Jump to content

Pico reef


Akis Lekk

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα... Σας παρουσιάζω το 20λιτρο ενυδρειακι που είχα μέσα στην αποθήκη και για να μην κάθεστε σκέφτηκα να το κάνω ένα μικρό reefφακι..έτσι λοιπόν πήρα 20 λιτρακια από της αλλαγής του μεγάλου ενυδρειου που τρέχει 2 χρόνια σιφωναρα και αραγωνιτη 2 κιλά ζωντανός βράχος και έτοιμο το μικρουλη ελπίζω να σας αρεσει

IMG_20181105_194300.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος Akis Lekk έγραψε:

Καλησπέρα στην ομάδα... Σας παρουσιάζω το 20λιτρο ενυδρειακι που είχα μέσα στην αποθήκη και για να μην κάθεστε σκέφτηκα να το κάνω ένα μικρό reefφακι..έτσι λοιπόν πήρα 20 λιτρακια από της αλλαγής του μεγάλου ενυδρειου που τρέχει 2 χρόνια σιφωναρα και αραγωνιτη 2 κιλά ζωντανός βράχος και έτοιμο το μικρουλη ελπίζω να σας αρεσει

IMG_20181105_194300.jpg

 

IMG_20181105_194604.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο. Θα του "δώσεις" ύψος με περισαότερο βράχο? 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ...Δεν θα το σηκώσω γιατι είναι λίγα τα λίτρα και θέλω το ψαράκι να έχει χορό να κολυμπάει..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει παρα πολύ! Να το χαίρεσαι! Δώσε λίγες παραπάνω πληροφορίες για κάποιον που θα ήθελε να μιμηθεί το εγχείρημα σου... Διαστασεις, φωτισμός, κυκλοφορία, χημική φιλτρανση...

 

και καμία φωτο ακόμα δεν βλάπτει ;) 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Akis Lekk έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολυ...Δεν θα το σηκώσω γιατι είναι λίγα τα λίτρα και θέλω το ψαράκι να έχει χορό να κολυμπάει..

Σωστή η σκέψη σου και ωραίο το αποτέλεσμα, αλλά θεωρώ ένα κομμάτι βραχο η σε branch θα βοηθαγε όλη την βιολογία γενικά. 

Μπράβο σου. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

ομορφο...

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Μου αρέσει παρα πολύ! Να το χαίρεσαι! Δώσε λίγες παραπάνω πληροφορίες για κάποιον που θα ήθελε να μιμηθεί το εγχείρημα σου... Διαστασεις, φωτισμός, κυκλοφορία, χημική φιλτρανση...

 

και καμία φωτο ακόμα δεν βλάπτει ;) 

Λοιπόν το ενυδρείο στήθηκε μέσα σε 6 ωρες ξεκίνησα έπλυνα το ενυδρείο 12 το μεσημέρι γέμισα νερό αραγωνιτη και μόλις έφυγε η θωλουρα έκανα μετρησεις και αφού ήταν όλες η τιμές άψογες στις 6 το απογευμα  έβαλα τα ζωντανα δεν έκανα κύκλο του  αζωτου κτλπ γιατι πήρα τα πάντα από το μεγαλύτερο 170 λίτρα που το τρέχω εδώ και 2 χρόνια λοιπόν από εξοπλισμό έχω 2 μικρά φιλτρακια 200lh ώρα το καθενα  το ένα μέσα έχει άνθρακα και το άλλο αντιφοσφωρο και ένα μικρό κυκλοφορητακι 200Ih ώρα και αυτό συνολο 600Ih ένα μικρό θερμοστάτη 25w  και από φωτισμό πήρα μια λάμπα led 3w moon white βιδωτη που μπενει στο καπάκι τις haquoss 25.000k 270lm το ενυδρείο είναι το hailea f30 καθαρά λίτρα γύρω στα 22 από ζωντανα έχω 1 ψαράκι magnifica 2 nassarius και από Κοραλία ricordea, alveopora,xenia,zoanthus και με το καλο θα μπουν και άλλα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος niknik έγραψε:

Σωστή η σκέψη σου και ωραίο το αποτέλεσμα, αλλά θεωρώ ένα κομμάτι βραχο η σε branch θα βοηθαγε όλη την βιολογία γενικά. 

Μπράβο σου. 

Σε ευχαριστώ μου έχει μηνει χορός για ένα δύο βραχάκια ακόμα θα βάλω σίγουρα απλά δεν θα το σηκωσω μόλις το ολοκληρώσω θα επιστρέψω με νέες φωτό να μου πεις αν σου αρέσει φίλε nik

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο, αλλά θα ήθελα να το δω με λίγο ύψος ακόμα, ώστε να μπορούν να παίζουν καλύτερα τα ψαράκια σου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

IMG_20181207_200123.thumb.jpg.faa3c7e4f3fc3d320aae90146db9e72c.jpgΚαλησπερα στην παρέα Πρόσθεσα λίγο βράχο και μερικά κοραλακια...ότι προτάσεις - ενστασεις έχετε  καλοδεχούμενες...:)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλά Μπραβο! Είναι πολύ όμορφο!

Το ψαρακι υπάρχει ακόμα;

 

PS. Ένωσα αυτό και το παλιό σου θέμα για να υπάρχει συνοχή. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε betta λοιπόν ξέχασα να αναφέρω ότι το ψαράκι το έχασα μόλις έβαλα εποξικη κόλα για να κολλήσω 2 Κοραλία γι'αυτό πολύ προσοχή όταν χρησιμοποιούμε κόλλα σε τόσα λίγα λίτρα....βγάζει θολούρα στο νερό και ανεβάζει και αμονία...σήμερα πήρα ένα clown goby αλλά είναι κρυμμένος βλέπω από αύριο να ξεψαρωνει και να τον βλεπω

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ όμορφο! Μου αρέσει πολύ! Υπάρχει περίπτωση να μπορείς να βάλεις τον θερμοστάτη οριζόντια κάτω πίσω από το βράχο σου ώστε να "κρυφτεί"; Νομίζω οτι θα βελτίωνε το ήδη πολύ ωραίο αποτέλεσμα που εχεις πετύχει!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως βρε παιδί μου πως μπορείς να φτιάξεις τόσο όμορφα πράγματα σε ένα τόσο μικρό χώρο!!!!

Μπράβο σου !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος dimtsok έγραψε:

Πάρα πολύ όμορφο! Μου αρέσει πολύ! Υπάρχει περίπτωση να μπορείς να βάλεις τον θερμοστάτη οριζόντια κάτω πίσω από το βράχο σου ώστε να "κρυφτεί"; Νομίζω οτι θα βελτίωνε το ήδη πολύ ωραίο αποτέλεσμα που εχεις πετύχει!

Δεν μου χωράει δυστυχώς έχω αφήσει ένα δάκτυλο κενό πίσω από τον βράχο τα λίτρα είναι είναι πολύ λίγα για τέτοιες πολυτέλειες :p

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος φίλε υγιέστατο. Εγώ θα έδινα και λίγο ύψος για να μην είναι φλατ. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Πάντως βρε παιδί μου πως μπορείς να φτιάξεις τόσο όμορφα πράγματα σε ένα τόσο μικρό χώρο!!!!

Μπράβο σου !!!

Να είσαι καλά φίλε μου για τα καλά σου λόγια...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος salamander έγραψε:

Ωραίος φίλε υγιέστατο. Εγώ θα έδινα και λίγο ύψος για να μην είναι φλατ. 

Ευχαριστω φίλε Θα δώσω ύψος αναγκάστηκα γιατί δεν έχω άλλο χορό στον βράχο να βάλω κοραλί οπωτε θα πρέπει να συμπληρώσω Κανά κομμάτι βράχο ακομα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα άλλαζε αν έδινες λίγο ύψος

Αλλά πιστεύω πως αν φτιάξεις κάπως τα κοραλια που 2χεις θα κανεις λίγο χώρο

Πχ αν μειώσεις λίγο τις αποικίες των zoanthus μπορείς να προσθέσεις κάνα ακόμα διαφορετικό χρωματισμό 

 

Πάντως το έχεις κάνει αρκετά ωραιο 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...