Jump to content

Ξεκίνημα με co2


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα..έχω εδώ και ένα χρόνο περίπου ένα ενυδρείο 120 λίτρα,έχω μέσα 3 εχινιδορους,2 μοσ και σκέφτομαι να βάλω co2..αλλά δεν έχω ιδέα πάνω σε αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις ένα διάβασμα στο εξής άρθρο για αρχή.https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/100134-διοξείδιο-του-άνθρακα-co2/

Δεν θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τα μικρά συστήματα διοξειδίου μιας και οι ανταλλακτικές μπουκάλες θα σου τελειώσουν πολύ γρήγορα και θα σου βγει πολύ ακριβά μακροπρόθεσμα αντί για το σύστημα με τη μπουκάλα που θα σου κρατήσει αρκετούς μήνες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω φυτά που χρειάζονται co2..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο link για να δω πως γίνεται αυτό με τη μαγιά και τη ζάχαρη;

Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε φυτα με co2 σαν υπενθυμιση πρεπει να τσεκαρεις φωτισμο και υποστρωμα. Εκτος και αν τρεχει πολυ καιρο που μπορει ειτε να εχει χασει ολα τα θρεπτικα και να πρεπει να βαλεις ταμπλετες ειτε να εχει φουλαρει σε θρεπτικα λογω παλαιοτητας και να εισαι κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι χρειάζεται συνέχεια έλεγχος σε αυτά π λες..

Link to comment
Share on other sites

Και κατι που πιστευω θα σου φανει πολυ χρησιμο

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 6/11/2018 at 5:01 ΜΜ, το μέλος Νίκος Μπακάλης έγραψε:

Παιδιά καλησπέρα..έχω εδώ και ένα χρόνο περίπου ένα ενυδρείο 120 λίτρα,έχω μέσα 3 εχινιδορους,2 μοσ και σκέφτομαι να βάλω co2..αλλά δεν έχω ιδέα πάνω σε αυτό...

Απο φωτισμο πως πας; Τι εχεις ακριβος;

Με CO2 εβγαλες ακρη;

Link to comment
Share on other sites

Αύριο βία ξεκινήσω το μίγμα με μαγιά και ζάχαρη!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έφτιαξα το μίγμα και περιμένω να βγουν οι φυσαλίδες..πόση ώρα κάνει περίπου για να ξεκινήσει;

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Νίκος Μπακάλης έγραψε:

Μόλις έφτιαξα το μίγμα και περιμένω να βγουν οι φυσαλίδες..πόση ώρα κάνει περίπου για να ξεκινήσει;

Αν έχεις κάνει τα πάντα όπως πρέπει, το πότε θα ξεκινήσει, εξαρτάται από τη θερμοκρασία του περιβάλοντος χώρου. Συνήθως βλέπεις τις πρώτες φυσαλίδες μετά από κανά δύωρο.:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξεκίνησε να βγάζει!!! στο τελείωμα του σωλήνα να βάλω την αεροπετρα  π έχω ή να το αφήσω έτσι ανοιχτό;

Link to comment
Share on other sites

Και μόλις μέτρησα 28 φυσαλίδες το λεπτό οι οποίες διαλύονται στην επιφάνεια καλά είναι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Νίκος Μπακάλης έγραψε:

Και μόλις μέτρησα 28 φυσαλίδες το λεπτό οι οποίες διαλύονται στην επιφάνεια καλά είναι;

Θα έβαζα το σωληνάκι που βγάζει τις φυσαλίδες κάτω απ`το σημείο που είναι η έξοδος του φίλτρου, ώστε να τις σπρώχνει και να τις ταξιδεύει μέσα στο νερό όσο το δυνατόν περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω βάλει στον πάτο και από πάνω μια πέτρα..έχω εσωτερικό φιλτρο να το βάλω εκεί που δημιουργεί ροή δλδ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Νίκος Μπακάλης έγραψε:

Εγώ το έχω βάλει στον πάτο και από πάνω μια πέτρα..έχω εσωτερικό φιλτρο να το βάλω εκεί που δημιουργεί ροή δλδ;

Ναι.

Οι φυσαλίδες δεν πρέπει να ανεβαίνουν απλά στην επιφάνεια.

Πρέπει να μένουν όσο μπορούμε περισσότερη ώρα στο νερό.:)

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω θέμα.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...