγώ θα έκανα και μια σκούπα να φύγει η διατομική η πολλή. Οπότε κλείσε τις βάνες και κάνε από το πάνω την αλλαγή. 
 
Τα βακτήρια άλλοι τα βάζουν ή στο βαρέλι που έχουν το νερό της αλλαγής ή στο ενυδρείο. Εγώ τα ρίχνω πάντα στο ενυδρείο.

Ωραια. Αυτο θα κανω, οπότε προχωραω και οπου κολλήσω ρωταω.

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...