Jump to content

Εντελώς ασχετος με το θαλασσινο!


Recommended Posts

 
Αυτή η βάση των φωτιστικό καλύπτει όλο το ενυδρείο?
Λειτουργεί σαν καπάκι?
Ελπίζω πως όχι!!!!
Οχι. Θα κρεμαστει απο το ταβάνι.

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν σε βοηθάει καθόλου, εγώ τα φλοτεράκια τα βάζω μέσα σε φιαλίδιο από DEPON για προστασία τους από σαλιγκάρια ή αιωρούμενα σωματίδια που μπορεί να τα μπλοκάρουν και να μην λειτουργήσουν. Τουσ κάνω 2-3 τρύπες περιμετρικά και μια στο καπάκι για να μην εγλωβίζεται αέρας. Το στέλεχος του φλοτέρ βγαίνει από τρύπα στο καπακι που κάνω και το βιδώνω σε πλαστικη βάση ή από plexi, με γυρισμένεσ άκρες και το κρεμάω στο ενυδρείο, φαντάσου το σαν ένα Ζ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν σε βοηθάει καθόλου, εγώ τα φλοτεράκια τα βάζω μέσα σε φιαλίδιο από DEPON για προστασία τους από σαλιγκάρια ή αιωρούμενα σωματίδια που μπορεί να τα μπλοκάρουν και να μην λειτουργήσουν. Τουσ κάνω 2-3 τρύπες περιμετρικά και μια στο καπάκι για να μην εγλωβίζεται αέρας. Το στέλεχος του φλοτέρ βγαίνει από τρύπα στο καπακι που κάνω και το βιδώνω σε πλαστικη βάση ή από plexi, με γυρισμένεσ άκρες και το κρεμάω στο ενυδρείο, φαντάσου το σαν ένα Ζ
Καπως ετσι βγηκε. [emoji23]9a22d5cd101d8368f0bb53af11266545.jpg8469d1bac495c8bafb856f1f0b880327.jpg

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ωραίο το έφτιαξες, μόνο μια παρατήρηση...  το φλοτέρ πώς το στήριξες μέσα στο φιαλίδιο? γατί δεν φαίνεται από τη φωτογραφία

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονιά σε ολους, με υγεια! Μια ερώτηση, πως θα κολλησω τον βράχο που θα παρω? Τι υλικό πρέπει να παρω?

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος koliastras21 έγραψε:

Καλη χρονιά σε ολους, με υγεια! Μια ερώτηση, πως θα κολλησω τον βράχο που θα παρω? Τι υλικό πρέπει να παρω?

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

παραδοσιακός σίγουρος τρόπος είναι ντίζα πλαστική με παξιμάδια, εποξική κόλλα, ταιραπ και φαντασία... αρκετοί παίζουν και με ένα τσιμεντάκι της durostick αλλά δεν θυμάμαι ποιο είναι... 

Έγινε επεξεργασία - dano23
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια με το σκιμερ. Βγαζει πολύ αφρό. Ενω πρωτη μερα που το δοκίμασα έβγαζε κανονικο αφρο6274ebb0446908860df7b6f87bdf4462.jpg

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος koliastras21 έγραψε:

Βοήθεια με το σκιμερ. Βγαζει πολύ αφρό. Ενω πρωτη μερα που το δοκίμασα έβγαζε κανονικο αφρο6274ebb0446908860df7b6f87bdf4462.jpg

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

στους πόσους πόντους έχεις το σώμα μέσα??? τι ρυθμίσεις εχεις κάνει στον αέρα??? 

Link to comment
Share on other sites

στους πόσους πόντους έχεις το σώμα μέσα??? τι ρυθμίσεις εχεις κάνει στον αέρα??? 
Ωραια[emoji849]. Στο μαχ το εχω γυρισμένο αλλα οταν το βαζω στο 1 βγαζει πιο πολυ αφρο. Τι εννοείς το σωμα? d39c4c0783decf3a5a14cee2893f55a4.jpg

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

άμα είναι στο μαξ γυρισμένο δλδ τέρμα ανοιχτός αέρας είναι wet skimming και γεμίζει νερό γρήγορα συνήθως... εσύ θέλεις να ανεβάζει την βρωμιά ο αφρός και όχι να γεμίζει το καπ τόσο γρήγορα... αυτό βέβαια ανάλογα την περίπτωση το αλλάζεις δλδ αν θες wet ή dry... το σώμα εννοώ το σκιμμερ πόσους πόντους είναι βυθισμένο?? ο κατασκευαστής δίνει ένα εύρος συνήθως που μπορεί να παίξει σωστά... 

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

άμα είναι στο μαξ γυρισμένο δλδ τέρμα ανοιχτός αέρας είναι wet skimming και γεμίζει νερό γρήγορα συνήθως... εσύ θέλεις να ανεβάζει την βρωμιά ο αφρός και όχι να γεμίζει το καπ τόσο γρήγορα... αυτό βέβαια ανάλογα την περίπτωση το αλλάζεις δλδ αν θες wet ή dry... το σώμα εννοώ το σκιμμερ πόσους πόντους είναι βυθισμένο?? ο κατασκευαστής δίνει ένα εύρος συνήθως που μπορεί να παίξει σωστά... 
Δςν ξέρω τι ειναι το wet και το dry. Δεν θελω πάντως να γεμίζει γρήγορα το καπάκι. Στους 35 πόντους ειναι βυθισμένο.

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, dano23 said:

άμα είναι στο μαξ γυρισμένο δλδ τέρμα ανοιχτός αέρας είναι wet skimming και γεμίζει νερό γρήγορα συνήθως... εσύ θέλεις να ανεβάζει την βρωμιά ο αφρός και όχι να γεμίζει το καπ τόσο γρήγορα... αυτό βέβαια ανάλογα την περίπτωση το αλλάζεις δλδ αν θες wet ή dry... το σώμα εννοώ το σκιμμερ πόσους πόντους είναι βυθισμένο?? ο κατασκευαστής δίνει ένα εύρος συνήθως που μπορεί να παίξει σωστά... 

μονο οταν κλεινω αυτο πεφτει καπως.

BF9F85E7B6AAE2DE90F6798618ED4FF289105946.jpg

Link to comment
Share on other sites

η στάθμη του νερού σου με κλειστό αυτό τελείως είναι κάτω απ το καπ?? διάβασε λίγο τις οδηγίες για το σκιμμερ σου και δες πόσους πόντους προτείνει ο κατασκευαστής βύθισμα... ποιο σκιμμερ έχεις??? 

Link to comment
Share on other sites

η στάθμη του νερού σου με κλειστό αυτό τελείως είναι κάτω απ το καπ?? διάβασε λίγο τις οδηγίες για το σκιμμερ σου και δες πόσους πόντους προτείνει ο κατασκευαστής βύθισμα... ποιο σκιμμερ έχεις??? 
Τελικα αμα κλεινω αυτο που σου εδειξα σταματαει να βγαζει αφρους και ανεβαζει σκετο νερο. Το bubble magus 7 εχω.

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Suggest water level for exterior of protein skimmer around 25~27cm. ξεκιναμε από αυτό... 

Link to comment
Share on other sites

Suggest water level for exterior of protein skimmer around 25~27cm. ξεκιναμε από αυτό... 
Το βαζω 29 εκ. Δεν εχω αλλον χώρο και κανει τα ιδια παλι.

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παίξε με το διπλανό κύλινδρο από αυτόν του αέρα... είναι για την στάθμη του νερού νομίζω... 

Link to comment
Share on other sites

παίξε με το διπλανό κύλινδρο από αυτόν του αέρα... είναι για την στάθμη του νερού νομίζω... 
Τα δοκίμασα ολα. Δεν μπορω να καταλάβω τι ειναι. Και ψηλά που το σηκώνω τα ιδια.

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δλδ με. τερμα κλειστή την βίδα και με παίξιμο του κυλίνδρου δίπλα από αυτό ανεβαίνει το νερό τέρμα πάνω??? 

Link to comment
Share on other sites

τον μεγάλο λευκό κύλινδρο που τερματίζει κάτω είναι για ρύθμιση... 

Link to comment
Share on other sites

τον μεγάλο λευκό κύλινδρο που τερματίζει κάτω είναι για ρύθμιση... 
Ναι το δοκίμασα σε ολες τις ταχύτητες. Γυρισα και αυτο το στρογγυλο πανω απο την αντλια εσωτερικά αλλα τίποτα.

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

άμα μπορείς ανέβασε μας ένα βίντεο μήπως το δει κάποιο μέλος να μας βοηθήσει περισσότερο... θεωρώ οτι είναι θέμα ρύθμισης... όπως επίσης να το βάλεις ανώτερο 27 πόντους το βύθισμα όπως λέει ο κατασκευαστής.. 

Link to comment
Share on other sites

άμα μπορείς ανέβασε μας ένα βίντεο μήπως το δει κάποιο μέλος να μας βοηθήσει περισσότερο... θεωρώ οτι είναι θέμα ρύθμισης... όπως επίσης να το βάλεις ανώτερο 27 πόντους το βύθισμα όπως λέει ο κατασκευαστής.. 
Θα το ψάξω λιγο. Σημερα έβαλα βραχο,τπαρχει πρόβλημα αν δεν λειτουργεί το σκιμμερ? Επίσης τι πρεπει να κανω απο δω και περα? Να αναβω τις λαμπες καθολου? Να ξεκινήσω βακτήρια?

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...