Jump to content

Galaxy rasbora


Recommended Posts

Στο ενυδρείο μου 35 λίτρων φιλοξενώ μια ομάδα 7 ατόμων galaxy. τα 3 μπήκαν πρόσφατα και είναι μικρά για να καταλάβω αρσενικά/θυληκά αλλά από τα υπόλοιπα έχουν βγει 2/2.

Είχα δει και πιο πριν τα δύο αρσενικά να κάνουν κύκλους το ένα γύρω από το άλλο όπως και να πέφτει ένα μικρό κυνηγητό μεταξύ των θυληκών όταν συναντιώνται. 

Σήμερα όμως είδα το ένα αρσενικό να κάνει κύκλους γύρω από το ένα θυληκό. Είναι κάποιο σημάδι για αναπαραγωγή? Επίσης και τα δύο θυληκά έχουν μία μαύρη κουκκίδα στον πρωκτό. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος PanosTetra έγραψε:

Στο ενυδρείο μου 35 λίτρων φιλοξενώ μια ομάδα 7 ατόμων galaxy. τα 3 μπήκαν πρόσφατα και είναι μικρά για να καταλάβω αρσενικά/θυληκά αλλά από τα υπόλοιπα έχουν βγει 2/2.

Είχα δει και πιο πριν τα δύο αρσενικά να κάνουν κύκλους το ένα γύρω από το άλλο όπως και να πέφτει ένα μικρό κυνηγητό μεταξύ των θυληκών όταν συναντιώνται. 

Σήμερα όμως είδα το ένα αρσενικό να κάνει κύκλους γύρω από το ένα θυληκό. Είναι κάποιο σημάδι για αναπαραγωγή? Επίσης και τα δύο θυληκά έχουν μία μαύρη κουκκίδα στον πρωκτό. :rolleyes:

 

Link to comment
Share on other sites

Πες μας λίγα παραπάνω για την εμπειρία σου με τα Galaxy .

ειναι γενικότερα ντροπαλά ψαράκια ;

κατι που έχεις παρατηρήσει ;

 

εχω μια πολλη μικρη εμπειρία με αυτά αλλα θυμαμαι οτι με είχαν εκπλήξει . Ειχα μόλις 2( κατα τύχη ) καθώς είχανε μείνει δυο στο Πέτ και ήθελα να τα πάρω . Δεν φοβουντουσαν ποτέ , ήταν υπερδραστήρια και έψαχναν τα πάντα πάνω κάτω .

ετσι και εσενα εξίσου ;

Link to comment
Share on other sites

Από τον ένα μήνα και κάτι που τα έχω, στην αρχή θα έλεγα πως ήταν αρκετά ντροπαλά αλλά τώρα συμπεριφέρονται τελείως διαφορετικά. Στο ταισμα ειδικά γίνεται ο χαμός. Η πλάκα είναι ότι ανεβαίνουν μέχρι την επιφάνεια για να φάνε αν και πρέπει πρώτα ένα να κάνει την κίνηση να ανέβει και μετά πάνε ένα ένα και σφαίρα πάλι κάτω. Κυνηγητό πέφτει συνεχώς μεταξύ τους είτε αρσενικά με θυληκά είτε μόνο τα αρσενικά που είδα ότι είναι φυσιολογικό. Σε γενικές γραμμές όταν τα φώτα είναι ανοιχτά σπάνια θα τα δω κρυμμένα και όταν κλείνουν όλα μαζεύονται σε κρυψώνες.

Προσωπικά ευχαριστιέμαι να τα βλέπω αν και θέλω να βρώ και άλλες τροφές να τους δίνω πέρα από αποξηραμένα και flakes.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Χαίρεται , θέλω να ρωτήσω αν είναι δυνατή η συγκατοίκηση Rasbora Galaxy και χρυσόψαρου.

Έχω ένα 80λιτρο ενυδρείο με ένα χρυσόψαρο μέσα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος alcamus06 έγραψε:

Χαίρεται , θέλω να ρωτήσω αν είναι δυνατή η συγκατοίκηση Rasbora Galaxy και χρυσόψαρου.

Έχω ένα 80λιτρο ενυδρείο με ένα χρυσόψαρο μέσα. Ευχαριστώ.

Οχι.:)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρια, όπως σου είπε και ο Σωτήρης, τα δυο είδη είναι ασύμβατα μεταξύ τους. 

Κανε μια σχετική αναζήτηση στο φόρουμ για τις απαιτήσεις τους. 

Το καλύτερο που έχεις να κανεις είναι να αφήσεις το χρυσόψαρο μόνο του. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος alcamus06 έγραψε:

Χαίρεται , θέλω να ρωτήσω αν είναι δυνατή η συγκατοίκηση Rasbora Galaxy και χρυσόψαρου.

Έχω ένα 80λιτρο ενυδρείο με ένα χρυσόψαρο μέσα. Ευχαριστώ.

Καλημέρα :) 

αν είναι φάνσυ το χρυσόψαρο θα μπορούσες να βάλεις άλλο ένα ίδιο, ή αλλιώς μπορείς να το δώσεις και να βάλεις άλλα είδη ψαριών.. 

(τα χρυσόψαρα πάνε μόνο με χρυσόψαρα)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...