Jump to content

Waterbox Cube 10


dimtsok

Recommended Posts

Face to face που λενε και στο χωριό μου..B)

20190607_190006-800x600.jpg.17ef8fc73420b5f45216478ed4fd81b2.jpg

20190607_190045-800x600.jpg.214dcdc7ff50d96cfb00de95ee5f7bd8.jpg

20190607_190137-800x600.jpg.961974028d56f9e07616ad232783c4c6.jpg

20190607_190232-800x600.jpg.194a847debf19ad5f8047a86e292653c.jpg

20190607_190314-800x600.jpg.928c2471856c61b41787b47fa10fd4e4.jpg

20190607_190516-800x600.jpg.4bd5c5d6cdfa9cc00d4ce4fee441fadc.jpg20190602_233456-800x600.jpg.532e4470a5a54f85971e74f439b786ee.jpg

  • Like 4
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει... μπαίνω και εγώ πρωί πρωί να χαλαρώσω με το καφεδάκι μου...

 

:rolleyes::):blink:

 

και κοντεύω να πάθω εγκεφαλικό...

 

:ooh2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α ρε Μήτσο με τα ωραία σου !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος gixxer έγραψε:

Εντάξει... μπαίνω και εγώ πρωί πρωί να χαλαρώσω με το καφεδάκι μου...

 

:rolleyes::):blink:

 

και κοντεύω να πάθω εγκεφαλικό...

 

:ooh2:

Πως να χαλαρωσεις με τον καφε, οταν πρωι πρωι βλεπεις τετοιες ομορφιες;;;;;;

Μου εκανε ζημια...........:bigemo_harabe_net-168:Καθομαι και σκεφτομαι για αλατια τωρα..............

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

On 8/6/2019 at 7:30 ΠΜ, το μέλος gixxer έγραψε:

Εντάξει... μπαίνω και εγώ πρωί πρωί να χαλαρώσω με το καφεδάκι μου...

 

:rolleyes::):blink:

 

και κοντεύω να πάθω εγκεφαλικό...

 

:ooh2:

 

On 8/6/2019 at 8:04 ΠΜ, το μέλος fishbone! έγραψε:

Α ρε Μήτσο με τα ωραία σου !!!

 

πριν 23 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Πως να χαλαρωσεις με τον καφε, οταν πρωι πρωι βλεπεις τετοιες ομορφιες;;;;;;

Μου εκανε ζημια...........:bigemo_harabe_net-168:Καθομαι και σκεφτομαι για αλατια τωρα..............

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια! Εχω να σας πω και τις εντυπώσεις μου όσο αφορά το Phosphate E της Brightwell.

Οταν έκανα τη μεταφορά από το pico, έβαλα καινούριο αραγωνίτη τον οποίο όμως δεν τον είχα προετοιμάσει σωστά (κλασσικά λόγω

βιασύνης....), απλά του είχα κάνει ένα πλύσιμο. Το αποτέλεσμα ήταν πριν 25 μέρες περίπου να μετρήσω PO4 στα 1,12ppm περίπου.

Άλλαξα τη θέση του rowaphos σε σημείο με καλύτερη ροή αλλά έψαχνα κάτι πιο γρήγορο και δραστικό. Ετσι χρησιμοποιήσα το εν λόγω

σκεύασμα για τρεις εβδομάδες, με δοσολογία 0,05ml ανά δόση, δύο δόσεις την εβδομάδα. Χθεσινή μέτρηση PO4=0,038ppm. Οχι και

άσχημα νομίζω. Δεν παρατήρησα κάποια ανεπιθύμητη αντίδραση από τα ζωντανά. Αυτό που σκέφτομαι τώρα είναι να προσαρμόσω μια 

εβδομαδιαία δόση συντήρησης αλλά και να ξεθάψω επιτέλους από την αποθήκη ένα ριάκτορα phosban που έχω και κάθεται, για ακόμα

καλύτερη απόδοση του rowaphos. Καλημέρα σε όλο το φόρουμ!

Και μια παράκληση προς τους συντονιστές....μιας και το pico έγινε waterbox 10, ας αλλαχτεί ο τίτλος του θέματος σε Waterbox Cube 10.

Ευχαριστώ!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος dimtsok έγραψε:

Και μια παράκληση προς τους συντονιστές....μιας και το pico έγινε waterbox 10, ας αλλαχτεί ο τίτλος του θέματος σε Waterbox Cube 10.

Ευχαριστώ!!

Εγινε!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Εγινε!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η ομορφιά του θαλασσινού αποτυπωμένη σε έναν πολύποδα μιας Hammer Euphyllia. Πόσο μου αρέσουν αυτά τα ζωντανά!!

20190620_230302-800x600.jpg.e84c6539a468943e3f3d65a3a21c02e6.jpg

  • Like 4
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

Για μένα, δεν υπάρχει πιο όμορφο κοράλλι από μια υγιέστατη Euphyllia!

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Η φώτο μιλάει από μόνη της Μήτσο. 

Νίκο θα κάνω κάποια στιγμή ένα time lapse βίντεο όταν τρώνε. Είναι φοβερό το θέαμα!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραία φωτό, συμφωνώ για time lapse. Έχω ένα βίντεο με fungia και είναι φοβερό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος salamander έγραψε:

Ωραία φωτό, συμφωνώ για time lapse. Έχω ένα βίντεο με fungia και είναι φοβερό. 

Βάλτο να το δούμε!!! :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος salamander έγραψε:

 

Εντάξει, πραγματικά φοβερό. Νομίζω από τα πιο ωραία θεάματα σε ένα  reef  ενυδρείο είναι όταν τρώνε τα lps. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος dimtsok έγραψε:

Εντάξει, πραγματικά φοβερό. Νομίζω από τα πιο ωραία θεάματα σε ένα  reef  ενυδρείο είναι όταν τρώνε τα lps. 

Ισχύει... Αν και δεν είμαι lpsας αξίζει πραγματικά να τα βλέπεις ξανά και ξανά. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ελπίζω αυτό το update να πετυχαίνει τους περισσότερους σε διακοπές ή να φτιάχνουν βαλίτσες! Ο τελευταίος μήνας δυστυχώς δεν ήταν και ο καλύτερος για το ενυδρείο. Υπήρξαν απώλειες που πραγματικά με στεναχώρησαν..ξεκινώντας από τα ψαράκια, τα lemon chromis τήρησαν με ευλάβεια τη φήμη που έχει η ευρύτερη οικογένεια των damsels και έμεινε μόνο ένα από τα τέσσερα. Το Gramma, το οποίο πρακτικά δεν προσαρμόστηκε ποτέ, ακολούθησε και αυτό. Κάποια στιγμή και ενώ όλα τα κοράλλια φαινόντουσαν να πηγαίνουν καλά, έχασα μέσα σε μερικές ημέρες την golden rose εφίλια. Παράλληλα άρχισα να βλέπω και τις υπόλοιπες εφίλιες να μην δείχνουν και τόσο καλά. Βγήκαν λοιπόν από το ενυδρείο και φιλοξενήθηκαν σε ενυδρείο φίλου..οι παράμετροι του ενυδρείου μου ήταν σταθερές, έτσι σκεφτήκαμε ότι κάτι άλλο παίζει.. Αρχίσαμε τα ντιπαρίσματα και όντως στον πάτο του κουβά υπήρχαν νεκρά flatworms. H χρυσή ancora δεν τα κατάφερε, όπως και δύο κεφάλια από τα τρία της bicolor. Eυτυχώς η toxic green και η golden torch, έμειναν ανεπηρέαστες. Παράλληλα ξεκίνησα να βλέπω μια ανισορροπία στη βιολογία του ενυδρείου με τη μορφή διατομικής και κυανοβακτηρίου όπως και μια εικόνα στα περισσότερα κοράλλια που δεν μου άρεσε. Στην αρχή το απέδωσα στην αύξηση της θερμοκρασίας, όμως τελικά δεν ήταν-μόνο- αυτό. Σε προηγούμενο ποστ είχα γράψει ότι είχα κάνει μια δραστική μείωση στα φωσφορικά και πως θα ξεκινούσα χρήση ριάκτορα αντιφωσφόρου. 'Οντως αυτό έκανα, όμως μάλλον το παραέκανα...PO4 μηδέν μετρημένα με Hanna ULR και NO3=0,2. Σίγουρα όχι και ότι καλύτερο για τα lps. Αρκετό τάισμα κοραλλιών λοιπόν και σήμερα που γράφω το ενυδρείο φαίνεται να έχει ισορροπήσει με P04=0,003 και N03=2,5. Η "τούμπα" αυτή, που ευτυχώς δεν μου κόστισε όλο το ενυδρείο, ήταν και η αφορμή για νέα ψαροσύνθεση και αλλαγές στην τοποθέτηση των κοραλλιών. Ο "βασιλιάς" chromis κάνει παρέα πλέον με έναν chrysus και με ένα sexgutata και μέχρι στιγμής όλοι τους συμπεριφέρονται κόσμια! Οι scolies απέκτησαν "δικό" τους βράχο, τα υπόλοιπα κοράλλια "συμπυκνώθηκαν" πάνω στο βράχο και όλος ο αραγωνίτης έμεινε ελεύθερος για τον μικρό γοβιό που σκαλίζει ασταμάτητα! Εύχομαι σε όλους καλές διακοπές!!!

20190723_170004-800x600.jpg.b90df26a649f872c424bba8f37ee8384.jpg

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Flatworms Δημήτρη, ποια και από που νομίζεις? 

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος niknik έγραψε:

Flatworms Δημήτρη, ποια και από που νομίζεις? 

Νίκο, σκουρόχρωμα ήταν, τα καφέ-σταχτί με μέγεθος γύρω στα 3-4 χιλιοστά. Εχω την υποψία ότι ξεκίνησαν από την χρυσή ancora και επεκτάθηκαν στις εφίλιες που ήταν ακριβώς δίπλα της.

Έγινε επεξεργασία - dimtsok
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη ντιπαρες πριν τα βάλεις πρώτη φορά; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος dimtsok έγραψε:

Νίκο, σκουρόχρωμα ήταν, τα καφέ-σταχτί με μέγεθος γύρω στα 3-4 χιλιοστά. Εχω την υποψία ότι ξεκίνησαν από την χρυσή ancora και επεκτάθηκαν στις εφίλιες που ήταν ακριβώς δίπλα της.

Planaria ισως

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος salamander έγραψε:

Δημήτρη ντιπαρες πριν τα βάλεις πρώτη φορά; 

Μεγάλο λάθος...δυστυχώς οχι!

πριν 4 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Planaria ισως

Πολύ πιθανό Νίκο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος dimtsok έγραψε:

Μεγάλο λάθος...δυστυχώς οχι!

Πολύ πιθανό Νίκο

Όλοι από τέτοια πράγματα μαθαίνουμε... Οπότε από δω και πέρα ξέρεις! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...