Jump to content

Ξεκινημα aquascape


PanagiotisAqua

Recommended Posts

Πήγαινε πάρε ένα sun sun hw 302 είμαι πολύ καλό με μεγάλο κάδο παίρνει πολύ βιολογικό υλικό και μεγάλο σφουγγάρι και θα είσαι μια χαρά 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μένα. αν θέλεις φυτά που μένουν πολύ κοντά και γίνονται γρασίδι όπως π.χ. η ελεοχάρις (λισως και το συγκεκριμένο να μην θέλει αλλά στο έγραψα σαν παράδειγμα για να καταλάβεις τι εννοώ) θα χρειαστείς διοξείδιο. Αν πάς σε εύκολα είδη μοςς δεν χρειάζεσαι διοξείδιο, ούτε καν υπόστρωμμα, απλά θα είναι πιο δύσκολο να πετύχεις αυτό που λέμε γρασίδι. Τέλος αν πας σε μόσσ για εμένα μην πάρεις την 2η λάμπα και το υπόστρωμα γιατί σε συνδυασμό με την καλή κυκλοφορία από εξωτερικό φίλτρο και την μη παροχή διοξειδίου θα γεμίσεις πάρα μα πάρα πολύ σε άλγες. Θα σου πρότινα πέρα από το εξωτερικό φίλτρο πριν πας σε άλλη αγορά σκέψου λίγο πως θα ήθελες τον βυθό και κοίτα τα προφίλ των φυτών που θες να βάλεις (όχι μόνο του βυθού αλλα γενικότερα) και αφού δεις τότε δες τι και αν χρειάζεσαι 2η λάμπα, διοξείδιο και υπόστρωμα. Οι γαριδούλες εξάλλου θέλουν στρωμένο ενυδρείο οπότε ή θα βάλεις ψαράκια στην αρχή ή σαλλιγκάρακια

Έγινε επεξεργασία - christos efthimiou
Link to comment
Share on other sites

@christos efthimiou, Ευχαριστώ και εσένα για την απάντηση, 

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις άλγες. Που ξέχασα να σημειώσω στο αρχικό μου ποστ. 

 

Τα σαλιγκαράκια μαζί με τον πλέκο, μπορούν να μπούν αρχικά στο ενυδρείο, και μετέπειτα να παραμείνουν για να κρατήσουν μακρυά τις άλγες; 

 

Για όλους μας τα χρήματα είναι μια μεγάλη αδυναμία σε όποιο χόμπυ και να διαλέξουμε. Δεν έχω πρόβλημα να βάλω CO2 αλλά όχι άμεσα. Επίσης έχω ενα τεράστιο ενδιασμό για το CO2 κατα πόσο ασφαλή είναι για μέσα στο σπιτι σε περίπτωση διαροής και κατα πόσο ασφαλή για τα ψαράκια. Επίσης πόσο value for money for time είναι; Δηλάδή μια μπουκάλα 2kg ποσο χρονικό διάστημα κρατάει, δηλαδη σε ενα ενυδρείο 100λ κάθε πότε χρειάζεται αλλαγή - γέμισμα CO2; 

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έχεις οικονομική δυνατότητα βάλε κάποιο εύκολο φυτακι βάλε ανουμπια βάλε εχυνοδορες ...και σε συνδιασμο με σακκιγκαρακια αρχικά και μετά γαρίδες και πλεκο καθώς και καλό φωτισμό δεν θα έχεις θέμα 

Link to comment
Share on other sites

@garganik, σίγουρα στο πρόγραμμα είναι ανούμπια και εχυνόδορες. Απλά κάτω θέλω να βάλω και moss σε πλέγμα. Τώρα δεν ξέρω αν μπορώ να βρώ για να το γεμίσω κάτω φθηνά ή θα το κάνω σιγά σιγά. 

 

Σκέφτομαι να βάλω στα ξύλα και στις πέτρες και μετά κατω ή το αντίστροφο. 

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είμαι μεγάλο ρίσκο χωρίς co2 μπορεί Μα σου χαλάσει και Μα γεμίσεις αλγες τσάπα ο κόπος 

Link to comment
Share on other sites

Τις άλγες δεν τις καθαρίζει ο πλεκο με τα σαλιγγάρια; Μην με παρεξηγείτε, ρωτάω γιατί φαντάζομαι οτι και για τις άλγες υπάρχουν διάφοροι τρόποι που αντιμετωπίζονται τουλάχιστον σε ενα βαθμό απο τον πλεκο και σαλιγγάρια. Οι γαρίδες μετά δεν είναι αυτές που καθαρίζουν τον πάτο απο τα ξεραμένα; 

 

Ευχαριστώ και πάλι για την υπομονή σας και τις παρατηρήσεις σας. 

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν τς καθαρίζουν στο βαθμό που φαντάζεσαι αν γεμίσει αλγες το ενυδρείο σου θα πρέπει να τς καθαρίζεις με το χέρι να κανείς συχνές αλλαγές νερού έχει μεγάλη διαδικασία το θέμα είναι να μην φτάσεις σε αυτό το σημείο ..

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Leonardo_10 έγραψε:

Τις άλγες δεν τις καθαρίζει ο πλεκο με τα σαλιγγάρια; Μην με παρεξηγείτε, ρωτάω γιατί φαντάζομαι οτι και για τις άλγες υπάρχουν διάφοροι τρόποι που αντιμετωπίζονται τουλάχιστον σε ενα βαθμό απο τον πλεκο και σαλιγγάρια. Οι γαρίδες μετά δεν είναι αυτές που καθαρίζουν τον πάτο απο τα ξεραμένα; 

 

Ευχαριστώ και πάλι για την υπομονή σας και τις παρατηρήσεις σας. 

Για πλεκο.... ουτε να το σκεφτεσαι. Πιο πολυ ζημια κανει παρα το καλο (στο φυτεμενο).

Παρε γαριδες Αμανο και νεοκαριδινες.

Link to comment
Share on other sites

σημερα πηρα θερμαντηρα JBL 150W. Σε λιγο καιρο θα παρω και το εξωτερικο φιλτρο. Αυτα που ειχε μεσα το AquaEL, θερμαντηρα και φιλτρο θα τα κρατησω για backup.

 

Εψαξα λιγο για τις γαριδες και τελικα θα παρω αμανο και νεοκαριδινες όπως μου ειπατε. Ουτως η αλλως γαριδες θα εβαζα μεσα.

 

Επειδη θελω να φτιαξω γρασιδι ισως το πρωτο στησιμο να γινει τεστ και μετα οταν παρω και co2 θα το κανω σωστα. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

οι γαρίδες ταιριάζουν πολύ ωραία χρωματικά και με μοςς. πέρα από το γρασίδι τι άλλο έχεις σκεφτεί. Επίσης αν μείνεις μόνο με γαρίδες δεν χρειάζεται να αλλάξεις φίλτρο, εκτός και αν θές για το οπτικό κομμάτι ή για να κερδίσεις λίτρα και αν θες τότε πήγαινε σε αερόφιλτρο. μια χαρά είναι για γαρίδες....και φυσικά πολύ πιο οικονομικό

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Leonardo_10 έγραψε:

@christos efthimiou, Ευχαριστώ και εσένα για την απάντηση, 

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις άλγες. Που ξέχασα να σημειώσω στο αρχικό μου ποστ. 

 

Τα σαλιγκαράκια μαζί με τον πλέκο, μπορούν να μπούν αρχικά στο ενυδρείο, και μετέπειτα να παραμείνουν για να κρατήσουν μακρυά τις άλγες; 

 

Για όλους μας τα χρήματα είναι μια μεγάλη αδυναμία σε όποιο χόμπυ και να διαλέξουμε. Δεν έχω πρόβλημα να βάλω CO2 αλλά όχι άμεσα. Επίσης έχω ενα τεράστιο ενδιασμό για το CO2 κατα πόσο ασφαλή είναι για μέσα στο σπιτι σε περίπτωση διαροής και κατα πόσο ασφαλή για τα ψαράκια. Επίσης πόσο value for money for time είναι; Δηλάδή μια μπουκάλα 2kg ποσο χρονικό διάστημα κρατάει, δηλαδη σε ενα ενυδρείο 100λ κάθε πότε χρειάζεται αλλαγή - γέμισμα CO2; 

 

Το να σου περιορίσουν λίγο τις άλγες, ίσως ναι. Να στις εξαλείψουν, όχι. Όπως σωστά είπες και εσύ ο κάθε τύπος άλγης έχει πάντα ένα λόγο που εμφανίζεται αλλά υπάρχουν τρόποι αντιμετώπισης βραχυπρόθεσμοι ή μακροπρόθεσμοι. Για το διοξείδιο, επειδή και εγώ φοβόμουν το κόστος και αναζήτησα εναλλακτικούς τρόπους (μικρά συστήματα κ.α.) θα σου πω ότι ναι μεν το κόστος στην αρχή είναι μεγάλο (περίπου 100 ευρώ) σε βάθος χρόνου θα σου βγεί πιο οικονομικά από το να αγοράζεις ανταλλακτικές μπουκάλες + ότι το κομπλέ σύστημα ουσιαστικά θα σου μείνει για πάντα.  Να στο πω εμπειρικά, μία 2κιλη μπουκάλα με νορμαλ χρήση μου κράτησε χοντρικά 5-6 μήνες. 

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με διαρροές κτλ. και σε φυσιολογικά επίπεδα το διοξείδιο είναι ασφαλές για ψάρια και γαρίδες. 

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

οι γαρίδες ταιριάζουν πολύ ωραία χρωματικά και με μοςς. πέρα από το γρασίδι τι άλλο έχεις σκεφτεί. Επίσης αν μείνεις μόνο με γαρίδες δεν χρειάζεται να αλλάξεις φίλτρο, εκτός και αν θές για το οπτικό κομμάτι ή για να κερδίσεις λίτρα και αν θες τότε πήγαινε σε αερόφιλτρο. μια χαρά είναι για γαρίδες....και φυσικά πολύ πιο οικονομικό

Πέρα από το γρασίδι με Moss θα βάλω και ανουμπια. Γενικά το περιβάλλον το έχω σκεφτεί με πέτρες μακροστενες, ξύλα και ρίζες. Ήδη έχω πάρει μια ρίζα που μου καλύπτει την αρχική μου ιδέα για το στήσιμο. 

 

Ψάρια θα βάλω μικρά κοπαδοψαρα. Οπότε θα παω για εξωτερικό φίλτρο. Σιγά σιγά θα τα μαζέψω όλα και όταν γίνει αυτό θα αρχίσει και η φωτογράφιση. Χεχεχεχε 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

 

Το να σου περιορίσουν λίγο τις άλγες, ίσως ναι. Να στις εξαλείψουν, όχι. Όπως σωστά είπες και εσύ ο κάθε τύπος άλγης έχει πάντα ένα λόγο που εμφανίζεται αλλά υπάρχουν τρόποι αντιμετώπισης βραχυπρόθεσμοι ή μακροπρόθεσμοι. Για το διοξείδιο, επειδή και εγώ φοβόμουν το κόστος και αναζήτησα εναλλακτικούς τρόπους (μικρά συστήματα κ.α.) θα σου πω ότι ναι μεν το κόστος στην αρχή είναι μεγάλο (περίπου 100 ευρώ) σε βάθος χρόνου θα σου βγεί πιο οικονομικά από το να αγοράζεις ανταλλακτικές μπουκάλες + ότι το κομπλέ σύστημα ουσιαστικά θα σου μείνει για πάντα.  Να στο πω εμπειρικά, μία 2κιλη μπουκάλα με νορμαλ χρήση μου κράτησε χοντρικά 5-6 μήνες. 

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με διαρροές κτλ. και σε φυσιολογικά επίπεδα το διοξείδιο είναι ασφαλές για ψάρια και γαρίδες. 

 

Θέλω να κάνω σωστά βήματα. Αλλά αρχικά δεν με ενοχλεί να κάνω τεστ στο πρώτο στήσιμο χωρίς το CO2. Ούτως ή άλλως αν κάτι στραβώσει πάρα πολύ, τότε θα έχω χάσει το γρασίδι και αν δημιουργηθούν αλγες θα χρειαστεί να κάνω ένα μεγάλο καθάρισμα. 

 

Εν τω μεταξύ θα μαζεύω τα απαραίτητα για το CO2. 

 

Αφού μια μπουκάλα 2κιλα αρκεί για τόσο χρονικό διάστημα τότε πιστεύω ότι αξίζει. 

 

Σύντομα λοιπόν θα χρειαστώ τις συμβουλές σας για να πάρω τα σωστά κομμάτια που να είναι ποιοτικά και να κρατήσουν στο χρόνο. 

Link to comment
Share on other sites

Για να κινηθείς χωρίς co2 με γρασίδια θα είναι δύσκολο εγχείρημα. Δηλαδή μπορεί ναι μεν να έχεις διαβάσει ότι χομπίστες έχουν μεγαλώσει πχ cuba μόνο με εξέλ αλλά αυτό αποτελεί περισσότερο εξαίρεση παρά κανόνα. Βέβαια κανένα ενυδρείο δεν είναι ίδιο και άρα ότι ισχύει για το δικό σου ενυδρείο δεν ισχύει απαραίτητα για το δικό μου κ.ο.κ.

Με λίγα λόγια αυξάνεις αρκετά τις πιθανότητες να φτιάξεις γρασίδι με co2 παρά χωρίς και γενικά βοηθάς την ανάπτυξη της φυτομάζας ώστε με τη σειρά τους μετά τα φυτά να μπορούν να ανταγωνιστούν τις άλγες.

Με το καλό όμως να το στήσεις και τα βλέπουμε τα υπόλοιπα :)

 

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

Έχω ψάξει πολύ το τι θέλω και τι μου αρέσει να βάλω μέσα αλλά το πρώτο που πρέπει να κοιτάξω είναι τι νερό έχω απο την βρύση μου. Νομίζω οτι είναι καθοριστικός παράγοντας οχι για το τί μου αρέσει αλλά για το τί μπορώ να ετοιμάσω και να συντηρήσω. 

 

Το νερό της βρύσης σε νησί (Ευβοια) που είμαι είναι αρκετά σκληρό απο οτι μου έχουν πεί και η μέτρηση Ph με SERA είναι 7 - 7,5. Σήμερα θα πάω να πάρω και τεστ για την σκληρότητα. 

 

Αυτό που εμένα μου άρεσε να φτιάξω είναι ένας βιότοπος με πολλά φυτά και ξύλα, ακόμα και με γκαζόν (όπως είπα είμαι έτοιμος να πάρω και CO2 σύστημα). Το θέμα είναι οτι με το νερό που έχω δύσκολα γίνονται αυτά. Και δεν θέλω να χρησιμοποιώ ούτε να δεσμευτώ απο το ενυδρείο για καθαρισμό του νερού η ΑΟ. Θέλω οι ρουτίνες μου να είναι με βάση το νερό που έχω. 

 

Πιστέυω οτι οι περισσότεροι έχουν βρεθεί στην ίδια θέση ερωτηματικών με εμένα, γιαυτό θέτω τις σκέψεις μου, που θεωρώ οτι είναι ο βασικότερος παράγοντας να ξεκινήσει κάποιος. 

 

Εμείς λοιπόν που έχουμε ανεβασμένο Ph λίγο πάνω απο 7 και σκληρό νερό, πως μπορούμε και με ποιό τρόπο εκτός της ΑΟ να έχουμε μια ασφαλή και ευκολη ρουτίνα, να κατεβάζουμε λίγο την σκληρότητα και να διατηρούμε το Ph κοντά στα 7. Γιατί με αυτά τα δεδομένα πάω μόνο για Αφρικανικό που αν έχω καταλάβει καλά είναι ψάρια ιμήγλυκου νερού. 

 

Ευχαριστώ και πάλι για την υπομονή σας και τον χρόνο σας. 

Link to comment
Share on other sites

το aquascape μαλλον για μενα τελειωσε άδοξα. με τις παρακάτω τιμές νερού βρύσης μπορείτε να μου πείτε σε ποια κατεύθυνση να τοποθετηθώ;

 

Σημερα μετρησα νερό βρύσης και πηρα τις παρακατω τιμές. 

 

Ph: 7 - 7.5

Kh: σε 5ml τεστ απο JBL για να αλλάξει απο μπλέ σε πράσινο και τελικα σε πορτοκαλί έριξα 10-12 σταγόνες. 

Gh: σε 5ml τεστ απο JBL για να αλλάξει απο ροζ προς κόκκινο και τελικά σε πράσινο έριξα 14-15 σταγόνες. 

 

Να αναφέρω οτι σε ενα μικρο 30λ στρωμένο ενυδρείο οι τιμές που πήρα:

 

Ph: 7.5 - 8

Kh: 11 σταγόνες

Gh: 13 σταγόνες

ΝΗ3/ΝΗ4: 0

NO2: 0

NO3: 0

 

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν τελείωσε :) 

Κατ'αρχήν εφ'όσον θέλεις ξύλα και φυτά μπορείς να φτιάξεις ενυδρείο νοτίου αμερικής με εύκολα φυτά. Αν τελικά βάλεις διοξείδιο να ξέρεις πως ρίχνει το ph σε σημείο, που εγώ που το δουλεύω 24ωρο, μου πήγε το ph κοντά στο 6-6,5 από 7,8-8 που είναι η βρύση μου... Βέβαια μπορείς να μην βάλεις διοξείδιο και πάλι το ph σου να είναι εντάξει για κάποια ψάρια όπως πχ platy. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με το Kh και Gh τόσο ψηλά κατευθείαν απο το δίκτυο ύδρευσης πρέπει να ψάξω να διαβάσω ποιά φυτά μπορούν να μπουν. Τωρα αυτα που έχω στο μικρό των 30λ, είναι μια Ανουμπια που πάει πάρα πολύ καλά και moss πάνω σε μια μικρή ρίζα. 

 

Απο ψάρια μέσα έχω ενα μονομάχο που είναι δραστήριος πολύ, μια μονομαχίνα, και εναν πλεκο. Αυτά τρέχουν μια χαρά χωρίς προβλήματα απο τον Σεπτεμβρη. 

 

Να σου πω την αλήθεια είχα πολύ διάθεση για να πάρω ενα σύστημα CO2, ειδικά για να φτιάξω γρασίδι. Εχθές πήγα και πήρα και ενα εξωτερικό φίλτρο Eheim Classic 150. Το είδα οτι είναι καλό σε μέγεθος αλλά ίσως πάω για το Eheim 200 pro τελικά και κρατήσω για εφεδρικό το Classic. 

 

Τα λέω αυτά γιατι, τώρα με τις τιμές που μέτρησα εχθές απο την παροχή νερου του δικτύου μας, απογοητευτηκα. Δεν θέλω να βάλω κοτρόνες μέσα. Ήθελα απλά και όμορφα ψαράκια όπως είναι τα neon μαζί με γαριδούλες να αλλωνίζουν στον βυθό. Υπάρχει περίπτωση με τόσο υψηλό Kh, Gh να ζήσουν οι γαρίδες? Διάβασα οτι οι Amano και Red Cherry  μπορούν μέχρι 20 dGh και μέχρι 12 Kh με Ph μέχρι 7.5. 

 

Προσπαθώ να βρώ λύση για τις συνθήκες που έχω αυτη την στιγμή με το νερό που υπάρχει απο το δίκτυο ύδρευσης. Για μένα είναι το Α και το Ω. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Leonardo_10 έγραψε:

Με το Kh και Gh τόσο ψηλά κατευθείαν απο το δίκτυο ύδρευσης πρέπει να ψάξω να διαβάσω ποιά φυτά μπορούν να μπουν. Τωρα αυτα που έχω στο μικρό των 30λ, είναι μια Ανουμπια που πάει πάρα πολύ καλά και moss πάνω σε μια μικρή ρίζα. 

 

Απο ψάρια μέσα έχω ενα μονομάχο που είναι δραστήριος πολύ, μια μονομαχίνα, και εναν πλεκο. Αυτά τρέχουν μια χαρά χωρίς προβλήματα απο τον Σεπτεμβρη. 

 

Να σου πω την αλήθεια είχα πολύ διάθεση για να πάρω ενα σύστημα CO2, ειδικά για να φτιάξω γρασίδι. Εχθές πήγα και πήρα και ενα εξωτερικό φίλτρο Eheim Classic 150. Το είδα οτι είναι καλό σε μέγεθος αλλά ίσως πάω για το Eheim 200 pro τελικά και κρατήσω για εφεδρικό το Classic. 

 

Τα λέω αυτά γιατι, τώρα με τις τιμές που μέτρησα εχθές απο την παροχή νερου του δικτύου μας, απογοητευτηκα. Δεν θέλω να βάλω κοτρόνες μέσα. Ήθελα απλά και όμορφα ψαράκια όπως είναι τα neon μαζί με γαριδούλες να αλλωνίζουν στον βυθό. Υπάρχει περίπτωση με τόσο υψηλό Kh, Gh να ζήσουν οι γαρίδες? Διάβασα οτι οι Amano και Red Cherry  μπορούν μέχρι 20 dGh και μέχρι 12 Kh με Ph μέχρι 7.5. 

 

Προσπαθώ να βρώ λύση για τις συνθήκες που έχω αυτη την στιγμή με το νερό που υπάρχει απο το δίκτυο ύδρευσης. Για μένα είναι το Α και το Ω. 

Παρε ενα φιλτρο Α/Ο και φτιαξε νερο, οπως θελεις. http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30174

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απάντηση, αλλα οι σκέψεις μου γίνονται γιατι δεν θέλω να μπω στην διαδικάσια ΑΟ. Θελω να χρησιμοποιω οτι νερό έχω. Απλα με το νερό που έχω, θα πρέπει να βρώ μια λύση που να μου αρέσει αυτό που θα βλέπω, αλλά να είναι και ευτυχισμένα τα ζωντανά και τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω. Να σου πω την αλήθεια τα τελευταία 3 χρόνια που αποφάσισα να ασχοληθώ σοβαρά με το χόμπι μόνο μία φορά μέτρησα gh και kh κ αυτό ήταν στην αρχή όταν είχα πρωτοπάρει τα τεστ και ούτε καν θυμάμαι τι μέτρησα. Από κει και πέρα μόνο ph. Όχι ότι δεν έχουν σημασία και μπορεί να είμαι τυχερός που ενδέχεται να έχω σε "φυσιολογικά" επίπεδα ,μιας και το μόνο ζωντανό που έχω χάσει μέχρι τώρα είναι 3 γαρίδες από βλάβη στον μειωτήρα του co2, αλλά εντάξει δεν νομίζω ότι χάθηκε κ ο κόσμος στη τελική. Τουλάχιστον από όσο διάβασμα έχω ρίξει μέχρι στιγμής δεν έχω διαβάσει για κάποιον που να χάσει ψάρι λόγω gh και kh. Βέβαια αν βάλεις αφρικάνικη κιχλίδα σε 6 ph ε μάλλον θα τα τινάξει....

 

Από άποψη ph πάντως με ανώτατο το 7,5 (ας πούμε 7) είσαι μέσα σε πολλά είδη ψαριών. Θα πρέπει ίσως να αποκλείσουμε τις περιπτώσεις τέτρα,πλέκο που θέλουν από τη φύση τους πιο όξινο νερό αλλά και πάλι εγώ πιστεύω πως ακόμα και σε 7-7,5 ph μπορούν να μπουν τέτρα κυρίως λόγω του ότι μετά από τόσα χρόνια αναπαραγωγών πλέον μπορούν και προσαρμόζονται σε ασύμβατες συνθήκες από τη φύση τους. Εξάλλου είναι κανόνας ότι σε πολλές περιπτώσεις θανάτων ψαριών η απότομη αλλαγή των μεταβλητών του νερού είναι που τελικά προκαλεί τον θάνατο παρά το ίδιο το νερό. Με λίγα λόγια αν έχεις σταθερές συνθήκες είσαι κομπλέ. 

 

Για το ενυδρείο τώρα εγώ σου πρότεινα κάτι σε νότια αμερική. Ξύλα και φυτά δηλαδή. Από κει και πέρα μπορείς να το κάνεις και blackwater ή αν δεν σου αρέσει το καφέ μπορείς να το διακοσμήσεις μόνο με ρίζες και μερικά εύκολα φυτά. Στη τελική το κάνεις απλά κοινωνικό φυτεμένο με ότι φυτά και ξύλα θέλεις, βάζεις το γκαζόν μαζί με το διοξείδιο και είσαι άρχοντας χωρίς να μπλέξεις με τύρφη και Α/Ο. 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

@Panagiotis Dms-Xgs, Ευχαριστω και πάλι για την απάντηση. Το σίγουρο είναι οτι οι τιμές Ph είναι απο 7 - 7,5. Εχω πάρει κατα σειρά τώρα τα ψάρια και τα φυτά να δώ τι θα βάλω. 

 

Κοίταξα και για νότια Αμερική. Έχει ενδιαφέρον. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...