Jump to content

Φόρμα Διατροφής Νεροχελώνας


Recommended Posts

Καλημέρα σας, θα ήθελα να ενημερώσω τα μέλη που είναι κάτοχοι νεροχελώνας ότι έφτιαξα μια φόρμα διατροφής ώστε να μπορέσουμε να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον παίρνοντας  ιδέες από την διατροφική ρουτίνα που κρατάει ο καθένας μας στα ζωάκια του, καθώς η ποικιλία και η ισορροπία στη διατροφή ανάλογα την ηλικία τους είναι σημαντική για την υγειά τους και την διάρκεια ζωής τους.
 * Οποιαδήποτε παρατήρηση, σχόλιο ή αλλαγή στην φόρμα είναι  ευπρόσδεκτη.

 

Είδος χελώνας :
Ηλικία χελώνας (περίπου):
Μέγεθός χελώνας-καβούκι(εκ)
:

 

Δευτερα:
Τριτη:
Τεταρτη:
Πεμπτη:
Παρασκευη:
Σαββατο:
Κυριακη:

Διάφορα (και σε τι συχνότητα) :

 

Παρατηρήσεις:

 

  • Like 3
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Είδος χελώνας : 2 red ear sliders
Ηλικία χελώνας (περίπου): 2 και 2,5 χρονών.
Μέγεθός χελώνας-καβούκι(εκ): 10 και 12,5

 

Δευτερα: Πελετ
Τριτη: μαρούλι
Τεταρτη: καρότο,κολοκύθι
Πεμπτη: πελετ
Παρασκευη: μαρούλι
Σαββατο: πελετ  ή γαιωσκολικες*
Κυριακη:
μαρούλι

Διάφορα (και σε τι συχνότητα) : Σουπιοκοκκαλο σε κομματάκια ανα 10 μέρες, *σκουλήκι ή γρύλο (το καλοκαίρι) πασπαλισμένο με σκόνη ασβεστίου ανα 10 μέρες, μια φορά το μήνα φρούτο (μπανάνα, μήλο ή πεπόνι), αραιά  και που κάνα τόνο αν θυμηθώ να ανοίξω κονσέρβα. 

 

Παρατηρήσεις: Έχω φτιάξει πρόγραμμα 2 εβδομάδων στην ουσία γιατί με βολεύει ως προς την ποικιλία και να έχουν και καμιά  μέρα νηστεία.

Τα πελετς ή Στικς μου είναι tetra reptomin, sera raffy p και κάτι λίγα από omega one για να έχουν ποικιλία. Κάποτε έβαζα και βιταμίνες στην τροφή όταν ήταν μικρές, τώρα οχι. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε μου!!!

Καλη και χρησιμη η ιδεα σου !!! :D

 

Θα βοηθησει σιγουρα τους νεους ιδιοκτητες αλλα θα και τους παλιους να αναπροσαρμοσουν αλλα και να εμπλουτισουν την διατροφη των ζωντανων τους!!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό! Μπράβο! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On ‎17‎/‎11‎/‎2018 at 12:40 ΜΜ, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλημέρα σας, θα ήθελα να ενημερώσω τα μέλη που είναι κάτοχοι νεροχελώνας ότι έφτιαξα μια φόρμα διατροφής ώστε να μπορέσουμε να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον παίρνοντας  ιδέες από την διατροφική ρουτίνα που κρατάει ο καθένας μας στα ζωάκια του, καθώς η ποικιλία και η ισορροπία στη διατροφή ανάλογα την ηλικία τους είναι σημαντική για την υγειά τους και την διάρκεια ζωής τους.
 * Οποιαδήποτε παρατήρηση, σχόλιο ή αλλαγή στην φόρμα είναι  ευπρόσδεκτη.

 

Είδος χελώνας :
Ηλικία χελώνας (περίπου):
Μέγεθός χελώνας-καβούκι(εκ)
:

 

Δευτερα:
Τριτη:
Τεταρτη:
Πεμπτη:
Παρασκευη:
Σαββατο:
Κυριακη:

Διάφορα (και σε τι συχνότητα) :

 

Παρατηρήσεις:

 

Μ'εκανες περηφανο φιλε!Μπραβο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος rafael έγραψε:

Μ'εκανες περηφανο φιλε!Μπραβο!

Σε ευχαριστω πολυ rafael, κανε copy paste και συμπληρωσε την φορμα και εσυ. Οσο πιο πολλες λιστες τοσο  καλυτερο το feedback (που λενε και στο χωριο μου) μεταξυ των κατόχων, νέων και παλιών .

Link to comment
Share on other sites

On 11/17/2018 at 1:54 PM, corto maltese said:

Είδος χελώνας : 2 red ear sliders
Ηλικία χελώνας (περίπου): 2 και 2,5 χρονών.
Μέγεθός χελώνας-καβούκι(εκ): 10 και 12,5

 

Δευτερα: Πελετ
Τριτη: μαρούλι
Τεταρτη: καρότο,κολοκύθι
Πεμπτη: πελετ
Παρασκευη: μαρούλι
Σαββατο: πελετ  ή γαιωσκολικες*
Κυριακη:
μαρούλι

Διάφορα (και σε τι συχνότητα) : Σουπιοκοκκαλο σε κομματάκια ανα 10 μέρες, *σκουλήκι ή γρύλο (το καλοκαίρι) πασπαλισμένο με σκόνη ασβεστίου ανα 10 μέρες, μια φορά το μήνα φρούτο (μπανάνα, μήλο ή πεπόνι), αραιά  και που κάνα τόνο αν θυμηθώ να ανοίξω κονσέρβα. 

 

Παρατηρήσεις: Έχω φτιάξει πρόγραμμα 2 εβδομάδων στην ουσία γιατί με βολεύει ως προς την ποικιλία και να έχουν και καμιά  μέρα νηστεία.

Τα πελετς ή Στικς μου είναι tetra reptomin, sera raffy p και κάτι λίγα από omega one για να έχουν ποικιλία. Κάποτε έβαζα και βιταμίνες στην τροφή όταν ήταν μικρές, τώρα οχι. 

Πολυ καλη βοηθεια ευχαριστουμε ! Καροτο κολοκυθι πολυ καλα βρασμενο σωστα ? 

Εχω μια yellow τωρα ειναι 4 μηνων σε ενυδρειο μεσα κ θελω να τις κανω ενα προγραμμα ή ειναι πολυ νωρις ? να συνεχισω μονο τα πελλετ που τις δινω reptomin και 1 μερα γαριδες για αλλαγη? επισης εφαγε κ αυγουλακι κ λιγο μηλο μια μερα κ φυσικα σαρδελα μια μερα που της πηγα. Αλλα δεν τα εχω σε προγραμμα αυτα ετυχε μεσα στον μηνα κ τις εδωσα. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος George Viss έγραψε:

Πολυ καλη βοηθεια ευχαριστουμε ! Καροτο κολοκυθι πολυ καλα βρασμενο σωστα ? 

Εχω μια yellow τωρα ειναι 4 μηνων σε ενυδρειο μεσα κ θελω να τις κανω ενα προγραμμα ή ειναι πολυ νωρις ? να συνεχισω μονο τα πελλετ που τις δινω reptomin και 1 μερα γαριδες για αλλαγη? επισης εφαγε κ αυγουλακι κ λιγο μηλο μια μερα κ φυσικα σαρδελα μια μερα που της πηγα. Αλλα δεν τα εχω σε προγραμμα αυτα ετυχε μεσα στον μηνα κ τις εδωσα. 

 

Σωστα, τα αφηνεις μετα  να παρουν θερμοκρασια δωματιου και τα δινεις σε μικρα κομματακια και λιγη ποσοτητα, στην ηλικια που ειναι δινε της μια φορα την εβδομαδα το πολυ, στην αρχη ισως δεν τα φανε αλλα συντομα θα αρχισουν .

Μια χαρα τα πας απο διατροφη, με τις αναγκες της για πρωτεΐνη ειναι η σωστη για την ηλικια της , ετσι εκανα και εγω απλα αντι για αυγο ή σαρδελα (που καλα κανεις) τους εδινα ζωντανη τροφη ( σκουλικι ή γρυλο).

Κατι σαν προγραμμα αρχισα με το που γινανε 1και κατι  χρονων και σταματησα τα καθημερινα πελετ (μερα παρα μερα μετα ), με το που αρχισαν να τρωνε μαρουλι ακολουθω αυτο που παρουσιασα παραπανω.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για τους νέους κατοχους νεροχελωνών που λογικά έχουν ζώα τα οποία ηλικιακά κυμαίνονται από 3-4 μηνών έως και ενός(1) χρόνου, παραθετω το πρόγραμμα διατροφής που ακολουθουσα εγώ(όσο μπορούσα) στις χελώνες μου όταν ήταν σε αυτήν την ηλικία. Δεν λέω ότι είναι η σωστή ντε και καλά, απλά  λέω τι ακολουθουσα εγώ τότε με την προϋπόθεση του κανόνα που τις διέπει για αυτήν την ηλικία, δηλαδή  80% πρωτεΐνη 20% φυτικά (άσχετα αν άργησαν να φάνε φυτικά) .

 

Είδος χελώνας : trachemis scripta elegans ή scripta scripta ή chrysemis.
Ηλικία χελώνας (περίπου): 5-12 μηνών
Μέγεθός χελώνας-καβούκι(εκ): 4εκ.-8 εκ. ( ανάλογα το φύλο)

 

Δευτερα: πελετ
Τριτη: πελετ
Τεταρτη: σκουλήκι ή γρύλο (αν όχι μόνο τότε γαρίδες)
Πεμπτη: πελετ
Παρασκευη: σκουλήκι ή γρύλο  (αν όχι μόνο τότε γαρίδες) 
Σαββατο:πελετ
Κυριακη: καροτο ή κολοκυθι

Διάφορα (και σε τι συχνότητα) : Βιταμίνες στην τροφή και στο νερό μεχρι να χρονίσουν (όχι συνεχεία κανα 2-3 φορές τον μήνα), κομματάκια μικρά από σουπιοκοκκαλο 2 φορές την εβδομάδα κατά προτίμηση  πρωί.

 

Παρατηρήσεις: Οι γρύλοι και τα σκουλήκια πάντα με χορήγηση σκονης ασβεστίου ή βιταμινών αντίστοιχα.  

Στις αρχές (μεχρι 5-6 μηνων) έδινα τις γαρίδες πάντα πασπαλισμένες με σκόνη ασβεστίου μεχρι να βρω τη ζωντανή τροφή, μόνο αν δεν....εδινα  γαρίδα μετά σπάνια .

Τα πελετ και γενικά  η διατροφή με πρωτεΐνη ναι μεν θέλει  σχεδόν καθημερινά άλλα με φειδώ, μην παρασύρεστε με τις ικεσίες της χελώνας, δεν καταλαβαίνουν πότε χορταινουν γι αυτό θέλει προσοχη με το τάισμα  (το overfeeding προκαλεί παθήσεις των εσωτερικόν οργάνων  και δυσμορφίες στο καβούκι). Χρυσός κανόνας  είναι τα πελετ ή στικς να δίνονται σε ποσότητα όσο τα 2/3 του κεφαλιού της χελώνας

Τα πελετς  μου ήταν  sera baby gramm στις αρχές  και μετά omega one juvenille pellets ( οι καλύτερες κατ εμέ), αργότερα πήρα και τις Tetra για ποικιλία.

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ενα update στο διατροφολογιο των χελωνων μου καθως μπαινουνε στην ενηλικιωση.....

Είδος χελώνας : 2 red ear sliders
Ηλικία χελώνας (περίπου): 4 και 3,5+ χρονών.
Μέγεθός χελώνας-καβούκι(εκ): 13,5 και 12

 

Δευτερα: Πελετ                                                                        Δευτερα:
Τριτη:  καρότο ή κολοκύθι                                                        Τριτη: Πελετ
Τεταρτη:  μαρούλι                                                                    Τεταρτη: καρότο ή κολοκύθι
Πεμπτη:                                                                                    Πεμπτη: μαρούλι
Παρασκευη: πελετ                                                                   Παρασκευη: πελετ & γαιωσκολικες*
Σαββατο: μαρούλι                                                                     Σαββατο:
Κυριακη: μαρούλι                                                                     Κυριακη: μαρούλι

Διάφορα (και σε τι συχνότητα) : Σουπιοκοκκαλο σε λγα & μικρα κομματάκια ανα 15 μέρες στη μερα νηστειας, *σκουλήκι ή γρύλο (το καλοκαίρι) πασπαλισμένο με σκόνη ασβεστίου ανα 15 μέρες, αραιά  και που φρούτο (μπανάνα, μήλο ή πεπόνι) και κάνα τόνο αν θυμηθώ να ανοίξω κονσέρβα. 

 

Παρατηρήσεις: Έχω φτιάξει πρόγραμμα 2 εβδομάδων στην ουσία γιατί με βολεύει ως προς την ποικιλία και να έχουν και  μερες νηστείας.

Τα πελετς ή Στικς μου είναι tetra reptomin, omega one και  ocean nutrition για να έχουν ποικιλία.

 

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

 

Ενα update στο διατροφολογιο των χελωνων μου καθως αυξηθηκαν οι μερες νηστείας αφου η ''μεγαλη'' εφτασε 5 χρονων......

Είδος χελώνας : 2 red ear sliders
Ηλικία χελώνας (περίπου): 5 και 4,5 χρονών.
Μέγεθός χελώνας-καβούκι(εκ): 14 και 13

 

Δευτερα:                                                                         Δευτερα: Πελετ
Τριτη:   Πελετ                                                                      Τριτη: καρότο ή κολοκύθι
Τεταρτη:  φυλλα μαρουλιου(λολα)                                        Τεταρτη:
Πεμπτη:   καρότο ή κολοκύθι                                             Πεμπτη: φυλλα μαρουλιου(λολα)
Παρασκευη:                                                                      Παρασκευη: πελετ & γαιωσκολικες*
Σαββατο: φυλλα μαρουλιου(λολα)                                   Σαββατο:
Κυριακη:                                                                            Κυριακη: φυλλα μαρουλιου(λολα)

Διάφορα (και σε τι συχνότητα) : Σουπιοκοκκαλο σε λγα & μικρα κομματάκια ανα 15 μέρες σε μερα νηστειας, *σκουλήκι ή γρύλο (το καλοκαίρι) πασπαλισμένο με σκόνη ασβεστίου ανα 15 μέρες.

Αραιά  και που DIY τροφη & φρούτο (μπανάνα, μήλο ή πεπόνι).  

 

Παρατηρήσεις: Έχω φτιάξει πρόγραμμα 2 εβδομάδων στην ουσία γιατί με βολεύει ως προς την ποικιλία και να έχουν και  μερες νηστείας.

 

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...