Jump to content

Τρόπος και ταχύτητα αναπαραγωγής Lemna minor (φακή)


Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα. Ψάχνω πληροφορίες (επιστημονικές δημοσιευμένες κυρίως) για τον τρόπο αναπαραγωγής και το πόσο γρήγορα γίνεται αυτή στη γνωστή μας φακή. Ψάχνω και δεν μπορώ να βρω ανάλογη βιβλιογραφία. :( Είναι κανείς που γνωρίζει;; 

 

:) 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Husky_Jim said:

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση Δημήτρη :D Προσπαθώ να πείσω μία ομάδα του πανεπιστημίου να ασχοληθούμε με το φυτάκι για phytoremediation :bigemo_harabe_net-97:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον Νίκο!

Δεν ξέρω τι δυνατότητα έχει η Lemna να αφαιρέσει επιβλαβείς ρύπους από την στήλη του νερού, σίγουρα όμως κάνει δουλειά στην αφαίρεση νιτρικών και συνεπώς στην μείωση της άλγης.

Πιο εύκολο φυτό δεν θα μπορούσες να βρεις στην ενυδρειακή κοινότητα ίσως....

 

Να μας κρατάς ενήμερους!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bbetta said:

Πολύ ενδιαφέρον Νίκο!

Δεν ξέρω τι δυνατότητα έχει η Lemna να αφαιρέσει επιβλαβείς ρύπους από την στήλη του νερού, σίγουρα όμως κάνει δουλειά στην αφαίρεση νιτρικών και συνεπώς στην μείωση της άλγης.

Πιο εύκολο φυτό δεν θα μπορούσες να βρεις στην ενυδρειακή κοινότητα ίσως....

 

Να μας κρατάς ενήμερους!

Λόγω της ευκολίας της μου ήρθε στο μυαλό. Αναπαράγεται σχετικά γρήγορα!! Μέτριος χρόνος ζωής (30-31 μέρες) αλλά είναι enough θαρρώ. 

Είδα μελέτες που χωρίς αλλαγές το φυτό αφαιρεί νικέλιο, αμόλυβδη, χρώμιο.. Και επειδή εκεί κινούνται οι ιδέες μου τελευταία είπα να το δω παραπάνω. Με τις κατάλληλες γενετικές τροποποιήσεις πιστεύω πως έχει ΠΟΛΛΕΣ περισσότερες δυνατότητες. 

 

Το πρόβλημα είναι πως ο χρόνος που μας δίνεται είναι απαγορευτικός για να ασχοληθεί κανείς με φυτά, οπότε ίσως γίνει το ανάποδο (στοιχεία από το φυτικό μεταβολισμό να μεταφερθούν σε βακτήρια).

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος DeLk έγραψε:

Λόγω της ευκολίας της μου ήρθε στο μυαλό. Αναπαράγεται σχετικά γρήγορα!! Μέτριος χρόνος ζωής (30-31 μέρες) αλλά είναι enough θαρρώ. 

Είδα μελέτες που χωρίς αλλαγές το φυτό αφαιρεί νικέλιο, αμόλυβδη, χρώμιο.. Και επειδή εκεί κινούνται οι ιδέες μου τελευταία είπα να το δω παραπάνω. Με τις κατάλληλες γενετικές τροποποιήσεις πιστεύω πως έχει ΠΟΛΛΕΣ περισσότερες δυνατότητες. 

 

Το πρόβλημα είναι πως ο χρόνος που μας δίνεται είναι απαγορευτικός για να ασχοληθεί κανείς με φυτά, οπότε ίσως γίνει το ανάποδο (στοιχεία από το φυτικό μεταβολισμό να μεταφερθούν σε βακτήρια).

 

ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ! πολύ ενδιαφέρον

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, natateo said:

ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ! πολύ ενδιαφέρον

Είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον!! Προσωπικά είμαι απείρως ενθουσιασμένος αλλά κρατάω μικρό καλάθι :P 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...