Jump to content

Χελώνακι νερού καινούργια


Recommended Posts

Καλησπέρα είμαι καινούργιο μέλος! Πήρα ένα χελώνακι νερού πριν 20 μέρες περίπου προσπάθησα να μάθω τα πάντα για τη συντήρηση του αλλά στα πετ από δεν έχουν ιδέα. Το θέμα είναι ότι σαν να έχει βγάλει κάτι σαν γλυτσα η ξεφλουδαει δεν είμαι σίγουρη! Του έχω ενυδρείο πλαστικό για αρχή, λάμπα uva-uvb jbl , σαπούνι ασβεστίου και αντιχλωριο. Νομίζω ότι φταίει το ότι δεν έχω πάρει φίλτρο ακόμη. Το αλλάζω μέρα  παρά μέρα  νερό  και  το βγάζω  και ήλιο!! Μπορείμικό φίλτρο και που μπορώ να το πάρω; Και να με πληροφορήσει και για ότι άλλο χρειάζεται . ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλως ηρθες!Για αρχαρια εχεις κανει πολύ σωστα βηματα και είναι υπεροχο το ότι γραφτηκες νωρις στο φορουμ και θα γλιτώσεις τις κακοτοπιες!Λοιπον ,μπραβο για την λαμπα είναι ζωτικης σημασιας για τα χελωνάκια.Εξω στον ηλιο μην το βγαζεις γιατι εχει πια κρυο και τα χελωνάκια είναι πολύ ευαίσθητα σε πνευμονικες λοιμώξεις αν εισπνευσουν κρυο αερα.Καλο θα ηταν να του παρεις ένα ενυδρειο ,ένα φιλτρο και έναν θερμαντηρα νερου μιας και είναι τροπικα ζωα.Ενα ενυδρειο κοντα στα 100 λιτρα θα ηταν μια χαρα.Μεσα στις αγγελιες του φορουμ μπορεις να βρεις ωραιοτατα μεταχειρισμένα.Για το ξεφλούδισμα μην ανησυχεις ,το χελωνακι σου μαλλον μεγαλωνει .Αν θελεις γραψε μας και τι το ταιζεις.Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρά πολύ για την άμεση απάντηση κατ'αρχην. Έχω ψάξει στο ίντερνετ ότι περισσότερο μπορώ. Εννοείται ότι θα του πάρω ένα ενυδρείο κανονικό αυτό είναι για πρόχειρο. Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο το ότι όταν είναι μέσα στο νερό ανοιγοκλείνει το στόμα του και βγάζει μπουρμπουληθρα καμιά φορά είναι οκ; Η έχει κάποιο αναπνευστικό θέμα; Θα σου στείλω φωτό με τη χελωνιερα ίσως σε βοηθήσει να έχεις μια καλύτερη εικόνα! Τα προϊόντα που χρησιμοποιώ είναι αντιχλωριο aquasana goldfish. Και τη ταιζω γαρίδες dajana gammarus.

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεται καλυτερη τροφη από τις αποξηραμένες γαριδουλες.Αγορασε του πελετς καλυτερα .Είναι πολύ πιο θρεπτικα και αν του πεφτουν μεγαλα μπορεις να τα σπας .Αν είναι ζωηρο και τρωει είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάρα πολύ ζωηρό τρώει 3-4 περίπου με το που βλέπει το κουτάκι , έχει μάθει και τρώει από το χέρι μου ασχολούμαι αρκετά μαζί τής!θα της αγοράσω πελετς ναι εννοείται!! Ευχαριστω και πάλι . Κάτι τελευταίο τι φίλτρο μπορώ να πάρω τι είδους και πως θα το βάλω ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η χελωνα μου. Δεν ξέρω αν έχω βάλει λίγο νερό....αλλά είδα ότι στο περισσότερο νερό δεν αισθανόταν άνετα και καθόταν στο πάτο.

15431643279265723917878107253465.jpg

15431644030272493478755706043750.jpg

15431645077343812456820187786258.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το θεμα φιλτρανσης δεν είναι ευκολο για τα χελωνάκια.Απο την μια χρειαζονται ένα δυνατο φιλτρο γιατι είναι ρυπογονα ζωάκια κι από την άλλη οσο είναι μικρα θελουν μικρη σταθμη νερου[γυρω στα 10 εκατοστα] η οποια δεν καλυπτει ένα μεγαλο δυνατο φιλτρο και κανει το ενυδρειο…...πλυντηριο!Ετσι θ'αναγκαστεις προς το παρον να παρεις ένα φιλτρο το οποιο να μπαινει και πλαγιαστα στο ενυδρειο σου και να ζητήσεις οπωσδήποτε και βιολογικο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια θα πάρω άμεσα φίλτρο!Η σταθμη του νερου είναι εντάξει ως εκεί που το έχω πώς σου φαίνεται?? Στα πετ από μου έλεγαν ότι όσο νερό και να βάλω δεν έχει ανάγκη κολυμπάει και τέτοια....την έβαλα σε αρκετό νερό μια μέρα και είδα ότι δυσκολευόταν το καημένο...οπότε θεώρησα ότι ως εκεί είναι οκ

Link to comment
Share on other sites

 Ναι είναι οκ προς το παρον.Φανταζομαι η πετρα που εχεις προεξεχει απο το νερο και το χελωνακι μπορει να λιάζεται.

Έγινε επεξεργασία - rafael
Link to comment
Share on other sites

καταρχη η χελώνα θέλει ένα σημείο που να μπορεί να βγαίνει απο το νερό δεν είναι ζωντανά που βρίσκονται συνέχεια μέσα στο νερό.

Εγώ τέτοιο σημείο δεν βλέπω πουθενά παρά μόνο μια βυθισμένη πέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα το γνωρίζω ότι πρέπει να έχει τέτοιο σημείο. Της είχα γέφυρα που δεν ήθελε καν να πλησιάσει είχα δοκιμάσει τα πάντα...ακόμη και φαί της είχα βάλει μήπως και πλησιάσει και τώρα δοκίμασα τη πέτρα.... Γι'αυτό ζήτησα τη βοήθεια σας εδώ για να κάνω το καλύτερο που μπορώ για να είμαι εντάξει. Βλέπω ότι ούτε στη πέτρα ακουμπάει οπότε θα τη βγάλω και αυτή...δεν την. Έχω δει να βγαίνει καθόλου τόσο καιρό ούτε στη πέτρα ούτε στη γέφυρα που της είχα .Πριν από τη γέφυρα το ενυδρείο αυτό είχε δύο μεγάλες γέφυρες που πιο πολύ φοβόταν...πάρα ανέβαινε...σου ανεβάζω φωτό

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, υπαρχουν στεριες ''νησάκια'' είτε με μαγνήτες ειτε με βεντουζες που επιπλεουν κολητα με το τζαμι και ειναι μια χαρα (π.χ exoterra, zoo med turtle dock κλπ) και θελεις επισης λαμπα θερμανσης για την στερια να κανει θερμοκρασια 31-32c...οπως σωστα σου ειπαν παραπανω πρεπει να πας το χελωνακι σε ενυδρειο με φιλτρο εσωτερικο για αρχη που να παιρνει και βιολογικο φιλτρο (πχ mini siporax). Μπραβο σου που το ψαχνεις τοσο πολυ εισαι σε σωστο δρομο,  παρολο που εισαι στην αρχη πιστευω δεν θα δυσκολευτεις να δωσεις στο χελωνακι σωστη διαβιωση, οτι θες ρωτα και εδω ειμαστε.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ! Πιστεύεις αυτό με τη βεντούζα θα κανει δουλειά; Θα ανεβαίνει; Δεν την έχω δει ποτέ να βγαίνει...δεν ξέρω το λόγο λες να κρυώνει; Έχω θερμόμετρο και πάντα το κοιτάω και είναι σταθερά στους 24-25.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Marouli91 έγραψε:

Ευχαριστω πολύ! Πιστεύεις αυτό με τη βεντούζα θα κανει δουλειά; Θα ανεβαίνει; Δεν την έχω δει ποτέ να βγαίνει...δεν ξέρω το λόγο λες να κρυώνει; Έχω θερμόμετρο και πάντα το κοιτάω και είναι σταθερά στους 24-25.

Αν εννοεις θερμοκρασια νερου 24-25  νορμαλ εισαι, για μενα επειδη ειναι μικρο καλο ειναι στο 26 τη θερμοκρασια μεχρι να χρονισει και παρει τα πανω του .Εγω λεω εκτος απο την λαμπα uvb θες και μια που να ζεσταινει τον αερα στην στερια οπως σου εγραψα πριν, δηλαδη να μετρας θερμοκρασια αερα  στην στερια 31-32 c (2 λαμπες δηλαδη).

Εμενα μου ανεβαιναν παντως , αρκει να εχει ζεστη στη στερια  γι αυτο ειναι απαραιτητη και η basking spot λαμπα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Marouli91 έγραψε:

Ευχαριστω πολύ! Πιστεύεις αυτό με τη βεντούζα θα κανει δουλειά; Θα ανεβαίνει; Δεν την έχω δει ποτέ να βγαίνει...δεν ξέρω το λόγο λες να κρυώνει; Έχω θερμόμετρο και πάντα το κοιτάω και είναι σταθερά στους 24-25.

Δεν πειραζει που δεν ανεβαινει προς το παρον .Την εχεις λιγες μερες και ειναι ακομη στρεσαρισμενη.Οταν με το καλο εξοικιωθει με το νεο της σπιτι θα βγαινει να λιαζεται κατω απο την λαμπα.Η στερια ειναι απαραιτητη!Το χελωνακι πρεπει να μπορει να στεγνωνει το καβουκι του.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Αν εννοεις θερμοκρασια νερου 24-25  νορμαλ εισαι, για μενα επειδη ειναι μικρο καλο ειναι στο 26 τη θερμοκρασια μεχρι να χρονισει και παρει τα πανω του .Εγω λεω εκτος απο την λαμπα uvb θες και μια που να ζεσταινει τον αερα στην στερια οπως σου εγραψα πριν, δηλαδη να μετρας θερμοκρασια αερα  στην στερια 31-32 c (2 λαμπες δηλαδη).

Εμενα μου ανεβαιναν παντως , αρκει να εχει ζεστη στη στερια  γι αυτο ειναι απαραιτητη και η basking spot λαμπα.

Ναι νερού 24-25 έχω θερμόμετρο βάλει για Να μπορώ να ελέγχω! Θερμοκρασία του αέρα τι εννοείς ; την θερμοκρασία που έχει το Δωμάτιο δηλαδή; Την αύξηση θερμόκρασιας για στεριά μπορώ να τη πετύχω και με λάμπα γραφείου;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος rafael έγραψε:

Δεν πειραζει που δεν ανεβαινει προς το παρον .Την εχεις λιγες μερες και ειναι ακομη στρεσαρισμενη.Οταν με το καλο εξοικιωθει με το νεο της σπιτι θα βγαινει να λιαζεται κατω απο την λαμπα.Η στερια ειναι απαραιτητη!Το χελωνακι πρεπει να μπορει να στεγνωνει το καβουκι του.

Θα πάρω άμεσα στεριά με βεντούζα!! Να ρωτήσω λες να πάθει κάτι που 20 μέρες δεν έχει βγει από την έχω ; Να μαλακώσει το καβούκι της η κάποιο αναπνευστικό πρόβλημα; Έχω παρατηρήσει ότι καμιά φορά φουσκωνει κ ξεφουσκώνει...και βγάζει μπουρμπουληθρα από τη μύτη. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Marouli91 έγραψε:

Θα πάρω άμεσα στεριά με βεντούζα!! Να ρωτήσω λες να πάθει κάτι που 20 μέρες δεν έχει βγει από την έχω ; Να μαλακώσει το καβούκι της η κάποιο αναπνευστικό πρόβλημα; Έχω παρατηρήσει ότι καμιά φορά φουσκωνει κ ξεφουσκώνει...και βγάζει μπουρμπουληθρα από τη μύτη. Είναι φυσιολογικό αυτό;

καλησπερα και καλως ηρθες η χελωνα σου δεν θα παθει τιποτα που δεν βγαινει στην στερια αν και καποια στιγμη πρεπει να ανεβει εγω π.χ επειδη και εμενα δεν μου ανεβαιναν τις πηρα και τις αφησα πανω στη στερια και μετα το συνηθησαν και ανεβαιναν μονες τους τωρα για τις μπουρμουληθρες δεν ειναι τιποτα και εμεναν το κανουν συνεχεια απο την πρωτη μερα που τις πηρα και τις εχω δυο χρονια αν δεν κανω λαθος ελπιζω να σε βοηθησα και οτιδηποτε  αλλο θες ρωτα εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Ο.Σ.Φ.Π έγραψε:

καλησπερα και καλως ηρθες η χελωνα σου δεν θα παθει τιποτα που δεν βγαινει στην στερια αν και καποια στιγμη πρεπει να ανεβει εγω π.χ επειδη και εμενα δεν μου ανεβαιναν τις πηρα και τις αφησα πανω στη στερια και μετα το συνηθησαν και ανεβαιναν μονες τους τωρα για τις μπουρμουληθρες δεν ειναι τιποτα και εμεναν το κανουν συνεχεια απο την πρωτη μερα που τις πηρα και τις εχω δυο χρονια αν δεν κανω λαθος ελπιζω να σε βοηθησα και οτιδηποτε  αλλο θες ρωτα εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε.

Ευχαριστω παρά πολύ για τις πληροφορίες είναι πολύ σημαντικές!! Προσπάθησα να τη βάλω στη στεριά αλλά μόλις την έβαζα κατέβαινε τρέχοντας...ακόμη και όπισθεν έκανε! Μάλλον θα το κάνει μόνη της όταν νιώσει άνετα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Marouli91 έγραψε:

Ναι νερού 24-25 έχω θερμόμετρο βάλει για Να μπορώ να ελέγχω! Θερμοκρασία του αέρα τι εννοείς ; την θερμοκρασία που έχει το Δωμάτιο δηλαδή; Την αύξηση θερμόκρασιας για στεριά μπορώ να τη πετύχω και με λάμπα γραφείου;

Οχι του δωματίου, μονο της στεριας που θα παρεις την οποια θα την ''χτυπανε'' 2 λαμπες μια uvb και μια πυρακτωσεως για να πετυχεις την θερμοκρασια που σου ειπα  πριν, (λαμπα γραφειου δεν συμφερει πρεπει να ειναι πολλα watt)....., υπαρχουν απλες πυρακτωσεως αλλα και ειδικες για ερπετα που τις βρισκεις σε εξειδικευμενα πετ σοπ πχ η δικια μου exoterra 50w intense basking που την εχω στα 25 εκ. αποσταση απο την στερια. Δυστυχώς απαιτείτε και ενυδρείακη  γνώση και ''ερπετικη''.  Τσεκαρε εδω στο φορουμ τα καρφιτσομενα θεματα της ενοτητας για τις χελωνες και προετοίμασε για αρχη καλα τις συνθηκες διαμονης( ενυδρειο, φωτισμος, φιλτρανση κλπ) του ζωου και μετα οτι ειναι το ξανα συζηταμε.  

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο εννοώ με τον φωτισμο στη στεριαIMG_20180219_200006.thumb.jpg.5aafb9abdbcd9b15c438cbf1abb70aa7.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 26/11/2018 at 10:48 ΜΜ, το μέλος corto maltese έγραψε:

Οχι του δωματίου, μονο της στεριας που θα παρεις την οποια θα την ''χτυπανε'' 2 λαμπες μια uvb και μια πυρακτωσεως για να πετυχεις την θερμοκρασια που σου ειπα  πριν, (λαμπα γραφειου δεν συμφερει πρεπει να ειναι πολλα watt)....., υπαρχουν απλες πυρακτωσεως αλλα και ειδικες για ερπετα που τις βρισκεις σε εξειδικευμενα πετ σοπ πχ η δικια μου exoterra 50w intense basking που την εχω στα 25 εκ. αποσταση απο την στερια. Δυστυχώς απαιτείτε και ενυδρείακη  γνώση και ''ερπετικη''.  Τσεκαρε εδω στο φορουμ τα καρφιτσομενα θεματα της ενοτητας για τις χελωνες και προετοίμασε για αρχη καλα τις συνθηκες διαμονης( ενυδρειο, φωτισμος, φιλτρανση κλπ) του ζωου και μετα οτι ειναι το ξανα συζηταμε.  

 

On 26/11/2018 at 12:44 ΠΜ, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλησπερα, υπαρχουν στεριες ''νησάκια'' είτε με μαγνήτες ειτε με βεντουζες που επιπλεουν κολητα με το τζαμι και ειναι μια χαρα (π.χ exoterra, zoo med turtle dock κλπ) και θελεις επισης λαμπα θερμανσης για την στερια να κανει θερμοκρασια 31-32c...οπως σωστα σου ειπαν παραπανω πρεπει να πας το χελωνακι σε ενυδρειο με φιλτρο εσωτερικο για αρχη που να παιρνει και βιολογικο φιλτρο (πχ mini siporax). Μπραβο σου που το ψαχνεις τοσο πολυ εισαι σε σωστο δρομο,  παρολο που εισαι στην αρχη πιστευω δεν θα δυσκολευτεις να δωσεις στο χελωνακι σωστη διαβιωση, οτι θες ρωτα και εδω ειμαστε.

 

Καλησπέρα!! Τι εννοείς εσωτερικό φίλτρο που να παίρνει και βιολογικό;; Θα πρέπει να αδειασω το υλικό του φίλτρου π θα πάρω κ να το γεμίζω με το βιολογικό το siporax; Έψαχνα skroutz

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...