Jump to content

Ερυθρομυκινη και κυανοβακτηρια


PetrosAntonios

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους,

προκειται να χρησημοποιησω ερυθρομυκινη για θεραπεια κυανοβακτηριων και ηθελα να ρωτησω αν, κατα τη διαρκεια αυτης, κανουμε συσκοτιση?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων 

Link to comment
Share on other sites

H συσκότιση δεν είναι αναγκαία . Για την ακρίβεια η συσκότιση είναι μία μέθοδος πριν πάμε στην ερυθρομυκίνη.

 

Κατάφερες να βρεις ερυθρομυκίνη σε σκόνη ;

Προσπάθησε να είσαι ακριβής στις δοσολογίες. 

 

Είναι πολύ αποτελεσματική και είχα καλά αποτελέσματα στο παρελθόν.

Βεβαιώσου πως τα νιτρικά σου δεν είναι ανύπαρκτα για να προλάβεις μελλοντικές μολύνσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

 

Ναι βρηκα και θα μου τις χωρισει τις δοσεις ο φαρμακοποιος, ισως δεν εχω πολλα ψαρια  για τα λιτρα και τα φυτα του ενυδρειου. Οσον αφορα τη ροη του νερου δε νομιζω να υπαρχει προβλημα γιατι για ενα ενυδρειου 85 λιτρων χρησημοποιω ενα sunsun φιλτρο που ειχα απο παλια εχοντας το πλαστικο με τις τρυπες στην εξαγωγη του νερου για ευνοητους λογους.

Ειχα παρατηρησει καποια σημεια στην αμμο να πρασινιζουν και σε δεκα μερες αλλαξε κατα πολυ η εικονα του ενυδρειου, επηρεαζοντας και τα φυτα αρκετα. Εκανα καποιες προσπαθειες και αφαιρεσα καποια αλλα ξαναβγαινει. Πολυ πιθανο να εχω 0 νιτρικα, περιμενω να ξερμπερδεψω με την bga για να προσθεσω ψαρακια ετσι ωστε να επελθει μια ισορροποια.

Το ενυδρειο τρεχει 2 μηνες και κατι. Παρατηρησα οτι οταν το ταισμα γινοταν μερα παρα μερα αναπτυχθηκε πιο γρηγορα( χρειαστηκε να λειψω και ταιζε φιλος).

Σας παραθετω και δυο φωτογραφιες με το πριν και το μετα και τωρα πλεον εχει παει και στο τζαμι...

 

Υ.Γ στο ενυδρειο δε βαζω Co2, ουτε λιπασματα περα απο 1 κιλο υποστρωμα για φυτα που ειχα βαλει εξαρχης κατω απο την αμμο.

44907324_726813617682776_6104947813970345984_o.thumb.jpg.5610ecd96fb7830e17d45909f520257a.jpg

46104921_1805244759601434_4172990826089021440_n.jpg

Έγινε επεξεργασία - PetrosAntonios
Link to comment
Share on other sites

Nαι είναι κλασική περίπτωση κυανοβακτηρίου , είχα και εγώ στο πρώτο μου ενυδρείο στην άμμο.

Καλή ροή και υπαρκτά νιτρικά στο ενυδρείο.

Πρωτού προσθέσεις οτιδήπότε να  βεβαιωθείς για τα νιτρικά σου κάνοντας τεστ.

Ρούφηξε το σημείο μηχανικά και ξεκίνα την ερυθρομυκίνη .

Θεωρώ πως θα το ξεπεράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...