Jump to content

Αναζήτηση ψαροσυνθεσης σε rio 180


Recommended Posts

Μιας που μάλλον όλα πάνε καλύτερα με την αμμωνία στα χρυσοψαρακια μου(0.5 ),πήρα και ένα juwel rio 180led ,από ένα φίλο,αδουλευτο,με τα αυτοκόλλητα κ όλα στα κουτιά γιατί του τυχε κάτι σοβαρό μόλις το πήρε κ χρειάζεται άμεσα χρήματα κ ξεπουλήσει τα πάντα.το πήρα 100€!!αγορασμενο πριν 15μερες 275€!!!άρα...ψάχνω για ψαροσυνθεσης!η γυναίκα λέει για κοινωνικό με κάνα δυο γατόψαρα για βυθό κάποια ωραία από χρώματα κοπαδοψαρα κ κάτι πιο μεγάλο(γκουραμι,σκαλαρι,μελανοταινιες κτλ)συν φυτά απλά κ εύκολα με ωραίο χαλικακι κ καμιά ρίζα κτλ.εγω λέω κοτρωνες κ αφρικανικές κιχλιδες-νανοκιχλιδες κτλ.κ τα δύο μαρεσει αλλά στο πρώτο δεν μαρεσουν τα σκαλαρι καθόλου κ δεν ξέρω κ τι άλλες επιλογές έχω για"κυρίως"ψάρια εκτός από όσα έγραψα.θελω όσο πιο φιλικά γίνετε κ όσο πιο "φανταχτερά" και "ιδιαίτερα".

Έγινε επεξεργασία - liakos7
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος liakos7 έγραψε:

Μιας που μάλλον όλα πάνε καλύτερα με την αμμωνία στα χρυσοψαρακια μου(0.5 ),πήρα και ένα juwel rio 180led ,από ένα φίλο,αδουλευτο,με τα αυτοκόλλητα κ όλα στα κουτιά γιατί του τυχε κάτι σοβαρό μόλις το πήρε κ χρειάζεται άμεσα χρήματα κ ξεπουλήσει τα πάντα.το πήρα 100€!!αγορασμενο πριν 15μερες 275€!!!άρα...ψάχνω για ψαροσυνθεσης!η γυναίκα λέει για κοινωνικό με κάνα δυο γατόψαρα για βυθό κάποια ωραία από χρώματα κοπαδοψαρα κ κάτι πιο μεγάλο(γκουραμι,σκαλαρι,μελανοταινιες κτλ)συν φυτά απλά κ εύκολα με ωραίο χαλικακι κ καμιά ρίζα κτλ.εγω λέω κοτρωνες κ αφρικανικές κιχλιδες-νανοκιχλιδες κτλ.κ τα δύο μαρεσει αλλά στο πρώτο δεν μαρεσουν τα σκαλαρι καθόλου κ δεν ξέρω κ τι άλλες επιλογές έχω για"κυρίως"ψάρια εκτός από όσα έγραψα.θελω όσο πιο φιλικά γίνετε κ όσο πιο "φανταχτερά" και "ιδιαίτερα".

Απο τη στιγνη που εχεις ηδη ενα το δευτερο καντο οτι λεει η γυναικα ωστε να εχεις το ελευθερο στο μελλοντικο 450λιτρο να κανεις οτι γουσταρεις!!!!!γιατι δεν το βλεπω να αργει αυτη η στιγμη ετσι οπως πας!!!! :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Μπα εντάξει,θα γεμίσουμε το σπίτι ενυδρεία.καλα ήμαστε με αυτά τα δυο προς το παρόν.πειτε όμως για κοινωνικό τι προτείνεται για"κύριος"ψάρια....βάλτε ένα χερακι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα στο μεγάλο να μεταφέρεις τα χρυσοψαρα και το μικρό να το κάνεις είτε φυτεμένο με ένα κοπάδι μικροψαρα είτε species tank με κάποια νανοκιχλιδα. 

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα θες κατι ας πουμε να τραβαειντο ματι σου...οποτε πρεπει να πας σε κατι με χρωματα...απλα πρεπει να αποφασισεις, μιας και το θεωρω δεδομενο οτι θες γλυκου νερου, αν θα επεξεργαζεσαι ή οχι το νερο. Αν οχι τι τιμες εχει το νερονσου?. Και μετα το πιο.σημαντικο ποσα λεφτα θες να διαθεσεις για τα ψαρακια σου και τι φροντιδα? Φυσικα οσο πιο ιδιαιτερα ψαρια τοσο πιο δυσκολο να τα βρεις. Τελος.ειναι και θεμα γουστου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδεύτει..δεν ξέρω τι θέλω κ τι πρέπει.κ όταν μπερδευομαι τα παρατάω όλα εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Αν το στείλω με κιχλιδες(δεν ξέρω τι με τι πάει κ πόσες)τι χρειάζεται;κάτω άμμο;η χαλικακι;κ πετρες για κρυψώνες;ασβεστολιθικές;είναι κ ακριβές οι πέτρες.ενω στο κοινωνικό χαλίκι καμιά ωραία ρίζα κ φουλ φυτά εύκολα;καλά τα χω στο μυαλό μου;χαλίκι η άμμο η πέτρες μπορώ να πάρω καμιά μάντρες με υλικά;πχ  "χωματεχνικη Κηφισιάς".και τι είδους άμμο;διαφέρουν; βλέπετε με τα χρυσόψαρα Λία μέχρι τώρα δεν είχα τέτοια για αυτό κ δεν τα ξέρω κ πολύ καλά τι πάει με τι..

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω γκουραμι και ramirezi πάνε μαζί;κ ένα κοπαδοψαρα καμιά δεκαριά και κάνα δυο για το βυθό.τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Το ph μου που μέτρησα το νερό της βρύσης είναι 7.5.βλεπω με παράτησατε στο έλεος του Θεού...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι σε παράτησε κανείς απλά να σου πω την άποψή μου χωρίς να παρεξηγηθείς. Εγώ ας πούμε δεν έχω ιδέα από αμάξια. Μπαίνω σε ένα φόρουμ με αμάξια και τους λέω θέλω να πάρω αμάξι γενικά και αόριστα. Δεν θα μου απαντήσει κανένας πέρα ίσως από κάποιον που θα με παραπέμξει σε κάποιο άρθρο με κατηγορίες αμαξιών. Αυτό δλδ που έγινε και με εσένα περίπου. Αν μετά εγώ δεν διαβάσω δεν μπορώ να μπω και η επόμενη ερώτησή μου να είναι.. Ωραία θέλω ένα αμάξι με 4 ρόδες και να είναι συμβατικό. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω χωρίς να ενοχληθείς φυσικά? Δεν είναι ωραίο να ζητάς έτοιμες λύσεις. Μπες στο φόρουμ και κοίτα τις ενότητες. Είδες στην συμβίωση των ειδών να λένε ότι μπορεί να συνυπάρξει γκουράμι με ραμιρέζι?και αν ναι στις δικές σου συνθήκες?(λίτρα, σκληρότητες, ph, διακόσμηση ενυδρείου). Δεν έχεις βάλει και φωτογραφία

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και είδα κ διάβασα κ μου το παν ότι μπορούν γκουραμι με ραμιρεζι.αλλα επειδή μετράω κ τη δικιά σας γνώμη...για αυτό κ ρώτησα.αν ήταν τόσο δύσκολη η ερώτηση μου...ζητώ συγνώμη,δεν πρόκειται να ρωτήσω ξανά κάτι.ναι είμαι άσχετο σχετικά,δεν είναι κακό.κ η δουλειά μου είναι με αμάξια κ κάθε μέρα έχω πελάτες που δεν ξέρουν τι είναι το σασμάν αλλά δεν τους λέω πηγαίνετε πρώτα μάθετε κ ελάτε εδώ να σας πω για τη ζημιά σας,κάθομαι κ τους εξηγώ για να έχουν μια επαφή.για αυτό κ γω ρωτάω...αν ήξερα κ ήμουν χρόνια στο χώρο δεν θα μπαινα καν σε φόρουμ.τελοσπαντων..ολα καλά υπάρχουν δεδακες μαγαζιά έξω που ασχολούνται μοοοονο.. με ψάρια,θα τα πάρω σβαρνα κ ότι ηλίθια ερώτηση έχω θα μου τη λύνουν...ώσπου να μαθω.πληροφοριακα τέτοια μαγαζιά μου πρότεινα ραμιρεζι με γκουραμι μαζί,μαγαζιά που τα ξέρετε σίγουρα αφού είναι του χώρου σας κ δεν εννοώ πετσιτι κ βλακείες.να είστε καλά καλό βράδυ!!

Link to comment
Share on other sites

Και ξέρω ότι πχ το ραμιρεζι θέλει 6-6.5 ph κτλ,απλά ήθελα να ακούσω κ κάτι από σας σαν πιο έμπειροι.καλο βράδυ κ δεύτερη φορα

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος liakos7 έγραψε:

Και ξέρω ότι πχ το ραμιρεζι θέλει 6-6.5 ph κτλ,απλά ήθελα να ακούσω κ κάτι από σας σαν πιο έμπειροι.καλο βράδυ κ δεύτερη φορα

Καλημερα, φιλε @liakos7!

Μια προταση.... Διαλεξε ενα ψαρι, που θα σ΄αρεσει παρα πολυ και ακομα 10, που θα ηθελες να εχεις( αλλα οχι απαραιτητα). Θα σε βοηθηθουμε να φτιαχνεις ενα ενυδρειο με τα ψαρια, που σ΄αρεσουν(καποια μπορει να ταιριαξουν, καποια οχι, θα δουμε)

Να εισαι ομως ετοιμος, να παρεις και καποια πραγματα(για παραδειγμα φιλτρο αντιστροφης οσμωσης, τεστ νερου,καλο εξωτερικο φιλτρο) , που θα ειναι απαραιτητα για να φτιαχνεις

τις καταλληλες συνθηκες για τα ψαρακια σου.

To Eheim 2213 ειναι πολυ αδυναμο για το ενυδρειο σου (με τα υλικα μεσα μπορει να βγαλει 300-350λ/ωρα,- για 180λ ειναι λιγα, εξαρταται βεβαια και απο ψαροσυνθεση και το πόσα ψαρια θα εχεις μεσα).Το εσωτερικο ,που εχεις ειναι μανισιο η οχι;

Για τα ραμιρεζι δες εδω http://www.seriouslyfish.com/species/mikrogeophagus-ramirezi/

για κοινωνικο ενυδρειο δεν κανουν.

Δεν μπορουμε να βαλουμε πετρελαιο θερμανσης σε porsche, θα χαλασει....

Και να φανταστεις , οτι μετα απο αρκετα χρονια στο χομπι ξερω οτι δεν ξερω τιποτα..... Διαβαζω, μαθαινω....

Link to comment
Share on other sites

Έχω το μαμά φίλτρο μονο με σφουγγαρια.κ ένα sun sun 302 η 303,δεν θυμάμαι τώρα με βιολογικό μέσα σχεδόν 2λιτρα.εχω πει εξ αρχής τι θέλω η μάλλον τι θα ήθελα αναλυτικά κ απλά περίμενα μια γνώμη έξτρα.γκουραμι,ραμιρεζι(η κάποια άλλη κιχλιδα Αμερικής που ίσως να ναι λίγο πιο ανεχτη στο ph που χω τώρα)ένα κοπαδοψαρα πχ καρδινάλιοι κ κάποια γατόψαρα για βυθό.ευχαριστω που ασχολήθηκες...

Link to comment
Share on other sites

Το 2213 το σένα 125αρι  4 χρυσόψαρα μικρά για τη γυναίκα μου που της αρέσουν τα χρυσόψαρα πολύ.μαζι εννοείτε με το μαμά φίλτρο.η βάση λοιπόν είναι κάποια μικρή κιχλιδα Αμερικής....μαρεσουν πολύ αλλά αν μπορούσα δεν θα θελα να μπλέξω με τυρφη,α.ο,κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Το 302 είναι το sun sun.μαζι με το μαμισιο της juwel θα Μάι κομπλέ;μην καταλήξω στα ψάρια κ είναι ανεπαρκής στο τελος η φίλτρανση

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος liakos7 έγραψε:

Το 302 είναι το sun sun.μαζι με το μαμισιο της juwel θα Μάι κομπλέ;μην καταλήξω στα ψάρια κ είναι ανεπαρκής στο τελος η φίλτρανση

Τα φιλτρα κομπλε. Αν θελεις δες λιγο

http://www.seriouslyfish.com/species/apistogramma-cacatuoides/

http://www.seriouslyfish.com/species/apistogramma-borellii/

το Ph μεχρι 7,5 ειναι καλα και για τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Φοβερα και τα δύο,ειδικά το borelli..με χεις βοηθήσει πααρα πολυ απλά με δύο μηνύματα που ανταλλάξαμε.μακαρι να υπάρχουν στην αγορά..πρέπει να βγω να ρωτήσω..!σήμερα μπολιασα με λίγο βιολογικό απ' τα χρυσόψαρα,έριξα κ τα βακρηρια,έβαλα και μια ρίζα στυλ Αμαζονίου που πήρα ομορφη κ περιμενουμε...!απ' αύριο θα αρχίσω να πηγαίνω να βλέπω για ψαράκια.οι κιχλίδες που μου στείλε,ειδικά η δεύτερη θα μπει με γκουραμι;νομίζω ως 7.5-8.0ph θέλουν τα γκουραμι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...