Jump to content

500 λίτρα Αμαζονιακής Προσέγγισης!


johnbaggios

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου:Αμαζονιος

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):180Χ50Χ60,καθαρο 500λιτρα περιπου
Συνολικά Λίτρα:500
Sump (λίτρα):40

Οργανισμοί
Φυτά:Διαφορα
Ψάρια:6 pterophyllum scalare sp peru,5 corydoras trilineas,15 hyphessobrycon pulchripinnis,4 paracheirodon axelrodi,11 hemigrammus rhodostomus


Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:jewel πλατες
Πέτρες:-
Ξύλα:πιζες πλατανου,red moore
Άλλα διακοσμητικά :πλατανοφυλλα μες το sump
Υπόστρωμα:αμμος θαλασσης
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):3 54 watt,1 gro lux sylvania,1 day light,1 μπλε φωτισμου
Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:sump,2 αντλιες eheim compact 2000 και 1000,
Θέρμανση/ Ψύξη:
Λίπανση:seachem υγρα λιπασματα
Παροχή CO2:-
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:sera granured,granugreen


Παράμετροι
pH:7.7
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):5
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:20% καθε βδομαδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

IMG-705ee5554c82ced310741826ab556a57-V[1].jpg

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 6
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω τα μελη natateo για τα φυτά και για τις συμβουλες τα μελη piranhas 2 και snakehead!Ισως προσθεσω λιγα πλατανοφυλλα για να προσομοιασω τον βιοτοπο.Απο φυτα θα προσπαθισω να διατηρισω μελλοντικα μονο εχινιδορους κ πιστιες και λοιπα βιοτοπικα.Αν δω οτι κατι παει στραβα με τα ψαρακια θα προσπαθισω να μειωσω και αλλο το ph αν και δεν ειμαι διατεθιμενος να κανω χρηση οσμωσης.Ευελπιστω με τα μπολικα ξυλα που χω στο ακουασκειπ κ τα πλατανοφυλλα στο σαμπ να το ριξω στο 7,5 ή και παρακατω...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αν εβαζα καποιος ειδος apistogramma λετε να μου δημιουργισει προβλημα?Εννοω να μου σκωτωσει τα κορυντορακια ή καποια απ τα τετρα σε περιπτωση που γεννησουν?Επισης χρειαζεται να αυξησω τον αριθμο σε καποιο απ τα ειδη που φιλοξενω ή ειμαι οκ?Πρωτη φορα στον Αμαζονιο βλεπετε...

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη ο Αμαζόνιος μου αρέσει περισσότερο από οτιδήποτε άλλο, τα λίτρα σου είναι... υπέροχα και οι επιλογές σου σε ψάρια πολύ ωραιες!

 

Αυτο το τελευταίο όμως με τα Apistogramma τι το είπες; Να τρελαθώ από την χαρά μου; Όχι μόνο μπορείς να βάλεις, επιβάλλεται να βάλεις σε τέτοια λίτρα!

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Φίλε εχεις το αγαπημένο μου ειδος βιοτόπου! Πολύ μου αρέσει... Δεν έχω εικόνα μεγέθους και είμαι σκεπτικός με το απιστόγραμμα μαζί με τα σκαλαρια....

Link to comment
Share on other sites

Κάτι αρχήν θα ξεκινήσω απο το στήσιμο που έχεις κάνει το οποίο μου αρέσει!! :thumbsu:

Ειδικα το 3D background ειναι όλα τα λεφτά.  Πάντα ήθελα να βάλω και εγώ αλλα είχα κάποιους ενδοιασμούς σχετικά με βρώμα που μπορεί να κάθεται πάνω και να μην βγαίνει.  Ίσως στο μέλλον το επιχειρήσω...

Σε ότι αφορά την ψαροσύνθεση, ίσως αντί για προσθήκη απιστογραμμα να σκεφτείς την αύξηση του αριθμού των σκαλαριων.

Επισης καλό θα ηταν να βάλεις και αλλα Cory και axelrodi.

 

Τελος, βλέπω ότι έχεις βάλει άμμο θαλασσης.  Αυτή δεν ανεβάζει τις σκληρότητες;

 

Link to comment
Share on other sites

Αχαααααα!!!! Το ξερα, το ξερα!!!! Καλως ηρθες στην ομορφη πλευρα του ενυδρειου Γιανναρα.

1) Πολυ ομορφο στησιμο.

2) Που βρηκες τα ψαρια ρε κουφαλα;

3) Γραφεις νιτρωδη 5. Μηπως εννοεις νιτρικα;

4) Θεωρητικα θα επρεπε να αυξησεις τον αριθμο σε ολα τα ειδη αλλα νομιζω πως εχεις πολλα ψαρια εκει μεσα. Υπαρχει ενας κινδυνος τα σκαλαρια να καταβροχθισουν ροδοστομους και καρδιναλιους και λεμον. Παντως αν θες να τα κρατησεις καντα 20αδες. Μια δεκαδα τα κορυντορας αν τα βρισκεις ξανα και 8 τα σκαλαρια. Εγω δεν θα βαζα τα κοπαδακια. Τα απιστο βαλτα.

Καλη συνεχεια και να ξερεις σε παρακολουθω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια δουλεια εκανες φιλε μου.ωραιο μηκος ενυδρειου κ πολυ ωραιο στησιμο .μπραβο σου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Γιάννη ο Αμαζόνιος μου αρέσει περισσότερο από οτιδήποτε άλλο, τα λίτρα σου είναι... υπέροχα και οι επιλογές σου σε ψάρια πολύ ωραιες!

 

Αυτο το τελευταίο όμως με τα Apistogramma τι το είπες; Να τρελαθώ από την χαρά μου; Όχι μόνο μπορείς να βάλεις, επιβάλλεται να βάλεις σε τέτοια λίτρα!

Βασιλη ειμαι 50-50 στο να βαλω απιστο γιατι ενω μου αρεσουν παρα πολυ τοσα χρονια με αφρικανες,βια,κ κυνηγητα ειπα να ηρεμησουν λιγο τα πραγματα.Θα ακουσω κ αλλες γνωμες κ θα δω...Φοβαμαι οτι στην περιοχη τους δεν θα πλησιαζει τιποτα,ε;Βεβαια κ τα σκαλαρια λενε οτι εκδηλωνουν επιθετικη συμπεριφορα αλλα φανταζομαι καμια σχεση με αφρικανες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Φίλε εχεις το αγαπημένο μου ειδος βιοτόπου! Πολύ μου αρέσει... Δεν έχω εικόνα μεγέθους και είμαι σκεπτικός με το απιστόγραμμα μαζί με τα σκαλαρια....

Παρασκευα εχεις φιλοξενισει ποτε τα δυο ειδη μαζι;Αν ναι ή αν εχεις εμπεριστατωμενη αποψη θα με ενδιεφερε για να παρω μια αποφαση στο αν θα βαλω απιστο γιατι οτι μπει μεσα μετα δε ξαναβγαινει.Εχω δεσει μεταξυ τους τα ξυλα με τα κλαδια κ μπετονια οποτε...

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος avraamp έγραψε:

Κάτι αρχήν θα ξεκινήσω απο το στήσιμο που έχεις κάνει το οποίο μου αρέσει!! :thumbsu:

Ειδικα το 3D background ειναι όλα τα λεφτά.  Πάντα ήθελα να βάλω και εγώ αλλα είχα κάποιους ενδοιασμούς σχετικά με βρώμα που μπορεί να κάθεται πάνω και να μην βγαίνει.  Ίσως στο μέλλον το επιχειρήσω...

Σε ότι αφορά την ψαροσύνθεση, ίσως αντί για προσθήκη απιστογραμμα να σκεφτείς την αύξηση του αριθμού των σκαλαριων.

Επισης καλό θα ηταν να βάλεις και αλλα Cory και axelrodi.

 

Τελος, βλέπω ότι έχεις βάλει άμμο θαλασσης.  Αυτή δεν ανεβάζει τις σκληρότητες;

 

Αβρααμ τις πλατες τιςι εχω 6 χρονια τωρα στο ενδρειο κ δεν εχω θεμα περαν του οτι εχουν καποια ελαχιστα "σκασιματα" σε καποια σημεια.Σκεψου οτι με εχουν γλιτωσει απ το να καθαριζω την αλγη στο τζαμι κ εκει πισω δεν ειναι κ οτι πιο ευκολο.Επισης εχουν πιασει μπολικη αλγη κ με βοηθαει στο να κραταω πολυ χαμηλα τα νιτρικα.Το ετερον ημιση θελει λιγο χωμα λεει στο ενυδρειο γιατι δειχνει πολυ φθινωπορινο (χαχαχαχα) κ ισως προσθεσω λιγα χρωματιστα σκαλαρια αν κ θα χασω σε βιοτοπικοτητα μετα...Tα axelrodi εχω διαβασει οτι τρωνε τα αυγα των απιστο οποτε αν βαλω απιστο και επειδη θα ευελπιστω σε καμια γεννα δε θα βαλω αλλα.Αν οχι θα βαλω μια δεκαδα.Οσο για την αμμο θαλασσης ανεβαζει αλλα ο αμαζονιακος βιοτοπος θελει λεπτοκοκη αμμο οποτε αναγκαστήκα τη χρησημοποιησα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

Αχαααααα!!!! Το ξερα, το ξερα!!!! Καλως ηρθες στην ομορφη πλευρα του ενυδρειου Γιανναρα.

1) Πολυ ομορφο στησιμο.

2) Που βρηκες τα ψαρια ρε κουφαλα;

3) Γραφεις νιτρωδη 5. Μηπως εννοεις νιτρικα;

4) Θεωρητικα θα επρεπε να αυξησεις τον αριθμο σε ολα τα ειδη αλλα νομιζω πως εχεις πολλα ψαρια εκει μεσα. Υπαρχει ενας κινδυνος τα σκαλαρια να καταβροχθισουν ροδοστομους και καρδιναλιους και λεμον. Παντως αν θες να τα κρατησεις καντα 20αδες. Μια δεκαδα τα κορυντορας αν τα βρισκεις ξανα και 8 τα σκαλαρια. Εγω δεν θα βαζα τα κοπαδακια. Τα απιστο βαλτα.

Καλη συνεχεια και να ξερεις σε παρακολουθω!

Αχαααα!!!Το ξερα οτι θα το πεις κ πρωτα βρηκα την απαντηση κ μετα εκανα την παρουσιαση!!!!Λοιπον φιλε θοδωρη η απντηση ειναιιιιιι:Eχω αλλα 20 ενυδρεια με αφρικανες στο fish room.-(τελεια και παυλα)Εγω ημουν ειμαι κ θα ειμαι αφρικανος!!!Αλλα και τα το δευτερο ενυδρειο που εχω στο σπιτι ειναι με γκαπι,χαχαχαχαχα!Ααα... κ αν θελω να παιξω κ βρωμικα εχω κατι κρατημενα π.μ. που με ρωτας για κατι βικτωριανες...Χαχαχα!Τα ψαρια αγοραστηκαν ολα απο τον αβυσσο Θεσσαλονικης.Νιτρικα εννοουσα,ναι φιλος!Και αλλοι μου παν να βαλω κ αλλουσ ροδοστομους μεσα για να κοπαδιαζουν καλυτερα αλλα φοβαμαι οτι θα γεμισουν ολα τα μηκη κ τα πλατη του ενυδρειου κ θα χανονται,εκτος κ αν συμβαινει το αντιθετο,δλδ οσο πιο πολλα ειναι τοσο πιο πολυ συμπηκνωνονται.Ξερει καποιος να μου πει;Τωρα με μπερδεψες λιγο,μια λες εχω πολλα,μια μου λες καντα 20αδες.Εννοεις να τα κανω 20αδες ωστε κ να φανε καποια τα σκαλαρια να συνεχισω να εχω καποια,τα εναπομειναντα;Κορυ θα βαλω.μπορω να βρω.Σκαλαρια αν βαλω αλλο χρωμμα,π.χ.ασπρο,μαυρο ή πολυχρωμο θα χασω σε βιοτοπικοτητα ή κλαιν;Ααα...κ που σαι,μ αρεσει που με παρακολουθεις...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που φαντάζομαι λέει ο @Sturm και συμφωνώ είναι ότι έχεις πολλά είδη από κοπαδοψαρα αλλά σε σχετικά μικρούς αριθμούς. Καλύτερα να έβαζες 1 ειδος σε αριθμό μεγαλύτερο από όλα τα είδη που έχεις αθροιστικά. Ναι, θα έβλεπες μεγαλύτερο κοπαδιασμα αν ήταν περισσότερα σε πλήθος. 

Ισχυει αυτό που λες με τους καρδιναλιους για τα μωρά τον απιστο. Για όλα τα τετρα ισχύει αλλά οι καρδινάλιοι είναι από τους καλύτερους φονιάδες. 

Τα απιστο δεν νομίζω ότι πρέπει να φοβασαι σε τόσα λίτρα. Έχω βάλει κορυ με απιστο και σε 60 πόντους, δεν το συστήνω αλλά θέμα δεν είχα. Τα θηλυκά στην γεννα καταλαμβάνουν πολύ μικρό χώρο από τον οποίο δεν περνάει τίποτα, αλλά σε τόσα λίτρα δεν θα έχεις θέμα. Τα απιστο είναι κιχλιδες αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχουν τα κουσούρια της αφρικανας. 

Link to comment
Share on other sites

Το πιο ήσυχο ειδος είναι τα Borellii που έχω ως εικόνα στο προφίλ μου. Μπορείς εύκολα να βάλεις όμως και χαρεμακι από Cacatuoides, Agassizii, Viejita, Macmasteri. Και οποίο άλλο ειδος θες αλλά αυτά είναι τα πιο εύκολα και λιγότερο δυσεύρετα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Αχαααα!!!Το ξερα οτι θα το πεις κ πρωτα βρηκα την απαντηση κ μετα εκανα την παρουσιαση!!!!Λοιπον φιλε θοδωρη η απντηση ειναιιιιιι:Eχω αλλα 20 ενυδρεια με αφρικανες στο fish room.-(τελεια και παυλα)Εγω ημουν ειμαι κ θα ειμαι αφρικανος!!!Αλλα και τα το δευτερο ενυδρειο που εχω στο σπιτι ειναι με γκαπι,χαχαχαχαχα!Ααα... κ αν θελω να παιξω κ βρωμικα εχω κατι κρατημενα π.μ. που με ρωτας για κατι βικτωριανες...Χαχαχα!Τα ψαρια αγοραστηκαν ολα απο τον αβυσσο Θεσσαλονικης.Νιτρικα εννοουσα,ναι φιλος!Και αλλοι μου παν να βαλω κ αλλουσ ροδοστομους μεσα για να κοπαδιαζουν καλυτερα αλλα φοβαμαι οτι θα γεμισουν ολα τα μηκη κ τα πλατη του ενυδρειου κ θα χανονται,εκτος κ αν συμβαινει το αντιθετο,δλδ οσο πιο πολλα ειναι τοσο πιο πολυ συμπηκνωνονται.Ξερει καποιος να μου πει;Τωρα με μπερδεψες λιγο,μια λες εχω πολλα,μια μου λες καντα 20αδες.Εννοεις να τα κανω 20αδες ωστε κ να φανε καποια τα σκαλαρια να συνεχισω να εχω καποια,τα εναπομειναντα;Κορυ θα βαλω.μπορω να βρω.Σκαλαρια αν βαλω αλλο χρωμμα,π.χ.ασπρο,μαυρο ή πολυχρωμο θα χασω σε βιοτοπικοτητα ή κλαιν;Ααα...κ που σαι,μ αρεσει που με παρακολουθεις...

 

 

Σσσσσσσ ρε συ μη με μαρτυρας! Χαχαχαχα

Η αληθεια ειναι Γιανναρα, πως αν ειχα χωρο, χρονο και δεν με ζαλιζε η κυρα θα ειχα κι εγω κι αλλες γυαλες και σιγουρα θα παιζανε και Αφρικανες.

Τωρα στα ψαρια. Αν και με καλυψε ο Βασιλης πιο πανω θελω να το κανω πιο λιανα. Εχεις πολλα ψαρια γενικα και πολλα διαφορετικα ειδη που ισως να εχουν θεματα στην συμβιωση ( θερμοκρασιες, διατροφη, κινδυνος να φαγωθουν μεταξυ τους κτλ ). Εγω ομως δεν θα σου πω βγαλε βγαλε βγαλε. Αν ομως θελεις να τα κρατησεις καντα ομαδουλες. Ειδικα τα κοπαδακια ( λεμον, καρδιναλιοι, ροδοστομοι και κορυ ) για να νοιωθουν ασφαλεια και να μην στρεσαρονται. Το ζητουμενο ειναι να κολυμπανε σε ολα τα μηκη και τα ολατη του ενυδρειου. Η υπαρξη θηρευτων εκει θα τα κανει να μαζευονται σε ομαδες. Ισως να γινουν μια μεγαλη ομαδα η να κανουν τρεις ξεχωριστες ομαδες ανα ειδος.

Τα σκαλαρια και 6 να τα αφησεις δεν χαθηκε ο κοσμος απλα οσο περισσοτερα ( στο εφικτο παντα ) τοσο το καλυτερο για να μοιραζεται η επιθετικοτητα. Απο κει και περα τι θα γινει στο μελλον οταν μεγαλωσουν τα σκαλαρια ειναι αγνωσυο και θα πρεπει να το παρακολουθησεις.

Εμενα οι προτιμησεις μου σε ψαρια ειναι τα φυσικα τους χρωματα.

Ελπιζω να καλυψα τα κενα που αφησα και να με πιανεις τι λεω.

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Παρασκευα εχεις φιλοξενισει ποτε τα δυο ειδη μαζι;Αν ναι ή αν εχεις εμπεριστατωμενη αποψη θα με ενδιεφερε για να παρω μια αποφαση στο αν θα βαλω απιστο γιατι οτι μπει μεσα μετα δε ξαναβγαινει.Εχω δεσει μεταξυ τους τα ξυλα με τα κλαδια κ μπετονια οποτε...

Φίλε μου έχω κρατήσει και περουβιανά και απίστο (cocatoo).... Βασικά λόγω γήρατος δεν μπορώ να θυμηθώ αν ήταν ταυτόχρονα ή σε διαφορετικές περιόδους....:wacko: ίσως θυμάται ο @DIMITRIOS

Τα λίτρα σου είναι πολλά, τα διπλά από τα δικά μου. Απλά τροφή για σκέψη ρίχνω, δεν έχω εμπεριστατωμένη άποψη... και επειδή μιλάς για δυο κιχλίδες με ταμπεραμέντο.....

 

edit

Έψαξα το θέμα μου και είδα ότι τα είχα ταυτόχρονα. Δεν είχα θέμα:bigemo_harabe_net-64:

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Φίλε έστησες ένα ενυδρείο με αρκετά λίτρα και με πολύ μεράκι έβαλες όμως άμμο από τη θάλασσα με αποτέλεσμα να  σου ανεβάζει τις σκληρότητες και το ph. (Όσο για τις Ξύλα:πιζες πλατανου ο δαίμονας του πληκτρολογείου μας παίζει τα παιχνιδάκια του χαχαχα:hehe

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου πολυυ ωραιο και σε βαθος χρονου θα γινει ακομα καλυτερο , πολλα μπραβο μου αρεσει πολυ!!!βαλε και αλλα ψαρια να ενισχύσεις τα κοπαδια και θα εισαι κομπλέ , θα πρότεινα να βαλεις γεοφαγους η νανοστομους και παλι μπραβο!!ευχμαι να το χαρείς παρααα πολυ!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επίσης βάλε κανενα φυτο επιφανειας θα δείξει πολυ ωραιο 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κυριοι,μνμ εληφθη!θα βαλω 5 κορυ,10 ροδοστομους,3 σκαλαρια,3 απιστο και 2 στουρισωμα.Τα ερμα τα 4 καρντιναλ τετρα θα τα αφησω κ οσο πανε...Ηταν τα πρωτα μου ψαρακια αμαζονικα παντως,θα χω να το λεω.Τα "εκλεψα" απ το ενυδρειακι που χω στον ανηψιο κ τα χρησημοποιησα σαν δεικτης οτι ολα πανε καλα κ δεν αφησαν κατι βλαβερο στο νερο τα ξυλα που χρησημοποιησα.Ειχε πλακα παντως να βλεπεις 4 καρδιναλιους σε 500 λτ κ καποιες στιγμες να μαλωνουν!Λετε τα στουρισωμα να μου δημιουργησουν καποιο προβλημα στην ψαροσυνθεση;Στα σκαλαρια μου το ραχιαιο πτερυγιο σταματαει καπως αποτομα,σαν να ειναι κομενο.Δεν ειναι μυτερο.Οταν μεγαλωσουν θα παραμειναι ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Τα στουριστομα μονο πρόβλημα ΔΕΝ θα σου δημιουργήσουν. Είναι φανταστικά ψάρια, μάλλον ντροπαλά.... Τα σκαλαρια είναι μικρά ακόμη, μη σε αγχωνει το πτερύγιο. Δώσε καλες συνθήκες και θα δεις ψαρουκλες!

ΥΓ αλήθεια εβαλες άμμο από θάλασσα??????

Αν εχεις όρεξη να διαβάσεις το θέμα, θα δεις πώς θα μεγαλώσουν τα σκλαρια σου. Δεν είναι κανόνας το μυτερό πτερύγιο. Ψάξε τις φωτο.

 

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...