Jump to content

απορια reactor


fisherman2

Recommended Posts

καλημερα παιδια θα ηθελα να σας ρωτησω αν σε ενα ενυδρειο θαλασσινο μπορεις να τραβηξεις νερο με ενα εξωτερικο φιλτρο και να το στειλεις σε σειρα σε ενα  μινι reactor..

η ροη 410 lt ειναι καλη η ειναι πολυ πολυ μεγαλη???ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

τι θέλεις να βάλεις στον ριάκτορα??επίσης γιατί όλη αυτή η διαδικασία???δεν έχεις σαμπ να υποθέσω??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ακριβως..το ενυδρειο εχει μονο φιλτρο πλατης.

.εχω παρει αντιφοσφωρο και ανθρακα..αυτα ελεγα μηπως τα εβαζα σε ενα μινι ριακτορα και να κερδιζα 

χωρο να αυξησω το βιολογικο υλικο..στην πλατη του ενυδρειου..και ισως και λιγο ακομα βιολογικο αν επαιρνα και γινοταν και εξωτερικο φιλτρο

 

Link to comment
Share on other sites

γενικά υπάρχουν παράγοντες που πρέπει να δεις αν στο επιτρέπουν..εγώ έχω δουλέψει μέσα στο νερό ριάκτορα..αρχικά δουλεύει και εκτός νερού ο συγκεκριμένος γιατί αυτός που έχω εγώ πχ είναι μόνο για μέσα στο νερό...κάνει για αντιφώσφορο???επίσης η αντλία σου μπορεί να κάνει όλη την διαδρομή δλδ να παίρνει νερό και να το ανεβάζει στο ενυδρείο σου??απ όσο γνωρίζω δεν χρειάζεται πολύ δυνατή ροή...πιστεύω ότι όλο και κάποιος που το έχει κάνει θα δώσει περισσότερα στοιχεία από εμένα...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει με κάποιον τρόπο να τροφοδοτείται ο ριακτορας .

Αυτός ο ριακτορας που σου λέει ο dano είναι ο phosban ( two little fishes) και είναι εξωτερικός έτσι θα γλιτώσεις χώρο στο φίλτρο πλάτης. 

Link to comment
Share on other sites

επειδή εχω πληρη άγνοια στο συγκεκριμένο.. ο ριακτορας εχει μια εισοδο και μια έξοδο.. ετσι δεν ειναι;; κ λεω.. αν απο ενα εξτρα  εξωτερικό φίλτρο κατεβασω το νερο στην είσοδο του ριακτορα και μετα απο την έξοδο του κανω επιστροφη στο ενυδρείο.. δεν γίνεται;;αρκει να εχει μια νορμαλ ροη..υποθέτω τουλάχιστον.. 

Link to comment
Share on other sites

ή  ο ριακτορας εχει δικη του αντλια και δεν μπορώ να του δωσω νερο εγω ετσι οπως σκέφτομαι;;; υπάρχει καποιος χωρις αντλια να υποθέσω;;; 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει με κάποιο τρόπο να περάσει νερό απο τον ριάκτορα, να αναδεύσει σωστά το υλικό που θα έχεις μέσα, και να επιστρέψει στο ενυδρείο. Αυτό μπορέις να το πετύχεις με όποιον τρόπο θες. Είτε με αυτό που λες με το εξωτερικό φιλτρο, είτε με μια ξεχωριστή και αποκλειστική αντλία για τον ριάκτορα κλπ. 

 

Απλά το τρίκ είναι να πετύχεις την κατάλληλη ροη μέσα στον ριάκτορα έτσι ώστε να αναδεύεται σωστά. Μην ειναι δυνατή η ροη πχ και κολλήσει όλο το υλικό στο πάνω τμήμα του ριάκτορα, αλλά ουτε και χαμηλή και δεν αναδεύεται καθόλου. 

 

Νομίζω σε πολλούς ριάκτορες έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις αν τον θές με αντλία ή σκέτο.  

 

Αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσει κάποιος. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος fisherman2 έγραψε:

ακριβως..το ενυδρειο εχει μονο φιλτρο πλατης.

.εχω παρει αντιφοσφωρο και ανθρακα..αυτα ελεγα μηπως τα εβαζα σε ενα μινι ριακτορα και να κερδιζα 

χωρο να αυξησω το βιολογικο υλικο..στην πλατη του ενυδρειου..και ισως και λιγο ακομα βιολογικο αν επαιρνα και γινοταν και εξωτερικο φιλτρο

 

Εμείς θέλουμε το νερό να περνά μέσα πχ από τον αντιφωσφωρο και να βγαίνει από την έξοδο. Δεν χρειάζεται ροή διότι τρίβετε και όλο πάει μέσα που δεν κάνει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εχετε υποψην σας καποιο συνδιασμο εξωτερικου φιλτρου και νανο ριακτορα ετσι ωστε να πετυχαινεις σωστη ροη και να δουλεύει σωστά και το φιλτρο;;; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος fisherman2 έγραψε:

εχετε υποψην σας καποιο συνδιασμο εξωτερικου φιλτρου και νανο ριακτορα ετσι ωστε να πετυχαινεις σωστη ροη και να δουλεύει σωστά και το φιλτρο;;; 

Θεωρώ ένα εξωτερικό με ροή 2000 λίτρα με κόφτη είναι αρκετό και για τα δύο, βέβαια παίζει ρόλο η ποσότητα του αντιφωσφωρου και η απόσταση και διακλαδώσεις που θα έχουμε. 

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 33 λεπτά, το μέλος fisherman2 έγραψε:

εχετε υποψην σας καποιο συνδιασμο εξωτερικου φιλτρου και νανο ριακτορα ετσι ωστε να πετυχαινεις σωστη ροη και να δουλεύει σωστά και το φιλτρο;;; 

Εγω δεν γνωριζω καποιον τετοιο συνδυασμο και νομιζω οτι το να συνδυασεις σωστη ροη φιλτρου και ριακτορα ταυτοχρονα θα ειναι λιγο δυσκολο και θα απαιτει συνδεσμολογια με βαλβιδες για να πετυχεις την ιδανικη ροη , ειδικα στον ριακτορα. Αυτο που ειπε ο @fishbone! για τον phosban ειναι μια πολυ καλη λυση. Εξωτερικος, δεν σου πιανει χωρο, μονο η αντλια μεσα στη πλατη και χωρις να πονοκεφαλιαζεις για να πετυχεις τη σωστη ροη. Βαλε και μια φωτο να δουμε λιγο το χωρο της πλατης μηπως υπαρχει και καμια αλλη ιδεα!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μερικές φωτο από το ενυδρείο και διαστάσεις θα βοηθήσουν την κουβέντα. 

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο ειναι ενα blau all marine 91lt με διαστάσεις 45χ45χ45πουβσε αυτεςβτις διαστάσεις περιλαμβανει και την πλατη... δεν εχει μπει σε λειτουργία ακόμα.. χρειάζομαι μια αο για νερο και βραχο που μου λείπει..ψαχνω να βρω κ καποια κομματακια βραχο... ιδεατα θα ηθελα ζωντανό απο καποιο εμπειρο παιδι στο φόρουμ.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος fisherman2 έγραψε:

το ενυδρείο ειναι ενα blau all marine 91lt με διαστάσεις 45χ45χ45πουβσε αυτεςβτις διαστάσεις περιλαμβανει και την πλατη... δεν εχει μπει σε λειτουργία ακόμα.. χρειάζομαι μια αο για νερο και βραχο που μου λείπει..ψαχνω να βρω κ καποια κομματακια βραχο... ιδεατα θα ηθελα ζωντανό απο καποιο εμπειρο παιδι στο φόρουμ.. 

ζωντανός βράχος χωρίς να πάρεις ανεπιθύμητους οργανισμούς δύσκολο... σκέψου πολύ καλά τι θα κάνεις σε αυτό το θέμα για να αποφύγεις δύσκολες καταστάσεις στο μέλλον... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος fisherman2 έγραψε:

αρα η λυση του νεκρου βραχου ειναι μονοδρομος...

αυτό είναι καθαρά δίκη σου απόφαση... εγώ απλά παραθέτω την άποψη μου με αυτά που έχω δει-ακούσει...μπορεί κάπου να υπάρχει και καθαρός βράχος... σίγουρα τα οφέλη του ζωντανού είναι πολλά άλλα πάντα υπάρχει και ο παράγοντας του ανεπιθύμητου...ζυγίζεις τα πράγματα, κάνεις την έρευνα σου και πράττεις ανάλογα... 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια..γνωριζει καποιος,τι ποσοτητα αντιφοσφωρο κια ανθρακα θα χρειαστει να βαλω στην πλατη του φιλτρου;;; 

υπαρχουν τα seachem matrix carbon και phosguard..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε έχω σταματήσει τον άνθρακα τουλάχιστον πάνω από χρόνο. 

Έπαιζα από 50 έως 100γρ στα 100λιτρα .

Ο phosguard είναι αντιφοσφωρο αλουμινίου.  Αυτό σημαίνει ότι είναι πολύ δραστικός και χρειάζεται αλλαγή κάθε 4μέρες. 

Θα πρέπει να μετράς τα φωσφορικα σου και να πράττεις ανάλογα

 

Δοκίμασε αντιφοσφωρο σιδήρου που είναι πιο φθηνός και τον αλλάζεις μια φορά τον μήνα.  Αυτός είναι για συντήρηση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...