Jump to content

Waterbox Cube 10


dimtsok

Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος Skoti έγραψε:

Τα σεβη μου κυριε για την αγαπη σου για το αθλημα..

Δεν εχω να πω πολλα!!!!:bow:

 

Μία ώρα πριν, το μέλος dano23 έγραψε:

οργάνωση στο έπακρο.. πολλά μπράβο για το μεράκι σου... 

:bigemo_harabe_net-162:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλή Χρονιά σε όλους! Με υγεία και χαρά!! Για τη διάθεση των ημερών, μια φωτό που φαίνονται τα λεντ σαν Χριστουγεννιάτικα λαμπάκια. :)

20190105_180320-800x600.jpg.f0e6b17e22316f43d2c6b7ff12cebe33.jpg

  • Like 4
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

έλα τι γίνεται εδώ πέρα???μας έλειψαν τα νέα αυτού του project.... 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 23/3/2019 at 10:16 ΜΜ, το μέλος dano23 έγραψε:

έλα τι γίνεται εδώ πέρα???μας έλειψαν τα νέα αυτού του project.... 

Πολλά έχουν γίνει και θα σας πω περισσότερες λεπτομέρειες τις επόμενες μέρες! Για την ώρα, μία γρήγορη φωτό...

 

20190409_181913-800x600.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πολύ πολύ ενδιαφέρον ...

Περιμένουμε αναλυτική ενημέρωση με υλικό όποτε βρεις χρόνο (μέχρι αύριο εννοώ :lolu:)

 

ΥΓ. Δεν διακρίνω κάποιο ψαράκι...

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο από τα ψηλά φαίνεται να πηγαίνει σούπερ.

Link to comment
Share on other sites

Μήτσο η προσθήκες που έκανες τα σπάνε, μεγειες αγόρι. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μητσο, καθε σου ενυδρειο ειναι μια απολαυση για εμας!

Υπεροχες δημιουργιες και ο τροπος που τις περιγραφεις απολαυστικος.

Στολιδι φιλε, τι αλλο να πω? Μπραβο! 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα όλα , άξιζε η αλλαγή !

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Μήτσο!!!

Άλλο ένα στολίδι!

 

Πάντως μπράβο και για το Ρίσκο που πήρες. 

Εγώ θα δυσκολευομουν να φέρω γυάλα από εξωτερικό,  λόγω φόβου σπασίματος κτλ.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ! Πάμε και μια γρήγορη top down!20190515_200908-800x600.jpg.14fef041205409e8ae2340d16485b1f2.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Καθαρός και ωραίος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:)Πολύ όμορφο! Να το καμαρώνεις και να μας το δείχνεις!

Εψαχνα το πρωί που το είδα το waterbox cube 10 (το έχουν ακόμα στην τιμή που το έφερες) κόντεψα να χάσω την στάση!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Είσαι ULTRA!!!!!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα για μια πιο αναλυτική παρουσίαση νομίζω...το pico έγινε nano όπως είδατε και συγκεκριμένα είναι το ενυδρείο Cube 10 της Waterbox. Καλή ποιότητα κατασκευής, τζάμια με μικρή περιεκτικότητα σε σίδηρο και με λογική τιμή, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος ως τώρα. 41 λίτρα μεικτά, περίπου 30 λίτρα display. Οι διαστάσεις του ενυδρείου φαίνονται στο παρακάτω σχεδιάγραμμα.

image.png.5bcf4dc7c37cbddf28fd0b7d8b43a0f2.thumb.png.2a0c4ffe136d2a0898421924f15a3044.png

Το λινκ της εταιρίας είναι αυτό...https://www.waterboxaquariums.com

Ο βράχος, καπου στα 3 κιλά, μεταφέρθηκε αυτούσιος στο καινούριο ενυδρείο και έχει αναλάβει τη βιολογική φίλτρανση. Ήταν ήδη στρωμένος και ευτυχώς από ότι φάνηκε δεν διαταράχτηκε η βιολογία του κατά τη μεταφορά, καθώς δεν παρατήρησα ανάπτυξη αλγών. Η φίλτρανση συμπληρώνεται από το σκίμερ 9001 της Tunze που βρίσκεται στο μεσαίο διαμέρισμα της πλάτης και χρησιμοποιώ το Rowaphos ως αντιφώσφορο σιδήρου σε κάλτσα στο πρώτο διαμέρισμα όπου υπάρχει μια καλή ροή νερού απο την υπερχειλιση. Η επιστροφή βρίσκεται στο τρίτο διαμέρισμα και γίνεται μια μικρή αντλία hydor 1200l/h. Στο ίδιο διαμέρισμα υπάρχει ενας θερμοστάτης eheim 75w. Η αναπλήρωση είναι η easy refill της aqualight...https://youtu.be/DMoeTSCiP0A 

Ακριβή λύση για αναπλήρωση (100+ ευρώ), αλλά με δύο βασικά πλεονεκτήματα: χωρίς φλοτέρ (λειτουργεί με υπέρυθρες οπως τα τηλεκοντρόλ) και με μικρό εύρος διακύμανσης της στάθμης , λιγότερο από 5mm, σημαντικό για ενυδρείο με λίγα λίτρα. Το ρόλο του....ήλιου, έχει αναλάβει ένα ΑΙ Ρrime HD. Υπεραρκετό για αυτά τα λίτρα, έχω εντυπωσιαστεί με τις δυνατότητες του και τις αντιδράσεις των κοραλιών κάτω από αυτό το φως. Συστήνεται ανεπιφύλακτα...Άφησα σκόπιμα σαν τελευταία αναφορά, την κυκλοφορία. Χρησιμοποιώ την KPS της Aqamai. Θα μου πείτε τώρα ποια είναι αυτή πάλι; H aqamai είναι θυγατρική της hydor, μια καινούρια εταιρία που κατασκευάζει κυκλοφορητές και φωτιστικά. Είχα πέσει τυχαία σε κάτι reviews και είδα ότι τη χρησιμοποιούν αρκετά στην Αμερική. Είπα να τη δοκιμάσω και μέχρι στιγμής εχω δικαιωθεί για την επιλογή μου. Θεωρείται ίσως η πιο δυνατή αντλία σε σχέση με το μέγεθος της ( 4000l/h και μικρότερη σε μέγεθος από μια rw4), με ένα έξυπνο τρόπο στήριξης που σου επιτρέπει να την βάλεις υπό όποια γωνία θέλεις. Λίγο σπαστικό  interface μέχρι να το συνηθίσεις, αλλά με πρόγραμμα που σου επιτρέπει να αλλάζεις τη ροή κάθε ώρα, πραγματικά κάνεις ότι θέλεις με την κυκλοφορία!  Στα 120 ευρώ, νομίζω ότι είναι μια καλή λύση για όποιον δεν θέλει να δώσει αρκετά παραπάνω λεφτά για μια vortech και θέλω να πιστεύω πολύ πιο αξιόπιστη απο τις γνωστές κινέζικες που παίζεις κορώνα γράμματα το πόσο θα κρατήσουν..https://youtu.be/LrIUGn06ltg

Την διατήρηση των τιμών έχει αναλάβει η Jebao DP4 που ήδη είχα. 

Για τα ζωντανά....δεν θα σας γράψω τίποτα! Κουράστηκα!!:hehe:

Έτσι και αλλιώς, σας είχα υποσχεθεί ένα βιντεάκι! Τραβηγμένο με  S7 χθες το απόγευμα, φτιαγμένο στο inshot, χωρίς επεξεργασία. Keep reefing και όχι μόνο σε όλο το φόρουμ!!!

https://youtu.be/bhVGDt0nO7k

  • Like 3
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραία η επιλογή εξοπλισμού που έχεις κάνει. Βασικό το κομμάτι της αναπλήρωσης όπως έγραψες και εσύ να έχει τέτοια ευαισθησία σε ένα τέτοιο σύστημα. Όσο για τα ζωντανά σου η επιλογή είναι εξαιρετική. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος dimtsok έγραψε:

Ήρθε η ώρα για μια πιο αναλυτική παρουσίαση νομίζω...το pico έγινε nano όπως είδατε και συγκεκριμένα είναι το ενυδρείο Cube 10 της Waterbox. Καλή ποιότητα κατασκευής, τζάμια με μικρή περιεκτικότητα σε σίδηρο και με λογική τιμή, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος ως τώρα. 41 λίτρα μεικτά, περίπου 30 λίτρα display. Οι διαστάσεις του ενυδρείου φαίνονται στο παρακάτω σχεδιάγραμμα.

image.png.5bcf4dc7c37cbddf28fd0b7d8b43a0f2.thumb.png.2a0c4ffe136d2a0898421924f15a3044.png

Το λινκ της εταιρίας είναι αυτό...https://www.waterboxaquariums.com

Ο βράχος, καπου στα 3 κιλά, μεταφέρθηκε αυτούσιος στο καινούριο ενυδρείο και έχει αναλάβει τη βιολογική φίλτρανση. Ήταν ήδη στρωμένος και ευτυχώς από ότι φάνηκε δεν διαταράχτηκε η βιολογία του κατά τη μεταφορά, καθώς δεν παρατήρησα ανάπτυξη αλγών. Η φίλτρανση συμπληρώνεται από το σκίμερ 9001 της Tunze που βρίσκεται στο μεσαίο διαμέρισμα της πλάτης και χρησιμοποιώ το Rowaphos ως αντιφώσφορο σιδήρου σε κάλτσα στο πρώτο διαμέρισμα όπου υπάρχει μια καλή ροή νερού απο την υπερχειλιση. Η επιστροφή βρίσκεται στο τρίτο διαμέρισμα και γίνεται μια μικρή αντλία hydor 1200l/h. Στο ίδιο διαμέρισμα υπάρχει ενας θερμοστάτης eheim 75w. Η αναπλήρωση είναι η easy refill της aqualight...https://youtu.be/DMoeTSCiP0A 

Ακριβή λύση για αναπλήρωση (100+ ευρώ), αλλά με δύο βασικά πλεονεκτήματα: χωρίς φλοτέρ (λειτουργεί με υπέρυθρες οπως τα τηλεκοντρόλ) και με μικρό εύρος διακύμανσης της στάθμης , λιγότερο από 5mm, σημαντικό για ενυδρείο με λίγα λίτρα. Το ρόλο του....ήλιου, έχει αναλάβει ένα ΑΙ Ρrime HD. Υπεραρκετό για αυτά τα λίτρα, έχω εντυπωσιαστεί με τις δυνατότητες του και τις αντιδράσεις των κοραλιών κάτω από αυτό το φως. Συστήνεται ανεπιφύλακτα...Άφησα σκόπιμα σαν τελευταία αναφορά, την κυκλοφορία. Χρησιμοποιώ την KPS της Aqamai. Θα μου πείτε τώρα ποια είναι αυτή πάλι; H aqamai είναι θυγατρική της hydor, μια καινούρια εταιρία που κατασκευάζει κυκλοφορητές και φωτιστικά. Είχα πέσει τυχαία σε κάτι reviews και είδα ότι τη χρησιμοποιούν αρκετά στην Αμερική. Είπα να τη δοκιμάσω και μέχρι στιγμής εχω δικαιωθεί για την επιλογή μου. Θεωρείται ίσως η πιο δυνατή αντλία σε σχέση με το μέγεθος της ( 4000l/h και μικρότερη σε μέγεθος από μια rw4), με ένα έξυπνο τρόπο στήριξης που σου επιτρέπει να την βάλεις υπό όποια γωνία θέλεις. Λίγο σπαστικό  interface μέχρι να το συνηθίσεις, αλλά με πρόγραμμα που σου επιτρέπει να αλλάζεις τη ροή κάθε ώρα, πραγματικά κάνεις ότι θέλεις με την κυκλοφορία!  Στα 120 ευρώ, νομίζω ότι είναι μια καλή λύση για όποιον δεν θέλει να δώσει αρκετά παραπάνω λεφτά για μια vortech και θέλω να πιστεύω πολύ πιο αξιόπιστη απο τις γνωστές κινέζικες που παίζεις κορώνα γράμματα το πόσο θα κρατήσουν..https://youtu.be/LrIUGn06ltg

Την διατήρηση των τιμών έχει αναλάβει η Jebao DP4 που ήδη είχα. 

Για τα ζωντανά....δεν θα σας γράψω τίποτα! Κουράστηκα!!:hehe:

Έτσι και αλλιώς, σας είχα υποσχεθεί ένα βιντεάκι! Τραβηγμένο με  S7 χθες το απόγευμα, φτιαγμένο στο inshot, χωρίς επεξεργασία. Keep reefing και όχι μόνο σε όλο το φόρουμ!!!

https://youtu.be/bhVGDt0nO7k

:thaman:!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

ωραία παρουσίαση ειδικά για κάποιον που σκέφτεται να κάνει ένα τέτοιο εγχείρημα έτσι ώστε να βλέπει σωστές και μεθοδευμένες δουλειές...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

20190530_205951-800x600.jpg.bfc130880fe768800c424214eb4855ce.jpg

Ανέβηκαν οι θερμοκρασίες, μπήκε και το ανεμιστηράκι! Εύχομαι όλοι μας να έχουμε καλό καλοκαίρι, χωρίς απώλειες!!

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Νοικοκυρεμένο και γεμάτο χρώμα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό καλοκαίρι Μήτσο! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

είσαι μερακλής... μπράβο ρε φίλε... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...