Jump to content

Jason's 130lt reef


jasonakos

Recommended Posts

Έφτασε λοιπόν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ η ώρα να παρουσιάσω και το δικό μου reefακι παρ όλο που το τελευταίο project που είχα στο μυαλό μου αναβλήθηκε λόγο απρόβλεπτων παραγόντων που ΄έτυχαν από τότε μέχρι σήμερα.

Έτσι ουσιαστικά ξανά στήνω από την αρχή το ήδη υπάρχων ενυδρείο μου σε καινούργια γυάλα.

 

  • Βασικές πληροφορίες ενυδρείού

Ημερομηνία γεμίσματος: 13/11/2018

Ενυδρείο: Sera marin biotop cube 130 (έχει αφαιρεθεί το καπάκι του)

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 57x51x51 περίπου

Μικτά λίτρα: 130 λίτρα

sump πλάτης:15 λίτρα

Ζωντανός βράχος: 12 κιλά περίπου (χρησιμοποίησα τον ήδη υπάρχων βράχο από το παλιό μου ενυδρείο) 

Αραγωνίτης: ATI Fiji sand 9kg

 

 

  • Εξόπλισμός

-φωτισμός:

Coral box Moon Led plus 18 LED chips / total 59w (απόδοση ισάξια με 70w βάση κατασκευαστή) Περισσότερες λεπτομέρειες για το φωτιστικό εδώ.

 

- Κυκλοφορία: 

Αντλία επιστροφής Coral Box DCA2000 

1. Kυκλοφορητής Coral Box RN-1 (10000L/h) (Ευρύτερη κατεύθυνση ροής)

2. Tunze nanostream 6020 (2500L/h) Δεν έχει τοποθετηθεί ακόμα γιατί τον περιμένω την ερχόμενη εβδομάδα.

* Αυτή την στιγμή έχει τοποθετηθεί προσωρινά ένας εφεδρικός κινέζικος κυκλοφορητής που χρησιμοποιώ στο δοχείο αλλαγών.

 

-Φίλτρανση:

Skimmer Tunze DOC 9004

Reactor Coral Box Mini Filter 70-X (θα τοποθετηθεί την ερχόμενη εβδομάδα με χρήση αντιφώσφορου)

 

-Άλλος εξοπλισμός:

Δοσομετρική αντλία Jebao DP-4 (Έχει παραγγελθεί και αναμένεται) 

 

  • Αναλώσιμα υλικά

Aλάτι Tropic Marin PRO-REEF

Βακτήρια Microbe Lift Special blend

αντιφώσφορος της WaterWaves

Ενεργός άνθρακας της Seachem 

 

  • Έλεγχος παραμέτρων νερού

Μέτρηση Αλατότητας με ρεφρακτόμετρο της D-D

Μέτρηση PH με test της Tropic Marin 

Όλες οι υπόλοιπες μετρήσεις γίνονται με τεστάκια της Salifert αλλά σύντομα θα αντικατασταθούν με τα αντιστοιχία τεστάκια της Red Sea.

 

Τιμές παραμέτρων νερού (Οι αναγραφόμενες μετρήσεις έγιναν σήμερα)

Αλατότητα: 1025

PH: 8.2 - 8.3

dKH: 9.6

NH3: 0

NO2: 0 

NO3: 0-2

PO4: 0 

Ca: 430 

Mg: 1350

 

* Το ενυδρείο τρέχει από τις 13 Νοεμβρίου (12 μέρες) και εννοείται πως ακόμα δεν έχω προσθέσει κανένας οργανισμό.

* Τις προηγούμενες μέρες παρουσιάστηκαν κάποια ζητήματα βακτηριακού φιλμ στην επιφάνεια τις πρώτες μέρες όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες αλλά αντιμετωπίσθηκε με αύξηση της ροής στην επιφάνεια αλλά κυρίως χαμηλού PH (7.7) και χαμηλού ΚΗ (6.4) για τα οποία θεωρώ  πως  ωστόσο σήμερα πρόσθεσα ph buffer της Seachem με αποτέλεσμα τις παραπάνω μετρήσεις. 

 

Παρακάτω θα βρείτε και μερικές φωτογραφίες.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

 

 20181029_093059_800x600.thumb.jpg.6b4ab1fab135468f1dcf60967884b4e2.jpg

20181113_233318_800x600.thumb.jpg.53658cde61408d96cfc6eebede29ab1e.jpg

20181118_211444_800x600.thumb.jpg.2b81577450817c5d8eadacc4a6c63604.jpg

20181119_090434_800x600.thumb.jpg.e129f8b6317b6ad602ed46b2866cf6d6.jpg

20181119_090427_800x600.thumb.jpg.66d354f063c9e189146ae06dc31c963c.jpg

20181119_090553_800x600.thumb.jpg.011a980cec0987982daa19b5702eff82.jpg

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή. Ωραιο το στήσιμο του βράχου και ωραιος εξοπλισμός...

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος gmarbel έγραψε:

Καλή αρχή. Ωραιο το στήσιμο του βράχου και ωραιος εξοπλισμός...

Σ' ευχαριστώ πολύ!! 

Η αλήθεια πως ενώ μ αρέσει δεν ξέρω μήπως το δεξί μέρος του βραχου ίσως είναι λίγο μπουκομένο και χρειαστεί να κάνω κάποιες μικροαλλαγές απ την άλλη τα κομμάτια του βράχου είναι μεγάλα και ψηλοφοβαμαι να τα πειράξω.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φίλε!

Όλα πολύ ωραία!

Περιμένουμε την εξέλιξη του!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φίλε, μια χαρά ειναι, τις όποιες αλλαγές μπορεί να χρειαστεί θα στις δείξει από μόνο του στο μέλλον. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους! :D

 

Ωστόσο νομίζω πως έχω ένα θεματάκι με το ph... 

Την προηγούμενη εβδομάδα είχα χαμηλό ph (7.7) και kh, πρόσθεσα εχθές νωρίς το μεσημέρι reef buffer της seachem 13 γρ. και μέτρησα εχθές το βράδυ ph και kh ξανά με αποτέλεσμα ph 8.2-8.3 και kh 9.6...

Ωστόσο σήμερα το πρωί ξανά μέτρησα και ειδα πως το ph είχε πέσει στο 8.0 και μεταξυ 7.7 (δεν μπορώ να ξεχωρίσω απόλυτα το χρώμα, νομίζω ότι είναι μεταξύ αυτών των δύο τιμών και νομίζω πως τείνει προς το 8.0  )  

Tο τεστάκι είναι της Tropic Marin. Δυστυχώς δεν έχω ακόμα ηλεκτρονικό...

Έχω έντονη ανατάραξη της επιφάνειας για οξυγόνωση του νερού, οργανισμούς όπως είναι λογικό ακόμα δεν έχω στο ενυδρείο και αλάτι χρησιμοποιώ το tropic Marin pro-reef

Ωστόσο φοβάμαι να προσθέσω κι άλλο buffer για να μην ξεφύγει το kh...

Δεν ξέρω αν ευθύνεται ότι το ενυδρείο τρέχει σε συσκότιση ακόμα και ότι στο δωμάτιο αμέσως πριν κάνω την μέτρηση το πρωί είχε απόλυτη συσκότιση.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος jasonakos έγραψε:

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους! :D

 

Ωστόσο νομίζω πως έχω ένα θεματάκι με το ph... 

Την προηγούμενη εβδομάδα είχα χαμηλό ph (7.7) και kh, πρόσθεσα εχθές νωρίς το μεσημέρι reef buffer της seachem 13 γρ. και μέτρησα εχθές το βράδυ ph και kh ξανά με αποτέλεσμα ph 8.2-8.3 και kh 9.6...

Ωστόσο σήμερα το πρωί ξανά μέτρησα και ειδα πως το ph είχε πέσει στο 8.0 και μεταξυ 7.7 (δεν μπορώ να ξεχωρίσω απόλυτα το χρώμα, νομίζω ότι είναι μεταξύ αυτών των δύο τιμών και νομίζω πως τείνει προς το 8.0  )  

Tο τεστάκι είναι της Tropic Marin. Δυστυχώς δεν έχω ακόμα ηλεκτρονικό...

Έχω έντονη ανατάραξη της επιφάνειας για οξυγόνωση του νερού, οργανισμούς όπως είναι λογικό ακόμα δεν έχω στο ενυδρείο και αλάτι χρησιμοποιώ το tropic Marin pro-reef

Ωστόσο φοβάμαι να προσθέσω κι άλλο buffer για να μην ξεφύγει το kh...

Δεν ξέρω αν ευθύνεται ότι το ενυδρείο τρέχει σε συσκότιση ακόμα και ότι στο δωμάτιο αμέσως πριν κάνω την μέτρηση το πρωί είχε απόλυτη συσκότιση.

 

Η διακύμανση του ph είναι κάτι φυσιολογικό κατά την διάρκεια της ημέρας. 

Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι όταν είναι μεγάλες και άμεσες. 

Θα παρατηρείς την ημέρα να ανεβαίνει και το βράδυ συσκότιση να πέφτει.

Άρα αν τρέχει το ενυδρείο σκοτεινά είναι λογικό να είναι χαμηλά.

Το σκιμμερ και το φως βοηθούν το ph όπως φυσικά και η κυκλοφορία. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Η διακύμανση του ph είναι κάτι φυσιολογικό κατά την διάρκεια της ημέρας. 

Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι όταν είναι μεγάλες και άμεσες. 

Θα παρατηρείς την ημέρα να ανεβαίνει και το βράδυ συσκότιση να πέφτει.

Άρα αν τρέχει το ενυδρείο σκοτεινά είναι λογικό να είναι χαμηλά.

Το σκιμμερ και το φως βοηθούν το ph όπως φυσικά και η κυκλοφορία. 

Φίλε @fishbone! σ' ευχαριστώ πολύ !!

Απο αυτή την εβδομάδα θα αρχίσω να στρώνω σταδιακά το φωτιστικό μετά τις οδηγίες του @Kostas85 (οπού τον ευχαριστώ πραγματικά για την βοήθεια του πάμπολλες φορές) άρα θα δείξει τι αλλαγές θα δημιουργηθούν στις τιμές του ph...

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος jasonakos έγραψε:

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους! :D

 

Ωστόσο νομίζω πως έχω ένα θεματάκι με το ph... 

Την προηγούμενη εβδομάδα είχα χαμηλό ph (7.7) και kh, πρόσθεσα εχθές νωρίς το μεσημέρι reef buffer της seachem 13 γρ. και μέτρησα εχθές το βράδυ ph και kh ξανά με αποτέλεσμα ph 8.2-8.3 και kh 9.6...

Ωστόσο σήμερα το πρωί ξανά μέτρησα και ειδα πως το ph είχε πέσει στο 8.0 και μεταξυ 7.7 (δεν μπορώ να ξεχωρίσω απόλυτα το χρώμα, νομίζω ότι είναι μεταξύ αυτών των δύο τιμών και νομίζω πως τείνει προς το 8.0  )  

Tο τεστάκι είναι της Tropic Marin. Δυστυχώς δεν έχω ακόμα ηλεκτρονικό...

Έχω έντονη ανατάραξη της επιφάνειας για οξυγόνωση του νερού, οργανισμούς όπως είναι λογικό ακόμα δεν έχω στο ενυδρείο και αλάτι χρησιμοποιώ το tropic Marin pro-reef

Ωστόσο φοβάμαι να προσθέσω κι άλλο buffer για να μην ξεφύγει το kh...

Δεν ξέρω αν ευθύνεται ότι το ενυδρείο τρέχει σε συσκότιση ακόμα και ότι στο δωμάτιο αμέσως πριν κάνω την μέτρηση το πρωί είχε απόλυτη συσκότιση.

 

Σαφώς παίζει ρόλο και σίγουρα οι μετρήσεις αυτές δεν είναι πραγματικές. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος niknik έγραψε:

Σαφώς παίζει ρόλο και σίγουρα οι μετρήσεις αυτές δεν είναι πραγματικές. 

Εννοείς οτι οι μετρήσεις δεν ειναι οι πραγματικές λόγο της συσκότισης ή ότι δεν έχουν σταθεροποιηθεί οι τιμες του νερου ακόμα;

Έγινε επεξεργασία - jasonakos
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος jasonakos έγραψε:

Εννοείς οτι οι μετρήσεις δεν ειναι οι πραγματικές λόγο της συσκότισης ή ότι δεν έχουν σταθεροποιηθεί οι τιμες του νερου ακόμα;ακ

Και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή!!

 

Επειδή είχα και εγώ ένα αντίστοιχο ενυδρείο και μάλιστα με εκείνο είχα ξεκινήσει (red sea max 130D)

Αποτι βλέπω θα το πας σε reef  

Θα παίξεις και με σκληρά να φανταστω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος paul.asty έγραψε:

Καλή αρχή!!

 

Επειδή είχα και εγώ ένα αντίστοιχο ενυδρείο και μάλιστα με εκείνο είχα ξεκινήσει (red sea max 130D)

Αποτι βλέπω θα το πας σε reef  

Θα παίξεις και με σκληρά να φανταστω;

Καλησπέρα φίλε μου και σε ευχαριστώ πολύ!!! 

ναι, σκέφτομαι και για μερικά σκληρά αλλά σίγουρα όμως low level απαιτήσεων όπως είναι λογικό ...!!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις σκεφτείς πως το κάνεις όταν χρειάζεται να ρίχνεις καθημερινά kh,ca,mg;

Δηλαδή που θα βάλεις δοσομετρικη;

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ εννοείς πως θα το κάνω με την δοσομετρική που θα είναι στο ντουλάπι χωρίς sump;;; 

Αυτό είναι ένα θεματάκι που με έχει βασανίσει λίγο για το πώς θα το στήσω και για να είμαι ειλικρινής ακόμα δεν είμαι σίγουρος και είπα τελικά να εφαρμόσω την μέθοδο "βλέποντας και κάνοντας" 

Αν δεν δουλέψει η δοσομετρικη στο ντουλάπι ώστε να ανεβάσει το υγρό στο ενυδρείο μιας και δεν εχω εμπειρία από την χρήση της καθώς την έχω παραγγείλει και την περιμένω η Επόμενη σκεψη ειναι με πατέντα να την κρεμάσω στον τοίχο πίσω από την πλάτη του ενυδρείου ώστε Να φτάσει σε ένα ειδανικο σημείο ύψους για να δουλέψει... 

 

Έχεις κάτι άλλο υπόψιν σου;; 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό γιατί δε  ξέρω κατά πόσο θα μπορεί να ανεβάζεις μέχρι πάνω τα υγρά

Νομίζω η επόμενη λύση είναι να βάλει ένα ραφακι και να την ακουμπήσεις πάνω αν και θα πρέπει κάπου να έχεις και τα μπουκάλια με τα υγρά

Αν θες να μπεις σε άλλη διαδικασία τότε εξωτερική υπερχείλιση και sump 

Ίσως υπερβολικο αλλά δεν θα χρειάζεται να έχει τιπτοα γύρω από το ενυδρείο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος paul.asty έγραψε:

Ακριβώς αυτό γιατί δε  ξέρω κατά πόσο θα μπορεί να ανεβάζεις μέχρι πάνω τα υγρά

Νομίζω η επόμενη λύση είναι να βάλει ένα ραφακι και να την ακουμπήσεις πάνω αν και θα πρέπει κάπου να έχεις και τα μπουκάλια με τα υγρά

Αν θες να μπεις σε άλλη διαδικασία τότε εξωτερική υπερχείλιση και sump 

Ίσως υπερβολικο αλλά δεν θα χρειάζεται να έχει τιπτοα γύρω από το ενυδρείο 

Η μια λυση ειναι το ραφακι που ειπε ο Παυλος. Αυτο εχω κανει εγω στο τωρινο ενυδρειο, θα σου ποσταρω φωτο το απογευμα να το δεις. Απο εμπειρια μου σου λεω οτι μπορει να ανεβασει και 1+ μετρο αν τελικα τη βαλεις εξωτερικα. Παντως το ραφακι ειναι πρακτικη και αισθητικα ωραια λυση και ευκολη στην υλοποιηση της.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος paul.asty έγραψε:

Ακριβώς αυτό γιατί δε  ξέρω κατά πόσο θα μπορεί να ανεβάζεις μέχρι πάνω τα υγρά

Νομίζω η επόμενη λύση είναι να βάλει ένα ραφακι και να την ακουμπήσεις πάνω αν και θα πρέπει κάπου να έχεις και τα μπουκάλια με τα υγρά

Αν θες να μπεις σε άλλη διαδικασία τότε εξωτερική υπερχείλιση και sump 

Ίσως υπερβολικο αλλά δεν θα χρειάζεται να έχει τιπτοα γύρω από το ενυδρείο 

 


Kρατάω μερικές ελπίδες (λίγες η αλήθεια είναι) καθώς είδα κάτι video από το εξωτερικό που την χρησιμοποιούν στο ντουλάπι χωρίς sump 

 

αν όμως δεν λειτουργήσει θα δοκιμάσω αυτό που σου είπα, θα την βάλω εξωτερικά (στον τοίχο) κρεμασμένη περίπου στην μέση του συνολικού ύψους του ενυδρείου ώστε να πιάσω το επιτρεπτό ύψος άντλησης. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος dimtsok έγραψε:

Η μια λυση ειναι το ραφακι που ειπε ο Παυλος. Αυτο εχω κανει εγω στο τωρινο ενυδρειο, θα σου ποσταρω φωτο το απογευμα να το δεις. Απο εμπειρια μου σου λεω οτι μπορει να ανεβασει και 1+ μετρο αν τελικα τη βαλεις εξωτερικα. Παντως το ραφακι ειναι πρακτικη και αισθητικα ωραια λυση και ευκολη στην υλοποιηση της.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου !! θα περιμένω φωτο σου το απόγευμα! :D
Ωστόσο αν μου λες ότι μπορεί να ανεβάσει τα υγρά μέχρι 1 μέτρο (αν βέβαια είναι 1 μέτρο από την αντλία και όχι από το δοχείο των υγρών) τότε είμαι καλυμμένος γιατί μέσα στο ντουλάπι έχει ένα ράφι ψηλά το οποίο βάση του ύψους που μου λες με καλύπτει . 

 

Link to comment
Share on other sites

μέσα σε όλα αυτά θα ήθελα κ εγώ να προσθέσω πως πρέπει να προσέξεις πολύ με την επιστροφή των υγρών απ τα σωληνάκια και αυτό το λέω γιατί αν δεν είναι στο τέλος του σωλήνα το υγρό πολύ απλά θα σου ρίξει λιγότερο από αυτό που εσύ έχεις προγραμματίσει...σε αυτό υπάρχουν οι βαλβίδες ανεπιστροφής για τις οποίες δεν τρέφω ιδιαίτερη εκτίμηση λόγω του ότι κάποιες δεν κάνουν απόλυτα την δουλειά τους...αν κάνω λάθος διορθώστε με...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

μέσα σε όλα αυτά θα ήθελα κ εγώ να προσθέσω πως πρέπει να προσέξεις πολύ με την επιστροφή των υγρών απ τα σωληνάκια και αυτό το λέω γιατί αν δεν είναι στο τέλος του σωλήνα το υγρό πολύ απλά θα σου ρίξει λιγότερο από αυτό που εσύ έχεις προγραμματίσει...σε αυτό υπάρχουν οι βαλβίδες ανεπιστροφής για τις οποίες δεν τρέφω ιδιαίτερη εκτίμηση λόγω του ότι κάποιες δεν κάνουν απόλυτα την δουλειά τους...αν κάνω λάθος διορθώστε με...

 

 Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σχετικά με την επιστροφή των υγρών και τις βαλβίδες ανεπιστροφής καθώς πέραν ότι το φανταστικά ότι  θα συμβαίνει κάτι τέτοιο όπως είναι λογικό το αναφέρουν και πολλοί χομπίστες και οι περισσότεροι το έχουν αντιμετωπίσει με αυτές τις βαλβίδες τις οποίες ούτε ργώ δεν εκτιμώ πολύ αλλά κάτι μου λέει πως είναι μονόδρομός...

Σίγουρα όμως θα κάνω πολλές δοκιμές προτού την χρησιμοποιήσω σταθερά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος jasonakos έγραψε:

 

 Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σχετικά με την επιστροφή των υγρών και τις βαλβίδες ανεπιστροφής καθώς πέραν ότι το φανταστικά ότι  θα συμβαίνει κάτι τέτοιο όπως είναι λογικό το αναφέρουν και πολλοί χομπίστες και οι περισσότεροι το έχουν αντιμετωπίσει με αυτές τις βαλβίδες τις οποίες ούτε ργώ δεν εκτιμώ πολύ αλλά κάτι μου λέει πως είναι μονόδρομός...

Σίγουρα όμως θα κάνω πολλές δοκιμές προτού την χρησιμοποιήσω σταθερά. 

δεν της κατηγορώ όλες γιατί γνωρίζω ότι υπάρχουν κάποιες που δουλεύουν σωστά αλλά δεν μπορώ να σου ποια γιατί θέλω και εγώ να το ψάξω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι καλή αρχή στο νέο σου project κι από εδώ και εδώ είμαστε να συζητάμε ότι σε απασχολεί.  ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...