Jump to content
corto maltese

Φόρμα Διατροφής Νεροχελώνας

Recommended Posts

Καλημέρα σας, θα ήθελα να ενημερώσω τα μέλη που είναι κάτοχοι νεροχελώνας ότι έφτιαξα μια φόρμα διατροφής ώστε να μπορέσουμε να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον παίρνοντας  ιδέες από την διατροφική ρουτίνα που κρατάει ο καθένας μας στα ζωάκια του, καθώς η ποικιλία και η ισορροπία στη διατροφή ανάλογα την ηλικία τους είναι σημαντική για την υγειά τους και την διάρκεια ζωής τους.
 * Οποιαδήποτε παρατήρηση, σχόλιο ή αλλαγή στην φόρμα είναι  ευπρόσδεκτη.

Είδος χελώνας :
Ηλικία χελώνας (περίπου):
Μέγεθός χελώνας-καβούκι(εκ)
:

Δευτερα:
Τριτη:
Τεταρτη:
Πεμπτη:
Παρασκευη:
Σαββατο:
Κυριακη:

Διάφορα (και σε τι συχνότητα) :

Παρατηρήσεις:

• Like 3
  • Thanks 3

Είδος χελώνας : 2 red ear sliders
Ηλικία χελώνας (περίπου): 2 και 2,5 χρονών.
Μέγεθός χελώνας-καβούκι(εκ): 10 και 12,5

Δευτερα: Πελετ
Τριτη: μαρούλι
Τεταρτη: καρότο,κολοκύθι
Πεμπτη: πελετ
Παρασκευη: μαρούλι
Σαββατο: πελετ  ή γαιωσκολικες*
Κυριακη:
μαρούλι

Διάφορα (και σε τι συχνότητα) : Σουπιοκοκκαλο σε κομματάκια ανα 10 μέρες, *σκουλήκι ή γρύλο (το καλοκαίρι) πασπαλισμένο με σκόνη ασβεστίου ανα 10 μέρες, μια φορά το μήνα φρούτο (μπανάνα, μήλο ή πεπόνι), αραιά  και που κάνα τόνο αν θυμηθώ να ανοίξω κονσέρβα. 

Παρατηρήσεις: Έχω φτιάξει πρόγραμμα 2 εβδομάδων στην ουσία γιατί με βολεύει ως προς την ποικιλία και να έχουν και καμιά  μέρα νηστεία.

Τα πελετς ή Στικς μου είναι tetra reptomin, sera raffy p και κάτι λίγα από omega one για να έχουν ποικιλία. Κάποτε έβαζα και βιταμίνες στην τροφή όταν ήταν μικρές, τώρα οχι. 

• Like 1
  • Thanks 1

Μπραβο φιλε μου!!!

Καλη και χρησιμη η ιδεα σου !!! :D

Θα βοηθησει σιγουρα τους νεους ιδιοκτητες αλλα θα και τους παλιους να αναπροσαρμοσουν αλλα και να εμπλουτισουν την διατροφη των ζωντανων τους!!!

• Like 1

Πολύ καλό! Μπράβο! 

• Like 1

On ‎17‎/‎11‎/‎2018 at 12:40 ΜΜ, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλημέρα σας, θα ήθελα να ενημερώσω τα μέλη που είναι κάτοχοι νεροχελώνας ότι έφτιαξα μια φόρμα διατροφής ώστε να μπορέσουμε να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον παίρνοντας  ιδέες από την διατροφική ρουτίνα που κρατάει ο καθένας μας στα ζωάκια του, καθώς η ποικιλία και η ισορροπία στη διατροφή ανάλογα την ηλικία τους είναι σημαντική για την υγειά τους και την διάρκεια ζωής τους.
 * Οποιαδήποτε παρατήρηση, σχόλιο ή αλλαγή στην φόρμα είναι  ευπρόσδεκτη.

Είδος χελώνας :
Ηλικία χελώνας (περίπου):
Μέγεθός χελώνας-καβούκι(εκ)
:

Δευτερα:
Τριτη:
Τεταρτη:
Πεμπτη:
Παρασκευη:
Σαββατο:
Κυριακη:

Διάφορα (και σε τι συχνότητα) :

Παρατηρήσεις:

Μ'εκανες περηφανο φιλε!Μπραβο!

• Like 1

πριν 6 ώρες, το μέλος rafael έγραψε:

Μ'εκανες περηφανο φιλε!Μπραβο!

Σε ευχαριστω πολυ rafael, κανε copy paste και συμπληρωσε την φορμα και εσυ. Οσο πιο πολλες λιστες τοσο  καλυτερο το feedback (που λενε και στο χωριο μου) μεταξυ των κατόχων, νέων και παλιών .

On 11/17/2018 at 1:54 PM, corto maltese said:

Είδος χελώνας : 2 red ear sliders
Ηλικία χελώνας (περίπου): 2 και 2,5 χρονών.
Μέγεθός χελώνας-καβούκι(εκ): 10 και 12,5

Δευτερα: Πελετ
Τριτη: μαρούλι
Τεταρτη: καρότο,κολοκύθι
Πεμπτη: πελετ
Παρασκευη: μαρούλι
Σαββατο: πελετ  ή γαιωσκολικες*
Κυριακη:
μαρούλι

Διάφορα (και σε τι συχνότητα) : Σουπιοκοκκαλο σε κομματάκια ανα 10 μέρες, *σκουλήκι ή γρύλο (το καλοκαίρι) πασπαλισμένο με σκόνη ασβεστίου ανα 10 μέρες, μια φορά το μήνα φρούτο (μπανάνα, μήλο ή πεπόνι), αραιά  και που κάνα τόνο αν θυμηθώ να ανοίξω κονσέρβα. 

Παρατηρήσεις: Έχω φτιάξει πρόγραμμα 2 εβδομάδων στην ουσία γιατί με βολεύει ως προς την ποικιλία και να έχουν και καμιά  μέρα νηστεία.

Τα πελετς ή Στικς μου είναι tetra reptomin, sera raffy p και κάτι λίγα από omega one για να έχουν ποικιλία. Κάποτε έβαζα και βιταμίνες στην τροφή όταν ήταν μικρές, τώρα οχι. 

Πολυ καλη βοηθεια ευχαριστουμε ! Καροτο κολοκυθι πολυ καλα βρασμενο σωστα ? 

Εχω μια yellow τωρα ειναι 4 μηνων σε ενυδρειο μεσα κ θελω να τις κανω ενα προγραμμα ή ειναι πολυ νωρις ? να συνεχισω μονο τα πελλετ που τις δινω reptomin και 1 μερα γαριδες για αλλαγη? επισης εφαγε κ αυγουλακι κ λιγο μηλο μια μερα κ φυσικα σαρδελα μια μερα που της πηγα. Αλλα δεν τα εχω σε προγραμμα αυτα ετυχε μεσα στον μηνα κ τις εδωσα. 

πριν 35 λεπτά, το μέλος George Viss έγραψε:

Πολυ καλη βοηθεια ευχαριστουμε ! Καροτο κολοκυθι πολυ καλα βρασμενο σωστα ? 

Εχω μια yellow τωρα ειναι 4 μηνων σε ενυδρειο μεσα κ θελω να τις κανω ενα προγραμμα ή ειναι πολυ νωρις ? να συνεχισω μονο τα πελλετ που τις δινω reptomin και 1 μερα γαριδες για αλλαγη? επισης εφαγε κ αυγουλακι κ λιγο μηλο μια μερα κ φυσικα σαρδελα μια μερα που της πηγα. Αλλα δεν τα εχω σε προγραμμα αυτα ετυχε μεσα στον μηνα κ τις εδωσα. 

Σωστα, τα αφηνεις μετα  να παρουν θερμοκρασια δωματιου και τα δινεις σε μικρα κομματακια και λιγη ποσοτητα, στην ηλικια που ειναι δινε της μια φορα την εβδομαδα το πολυ, στην αρχη ισως δεν τα φανε αλλα συντομα θα αρχισουν .

Μια χαρα τα πας απο διατροφη, με τις αναγκες της για πρωτεΐνη ειναι η σωστη για την ηλικια της , ετσι εκανα και εγω απλα αντι για αυγο ή σαρδελα (που καλα κανεις) τους εδινα ζωντανη τροφη ( σκουλικι ή γρυλο).

Κατι σαν προγραμμα αρχισα με το που γινανε 1και κατι  χρονων και σταματησα τα καθημερινα πελετ (μερα παρα μερα μετα ), με το που αρχισαν να τρωνε μαρουλι ακολουθω αυτο που παρουσιασα παραπανω.

• Like 1

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

Important Information

Πολιτική απορρήτου και Όροι χρήσης