Jump to content

Κυκλοφορητής για αλλαγές


ataktoulis

Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω έναν κυκλοφορητή για να βγάζω το νερό όταν δε χρησιμοποιώ σκούπα και να κάνω τις αλλαγές οδηγώντας το νερό απευθείας στην τουαλέτα. Η απόσταση είναι περίπου 10-15m.. Μπορώ με κάποιον κυκλοφορητή να το καταφέρω αυτό; Ποιον προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Με φυσική ροή δεν μπορείς? Αφού το ενυδρείο είναι ψηλότερα από τη τουαλέτα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και πώς θα ξεκινάει η ροή; Θα πρέπει κάθε φορά να ρουφάω μέχρι να αρχίσει να αδιάζει; Έλεγα μήπως ο κυκλοφορητής είναι πιο εύχρηστος, ειδικά για τόση απόσταση

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ έναν της SunSun για να γεμίζω το ενυδρείο μου, περνώντας απλά ένα λάστιχο κήπου (το κλασσικό πράσινο) στην έξοδο του νερού. μπορείς φυσικά να τον χρησιμοποιήσεις με τον ίδιο τρόπο και για να το αδειάζεις.

Τσέκαρέ τους είναι φθηνοί και κάνουν την δουλειά τους.

https://www.skroutz.gr/c/2101/Kykloforites-Enydreiou/m/23943/Sun-Sun.html

 

Είναι κινέζικοι βέβαια επομένως δεν θα τους εμπιστευόμουν για μόνιμη χρήση μέσα στο ενυδρείο μου. Για αλλαγές νερού όμως είναι μια χαρά.

 

Αν ετοιμάζεις νερό με αντιχλώρια κτλ , σε κάποιο βαρελάκι, κουβά κτλ  για τις αλλαγές σου μπορείς να τον χρησιμοποιείς για να γεμίζεις το ενυδρείο σου εύκολα και γρήγορα κατευθείαν από το βαρέλι/κουβά στο ενυδρείο. Σε αυτή την περίπτωση πρόσεξε το μανομετρικό του κυκλοφορητή.  Πόσο ψηλά δηλαδή μπορεί να  στείλει το νερό. Το ύψος αυτό θα πρέπει να είναι μεγαλύτερο από την απόσταση μεταξύ του πάτου του βαρελιού/κουβά και του ενυδρείου σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος FeAnOr_26 έγραψε:

Εγώ χρησιμοποιώ έναν της SunSun για να γεμίζω το ενυδρείο μου, περνώντας απλά ένα λάστιχο κήπου (το κλασσικό πράσινο) στην έξοδο του νερού. μπορείς φυσικά να τον χρησιμοποιήσεις με τον ίδιο τρόπο και για να το αδειάζεις.

Τσέκαρέ τους είναι φθηνοί και κάνουν την δουλειά τους.

https://www.skroutz.gr/c/2101/Kykloforites-Enydreiou/m/23943/Sun-Sun.html

 

Είναι κινέζικοι βέβαια επομένως δεν θα τους εμπιστευόμουν για μόνιμη χρήση μέσα στο ενυδρείο μου. Για αλλαγές νερού όμως είναι μια χαρά.

 

Αν ετοιμάζεις νερό με αντιχλώρια κτλ , σε κάποιο βαρελάκι, κουβά κτλ  για τις αλλαγές σου μπορείς να τον χρησιμοποιείς για να γεμίζεις το ενυδρείο σου εύκολα και γρήγορα κατευθείαν από το βαρέλι/κουβά στο ενυδρείο. Σε αυτή την περίπτωση πρόσεξε το μανομετρικό του κυκλοφορητή.  Πόσο ψηλά δηλαδή μπορεί να  στείλει το νερό. Το ύψος αυτό θα πρέπει να είναι μεγαλύτερο από την απόσταση μεταξύ του πάτου του βαρελιού/κουβά και του ενυδρείου σου.

 

Πόσα lt/h να επιλέξω περίπου;

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με τα λίτρα του ενυδρείου σου και τις αλλαγές που κάνεις.  Μην πάρεις κανένα θηρίο για να αδειάσεις 10 λίτρα νερό :-)

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος FeAnOr_26 έγραψε:

Ανάλογα με τα λίτρα του ενυδρείου σου και τις αλλαγές που κάνεις.  Μην πάρεις κανένα θηρίο για να αδειάσεις 10 λίτρα νερό :-)

 

Θα αδειάζω 25lt περίπου. Η απόσταση δεν πρέπει να με προβληματίσει; Θα έχει δύναμη να γεμίσει το λάστιχο ως το τέρμα ή ούτως ή άλλως λόγω ύψους θα τρέχει;

Link to comment
Share on other sites

Το μήκος του λάστιχου δεν παίζει ρόλο, το θέμα είναι να μπορεί να ''σπρώξει'' το νερό μέχρι το ύψος του ενυδρείου σου. Μετά αναλαμβάνει η βαρύτητα. για 25 λίτρα εγώ θα έπαιρνα έναν μικρό 300 l/h. Τσέκαρε το μανομετρικό να είναι μεγαλύτερο από το ύψος του ενυδρείου σου, μετά απλά αγοράζεις ένα λάστιχο που να σφηνώνει καλά στο στόμιο του κυκλοφορητή. Στον δικό μου όπως είπα που είναι μεγάλος το κλασσικό λάστιχο μπαλκονιού/κήπου ταιριάζει άψογα. Πάρτον μαζί σου σε ένα μαγαζί που πουλάει τέτοια πράγματα και ψάξε ένα λάστιχο που να ταιριάζει.

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιείς και μια απλή σκούπα βυθού και πάλι να σφηνώνεις το λάστιχο στην έξοδο και να καθαρίζεις και λίγο τον βυθό ενώ κάνεις την αλλαγή σου. Και όλη η μάκα θα φεύγει στην αποχέτευση. Μπορείς να βρεις μία με τρομπάκι (το ζουπάς 2-3 φορές με το χέρι) για να μην ρουφάς. Έτσι κάνω και γω τις αλλαγές μου και απλά γεμίζω με τον κυκλοφορητή. Αν δεν θες να καθαρίσεις τον βυθό απλά τραβάς τον αέρα με το τρομπάκι και την αφήνεις μέσα μέχρι να αδειάσει το νερό που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Και πώς θα ξεκινάει η ροή; Θα πρέπει κάθε φορά να ρουφάω μέχρι να αρχίσει να αδιάζει; Έλεγα μήπως ο κυκλοφορητής είναι πιο εύχρηστος, ειδικά για τόση απόσταση

Δεν χρειάζεται να ρουφάς γεμίζεις το λάστιχο νερό  και όλα τα άλλα αναλαμβάνει η βαρύτητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Θα αδειάζω 25lt περίπου. Η απόσταση δεν πρέπει να με προβληματίσει; Θα έχει δύναμη να γεμίσει το λάστιχο ως το τέρμα ή ούτως ή άλλως λόγω ύψους θα τρέχει;

Γνωμη μου για 25 λιτρα μην ξοδεψεις 5-10 ευρω για 2 κουβαδες αλλαγη. Καπου αλλου ειμαι σιγουρος θα αξιοποιηθουν καλυτερα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Γνωμη μου για 25 λιτρα μην ξοδεψεις 5-10 ευρω για 2 κουβαδες αλλαγη. Καπου αλλου ειμαι σιγουρος θα αξιοποιηθουν καλυτερα

Αυτος ειναι ο καλυτερος τροπος και ανεξοδος.

Δεν υπαρχει λογος για κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές σας. Λόγω προβλήματος υγείας όμως ακόμη και τα 25lt είναι πολλά για εμένα πλέον γι'αυτό αναζητώ εύκολους τρόπους χωρίς καθόλου κουβάλημα. Οπότε πάω σε έναν φθηνό κινέζικο κυκλοφορητή και βλέπουμε.

Ευχαριστώ και πάλι παιδιά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές σας. Λόγω προβλήματος υγείας όμως ακόμη και τα 25lt είναι πολλά για εμένα πλέον γι'αυτό αναζητώ εύκολους τρόπους χωρίς καθόλου κουβάλημα. Οπότε πάω σε έναν φθηνό κινέζικο κυκλοφορητή και βλέπουμε.

Ευχαριστώ και πάλι παιδιά

Τοτε μηπως ειναι πιο κοντα κανενα λουκι να ριχνεις εκει το νερο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Τοτε μηπως ειναι πιο κοντα κανενα λουκι να ριχνεις εκει το νερο?

 

Μπα, η πιο κοντινή απόσταση είναι στη λεκάνη της τουαλέτας. Είναι και η κουζίνα βέβαια 2m μακρυά από το ενυδρείο απλά δε θέλω να χρησιμοποιήσω τον νεροχύτη για τις αλλαγές για λόγους ασφαλείας..

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Μπα, η πιο κοντινή απόσταση είναι στη λεκάνη της τουαλέτας. Είναι και η κουζίνα βέβαια 2m μακρυά από το ενυδρείο απλά δε θέλω να χρησιμοποιήσω τον νεροχύτη για τις αλλαγές για λόγους ασφαλείας..

Ελεγα απο κανενα παραθυρο να βγαζεις το νερο εξω γιατι 10 με 15 μετρα ειναι πολλα και θα αργεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...