Jump to content

Φυτεμένο αρχάριος


Burhi

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας έχω ένα ενυδρειο 190 λίτρα καθαρά,υπόστρωμα έχω μαύρο βασαλτη  από φωτισμό έχω 1χ54w sylvania grolux και 2x54w philips 4500k από λιπάσματα έχω ταμπλέτες seachem,iron,potassium,excel και θα αγοράσω τώρα και Trace μιας και θα χρησιμοποιώ νερό από Α/Ο.Το ενυδρειο τώρα μέσα έχει 20χ Αρλεκίνος και 20χ Ροδοστομους, ρίζες στις οποίες έχω δέσει Java moss σε μια άλλη ρίζα έχω δέσει anubia (έχουν σαπίσει τα φύλλα δεν ξέρω γιατί) και μια cryptocoryne undulata red αυτοί πάει σούπερ.Σκεφτομαι τώρα να βάλω κι αλλά φυτά όπως Rotala ratundifolia,limnophyla sessilifliora,hygrophyla diformis,ceratophylum demersum,eleocharis parvula;,hygrophyla polysperma,hemianthus microanthemoides αυτά πως σας φενοντε διάβασα ότι είναι εύκολα φυτά γιαυτο διάλεξα αυτά.Παιδια θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας για οτιδήποτε αν ο φωτισμός είναι λίγος/πολύς για τα λιπάσματα για τα φυτά και όλα Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

ο φωτισμός σου είναι καλός και για απαιτητικά φυτά. Στην αρχή θα βάλεις πολύ λίγο λίπασμα όσο τα φυτά είναι μικρά, όσο μεγαλώνουν τα φυτά θα αυξάνεις και το λίπασμα αλλά με προσοχή. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Burhi έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας έχω ένα ενυδρειο 190 λίτρα καθαρά,υπόστρωμα έχω μαύρο βασαλτη  από φωτισμό έχω 1χ54w sylvania grolux και 2x54w philips 4500k από λιπάσματα έχω ταμπλέτες seachem,iron,potassium,excel και θα αγοράσω τώρα και Trace μιας και θα χρησιμοποιώ νερό από Α/Ο.Το ενυδρειο τώρα μέσα έχει 20χ Αρλεκίνος και 20χ Ροδοστομους, ρίζες στις οποίες έχω δέσει Java moss σε μια άλλη ρίζα έχω δέσει anubia (έχουν σαπίσει τα φύλλα δεν ξέρω γιατί) και μια cryptocoryne undulata red αυτοί πάει σούπερ.Σκεφτομαι τώρα να βάλω κι αλλά φυτά όπως Rotala ratundifolia,limnophyla sessilifliora,hygrophyla diformis,ceratophylum demersum,eleocharis parvula;,hygrophyla polysperma,hemianthus microanthemoides αυτά πως σας φενοντε διάβασα ότι είναι εύκολα φυτά γιαυτο διάλεξα αυτά.Παιδια θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας για οτιδήποτε αν ο φωτισμός είναι λίγος/πολύς για τα λιπάσματα για τα φυτά και όλα Ευχαριστώ πολύ.

Σημαντικο πραγμα για να σου απαντησουν ειναι να πεις το υψος του ενυδρειου σου. Αν και λογικα στα 190λιτρα δεν θα ειναι πολυ ψηλα. Οι αννουμπιες θελουν χαμηλο φωτισμο. Τωρα δεν ξερω τι συμβαινει αν εχουν πολυ υψηλο φωτισμο. Μπορει και να γινεται αυτο που επαθες εσυ. Επισης περα απο το υψος οι λαμπες σου πιανουν ολο το μηκος του ενυδρειου σου? Και τελος δουλευουν πολυ καιρο και τι φωτοπεριοδο τις εχεις?αναβουν και οι τρεις μαζι?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σωστά αδερφε το ενυδρειο έχει ύψος 45 cm  οι λάμπες δεν πιάνουν όλο το μήκος του ενυδρείου περίπου 20-35 cm δεν πιάνει και γιαυτο τώρα έβαλα σε εκείνη την γωνία την ανουμπια μπάσκετ και στρώσει.Οι λάμπες δουλεύουν και η 3 μέχρι 8 ώρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι αναλογία βρύση-όσμωση βάζεις?

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν βάζω νερό όσμωσης θα ξεκινήσω από εβδομάδα μάλλον θα βάζω αυτό που διάβασα 70% όσμωση 30% νερό 

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει κάποιος κανόνας στο πόσο νερό ΑΟ και πόσο νερό δικτύου θα βάλουμε, όλα εξαρτώνται απο την ποιότητα του νερού που μας παρέχει το δίκτυο και απο το νερό που θέλουμε να φτιάξουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Burhi έγραψε:

Ακόμα δεν βάζω νερό όσμωσης θα ξεκινήσω από εβδομάδα μάλλον θα βάζω αυτό που διάβασα 70% όσμωση 30% νερό 

Μια φωτογραφια (αν μπορεις):)

Μετρησεις;

Link to comment
Share on other sites

Φωτό τώρα είναι λίγο δύσκολα.

Μετρησεις δεν έχω κάνει καθόλου θα αγοράσω τώρα μαζί με τα παραπάνω φυτά που ανέφερα.

Παιδια αυτό που με καίει τώρα είναι τα φυτά αν θα είναι υγείας με αυτό τον φωτισμό και τα λιπάσματα που έχω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Burhi έγραψε:

Φωτό τώρα είναι λίγο δύσκολα.

Μετρησεις δεν έχω κάνει καθόλου θα αγοράσω τώρα μαζί με τα παραπάνω φυτά που ανέφερα.

Παιδια αυτό που με καίει τώρα είναι τα φυτά αν θα είναι υγείας με αυτό τον φωτισμό και τα λιπάσματα που έχω.

Χωρις φωτο και μετρισεις.... Σκετη μαντεια .....Το ανουμπιας το εδεσες πανω σε πετρα ή φυτεψες;

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Burhi έγραψε:

Ορίστε και η φωτό σε ρίζα την έχω την βλέπω και στεναχωριέμαι έτσι όπως έχει γίνει 

1E0B870E-2BA4-412D-8DA6-F79AB060492B.jpeg

Αν αυτη ειναι η ακρη χωρις φως τοτε εχεις αρκετο για πολλα ειδη. Η ανουμπια και,παλι πρεπει να την χτυπαει πολυ. Δεν την βαζεις κατω απο κανενα κλαδι ή σε πετρουλα στην βαση της ριζας,μηπως δει σκια και σωθει?

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε γιαυτο θέλω να αγοράσω κερατοφυλο να το αφισω ακριβώς από πάνω του μπες και του κάνει σκιά 

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος Burhi έγραψε:

Σωστά αδερφε το ενυδρειο έχει ύψος 45 cm  οι λάμπες δεν πιάνουν όλο το μήκος του ενυδρείου περίπου 20-35 cm δεν πιάνει και γιαυτο τώρα έβαλα σε εκείνη την γωνία την ανουμπια μπάσκετ και στρώσει.Οι λάμπες δουλεύουν και η 3 μέχρι 8 ώρες.

Εννοεις και οι 3 ταυτόχρονα ?. Δεν ξερω αλλα αν αναβουν και οι 3 μαζι δεν θα ειναι πολυ εντονος ο φωτισμος για τα φυτα ή και για τα ψαρια? Πιο  ωραιο δεν θα ειναι τα φωτα να προσομοιαζουν αληθινη ηλιοφανεια?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Αν αυτη ειναι η ακρη χωρις φως τοτε εχεις αρκετο για πολλα ειδη. Η ανουμπια και,παλι πρεπει να την χτυπαει πολυ. Δεν την βαζεις κατω απο κανενα κλαδι ή σε πετρουλα στην βαση της ριζας,μηπως δει σκια και σωθει?

Ελλειψη φωσφορου ή και αζωτου μαζι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Burhi έγραψε:

Αδερφε γιαυτο θέλω να αγοράσω κερατοφυλο να το αφισω ακριβώς από πάνω του μπες και του κάνει σκιά 

Δεν νομιζω να κανει τπτ το κερατοφυλο. Τιποτα πιστια στρατιωτες ή κατι αντιστοιχο σε νουφαρο μπορει

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Ελλειψη φωσφορου ή και αζωτου μαζι

Για αυτο λεμε μετρησεις.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βεβαια η @natateo ξερει απο φυτα εμπιστεψου την

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Για αυτο λεμε μετρησεις.....

Ναι αλλα και πααλι δεν την χτυπαει πολυ φως οπως φαινεται απο την φωτογραφια?η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια την χτυπάει το φως και πριν 2 εβδομάδες ήταν στη μέση του ενυδρείου και την χτυπούσε ακόμα περισσότερο το φως από τότε έγινε έτσι και τώρα την έβαλα σε αυτή την γωνία όπου έχω λιγότερο φως 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Burhi έγραψε:

Να πω την αλήθεια την χτυπάει το φως και πριν 2 εβδομάδες ήταν στη μέση του ενυδρείου και την χτυπούσε ακόμα περισσότερο το φως από τότε έγινε έτσι και τώρα την έβαλα σε αυτή την γωνία όπου έχω λιγότερο φως 

Οσο πιο πολυ φως εχεις, τοσο πιο  καλα πρεπει να "ταιζεις" τα φυτα σου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Burhi έγραψε:

Αδερφε γιαυτο θέλω να αγοράσω κερατοφυλο να το αφισω ακριβώς από πάνω του μπες και του κάνει σκιά 

microsorum pteropus ότι πρέπει για να δεθεί πάνω στο ξύλο και να  σκιάσει την anubia.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Οσο πιο πολυ φως εχεις, τοσο πιο  καλα πρεπει να "ταιζεις" τα φυτα σου.

Καταλαβαινω το νοημα απο αυτο που λες. Βεβαια η ανουμπια μμε μπερδευει...Τοτε γιατι την βαζουμε σε σκιερο μερος αφου αντεχει και σε φωτεινο? Μονο για τις αλγες στα φυλλωματα?

Link to comment
Share on other sites

Η eleocharis parvula θα πάει καλά θέλω να βάλω λίγο  σε ένα σημείο θα στρώσει η δεν θα αντέξει μήπως υπάρχει πιο εύκολο γρασίδι;

(διοξείδιο μπουκάλα δεν έχω ούτε θα βάλω ρώτησα εδώ στην Ξάνθη άμα γεμίζουν και μου είπανε σε 15-20 μέρες θα είναι έτοιμο το γέμισμα γιαυτο και δεν θα βάλω μπουκάλα)

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Καταλαβαινω το νοημα απο αυτο που λες. Βεβαια η ανουμπια μμε μπερδευει...Τοτε γιατι την βαζουμε σε σκιερο μερος αφου αντεχει και σε φωτεινο? Μονο για τις αλγες στα φυλλωματα?

Ειχα ανουμπιας barteri με 1w/l και μια χαρα ηταν,  εβλεπα και perling (!). Απλα δεν ειναι καλο να βαζεις τον σουηδο να μενει στη σαβανα αφρικης και το αντιθετο- τον αφρικανο να κανει παρεα με τον Αι Βασιλη.:D Καθε φυτο εχει τις απαιτήσεις του. Αν θελει σκια, πρεπει να εχει σκια.

Τα δικα μου πειραματα, ειναι δικα μου πειραματα....

  • Thanks 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...