Jump to content

Εντελώς ασχετος με το θαλασσινο!


Recommended Posts

πριν 12 ώρες, το μέλος koliastras21 έγραψε:

Κατι αλλο ρε γιαννη. Στις αλλαγες νερου κλεινω τις βανες και αλλαζω το νερο απο το σαμπ ετσι? Και τα βακτηρια τα ριχνω πριν την αλλαγη η μετα? Εννοώ μεσα στο σαμπ τα ριχνω η απευθείας στην γυάλα?

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Φίλε βάλε στο πρόγραμμα τη σκούπα και δεν θα το μετανιώσεις!

Βακτήρια μέσα στο ενυδρείο. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους. Σημερα μπήκαν οι πρωτοι κάτοικοι του ενυδρείου. 1 ερώτηση. Ξεκιναω απο σημερα να ταΐζω? Α και κατι αλλο,συνεχιζω να εχω πρόβλημα με την αλγη. Αντι να φυγει μεγαλώνει. 0bdd8f3140127d8019a1b7cdf609b47f.jpgbc3dffb44cbd0f8cfb14808f193de98b.jpg

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ταΐζεις λίγο. 

Αν μπορείς μικρές ποσότητες πάνω από 2 φορές την ημέρα. 

Αν όχι δεν πειράζει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα, σήμερα δεν ταΐζεις, από αύριο μια φορά την μέρα όσο μπορούν να φάνε στο τσακ μπαμ, δηλ δύο φυλαρακια το καθενα, Επισεις αυξησε την ποσότητα του αντιφωσφωρου και σιγά σιγά βάλε 2,3 turbo σαλιγκάρια, όχι μωρα(προφανώς). 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα, σήμερα δεν ταΐζεις, από αύριο μια φορά την μέρα όσο μπορούν να φάνε στο τσακ μπαμ, δηλ δύο φυλαρακια το καθενα, Επισεις αυξησε την ποσότητα του αντιφωσφωρου και σιγά σιγά βάλε 2,3 turbo σαλιγκάρια, όχι μωρα(προφανώς). 
Ξεχασα να πω εβαλα και 5 turbo και μια γαριδα Lysmata Amboinensis. Σημερα τους εριξα 1 φυλλαρακι αλλα βλέπω δυσκολευονται να κολυμπησουν μεχρι πανω. Εχουν κάτσει στην ακρη του ενυδρείου και κολυμπανε μονο εκει. Αντιφωσφορο εχω 150 γραμμάρια (waterwaves) στα 550 λιτρα.

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος koliastras21 έγραψε:

Ξεχασα να πω εβαλα και 5 turbo και μια γαριδα Lysmata Amboinensis. Σημερα τους εριξα 1 φυλλαρακι αλλα βλέπω δυσκολευονται να κολυμπησουν μεχρι πανω. Εχουν κάτσει στην ακρη του ενυδρείου και κολυμπανε μονο εκει. Αντιφωσφορο εχω 150 γραμμάρια (waterwaves) στα 550 λιτρα.

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μέτρησε λίγο τα νιτρικά, αύξησε τον τον αντιφωσφωρο, και κλείσε τα φώτα για απόψε να ηρεμήσουν. Βακτήρια κανονικά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά. Γιατι τα κλουνακια μου κάθονται απο χθες μονο στην γωνια του ενυδρειου? Μπορει να με βοηθήσει καποιος? Ουτε για φαι δςν ανεβενουν
afba66f0c82f7aefe231caeb1f215529.jpg

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δωστους λίγο φαί κοντά τους να δούμε.

Απο αμωνιες και νιτρώδη είσαι μηδενικός?

Link to comment
Share on other sites

Πολλά κλοουνάκια στην αρχή κάνουν τους δύσκολους.  Δοκίμασε αυτό που λέει ο Fishbone , με αργές προσεκτικές κινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δωστους λίγο φαί κοντά τους να δούμε.
Απο αμωνιες και νιτρώδη είσαι μηδενικός?
Μόλις τελείωσα τα τεστ.
Νο3- 0
ΝΗ3- Νο2- 0
Ph- 8.15
Po4- 0
Kh- 7,7
Τα ψαράκια ακομα στην γωνια ειναι. Τους εριξα 2 φυλλαράκια και τα φάγανε. Αλλα δεν τα βλέπω και πολύ δραστήρια. Το βραδυ παντως με κλειστα τα φωτα κοβανε βολτες. Με το που ανοιγα το έστω το φως του σαλονιού παλι στην γωνια τρεχανε.

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος koliastras21 έγραψε:

Μόλις τελείωσα τα τεστ.
Νο3- 0
ΝΗ3- Νο2- 0
Ph- 8.15
Po4- 0
Kh- 7,7
Τα ψαράκια ακομα στην γωνια ειναι. Τους εριξα 2 φυλλαράκια και τα φάγανε. Αλλα δεν τα βλέπω και πολύ δραστήρια. Το βραδυ παντως με κλειστα τα φωτα κοβανε βολτες. Με το που ανοιγα το έστω το φως του σαλονιού παλι στην γωνια τρεχανε.

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μια χαρά θα πάνε!

Πότε τα κλοουνακια δεν κόβουν βόλτες στα ενυδρεία. 

Θα βρουν το χώρο  τους και θα κινούνται εκεί γύρω!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα πάνε!
Πότε τα κλοουνακια δεν κόβουν βόλτες στα ενυδρεία. 
Θα βρουν το χώρο  τους και θα κινούνται εκεί γύρω!
Κατι αλλο. Εχω παρα πολυ αλγη. Και οσο παει μεγαλωνει. Θα προσπαθήσω σε λιγο να βαλω ενα βίντεο να το δείτε καλύτερα. Αλλα ειναι παρα πολύ. 1638d7536d7f3f69dbef2dfaa99325ed.jpg

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπες σε παρακαλώ σε αυτό το θέμα, πήγαινε στη σελίδα 3 και πες μας αν μοιαζει με αυτό?

@dano23 Δεν πιστεύω να χεις θέμα που δανειστηκα το θέμα σου?  ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπες σε παρακαλώ σε αυτό το θέμα, πήγαινε στη σελίδα 3 και πες μας αν μοιαζει με αυτό?
[mention=60138]dano23[/mention] Δεν πιστεύω να χεις θέμα που δανειστηκα το θέμα σου?  [emoji6] 
Ετσι ειναι αλλα οχι τοσο πράσινο.

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, koliastras21 said:

Ετσι ειναι αλλα οχι τοσο πράσινο.

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Κύριε Γιώργο @dano23 , παρακαλούμε τα φώτα σας  μόλις βρεις λίγο χρόνο..

Link to comment
Share on other sites

Θύμισε μας για να μην ανατρέχω στο θέμα..είχες πάρει ζωντανό βράχο???η άλγη σου είναι σαν φτέρη???

Link to comment
Share on other sites

για bryopsis μου κάνει αλλά δεν μπορώ να την διακρίνω και απόλυτα την φτέρη...

Link to comment
Share on other sites

για bryopsis μου κάνει αλλά δεν μπορώ να την διακρίνω και απόλυτα την φτέρη...
Ειδα εικόνες απο αυτο που λες. Εμενα ειναι σαν το μαλλί της γριας αλλα σε λιγο πιο καφε ανοιχτό.

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος koliastras21 έγραψε:

Ειδα εικόνες απο αυτο που λες. Εμενα ειναι σαν το μαλλί της γριας αλλα σε λιγο πιο καφε ανοιχτό.

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

εγώ την μόνη άλγη που έχω δει να αναπτύσσεται τόσο ραγδαία και επιθετικά είναι η bryopsis...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.εβγαλα σημερα ενα πιο καθαρο βιντεο με αναμενα τα φωτα.αν γνωριζει καποιος τι ειδος αλγης ειναι αυτο.επισεις οποιος εχει αυτα τα wavemaker να μου πει αν κανουν και τα δικα του τοσο θοριβο.

 

Link to comment
Share on other sites

Κλεισε ροες ζουμαρε και τραβα βιντεο,μαλλον τριχοειδεις,συνεργειο απο σαλιγκαρια,1 cole tang η triostegus,επισεις μλεδισετο λιγο,και αυξησε τον αντιφωσφωρο,αλλιως εαν δεν φυγει algaefix.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, niknik said:

Κλεισε ροες ζουμαρε και τραβα βιντεο,μαλλον τριχοειδεις,συνεργειο απο σαλιγκαρια,1 cole tang η triostegus,επισεις μλεδισετο λιγο,και αυξησε τον αντιφωσφωρο,αλλιως εαν δεν φυγει algaefix.

εχω 5 turbo bruneus,θα ανεβασω σε λιγο βιντεο.αντιφωσφωρο αλλαξα εχτες και αυξησα απο 120γρ στα 200.

Link to comment
Share on other sites

θα σε ξαναρωτήσω γιατί μάλλον δεν το είδες.. έχεις αγοράσει ζωντανό βράχο??παρατήρησα οτι έχεις μέσα realreefrock??? 

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, dano23 said:

θα σε ξαναρωτήσω γιατί μάλλον δεν το είδες.. έχεις αγοράσει ζωντανό βράχο??παρατήρησα οτι έχεις μέσα realreefrock??? 

ναι ζωντανο βραχο,δουλευε σε αλλο ενυδρειο πριν τον παρω.εχει και μερικα κομματια απαυτο που λες.δεν ειναι ολο ετσι

Έγινε επεξεργασία - koliastras21
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...