Jump to content

Άρρωστος μονομάχος


Recommended Posts

Καλησπέρα. Εχω πρόβλημα με το μονομαχο μου. Πιστευω οτι εχει δηλητηροαστει απο αμμωνία (δυστυχως δεν εχω τα χρηματα να παρω τεστ) αδειασα ενα μεγαλο μερος του νερου και έβαλα καινούριο τον άφησα μια μερα αλλα τα ιδια..καθεται στο βυθο η πανω στο φιλτρο η σε φυλλαρακια και ξαπλωνει. Τρώει κανονικά αν και τις τελευταίες μέρες δεν του δινω πολυ φαγητο. Σημερα αφου τον εβλεπα ετσι αποφασισα να τον βγαλω απο το νερο και να δω τι θα κανω για να καθαρίσω το ενυδρείο διοτι καθως άδειασα το 80% και τονξαναγεμισα το νερό έγινε τέρμα θολο απο τις βρωμιες μεσα στα πετραδακια. Τωρα ο.μικρος βρίσκεται σε ενα μπουκαλι μη ξεροντας τι να τον κανω. Θα πιασει μηπως αυτο με θαλασσινό αλάτι η με μπιζελι αρακα? Αν ναι ποια ειναι ακριβως τα βηματα που κάνω. Ευχαριστώ.

IMG_20181121_211017.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μη βάλεις αλάτι, ούτε αρακά προς το παρών.

Πόσο καιρό έχεις το ενυδρείο?

Δεν έχει ξεθολώσει καθόλου μετά τον καθαρισμό?

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριες - μηδεν. Απο εξοπλισμο στο ενυδρειο τι εχεις; Ενυδρειο στρωμενο;

Ποσο συχνα κανεις αλλαγες νερου και πως (αντιχλωριο; θερμοκρασια; ποσοτητα;)

Και... Βγαλ΄το απο το ποτηρι (μπουκαλι;) , αν εχεις ενα μεγαλο ταπερ ή κουτι αποθηκευσης (καθαρο) - απο 5λ και πανω, βαλ΄το εκει καλυτερα(προσωρινα)

Θερμοστατη εχεις;

Οπως ειπε ο @SOTIRIS, μην βαζεις αλατι.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Πληροφοριες - μηδεν. Απο εξοπλισμο στο ενυδρειο τι εχεις; Ενυδρειο στρωμενο;

Ποσο συχνα κανεις αλλαγες νερου και πως (αντιχλωριο; θερμοκρασια; ποσοτητα;)

Και... Βγαλ΄το απο το ποτηρι (μπουκαλι;) , αν εχεις ενα μεγαλο ταπερ ή κουτι αποθηκευσης (καθαρο) - απο 5λ και πανω, βαλ΄το εκει καλυτερα(προσωρινα)

Θερμοστατη εχεις;

Οπως ειπε ο @SOTIRIS, μην βαζεις αλατι.

Λοιπόν ευχαριστω για τις γρήγορες απαντησεις. Το ενυδρείο το εχω απο Μάρτιο οπου ειχα το χρυσόψαρο και μας αφησε δυστυχώς λογω αστρωτου ενυδρειου τελος μαϊου. Απο αρχές Ιούνιου λοιπον εβαλα το μονομαχο μεσα στο 27 λιτρο το οποίο τρέχει ολο το καλοκαιρι μεχρι σημερα και λογικά έχει στρωσει..εχει μια ανουμπια μεσα μαζι με ένα ξυλαράκι φυσικο. Τα πετραδακια είναι μαυρα και νομιζω είναι βαμενα. Επισης όταν πέφτει το νερό απο πανω με φορα ανασηκονωνται ολες οι βρωμιες πού ειναι μεσα εκει και γινεται ασπρο..μετα απο λιγο καθαριζει γιατι ξανακαθονται κατω. Το καλοκαίρι δουλευε στους 27 βαθμους περίπου και χρησιμοποιούσα ενα ανεμιστήρακι. Τωρα τελευταια η θερμοκρασία ηταν στους 22 με 23 

IMG_20181121_211003.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν ο μονομάχος σου είναι πανέμορφος. Πάμε παρακάτω όμως. 

1) Χρειάζεται οπωσδήποτε να κάνεις τις βασικές μετρήσεις (αμμωνία,νιτρώδη,νιτρικά). Καταλαβαίνω ότι είναι ακριβά αλλά τουλάχιστον προσπάθησε για αυτά τα βασικά ή κοίταξε στις αγγελίες μήπως τα προμηθευτείς από κάποιον συνχομπίστα φθηνότερα.

2) Στις αλλαγές πάντα βάζουμε κάτι όταν ρίχνουμε το νερό καθαρά για να μην ανακατωθεί ο βυθός (εγώ προσωπικά βάζω μια σακουλίτσα που βάζουν τα ψάρια από τα πετ σοπ) και σηκωθεί αμμωνία και ειδικά στην περίπτωση άστρωτου φίλτρου καταλαβαίνεις πως είναι σκούρα τα πράγματα.Πριν το ρίξεις όμως, ρίχνεις αντιχλώριο?  Επίσης όπως σε ρώτησε και η @natateo , κάθε πότε/πως και πόσο αλλάζεις το νερό σου?

3) Όποια και να είναι η κατάληξη, εγώ θα σε συμβούλευα να βγάλεις οτιδήποτε πλαστικό και να το κάνεις φυτεμένο με εύκολα φυτά. 

 

 

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος PanosTetra έγραψε:

Κατ'αρχήν ο μονομάχος σου είναι πανέμορφος. Πάμε παρακάτω όμως. 

1) Χρειάζεται οπωσδήποτε να κάνεις τις βασικές μετρήσεις (αμμωνία,νιτρώδη,νιτρικά). Καταλαβαίνω ότι είναι ακριβά αλλά τουλάχιστον προσπάθησε για αυτά τα βασικά ή κοίταξε στις αγγελίες μήπως τα προμηθευτείς από κάποιον συνχομπίστα φθηνότερα.

2) Στις αλλαγές πάντα βάζουμε κάτι όταν ρίχνουμε το νερό καθαρά για να μην ανακατωθεί ο βυθός (εγώ προσωπικά βάζω μια σακουλίτσα που βάζουν τα ψάρια από τα πετ σοπ) και σηκωθεί αμμωνία και ειδικά στην περίπτωση άστρωτου φίλτρου καταλαβαίνεις πως είναι σκούρα τα πράγματα.Πριν το ρίξεις όμως, ρίχνεις αντιχλώριο?  Επίσης όπως σε ρώτησε και η @natateo , κάθε πότε/πως και πόσο αλλάζεις το νερό σου?

3) Όποια και να είναι η κατάληξη, εγώ θα σε συμβούλευα να βγάλεις οτιδήποτε πλαστικό και να το κάνεις φυτεμένο με εύκολα φυτά. 

 

 

Ευχαριστώ για το κοπλιμεντο αλλα πως θα τον σωσω τώρα? Θα συνελθει σε ενα ταπερ μεγαλο που μου ειπε ο φιλος απο πανω? Το νερο το αλλαζα καθε βδομαδα ενα 20 τοις εκατο. Το μονο πλαστικό είναι το φίλτρο και το χαλικι με το χρώμα αλλα και το ενυδρείο πού ειναι πλαστικό. Θελω να βαλω φυτα ναι ετσι σαν γρασιδι ειναι πολύ ωραίο

Link to comment
Share on other sites

Έβαζες αντιχλώριο στο νερό που άλλαζες? Ειναι πολύ βασικό. Επίσης ο μονομάχος ειναι τροπικό ψάρι και πρέπει να έχει θερμοστάτη με θερμοκρασία 25 - 26 βαθμους. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως εβαζα αντιχλωριο

 

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να τον επηρεασε η θερμοκρασία? 

 Επίσης τωρα που έχω αλλαξει το 80% να τον ξαναβαλω μεσα μηπως? Ολες αυτες βρωμιες βεβαια παραμενουν στα χαλικακια

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Thanasis97 έγραψε:

Βεβαιως εβαζα αντιχλωριο

 

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να τον επηρεασε η θερμοκρασία? 

 Επίσης τωρα που έχω αλλαξει το 80% να τον ξαναβαλω μεσα μηπως? Ολες αυτες βρωμιες βεβαια παραμενουν στα χαλικακια

Δεν τον βαζεις μεσα ακομα.

1. Φτιαχνεις μια σκουπα βυθου απο ενα αλφαδολαστιχο 10mm(12mm)+ 2συριγγες 60ml(μια μεσα στην αλλη βαζεις ή μονο μια χρησιμοποιεις ) σε καθε φαρμακειο υπαρχουν.

Δες ακομα DIY σκουπα βυθου στο ινετ.

88.jpg.727ec6c00006c8f41d77a8ab23bb35f6.jpg

https://www.bestprice.gr/cat/5831/alfadia.html?q=αλφαδολαστιχο&o=2

https://www.skroutz.gr/c/2467/Velones-Syrigges.html?keyphrase=συριγγες+60+ml

2.καθαριζεις τον βυθο

3. Αν θα εχεις τον μονομαχο σε ενα δοχειο 5-6λ, πρεπει να αλλαζεις νερο μερα παρα μερα 30% (με ιδια θερμοκρασια κτλ) και να μαζευεις και τα περιττώματα του απο κατο με λαστιχακι.

Θερμοκρασιες για μονομαχους ειναι 25-26C

Δες εδω

 

Το χαλικι, που εχεις στο ενυδρειο (μαλλον) ειναι πολυ χοντρο και λιγο.

Πρεπει να εχει κοκκομετρια 1-3 mm και παχος τουλαχιστον 2 εκ (καλυτερα 3-4εκ), βγαλε φωτο, οταν θα καθαρισει το νερο, να δουμε τι και πως, οκ;

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. έκανα όλα αυτά, προσπαθησα να καθαρισω το ενυδρείο ετσι με το λάστιχο αλλα και δεν καθάρισε καλα και μου αδειασε και ολο το νερο μεχρι να ρουφήξει ολες τις βρωμιες. Το ψαρακι ακομη κάθεται στο βυθο και δεν εχει καθόλου ορεξη να κολυμπήσει ομως όταν το ταιζω πετάγεται και τρώει κανονικά (βεβαια δείχνει να δυσκολεύεται να κολυμπήσει)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Thanasis97 έγραψε:

Καλησπέρα. έκανα όλα αυτά, προσπαθησα να καθαρισω το ενυδρείο ετσι με το λάστιχο αλλα και δεν καθάρισε καλα και μου αδειασε και ολο το νερο μεχρι να ρουφήξει ολες τις βρωμιες. Το ψαρακι ακομη κάθεται στο βυθο και δεν εχει καθόλου ορεξη να κολυμπήσει ομως όταν το ταιζω πετάγεται και τρώει κανονικά (βεβαια δείχνει να δυσκολεύεται να κολυμπήσει)

 

IMG_20181128_015009_HHT.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, μπορεις να παιδευεσαι (αν θελεις) ακομα πολυ καιρο ή φτιαξε απο την αρχη ενα ενυδρειο καταλληλο για να φιλοξενήσει τα ψαρακια.

Βγαλε ολα τα βαμμενα; χαλικι,αστερια κ.α. Παρε χαλαζιακο χαλικακι ενυδρειου 1-3 mm- 5 κγ  σαν αυτο https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/1678-europet-υπόστρωμα-χαλίκι-σκουρόχρωμο-1-3mm-5kg-4047059110713.html

Κανενα ευκολο φυτο και να στρωσεις το ενυδρειο σου σχεδον απο την αρχη.

Μεσα στο φιλτρο βαλε μινι siporax. Παρε θερμοστατη να εχεις t νερου στους  25-26 βαθμους.

Οταν θα παρεις χαλικακι, μην πετας τις "βρωμιες" απο το ενυδρειο σου, περιεχουν ευεργετικα βακτηρια , δηλ. μπολι για το ενυδρειο σου.

Ριξε μια ματια εδω

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα. Αφου καθαρισα το ενυδρείο όσο μπορουσα ξαναεβαλα το μονομάχο μεσα. Τωρα σκέφτομαι να αλλαξω το χαλικακι όμως εχω κάποιες ερωτήσεις.

Αν το αδειασω όλο για να βαλω το νεο χαλικι και στην ουσία θα είναι ενα καινούριο αστρωτο μετα με τα βακτήρια που υπάρχουν μεσα στο φιλτρο θα ξαναστρωσει γρήγορα? Επισης για οση ωρα το φτιαχνω και το καθαριζω να έχω καπου το φιλτρο να δουλευει (πχ σε ενα κουβα) μαζί με το παλιο νερο για να διατηρούνται? Τελος εχω μια ανουμπια μεσα που έχει ψιλοκιτρινισει τα φυλλα..θα υπαρξει πρόβλημα αν μεινει.μεσα?

Ευχαριστώ

IMG_20181203_202100.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Thanasis97 έγραψε:

Καλησπερα. Αφου καθαρισα το ενυδρείο όσο μπορουσα ξαναεβαλα το μονομάχο μεσα. Τωρα σκέφτομαι να αλλαξω το χαλικακι όμως εχω κάποιες ερωτήσεις.

Αν το αδειασω όλο για να βαλω το νεο χαλικι και στην ουσία θα είναι ενα καινούριο αστρωτο μετα με τα βακτήρια που υπάρχουν μεσα στο φιλτρο θα ξαναστρωσει γρήγορα? Επισης για οση ωρα το φτιαχνω και το καθαριζω να έχω καπου το φιλτρο να δουλευει (πχ σε ενα κουβα) μαζί με το παλιο νερο για να διατηρούνται? Τελος εχω μια ανουμπια μεσα που έχει ψιλοκιτρινισει τα φυλλα..θα υπαρξει πρόβλημα αν μεινει.μεσα?

Ευχαριστώ

IMG_20181203_202100.jpg

Το φιλτρο απο υλικα τι εχει μεσα; Εχει βιολογικο υλικο(siporax) ή μονο σφουγγαρια ή ακομα κανα παλιο ανθρακα στο κουτακι;

Το παλιο χαλικι να βαλεις μεσα στο κουβα με το φιλτρο και παλιο νερο. Το φιλτρο πρεπει να δουλευει.

Που θα καθαρισεις το ενυδρειο και θα βαλεις καινουριο χαλικακι (μην ξεχασεις να το ξεπλυνεις με νερο), βαλε 50/50 παλιο με καινουριο νερο(με Prime) και φιλτρο.

 

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο μου έχει σιποραξ και ενα σφουγγαρι.λοιπον αγορασα φυσικο χαλικακι με χαλαζια μαύρο και πηρα εξτρα μερικά βακτηρια για ενίσχυση επειδη θα γίνει μεγάλη αλλαγη. Εκανα καλα η οχι? 

IMG_20181207_191424.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Thanasis97 έγραψε:

Το φιλτρο μου έχει σιποραξ και ενα σφουγγαρι.λοιπον αγορασα φυσικο χαλικακι με χαλαζια μαύρο και πηρα εξτρα μερικά βακτηρια για ενίσχυση επειδη θα γίνει μεγάλη αλλαγη. Εκανα καλα η οχι? 

IMG_20181207_191424.jpg

Δεν το εχω δοκιμασει, αλλο απο αυτο ,που διαβασα στο σαιτ της Seachem, καλο φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...