Jump to content

Τα Moscow Guppy μου


Wind-sa

Recommended Posts

Αν μη τι άλλο πολύ εντυπωσιακά χρώματα! Να τα χαίρεσαι και καλους απογόνους! 

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα ψαράκια και ωραίες φωτογραφίες, ειδικά η τελευταία.:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Παιδιά. Ήδη μεγαλώνω γύρο στα 170 μικρά από 3 γέννες. Βεβαια δεν είμαι σίγουρη ότι τα θηλυκά ήταν γονιμοποιημένα από Moscow αρσενικά. Οποτε ο χρόνος θα δείξει. Αν όλα θα πάνε καλά.

Το περίεργο είναι ότι έχω 6-7 μικρά τα οποια αν δεν κάνω λάθος είναι χίμαιρα ή Halfsiders. Δηλαδή η αριστερή πλευρά του σώματος είναι διαφορετικά χρωματισμένη από την δεξια πλευρά. Ενδιαφέρον τι θα βγει αν θα ζήσουν.

Fish-0147.jpg

Fish-0150.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

συνεχίζουμε... μέχρι στιγμής μονο ένα μικρό παρουσίασε ένα πρόβλημα. Δεν μεγάλωνε και δεν μπορούσε να ανεβεί στην επιφάνεια. Το γύρισα στο ενυδρείο στους γονείς του όπου και έγινε μεζές για αυτά.

Επίσης είχαμε κάποια ατυχήματα τύπου - ένα το πάτησα τυχαία με απόχη... και κανένα δυο - τρία ρούφηξα με την σκούπα βίτου και ξεχάστηκα και έχυσα το νερό στην λεκάνη της τουαλέτας. (((

Αλλα κατά τα αλλα μέχρι στιγμής είναι όλα κινητικά και μεγαλώνουν καλά απ όσα φαίνεται.

Κάθε μέρα κάνω αλλαγές νερού και κάθε δεύτερη σκούπα βυθού.

Νομίζω κάποια αρσενικά ήδη ξεχωρίζονται. Χρώμα ακόμα δεν καταλαβαίνω όμως κάποια είναι σκούρα κάποια αλλα ανοικτόχρωμα.  Στο τελευταίο κουτί είναι όλα πάνω κάτω ομοιόμορφα ανοικτόχρωμα. Έχω ξεχωρίσει 5 χίμαιρες (halfsiders) και τα έβαλα μονα τους σε ενυδρείο που έχω τις γαρίδες. Για να δούμε πως θα δείξουν αν μεγαλώσουν.

Fish-0152.jpg

Fish-0153.jpg

Fish-0154.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα γέννησε η πιο μικρή μου θηλυκιά Moscow Blue γύρο στα 25-30 μικρά. Είναι θηλυκό της φωτογραφίας. Ηταν αγορασμένη από το ενυδρείο με πολλά Moscow αρσενικά. Οποτε θέλω να πιστεύω ότι τα μίκα όντως να βγούν Moscow. Και από την πρώτη ματια βλέπω ότι περισσότερα από τα μικρά είναι πολύ σκούρα. Αντε με το καιρό θα δούμε.

Fish-0145.jpg

Έγινε επεξεργασία - Wind-sa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χτες είχαμε πάθει κάτι που με άγχωσε πολύ. Σε ένα από τα 4 πλέον container με μικρά (που είναι στο σύνολο γύρο στα 200) παρατήρησα ότι ένα μικρό ήταν ανάσκελα. Λέω να τη και πρώτη απώλεια. Το κουνάω λίγο και ήταν ζωντανό και προσπάθησε να φύγει... αλλα δεν κατάφερε και πάλι αναποδογύρισε. Το μάζεψα σε ένα ποτήρι με νερό. Μετά παρατήρησα και μερικά αλλα ζαλισμένα μικρά. Ήταν με το κεφάλι κάτω και με την ουρα επάνω. Ένα άλλο επίσης γύρναγε ανάποδα.  Λέω κάτι κόλλησαν. Στεναχωρήθηκα. Τελικά έπιασα 7 μικρά σε ένα ποτήρι 2 από τα οποια ήταν ανάποδα. Αρχισα να ψάχνω στο internet.
Βρήκα ότι μπορεί να είναι συμπτώματα από διαφορες αρρώστιες είτε γενετικά προβλήματα, είτε stress, είτε κακής ποιότητας νερό... είτε παραφάγανε.  Το νερό ήταν ok, εφόσον αλλάζω κάθε δεύτερη μέρα. Stress δεν ξέρω...τώρα μετά από μέρες τους έπιασε να αγχωθούν? Τέλος πάντων λέω είτε κάποια αρρώστια είναι είτε όντως εφαγαν πολυ, επειδή τα ταΐζω 3-4 φορες την ημερα. Ετοίμασα τα φάρμακα αλλα λέω κάτσε να περιμένω λίγο, να παρακολουθώ και τα αλλα. Δεν τα τάισα άλλο τα μικρά και περίμενα.

Τελικά σήμερα μετά από 24 ώρες περίπου όλα τα μικρά στο ποτήρι νιώθουν καλά και είναι ζωηρά. Δεν εμφανίστηκαν και αλλα ζαλισμένα μικρά στο container με αλλα ψαράκια.  

Τέλος καλο όλα καλά. Αλλα ήταν λίγο αγχωτικό.

 

Στις φωτογραφίες είναι μέρκα από τα 5 ψαράκια που ήταν χίμαιρες. Τώρα πια το χρώμα τους έγινε ομοιόμορφο. Και σχεδόν δεν ξεχωρίζουν από τα αλλα.

Fish-0163.jpg

Fish-0164.jpg

Fish-0165.jpg

Fish-0166.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά λοιπόν!

 

Πάντως, πιστεύω πως τυχόν συμπτώματα από stress δεν είναι απαραίτητο πως θα εμφανιστούν άμεσα. Πολύ πιθανόν να εμφανιστούν μετά από μέρες. Σημαντικό είναι επίσης στις αλλαγές νερού να προσέχεις την θερμοκρασία να μην διαφέρει πολύ από αυτή του δοχείου σου. Είμαι σίγουρος ότι το προσέχεις, αλλά λέω εγώ τώρα.

Βέβαια και αυτό που λες για γεννετικές ανωμαλίες είναι αρκετά πιθανό να συμβαίνει σε τέτοια ψαράκια καθώς υποθέτω πως θα έχουν τραβήξει τα πάνδεινα μέχρι να φτάσουν σε αυτά τα χαρακτηριστικά.

Να δω που θα βάλεις τις επόμενες γέννες :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Να δω που θα βάλεις τις επόμενες γέννες :D

 

Τις επόμενες γέννες? )))

η αλήθεια είναι ότι περιμένω ακόμα μια θηλυκιά να γεννήσει. Μια μικρή Moscow. Από κει και πέρα τέλος με τις γέννες.  ))))

Θα μεγαλώνω τα μικρά που έχω... και μετά αν όλα θα πάνε καλά θα ζευγαρώσω τα νέα παρθένα θηλυκά με ένα από τα καλύτερα μου αρσενικά Moscow.

Και θα δούμε βεβαια τι αρσενικά θα βγούν από τα μικρά. Το δύσκολο είναι να προλάβω να χωρίσω τα νέα μικρά θηλυκά από τα αρσενικά. Για να μην μου τα γονιμοποιήσουν.

 

Ο καλύτερος μου Moscow είναι αυτός στην φωτό

Fish-0188.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να τα γνωρίζεις αλλά εγώ τα γράφω και για επίδοξους χομπιστες που θέλουν να ασχοληθούν με την επιλεκτική αναπαραγωγή των γκάπη.

 

Τα θηλυκά είναι έτυμα για ζευγάρωμα μεταξύ 4-6 εβδομάδες. Εσύ πρέπει να τα χωρίσεις προτού την 4 εβδομάδα. Να ξέρεις μεγαλύτερο βάρος (DNA) έχει το αρσενικό και μικρότερο το θηλυκό σε ότι αφορά το σχήμα της ουράς, τα πτερύγια, μέγεθος και σχήμα. μόνο στο χρώμα λίγο επεμβαίνει το θηλυκό DNA.

Επίσης αν μήνη μια φορά έγκυο ένα θηλυκό κρατάει το ίδιο σπέρμα για της επόμενες 9 γέννες. Το να βγάλεις όμορφα αρσενικά είναι συγκριτικά εύκολο απο το να βγάλεις όμορφα θηλυκά. Πολύ πασχίζουν να βγάλουν θηλυκά τα οποία θα έχουν όμορφο σχήμα και αρκετό χρώμα. Αν φας κόλλημα με της αναπαραγωγές την έβαψες. Παλιότερα είχα φάει κώλυμα και μετά απο χρόνια άρχισε πάλι η ψώρα αλλά προς το παρόν δεν βρίσκω ψάρια που να είναι καθαρά και όπως τα φαντάζομαι.

 

Link to comment
Share on other sites

σε ότι αφορά το ψάρι που επέλεξες για να δώσει νέα ψάρια θεωρώ πως δεν είναι το ιδανικό εκτός και αν οφίλετε στην φωτογραφία για εμένα αυτός είναι ποιο καλός για πολλούς λόγους.

Fish-0143.jpg

Link to comment
Share on other sites

Quote

σε ότι αφορά το ψάρι που επέλεξες για να δώσει νέα ψάρια θεωρώ πως δεν είναι το ιδανικό εκτός και αν οφίλετε στην φωτογραφία για εμένα αυτός είναι ποιο καλός για πολλούς λόγους.

Για ιδανικό δεν το συζητάμε καν. ))) Απλά δεν υπάρχουν στην αγορά τα Moscow Guppy για να μπορείς να επιλέξιες. Οποτε μέχρι στιγμής θα ασχοληθώ με αυτά που έχω, και με την ευκαιρία θα πάρω και καλύτερα, το θέμα είναι που να τα βρω?. Με παραγγελιες από εξωτερικό μονο, το ξέρω, αλλα κάτι καλύτερα από αυτά κοστίζουν 60 δολάρια για το τρίο και αυτά χωρίς μεταφορικά. Δεν είμαι έτοιμη για τέτοια έξοδα ακόμα )))

 

Quote

Να ξέρεις μεγαλύτερο βάρος (DNA) έχει το αρσενικό και μικρότερο το θηλυκό σε ότι αφορά το σχήμα της ουράς, τα πτερύγια, μέγεθος και σχήμα. μόνο στο χρώμα λίγο επεμβαίνει το θηλυκό DNA.

Όσο αφορά τις μεταλλάξεις και γενετικό υλικό - αυτό είναι πιο ενδιαφέρον και πιο πολύπλοκο κομμάτι. Οι μεταλλάξεις (χαρακτηριστικα) που αποτελούν μια ράτσα συνήθως είναι πάνω από μια η δυο...κάθε μεταλλαγμένο γονίδιο είναι υπεύθυνο για ένα η περισσότερα χαρακτηριστικα (εμφάνιση μιας χρωστικής, μπλοκάρισμα της άλλης, ποσότητα και ποιότητα των χρωστικών κυττάρων, σχήμα του σχεδίου, καθαρότητα στις γραμμές, φόρμα του σώματος και πτερυγίων κτλ).  Κάποια από αυτά είναι Yπολειπόμενα-recessive (που σημαίνει ότι μεταδίνονται και από δυο γονείς και εμφανίζονται μονο αν είναι σε ομόζυγη μορφή (δηλαδή αν νεογέννητα κληρονόμησαν από ένα μεταλλαγμένο γονίδιο από κάθε γονιό), Τα Κυρίαρχα-dominant γονίδια μπορούν να μεταδοθούν στους απογόνους και μονο από ένα γονιό, επειδή δεν χρεάζεται να είναι απαραίτητα ομόζυγα. Οι μεταλλάξεις οποιες είναι Φυλοσύνδετες-sex linked μεταφέρονται συνήθως από αρσενικό αν βρίσκονται σε Y χρωμόσωμα (όπως π.χ. μεταλλικό κεφάλι στα Moscow guppy). Όμως αν είναι στο X χρωμόσωμα μπορούν να μεταδοθούν και από το θηλυκά, απλά στα αρσενικά εμφανίζεται άμεσα.

 

Οποτε αυτό που έχει πραγματική αξια είναι η γνώση. Η γνώση από τι μεταλλάξεις αποτελείται η ράτσα με την οποια θέλεις να ασχοληθείς και πως κληρονομούνται αυτές οι μεταλλάξεις. Με τι τρόπο δηλαδή.

Όπως και τα αρνητικά στοιχεια με το ίδιο τρόπο μεταφέρονται και αυτά.Το θέμα είναι ότι είναι πολύ δύσκολο να βρεθούν αυτές πληροφορίες.... ειδικά αν δεν έχεις εμπειρία με το είδος συγκεκριμένο αλλα βουτάς με το κεφάλι και αρχίζεις και τα ψάχνεις από μηδέν.

 

Έγινε επεξεργασία - Wind-sa
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Wind-sa έγραψε:

Για ιδανικό δεν το συζητάμε καν. ))) Απλά δεν υπάρχουν στην αγορά τα Moscow Guppy για να μπορείς να επιλέξιες. Οποτε μέχρι στιγμής θα ασχοληθώ με αυτά που έχω, και με την ευκαιρία θα πάρω και καλύτερα, το θέμα είναι που να τα βρω?. Με παραγγελιες από εξωτερικό μονο, το ξέρω, αλλα κάτι καλύτερα από αυτά κοστίζουν 60 δολάρια για το τρίο και αυτά χωρίς μεταφορικά. Δεν είμαι έτοιμη για τέτοια έξοδα ακόμα )))

 

Όσο αφορά τις μεταλλάξεις και γενετικό υλικό - αυτό είναι πιο ενδιαφέρον και πιο πολύπλοκο κομμάτι. Οι μεταλλάξεις (χαρακτηριστικα) που αποτελούν μια ράτσα συνήθως είναι πάνω από μια η δυο...κάθε μεταλλαγμένο γονίδιο είναι υπεύθυνο για ένα η περισσότερα χαρακτηριστικα (εμφάνιση μιας χρωστικής, μπλοκάρισμα της άλλης, ποσότητα και ποιότητα των χρωστικών κυττάρων, σχήμα του σχεδίου, καθαρότητα στις γραμμές, φόρμα του σώματος και πτερυγίων κτλ).  Κάποια από αυτά είναι Yπολειπόμενα-recessive (που σημαίνει ότι μεταδίνονται και από δυο γονείς και εμφανίζονται μονο αν είναι σε ομόζυγη μορφή (δηλαδή αν νεογέννητα κληρονόμησαν από ένα μεταλλαγμένο γονίδιο από κάθε γονιό), Τα Κυρίαρχα-dominant γονίδια μπορούν να μεταδοθούν στους απογόνους και μονο από ένα γονιό, επειδή δεν χρεάζεται να είναι απαραίτητα ομόζυγα. Οι μεταλλάξεις οποιες είναι Φυλοσύνδετες-sex linked μεταφέρονται συνήθως από αρσενικό αν βρίσκονται σε Y χρωμόσωμα (όπως π.χ. μεταλλικό κεφάλι στα Moscow guppy). Όμως αν είναι στο X χρωμόσωμα μπορούν να μεταδοθούν και από το θηλυκά, απλά στα αρσενικά εμφανίζεται άμεσα.

 

Οποτε αυτό που έχει πραγματική αξια είναι η γνώση. Η γνώση από τι μεταλλάξεις αποτελείται η ράτσα με την οποια θέλεις να ασχοληθείς και πως κληρονομούνται αυτές οι μεταλλάξεις. Με τι τρόπο δηλαδή.

Όπως και τα αρνητικά στοιχεια με το ίδιο τρόπο μεταφέρονται και αυτά.Το θέμα είναι ότι είναι πολύ δύσκολο να βρεθούν αυτές πληροφορίες.... ειδικά αν δεν έχεις εμπειρία με το είδος συγκεκριμένο αλλα βουτάς με το κεφάλι και αρχίζεις και τα ψάχνεις από μηδέν.

 

Χαιρουμε, που καταλαβενεις τι κανεις. Υπαρχουν , ομως, και dominant γονιδια,που δεν κυριαρχουν στο phenotype, οσο παραξενο κι αν  ακουγεται. Δεν ξερω αν ισχυει για τα ψαρια...

Αν θα βγαλεις ακρη... γραψε δυο λεξεις.

Link to comment
Share on other sites

Quote

Υπαρχουν , ομως, και dominant γονιδια,που δεν κυριαρχουν στο phenotype

Για αυτό που λες δεν το έχω ακούσει. Από την στιγμή που το ονομάζουν dominant πρέπει να κυριαρχεί. Τουλάχιστον σε μορφή ενός Co-dominant γονιδιου (Incomplete dominant) αυτό σημαίνει ότι ο απόγονος ο οποιος κληρονόμησε ένα (ετερόζυγο) co-dominant γονίδιο για κάποια μετάλλαξη θα  έχει μορφή ενδιαμεσου σταδίου από τα μη μεταλλαγμένο και διπλού παράγοντα μεταλλαγμένο (ομόζυγο). Δηλαδή αν πχ μην μεταλλαγμένο άτομο είναι πράσινο και διπλού παράγοντα μεταλλαγμένο είναι κίτρινο τότε co-dominant μονου παράγοντα θα είναι κάτι ενδιάμεσο - ανοικτό πράσινο χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Ο χομπιστας που θέλει να βελτιώσει τα ψάρια του δεν έχει της  δυνατότητες ενός εργαστηρίου για να κάνει ανάλυση των ψαριών να δη τη γονίδια έχουν και τη όχι. οπότε πάει με την εμπειρία, με το μάτι και με της βασικές θεωρητικές αρχές της γεννητικής χωρίς να μπαίνει πάρα πολύ βαθιά νερά αλλά πάνω απο όλα η επιμονή και ή υπομονή.

Το πρώτο κριτήριο επιλογής είναι η σωστή ανάπτυξη του ψαριού και όχι τόσο το τέλειο χρώμα η αυτό που μας αρέσει. 

Εγώ αναφέρομε στην επιλογή των δικό σου ψαριών και όχι τη υπάρχει στην αγορά, στην φωτογραφία αυτήν που χαρακτηρίζεις το ψάρι ώς το καλύτερό σου.  Το σώμα του ψαριού όμως δεν είναι σωστά δομημένο σε σχέση με αυτό που πρότεινα εγώ στην παραπάνω φωτογραφία.

Αυτό ήθελα να σου πω όχι κάτι άλλο.

 

Πάντως έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρων και απο χομπιστικής άποψης η επιλεκτική αναπαραγωγή των γκάπη. έχει μεγάλες συγκινήσεις μπορείς να βγάλεις πανέμορφα ψάρια.

θα μπορούσα να έγραφα πολλά αλλά πρώτων θα γίνω κουραστικός και δεύτερων θα κουραστώ και εγώ :) 

πάντως θα ήταν πολύ καλό να επεκταθεί η συζήτηση ίσος σε ένα άλλο θέμα για το πως μπορούμε να αναπαράγουμε γκαπης και πως πρέπει να κινούμαστε για να έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

 

πριν 3 ώρες, το μέλος Wind-sa έγραψε:

Ο καλύτερος μου Moscow είναι αυτός στην φωτό

Fish-0188.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πως πάει μεγαλώνουν τα μικρά;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα μικρά μεγαλώνουν σιγά σιγά. Σήμερα τα πιο μεγάλα έκλεισαν 33 μέρες ζωής. Το μέγεθος των μικρών είναι περίπου ένα εκατοστό. Συνολικά είναι περίπου 160 ψαράκια. Υπολογίζω ότι γύρο στα 40 τα έχασα με ένα η με το άλλο τρόπο.

 

Τελικά είναι πιο δύσκολο απ όσα περίμενα, λόγο ότι τα κρατάω χωρια κάθε γεννα και εχω 4 διαφορετικά δοχεία με νερό. Αν θα τα έβαζα σε ένα ενυδρείο θα ήταν πολύ πιο εύκολο. Αλλα δεν θα μπορώ να ξέρω ποιο ψαράκι είναι από ποια γεννα. Ειλικρινά το σκέφτομαι να τα ενόσω όλα, επειδή είναι δύσκολο χωρίς το φίλτρο να καθαρίζω κάθε 3 μέρες το βυθό. Εκτος από αυτό σε λίγο θα πρέπει να τα χωρίσω αρσενικά από θηλυκά...εκεί θα είναι αδύνατον να κρατάω διπλάσια δοχεία. Οποτε... θα πρέπει να τα βάλω σε 2 διαφορετικά ενυδρεία σε κοντινότερο μέλλον...χωρισμένα ανά αρσενικά και θηλυκά, και όχι ανά γεννα. 

 

Ακόμα δεν μπορώ να ξεχωρίσω φύλο τους καλά. Κάποια μου φαίνονται για αρσενικά αλλα και πάλι δεν μπορώ να πω με σιγουριά. Θα περιμένω ακόμα 2 εβδομάδες.

Όλα τα ψαράκια μεγαλώνουν χωρίς θέρμανση σε θερμοκρασία 20 βαθμούς. Για αυτό το λόγο αργούν στην ανάπτυξη. Αλλα λένε ότι στο κρύο νερό αργούν να ενηλικιωθούν, και γ'αυτο έχουν πιο πολύ χρόνο να πάρουν στο μέγεθος. Δεν ξέρω κατά ποσο ισχύει...αλλα και να είναι αλήθεια, πιστεύω ότι μιλάνε για θερμοκρασία 24-25 βαθμόν σαν κρύο, και όχι 20. Τέλος πάντων...ο χρόνος θα δείξει.


Πάντως αυτό που κατάλαβα είναι ότι δεν συμφέρει να μπλέκεσαι με πολλά μικρά δοχεία.

Επίσης τα 5 μικρά χαλφσαιδερσς που μεγαλώνουν στο γαριδαδικο φαίνονται πιο μεγάλα και ποιο έντονα με σχέση με τα υπόλοιπα αδερφάκια τους.
Α’ρα σίγουρα σε περιβάλλον ενυδρείου νιώθουν καλύτερα από τι στο πλαστικό κοντέινερ.

 

Ακολουθούν μερικές σημερινές φωτός. Οι φωτός τραβήχτηκαν την στιγμή γενικού καθαρισμού και τα έβαλα σε διαφανες κουτί από FererroRocher ))) Ωραίο display photobox βγήκε )))

Fish-0202.jpg

Fish-0204.jpg

Fish-0205.jpg

Fish-0199.jpg

Fish-0208.jpg

Fish-0209.jpg

Έγινε επεξεργασία - Wind-sa
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς αν θες να ασχοληθείς με επιλεκτικές γέννες θέλει χώρο και σωστή θέρμανση και φιλτρανση για να έχει όσο γίνεται το καλύτερο αποτέλεσμα.

επίσης όσο μεγαλώνουν θα ξεχωρίζεις τα καλά απο τα λιγότερα καλά και θα πρέπει κάπου να τα δίνεις μαγαζιά χομπιστες τροφή για άλλα μεγαλύτερα ψάρια, το τελευταίο το κάνουν πολύ γιατί δεν έχουν άλλοι λύση.

 

Αν έχεις όρεξη και χώρο για επιλεκτικές γέννες μπορώ να σε βοηθήσω τουλάχιστον στην θεωρία.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Χρήστος said:

Αν έχεις όρεξη και χώρο για επιλεκτικές γέννες μπορώ να σε βοηθήσω τουλάχιστον στην θεωρία.

Ευaριστώ πολύ για την πρόταση, Βέβαιος κάθε συμβουλή δεκτή.

 

Όρεξη έχω, γενικά ότι αφορά την γενετική με τραβάει πολύ... αλλα από χόρο και χρόνο δεν παω καλά. Το έχω σαν ένα μικρό hobby και όχι σαν κάτι στο οποιο θέλω να διαθέτω πολύ χρόνο η χρήμα.

Εγώ ασχολούμαι τελευταία 10 χρονια με εκτροφή εξωτικών πτηνών και εκθέσεις τους. Οποτε από επιλεκτική εκτροφή έχω καποιες γνώσεις.Για αυτο με τράβηξε η ιδέα να δοκιμάσω να κάνω μερικές γέννες στα γκάπυ. ΝΑ επιλέξω μια ράτσα και να δω τι θα μπορέσω να κάνω με αυτή.

 

Έχω φτιάξει μια ομάδα στο FB όπου μαζεύω για μένα σε πρώτη φάση κάποια ενδιαφέρον άρθρα και βοηθήματα γενετικής γκάρυ. Οποιος ενδιαφέρεται την ομάδα την βρίσκετε εδώ >>> https://www.facebook.com/groups/GuppyGreece/ Αλλα από ενυδρεία γενικά δεν έχω πολλές γνώσεις. Δηλαδή, είχα ενυδρεία για κάποια χρονια με εύκολα ψαρια, αλλα ποτε δεν τους έδινα βάση. Πάντα δούλευαν (σωστά η λάθος)...τώρα διαβάζω, κάτι διορθώνω, κάτι μαθαίνω. :)

 

Quote

όσο μεγαλώνουν θα ξεχωρίζεις τα καλά απο τα λιγότερα καλά και θα πρέπει κάπου να τα δίνεις μαγαζιά χομπιστες τροφή για άλλα μεγαλύτερα ψάρια, το τελευταίο το κάνουν πολύ γιατί δεν έχουν άλλοι λύση.

Ταΐζω μονομάχους )))

Link to comment
Share on other sites

 

 

Δεν έχω Facebook και δεν και δεν με αρέσει ο τρόπος που καταχωρούνται η πληροφορίες είναι λίγο ανώνυμα και ανεύθυνα και για αυτό μπορείς να βρεις πολλές λανθασμένες πληροφορίες κάτι που το συναντάς πολύ σπάνια στα φόρουμ. Για χαβαλέ πάντως μάλλον είναι καλό το φατσοβιβλίο.

 

Αν θέλεις να ασχοληθείς πιο εντατικά Το μόνο που χρειάζεσαι είναι να έχεις χώρο και μία σχετικά μικρή επένδυση για να αποκτήσεις κάποια βασικά πράγματα.  Από κει και πέρα ο χρόνος που θα χρειαστείς για φροντίδα  δεν είναι πολύς και δεν χρειάζεται να είσαι κάθε μέρα πάνω από το κεφάλι των ψαριών.

Απλά για να βελτιώσεις ένα είδος γκάπη για ένα ζευγάρι θέλεις 6 ενυδρεία. με φίλτρο και θέρμανση

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πριν 4 μέρες μετακόμισα σχεδόν όλα τα μικρά (100+) σε ένα 30-αλιτρο ενυδρείο με πολλά φυτά. Αφίσα σε container μονο τα μικρά από την XXL Neon Blue θηλυκιά, που λογικά δεν πρόκειται να δώσει κανένα Moscow απόγονο, όμως τα μικρά της είναι μεγαλύτερα και πιο ανοικτόχρωμα. Τα αφίσα σε container για να μην τα μπερδέψω με αλλα μικρά που είναι από τις θηλυκές Moscow (δηλαδή θηλυκές που παίζει να ήταν γονιμοποιημένα από Moscow αρσενικά). Οποτε ο χρόνος θα δείξει.

 

Video από τα μικρά στο καινούριο τους σπίτι.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα μικρά μεγαλώνουν το μεγαλύτερο είναι σχεδόν 2 εκατοστά. Τα περισσότερα είναι γύρο στα 1,5 εκ. Ακόμα δεν μπορώ να ξεχωρίσω αρσενικά από θηλυκά. Μου φαίνονται όλα θηλυκά. Προσπαθώ να δω το gonopodium αλλα ακόμα δεν βλέπω. Μάλλον θέλει πολύ καλο μάτι. Και αυτά όλα τρέχουν και δεν μένουν ακίνητα. Πάντως ένα ψαράκι είναι πολύ χοντρό ίσος κιόλας έγκυος? Από χρώμα δεν δείχνουν πολλά ακόμα... Αυτά στην φωτό είναι από την μαμά Neon Blue (μάλλον θα βγούν διαφορετικά όλα)... Ενδιαφέρον τι χρώματα θα βγούν εκείνα από Moscow θηλυκές.

 

Ο καιρός θα δείξει.

Στο σπίτι κάνει κρύο, θέλω να βουτήξω στο ενυδρείο.

Fish-0219.jpg

Fish-0220.jpg

Fish-0221.jpg

Fish-0216.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μου φαίνεται είναι όλα θηλυκά. Δεν έχω δει κανένα μικρό με γονοποδιoυμ. :(

Fish-0234.jpg

Fish-0233.jpg

Fish-0232.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προχτές έκανε και άλλη μια γεννα το νεαρό Moscow θηλυκό. Και δυστυχώς δεν πρόλαβα να την βάλω σε γενιστρα. Οποτε τα μικρά έγιναν μεζές για τα υπόλοιπα guppy. Όμως ακόμα βλέπω που και που μερικά μικρά κρυμμένα στα φυτά. Μπας και μεγαλώσουν 1-2. 

 

Έντομεταξύ πριν μερικές μέρες πήρα μερικά καινούρια νεαρά αρσενικά Moscow Green. Πολύ όμορφα ψαράκια με πιο ζωηρά χρώματα από τα δικά μου Moscow Purple. Αλλα ακόμα πολύ μάυρα στο σώμα για να είναι τα ιδανικά moscow πως τα φαντάζομαι. Πιο πολυ μιάζουν στα moscow black παρα στα moscow blue.  Όμως και αυτά κάτι είναι. ))))

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...