Jump to content

Waterbox Cube 10


dimtsok

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ ξανά! Μετά από μια περίοδο αποχής, επιστροφή πάλι στα αλάτια, με ένα εγχείρημα ακόμα πιο μικρό σε λίτρα από το προηγούμενο.

Με αφορμή τον φίλο @fishbone! τον οποίο συνάντησα τυχαία στο αεροδρόμιο και με παρότρυνε να παρουσιάσω το νέο μου ενυδρείο αλλά και με βασική αιτία 

την αγάπη μου για αυτό το χόμπι και το φόρουμ, σας παρουσιάζω το καινούριο μου ταξίδι.....στα 15 λίτρα!

Ενυδρείο: Hailea E-15

Διαστάσεις: 25x25x25cm

Χωρητικότητα: 15,6 λίτρα μικτά, 12 λίτρα περίπου νερό

Φωτισμός: Mazspect Razor 60w

Κυκλοφορία: Eheim pickup 200

Θέρμανση: θερμοστάτης 50w με κοντρόλερ stc-1000

Φίλτρανση: ζωντανός βράχος 3 κιλά περίπου

Υπόστρωμα: αραγωνίτης μικρής κοκκομετρίας 3mm

Λοιπός εξοπλισμός: δοσομετρική Jebao DP-4

Ρουτίνες: 2,5 λίτρα αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα με αλάτι Tropic Marin Pro

                   βακτήρια Microbe Lift Nite Out , 1,2ml με κάθε αλλαγή νερού

                   Rowaphos 15ml κάθε 15 ημέρες στο εσωτερικό φιλτράκι

 

1695862275_20181003_191450(2).jpg.ee58516885b09d5a5ea1fb51f51e4dd5.jpg

 

1052943999_20181002_202754(2).jpg.1b7237f4fca58b6c5c1f681b59b0a3a4.jpg

 

172160096_20181002_202517(2).jpg.42367adcdd89a71b0f003ff55aac8034.jpg

 

1109196641_20181003_165939(2).jpg.3de726e82a1aa138be935976027a4e10.jpg

 

Το ενυδρε;io τρέχει περίπου 1,5 μήνα με παραμέτρους αυτή τη στιγμή:

αλατότητα: 1.025, θερμοκρασία: 25,5 , Kh:8,4 , Ca:410 , Mg:1140, Νο3: 2,5

Βρισκόμαστε στη φάση των παιδικών ασθενειών αυτή τη στιγμή με τις άλγες φυσικά να κάνουν πάρτι.

Οι δυο φωτό παρακάτω είναι τωρινές….

 

1460189824_20181103_190050(2).jpg.b9660fbd12ac14fb5d47414c9cb34c0c.jpg

 

1148247339_20181103_190103(2).jpg.34ab0c07dd9408e48c7e3b18192a0dac.jpg

 

Αναμονή λοιπόν για την ώρα μέχρι να έρθει η ώρα του στοκαρίσματος....χαίρομαι πάρα πολύ που σας ξαναβρίσκω και 

που έχω την ευκαιρία και παρουσιάζω ένα νέο ενυδρείο και πάλι σε αυτό το φόρουμ!

Happy reefing και όχι μόνο, σε όλους!!!!!!!!!!!!!

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - dimtsok
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος φίλε! Ωραίο project ....Με αναπλήρωση τι κάνεις; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος salamander έγραψε:

Ωραίος φίλε! Ωραίο project ....Με αναπλήρωση τι κάνεις; 

 

Για την ώρα αναπλήρωση με χέρι. Έχω μια Hydor, η οποία όμως δυστυχώς δεν κάνει για αυτά τα λίτρα

γιατί πέφτει υπερβολικά η στάθμη μέχρι να λειτουργήσει. Το ψάχνω  και μάλλον βλέπω να βάζω την 

κλασσική με το φλοτεράκι. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος dimtsok έγραψε:

 

Για την ώρα αναπλήρωση με χέρι. Έχω μια Hydor, η οποία όμως δυστυχώς δεν κάνει για αυτά τα λίτρα

γιατί πέφτει υπερβολικά η στάθμη μέχρι να λειτουργήσει. Το ψάχνω  και μάλλον βλέπω να βάζω την 

κλασσική με το φλοτεράκι. 

Δες και αυτήν την αναπλήρωση που είχαμε κάνει παλιότερα, δούλευε άψογα και την είχα σε 6 λίτρα pico.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος salamander έγραψε:

Δες και αυτήν την αναπλήρωση που είχαμε κάνει παλιότερα, δούλευε άψογα και την είχα σε 6 λίτρα pico.

 

 

@salamander σε ευχαριστώ πολύ! Πραγματικά έξυπνη κατασκευή.

 

πριν 10 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Welcome back!!! :) 

τι σκέφτεσαι να βάλεις μέσα απο ψάρια και απο κοράλλια? 

Γεια σου Ευγένιε! Ψαράκι πραγματικά δεν ξέρω...αν αντισταθώ τελικά μπορεί και να μη βάλω :)

Από κοράλλια, κλασσικές επιλογές για αυτά τα λίτρα….ζοανθάκια, ρίκος. κανένα lps.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλή επιτυχία και σε αυτό το εγχείρημα αν και την θεωρώ δεδομένη σύμφωνα με τα προηγούμενα ωραία πράγματα που έχεις κάνει...αναμένουμε την εξέλιξη του...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μήτσο, ένα μεγάλο μπράβο για το νέο σου ενχειρημα, πολύ καλό, ανυπομονώ την πορεία του, 

Keep reefing

(αν και ξέρω πως θα πάει), :bigemo_harabe_net-146:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλή επιτυχία!

 

12 λίτραπολύ λιγα για ψαράκια.. ισως καποιος γοβίος που δεν μεγαλώνει πολύ και δεν κονούνται και πολύ!

αλλα ωραια επιλογή θα ηταν και οι γαρίδες sexy

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α ρε Μήτσο τι έκανες πάλι :bow:!!!

 

Από αυτό το φόρουμ έχουν περάσει πάρα πολύ χομπιστες , αρκετοί  με κορυφαία ενυδρεία όμως λίγοι ήταν αυτοί που εκτός από τα ενυδρεία είχαν τις γνώσεις και πιο σημαντικό μπορούσαν και τις μοιράζονταν με τους υπόλοιπους. 

Εσύ φίλε Δημήτρη είσαι από αυτόυς λίγους και εμείς είμαστε οι τυχεροί που σε έχουμε εδώ μέσα. 

Πραγματικά θέλω να παροτρύνω τα πιο νέα μέλη να κάνουνε ένα κόπο να διαβάσουν τα παλιότερα πρότζεκτ που έχεις κάνει. 

Έτσι θα καταλάβουν ότι άσχετα με το μέγεθος ο Δημήτρης έχει φτιάξει ενυδρεία  από 200 έως 20 λίτρα και ήταν όλα τους διαμάντια. 

 

Άλλη μια φορά ένα ΤΕΡΆΣΤΙΟ ευχαριστώ που πάλι μοιράζεσαι αυτό το νέο σου εγχείρημα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος dano23 έγραψε:

καλή επιτυχία και σε αυτό το εγχείρημα αν και την θεωρώ δεδομένη σύμφωνα με τα προηγούμενα ωραία πράγματα που έχεις κάνει...αναμένουμε την εξέλιξη του...

Σε ευχαριστώ παρα πολύ! Πίστεψε με και εγώ ανυπομονώ για την εξέλιξη του σαν να είναι το πρώτο ενυδρείο που φτιάχνω! Αυτό το ενυδρειάκι είναι τα λιγότερα λίτρα που έχω επιχειρήσει ποτέ.

πριν 9 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Μήτσο, ένα μεγάλο μπράβο για το νέο σου ενχειρημα, πολύ καλό, ανυπομονώ την πορεία του, 

Keep reefing

(αν και ξέρω πως θα πάει), :bigemo_harabe_net-146:

Γεια σου Νίκο! Καλώς σας βρήκα!

πριν 5 ώρες, το μέλος gmarbel έγραψε:

καλή επιτυχία!

 

12 λίτραπολύ λιγα για ψαράκια.. ισως καποιος γοβίος που δεν μεγαλώνει πολύ και δεν κονούνται και πολύ!

αλλα ωραια επιλογή θα ηταν και οι γαρίδες sexy

Σε ευχαριστώ! Είναι όντως λίγα τα λίτρα...και εγώ το βλέπω για θαλασσινό γαριδάδικο.^_^

πριν 3 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Α ρε Μήτσο τι έκανες πάλι :bow:!!!

 

Από αυτό το φόρουμ έχουν περάσει πάρα πολύ χομπιστες , αρκετοί  με κορυφαία ενυδρεία όμως λίγοι ήταν αυτοί που εκτός από τα ενυδρεία είχαν τις γνώσεις και πιο σημαντικό μπορούσαν και τις μοιράζονταν με τους υπόλοιπους. 

Εσύ φίλε Δημήτρη είσαι από αυτόυς λίγους και εμείς είμαστε οι τυχεροί που σε έχουμε εδώ μέσα. 

Πραγματικά θέλω να παροτρύνω τα πιο νέα μέλη να κάνουνε ένα κόπο να διαβάσουν τα παλιότερα πρότζεκτ που έχεις κάνει. 

Έτσι θα καταλάβουν ότι άσχετα με το μέγεθος ο Δημήτρης έχει φτιάξει ενυδρεία  από 200 έως 20 λίτρα και ήταν όλα τους διαμάντια. 

 

Άλλη μια φορά ένα ΤΕΡΆΣΤΙΟ ευχαριστώ που πάλι μοιράζεσαι αυτό το νέο σου εγχείρημα!

Διονύση, ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ευχαριστώ από μένα για το υπέροχο καλωσόρισμα!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στο φορουμ! Πρώτο ζωντανό εδώ και μια εβδομάδα περίπου. Προσαρμόστηκε χωρίς προβλήματα. 20181127_180440-800x600.jpg.639c23712da706a2db2cb4447c315394.jpg

20181115_230647-800x600.jpg.ae5f379612000077d2cfbe9196c1628a.jpg

Κατά τα υπόλοιπα, το ενυδρείο  σταθεροποιεί σιγά, σιγά τις παραμέτρους του και θα έπαιρνε νομίζω μια καλή θέση σε ενα διαγωνισμό του τύπου "algae tank contest" :hehe

20181127_200128-800x600.jpg.d9015984ff974810dd8a988f0ab18146.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη να σε καλωσορίσω και εγώ με την σειρά μου πίσω στην παρέα μας. Το προηγούμενό σου εγχείρημα ήταν από τα θέματα που μου είχαν αρέσει περισσότερο από όλα πριν κάνω την μετάβαση στην αλμυρή πλευρά.

Από ότι  διακρίνω έβαλες μια μικρή RFA... Κράτα μας ενήμερους!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον και παλι!!

Δεν γίνεται να μείνουμε χωρίς ενυδρείο πως να το κάνουμε...

 

Πως και επέλεξες να βάλεις εσωτερικό φιλτρακι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος bbetta έγραψε:

Δημήτρη να σε καλωσορίσω και εγώ με την σειρά μου πίσω στην παρέα μας. Το προηγούμενό σου εγχείρημα ήταν από τα θέματα που μου είχαν αρέσει περισσότερο από όλα πριν κάνω την μετάβαση στην αλμυρή πλευρά.

Από ότι  διακρίνω έβαλες μια μικρή RFA... Κράτα μας ενήμερους!

Γεια σου Βασίλη! Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Η ανεμωνούλα τα πάει μια χαρά και είναι στο μέγεθος κέρματος του ενός ευρώ! Παρακολουθώ με ενδιαφέρον το θέμα σου και πιστεύω ότι το ενυδρείο σου θα επανέλθει και πάλι. Δώσε του χρόνο....by the way, μου αρέσει πάρα πολύ αυτό το "λιτό" και "απλό" στήσιμο που έχεις κάνει!

Μόλις τώρα, το μέλος paul.asty έγραψε:

Καλώς τον και παλι!!

Δεν γίνεται να μείνουμε χωρίς ενυδρείο πως να το κάνουμε...

 

Πως και επέλεξες να βάλεις εσωτερικό φιλτρακι;

Παυλάκο!!!! Μάλλον δίκιο έχεις μιας και τα τελευταία 20+ χρόνια, όλο και κάποια γυάλα παίζει μέσα στο σπίτι!^_^

Επέλεξα εσωτερικό φιλτράκι παρόλλο που εχω εξωτερικό της Aqua Clear, για διάφορους λόγους. Ηθελα κάτι

διακριτικό χωρίς εξαρτήματα να κρέμονται, όσο γίνεται αυτό. Επιπλέον ο βασικός σκοπός του είναι μόνο η

κυκλοφορία και όχι η φίλτρανση. Το μόνο που βάζω μέσα είναι λίγα ml  αντιφωσφόρου και δεν χρειαζόμουν

κάτι μεγαλύτερο σε χωρητικότητα. Το ενυδρειάκι θα τρέξει βασισμένο στη βιολογία του βράχου και στις

αλλαγές νερού ,χωρίς κάποια άλλη υποβοηθητική μέθοδο. Αυτός είναι και ο λόγος που έβαλα περισσότερο

βράχο και το aquascape είναι κάπως "μπουκωμενο". Η σκέψη βέβαια είναι στο μέλλον αυτός ο βράχος να

καλυφθεί όλος με ζωντανά και ο αραγωνίτης να μείνει με 2-3 κοραλλάκια που σκέφτομαι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία από όλα αυτά που έχεις στο κεφάλι σου για το pico έχεις αφήσει κάτι στην τύχη??? Χαχαχα

Μπράβο Δημήτρη. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος niknik έγραψε:

Έχω μια απορία από όλα αυτά που έχεις στο κεφάλι σου για το pico έχεις αφήσει κάτι στην τύχη??? Χαχαχα

Μπράβο Δημήτρη. 

Νικόλα, ξέρεις πολύ καλά ότι η τύχη χρειάζεται και μάλιστα πολύ σε ένα ενυδρείο! Από τους οργανισμούς που θα επιλέξεις, από μια πιθανή αστοχία εξοπλισμού, από κινήσεις που τελευταία στιγμή μπορεί να μην κάνεις κτλ...όσο και να προσπαθούμε να προβλέπουμε, πάντα θα υπάρχει και κάτι άλλο που δεν έχουμε σκεφτεί.

Θα σου απαντήσω όχι στο τι δεν έχω σκεφτεί, αλλά στο τι έχω σκεφτεί και με φοβίζει πιο πολύ. Μια διακοπή ρεύματος σε αυτά τα λίγα λίτρα....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος dimtsok έγραψε:

Νικόλα, ξέρεις πολύ καλά ότι η τύχη χρειάζεται και μάλιστα πολύ σε ένα ενυδρείο! Από τους οργανισμούς που θα επιλέξεις, από μια πιθανή αστοχία εξοπλισμού, από κινήσεις που τελευταία στιγμή μπορεί να μην κάνεις κτλ...όσο και να προσπαθούμε να προβλέπουμε, πάντα θα υπάρχει και κάτι άλλο που δεν έχουμε σκεφτεί.

Θα σου απαντήσω όχι στο τι δεν έχω σκεφτεί, αλλά στο τι έχω σκεφτεί και με φοβίζει πιο πολύ. Μια διακοπή ρεύματος σε αυτά τα λίγα λίτρα....

+1000 

Link to comment
Share on other sites

Ναι καταλαβαίνω πως λες

Αλλά πιστεύω με ένα κρεμαστό φίλτρο και να κερδιζες λίγο αλλά σημαντικό χώρο όπως και έξτρα ποσότητα νερού

Συν ότι δεν θα έχεις το βάλε βγάλε

 

Σίγουρα και το φιλτράκι δεν με χαλάει γιατί δεν φαίνεται αλλά και λογικά όταν μπουν κοραλακια θα κρύβεται εντελώς 

Link to comment
Share on other sites

Welcome back Δημήτρη!!! :bigemo_harabe_net-193::bigemo_harabe_net-77:

Πραγματικά χάρηκα μόλις σε είδα να εμφανίζεσαι και μάλιστα με νέα projectάρα.

Περιμένουμε με ανυπομονησία να δούμε το πως θα το πας κι αυτό!!

Σε αυτά τα λίτρα και λίιιιγο παραπάνω έπαιζα κι εγώ για παραπάνω από 8 μήνες και με πήγε καλά ,άρα θεωρώ οτι με τις γνώσεις σου θα είσαι άνετος.  ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Welcome back Δημήτρη!!! :bigemo_harabe_net-193::bigemo_harabe_net-77:

Πραγματικά χάρηκα μόλις σε είδα να εμφανίζεσαι και μάλιστα με νέα projectάρα.

Περιμένουμε με ανυπομονησία να δούμε το πως θα το πας κι αυτό!!

Σε αυτά τα λίτρα και λίιιιγο παραπάνω έπαιζα κι εγώ για παραπάνω από 8 μήνες και με πήγε καλά ,άρα θεωρώ οτι με τις γνώσεις σου θα είσαι άνετος.  ;) 

Γεια σου Γιωργο!!! Σε ευχαριστω! Πολυ μου αρεσε το projectαρα! Θα το διαβαζει κανενας και θα νομιζει κανενα ενυδρειο το τονου! Χαχαχαχα! 

Και εγω ανυπομονω πως θα παει ενα τοσο μικρο ενυδρειο με τις οποιες ομορφιες και δυσκολιες εχει...

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Δημήτρη αυτή η ανεμώνη  που έβαλες ειναι mini maxi?  

 

Μια χαρά θα πάει η projectάρα. Δεν σε φοβόμαστε :) 

Ναι Ευγένιε.

Link to comment
Share on other sites

:bow: :bow:

Πολύ όμορφη προσθήκη και δίκαια ατραξιον..

Ερώτηση υπάρχει περίπτωση wild clowns να χοστάρουν σε μια τέτοια ανεμώνη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...