Jump to content

Στήσιμο μικρού ενυδρείου μόνο με φυτά


psaropouli

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Ήρθα στα λημέρια των φυτεμένων ενυδρείων για να μιλήσω για το μικρό μου πρότζεκτ και να ακούσω προτάσεις από τους έμπειρους.

Σκοπεύω να στήσω ενα μικρό ενυδρείο (μέχρι 10 λίτρα) καθαρά για καλλιέργεια ενυδρειακών φυτών. (χωρίς ψάρια). Θα έχει σίγουρα φακή του νερού.

 

Οποιαδήποτε συμβουλή σχετικά με φωτισμό, υπόστρωμα, λίπανση, συνδυασμό φυτών ειναι καλοδεχούμενη.

 

Ξεκινάω διάβασμα των τοπικ ως τώρα :)

Link to comment
Share on other sites

Η φακή σχεδόν αυτομάτος σου απαγορεύει τα υπόλοιπα φυτά μιάς και θα πιάσει την επιφάνεια και θα κρύψει το φώς για τα υπόλοιπα. 

Μήπως να το ξανασκεφτείς για την φακή? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Husky_Jim said:

Η φακή σχεδόν αυτομάτος σου απαγορεύει τα υπόλοιπα φυτά μιάς και θα πιάσει την επιφάνεια και θα κρύψει το φώς για τα υπόλοιπα. 

Μήπως να το ξανασκεφτείς για την φακή? 

Έχεις δίκιο αλλα το ενυδρείο θέλω να το φτιάξω για καλλιέργεια φακής επειδή τη χρειάζομαι. Και ίσως κάποια άλλα φυτά. Ευχαριστώ για τη συμβουλή :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το ενυδρείο που θα στηθεί θα είναι μάλλον 9 λίτρα άδειο, οπότε με υπόστρωμα και καμιά ριζούλα πάει γύρω στα 7 λίτρα καθαρά.

Οπότε αρχίζω να σκέφτομαι την κατασκευή φωτιστικού. Σκέφτομαι 1-1,5 watt/λίτρο. Κοίταξα το τόπικ σχετικά με το φωτισμό και τα φάσματα. Μπορώ να βρω grolux σε μικρό μέγεθος? Σε 3 ηλεκτρολογικά καταστήματα που πήγαν, οι δύο δεν είχαν ιδέα και στο τρίτο ήξεραν τι είναι αλλά δεν φέρνουν. Επειδή η λάμπα θα είναι μία, πρέπει να είναι λευκό φως? Έχετε να προτείνετε κάποια λάμπα, κατάστημα? (Σε πμ αν δεν κάνει εδώ). Βασίζομαι στην εμπειρία σας. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος psaropouli έγραψε:

Λοιπόν, το ενυδρείο που θα στηθεί θα είναι μάλλον 9 λίτρα άδειο, οπότε με υπόστρωμα και καμιά ριζούλα πάει γύρω στα 7 λίτρα καθαρά.

Οπότε αρχίζω να σκέφτομαι την κατασκευή φωτιστικού. Σκέφτομαι 1-1,5 watt/λίτρο. Κοίταξα το τόπικ σχετικά με το φωτισμό και τα φάσματα. Μπορώ να βρω grolux σε μικρό μέγεθος? Σε 3 ηλεκτρολογικά καταστήματα που πήγαν, οι δύο δεν είχαν ιδέα και στο τρίτο ήξεραν τι είναι αλλά δεν φέρνουν. Επειδή η λάμπα θα είναι μία, πρέπει να είναι λευκό φως? Έχετε να προτείνετε κάποια λάμπα, κατάστημα? (Σε πμ αν δεν κάνει εδώ). Βασίζομαι στην εμπειρία σας. Ευχαριστώ.

Με απλο φωτιστικο γραφειου θα γινει δουλεια (καλυτερα ζεστο φως). Αν θελεις grolux -

http://www.igna.gr/sylvania-gro-lux-t5-f8w-gro

https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/303-fotismos/2349-sylvania-grolux-t5-f8w-5410288000268.html

 

Link to comment
Share on other sites

nanateo Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την πρόταση! Στα άρθρα που διάβασα, για μια λάμπα προτείνεται συνήθως ψυχρό φως (6500 Κ). Στην περίπτωση μου γιατί θα ήταν καλύτερα θερμό? Έχει να κάνει με το μέγεθος?

Link to comment
Share on other sites

1) Να ξέρεις ότι η φακή εφόσον μπει μέσα στο ενυδρείο, δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναβγεί... Ακόμα και αν τη βγάλεις, κάτι θα μείνει σε λανθάνουσα κατάσταση και στην πρώτη ευκαιρία θα ξανακάνει το μπαμ… Οπότε, όταν τη βαρεθείς και χρειαστείς το ενυδρείο για κάτι άλλο, το καλύτερο είναι να αδειάσεις εντελώς το ενυδρείο και να του κάνεις γενική απολύμανση.

 

2) Για τα λίτρα που λες, θα πρότεινα λεντοταινία που θα τη φτιάξεις μόνος σου, με ένα μετασχηματιστή από ηλεκτρολογικό μαγαζί.

 

3) Επειδή η φακή αυξάνεται σε μεγάλο βαθμό, θα κόψει το οποιοδήποτε φως επιφάνειας, οπότε δεν θα μπορούν ν'αναπτυχτούν σωστά τα υπόλοιπα φυτά που θα βάλεις στο βυθό. Ξανασκέψου το, όπως σου είπε και ο @Husky_Jim

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές! Προσανατολίζομαι μάλλον στην κατασκευή επιτραπέζιου φωτιστικού όπου θα τοποθετηθεί ένας προβολέας LED περίπου 10 W ψυχρού φωτός. Βεβαίως οποιαδήποτε πρόταση είναι καλοδεχούμενη. 

Η φακή είναι το αντικείμενο της έρευνας που κάνω στο εργαστήριο και επειδή χρειάζομαι ένα tank ανάπτυξης, είναι και ο λόγος που στήνω το ενυδρείο. Μεγάλο μέρος της θα χρησιμοποιείται σε πειράματα. 

Επίσης έχω και ένα χρυσόψαρο σε άλλο ενυδρείο και δεν νομίζω να του έπεφτε άσχημη λίγη φακή :hehe

Έγινε επεξεργασία - psaropouli
Link to comment
Share on other sites

Καθε προσπαθεια σεβαστη και καλη,εγω νομιζω οτι θα δυσκολευτεις περισσοτερο σε αυτα τα λιτρα.Θα ειναι ωραιο στην αρχη αλλα θα τουμπαρει,πολυ μικρο μου φαινεται.

 

 

Ασχετο αλλα να μην ανοιγω θεμα, στο πετ που πηγα σημερα οι μονομαχοι ηταν σε μικρες γυαλινες γυαλες και οχι σε ποτηρια,προοδος γιαννενα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος psaropouli έγραψε:

nanateo Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την πρόταση! Στα άρθρα που διάβασα, για μια λάμπα προτείνεται συνήθως ψυχρό φως (6500 Κ). Στην περίπτωση μου γιατί θα ήταν καλύτερα θερμό? Έχει να κάνει με το μέγεθος?

το ζεστο εχεις παραπανω κοκκινο στο φασμα, για φυτα επιφανειας ειναι οτι πρεπει, ειπες:  "το ενυδρείο θέλω να το φτιάξω για καλλιέργεια φακής "

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...