Jump to content

500 λίτρα Αμαζονιακής Προσέγγισης!


johnbaggios

Recommended Posts

Γιαννη κανε τα τετρα 20αδες. Μην τα αφησεις ετσι τα καρδιναλια. Η αλλιως αν μπορεις βγαλτα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα μ'αρεσει πολυ το ενυδρειο σου!Πολυ ομορφο μπραβο!

Τα ξυλα αυτα κανουν την διαφορα!

Μονη ενσταση,αν και μαλλον το ξερεις ηδη απο την εμπειρια σου,μεγαλυτερη ποικιλια στην διατροφη οσο μπορεις...ειδικα για τα σκαλαρια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες!Θα σας κρατω ενημερους!Θοδωρη απ το ενυδρειο δυστυχως δεν μπορει να βγει τιποτα.Τα ξυλα εχουν γινει ολα μια μαζα,ειναι δεμενα με μπετονιες.Θα προσπαθισω να κανω οτι μπορω για τα ψαρακια μου.Οι πιστια ξερετε αν μπορουν να μπουν σε ενυδρειο με καπακι,οπως το δικο μου ή μπαινουν μονο σε ανοιχτο;Το λεω γιατι τα καπακια κ το τζαλι με τις λαμπες απεχουν γυρω στα 5 εκ.Μπορω να βαλω θα χαλασουν.Θα μπιρουσα κ να τις δεσω ισως απ τις κοντρες για να μην πηγαινουν κατω απ την λαμπα κ "καουν" τα φυλλα τους.Αλλα δεν ξερω τι θα γινετε στις αλλαγες νερου...

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη έχε υπόψιν σου ότι για το χαρεμάκι με τα Apisto θα χρειαστείς τουλάχιστον 3 φωλιές διάσπαρτες η μία όσο πιο μακριά γίνεται από την άλλη και τοποθετημένες σε  σημεία που ήδη υπάρχει κάλυψη από ξύλα, φυτά κτλπ. Οι σπηλιές από καρύδα είναι πολύ καλή επιλογή, όπως και τα savu pods κτλπ.

Για την Pistia το έχω ακούσει και εγώ αυτό που λες, δεν ξέρω να απαντήσω αλλά θα το δοκίμαζα. Σε εμένα δεν πάει και πολύ καλά επειδή έχω ελάχιστο φως και μηδενικά θρεπτικά (κάτι που δεν θα αλλάξω για χάρη της). Άλλες επιλογές είναι η Lemna Minor, Ceratophyllum Demersum, Limnobium Laevigatum.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Οι πιστια ξερετε αν μπορουν να μπουν σε ενυδρειο με καπακι,οπως το δικο μου ή μπαινουν μονο σε ανοιχτο;Το λεω γιατι τα καπακια κ το τζαλι με τις λαμπες απεχουν γυρω στα 5 εκ.Μπορω να βαλω θα χαλασουν.Θα μπιρουσα κ να τις δεσω ισως απ τις κοντρες για να μην πηγαινουν κατω απ την λαμπα κ "καουν" τα φυλλα τους.Αλλα δεν ξερω τι θα γινετε στις αλλαγες νερου...

 

Εγω δεν μπορεσα να κρατησω πιστια γιατι το ενυδρειο εχει καπακι,καιγονται.

Link to comment
Share on other sites

Να στε καλα παλημαρια!

Ερωτηξη παλι:ο αφυγραντηρας βγαζει νερο με χαμηλο ph;Αν ναι κανει να το χρησημοποιω ή οχι;Ειναι καινουριος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Να στε καλα παλημαρια!

Ερωτηξη παλι:ο αφυγραντηρας βγαζει νερο με χαμηλο ph;Αν ναι κανει να το χρησημοποιω ή οχι;Ειναι καινουριος.

 

Ε,δεν θα το λεγα...γιατι το νερο αυτο προερχεται απο την ατμοσφαιρα με ο,τι αυτη περιεχει,ρυπους κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια μέτρηση να δουμε όμως. Από περιέργεια...

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως οι αφυγραντηρες δεν εχουν και ιονιστη που φιλτραρει τον αερα στο περιβαλλον? Αυτο πως γινεται ρουφαει αερα καθαριζει και τα αποβλητα μενουν πανω σε φιλτρα ή καθαριζει τον αερα της εξατμισης?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Να στε καλα παλημαρια!

Ερωτηξη παλι:ο αφυγραντηρας βγαζει νερο με χαμηλο ph;Αν ναι κανει να το χρησημοποιω ή οχι;Ειναι καινουριος.

Γιαννη, ποσα λιτρα βγαζει ο περιφημος αφυγραντηρας σου; :D

Παρε Α/Ο χωρις δευτερη σκεψη (κανει και για ατμοσιδερο!) :thumbup:

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2018 at 9:28 ΜΜ, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Τα στουριστομα μονο πρόβλημα ΔΕΝ θα σου δημιουργήσουν. Είναι φανταστικά ψάρια, μάλλον ντροπαλά.... Τα σκαλαρια είναι μικρά ακόμη, μη σε αγχωνει το πτερύγιο. Δώσε καλες συνθήκες και θα δεις ψαρουκλες!

ΥΓ αλήθεια εβαλες άμμο από θάλασσα??????

Αν εχεις όρεξη να διαβάσεις το θέμα, θα δεις πώς θα μεγαλώσουν τα σκλαρια σου. Δεν είναι κανόνας το μυτερό πτερύγιο. Ψάξε τις φωτο.

 

Ουουουφ στραβωθηκα αλλα το διαβασα ολο.Χαλαλι,εβγαλα χρησημα  συμπερασματα!Γι αυτο ειναι καλο να γινετε συστηματικη κ λεπτομερης παρουσιαση της εξελιξης των ενυδρειων.Νομιζω θα βλεπω σκαλαρια σημερα στον υπνο μου(τις λιγες ωρες που μου μειναν να κοιμηθω...)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Ουουουφ στραβωθηκα αλλα το διαβασα ολο.Χαλαλι,εβγαλα χρησημα  συμπερασματα!Γι αυτο ειναι καλο να γινετε συστηματικη κ λεπτομερης παρουσιαση της εξελιξης των ενυδρειων.Νομιζω θα βλεπω σκαλαρια σημερα στον υπνο μου(τις λιγες ωρες που μου μειναν να κοιμηθω...)

 

Τα σκαλαρια αγαπημενο ψαρι με πολυ προσωπικοτητα. Αν μου δωθει η ευκαιρια θα ξαναβαλω. Οτι θελεις ρωτα Γιανναρα.

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη απ αυτα που διαβασα να φανταστω οτι σκαλαρια καλο ειναι να βαλω αμεσα για να "δεσει"η ομαδα καλυτερα απ τωρα που ειναι μικρα κ δεν εχουν αρχισει τις διεκδικισεις κ τους τσαμπουκαδες;Ή καλυτερα να προσθεσω απ τα υπολοιπα ψαρια που ειπαμε;Τι να αγορασω πρωτα;Σκεφτομαι να παρω σκαλαρια με λιγο χρωμα για να ικανοποιησω κ το ετερον ημιση.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, αν και μπορεί να δείχνει μονότονο στο μάτι, μοιάζει επιβλητική μια μεγάλη ομάδα με ίδια άτομα σε χρώμα.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Θοδωρη απ αυτα που διαβασα να φανταστω οτι σκαλαρια καλο ειναι να βαλω αμεσα για να "δεσει"η ομαδα καλυτερα απ τωρα που ειναι μικρα κ δεν εχουν αρχισει τις διεκδικισεις κ τους τσαμπουκαδες;Ή καλυτερα να προσθεσω απ τα υπολοιπα ψαρια που ειπαμε;Τι να αγορασω πρωτα;Σκεφτομαι να παρω σκαλαρια με λιγο χρωμα για να ικανοποιησω κ το ετερον ημιση.

 

Βαλε πρωτα κορυντορας και σκαλαρια και τον επομενο μηνα βαζεις τα υπολοιπα!

Συμφωνω με Σωτηρη. 

 

Υ. Γ. Αν ηθελες χρωμα ας εβαζες αφρικανες. Χαχαχαχα

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sturm said:

 

Υ. Γ. Αν ηθελες χρωμα ας εβαζες αφρικανες. Χαχαχαχα

Η να το γυρνούσε στο θαλασσινό :zoro::ballistic:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος bbetta έγραψε:

Η να το γυρνούσε στο θαλασσινό :zoro::ballistic:

 

Παψε εσυ! Κακη επιρροη!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,μετρησα νερο αφυγραντηρα κ ηταν στο 6.5 οποτε δεν αξιζει να το ρισκαρω.Το ενυδρειακο μου 7.5 ισως κ λιιιγο παρακατω.Αγορασα 1 ολομαυρο σκαλαρι κ μπηκε με τα υπολοιπα.Παρασκευη πρωτα ο θεος ενα ολοασπρο κ ενα ποκυχρωμο (αντε γεια βιοτοπικοτητα) κ μετα παμε για κορυντορακια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπον,μια μινι ενημερωση κ μερικες ερωτησεις.Εκανα οτι ακριβως μου ειπατε,χαχα.Τελικα καταλαβα οτι οταν αλλαζεις ψαροσυνθεση συμπεριφερεσαι παλι σαν νεος χομπιστας.Αυτο το λεω γιατι αντι να προσθεσω τα ψαρακια που μου προτεινατε οι πιο εμπειροι προστεθηκαν άλλα,αλλά γι αυτο ευθυνονται οι φιλοι μου οι αφρικανοί που οτι αμαζονιακο ποθο εχουν τοσα χρονια μου τον φερανε δωρο του Αη-Γιαννιού!Ετσι εχω αλλα 4 σκαλαρια,ενα ολομαυρο,ενα μαυρο/ασημι κ 2 μικρα,σχεδον ολολευκα που στο πετσοπ τους ειπαν οτι ειναι βραδειας αναπτυξης κ οντως εχουν μεινει πολυ πισω σε σχεση με τα αλλα κ μου κανει εντυπωση!Γνωριζει καποιος αν υπαρχουν σκαλαρια νάνο ή μινι ή κατι αλλο κ αν τελικα θα μεγαλωσουν;Εχουν αγοραστει απο γνωστο κ αξιοπιστο πετ σοπ της πολης κ του φορουμ.Επισης εχω αλλα 5 penguin tetra κ αλλα 3 + 3 white fin κ black fin hyphessobrycon bentosi.Τωρα δλδ εχω 11 σκαλαρια κ συνολικα 57 ψαρακια εντος.Η κυριως ερωτηση ειναι γιατι εδω κ 4-5 μερες τα σκαλαρια εχουν αρχισει κ μασουλανε τα φυλλα απο κσποια φυτακια που μου χει χαρισει η natateo.Να υποθεσω οτι χρειαζονται κ λιγο περισσοτερο φυτικη διατροφη;Να αγορασω καποια τροφη πιο πλουσια σε φυτικα συστατικα;Να δω κατι σε σπιρουλινα;Επισης προσθεσα κ μια πιστια εδω κ καν μηνα κ ενω δειχνει συνεχεια να ειναι στα τελευταια της,αν κ εχει σαπισει,βλεπω νεες μικρες στην επιφανεια κ ενω σαπιζουν κ αυτες ολο κ βλεπω νεες μικρες!!!Φωτο των φυτων θα στειλω με την πρωτη ευκαιρεια αν κ τα ξεθαψα κ τα φυτεψα στα γκαπυ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιανναρα πολλα τα σκαλαρια και θα αρχισουν τα προβληματα. Επισης σκαλαρια βραδειας αναπτυξης δεν εχω ξανακουσει. Το πιο πιθανο να χουν μεινει πισω σε αναπτυξη για τον α η β λογο. Τωρα αν εχουν κυκλοφορησει σκαλαρια νανοι δεν το ξερω αλλα αν υπαρχουν δεν επρεπε να τα παρεις.

Σιγουρα θελουν φυτικη τροφη. Εγω τους εδινα της ocean nutrition vegi αλλα εσυ μπορεις να δωσεις οποια θες οπως επισης και σπιρουλινα.

Επειδη εχω μπερδευτει στειλε λιγο ξανα τι ψαρια εχεις μεσα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη καλησπέρα! 

Τι είδους ποικιλία είναι αυτή με ψάρια βραδέως ανάπτυξης; ποιος τα εκτρέφει; εγώ δεμ το έχω ακούσει ξανά. Τα ψάρια που μένουν πίσω, έχουν μεγαλώσει λάθος, πάνε για νανισμο με οτι σημαίνει αυτό. 

Απο προσωπική εμπειρία πρώτα απ όλα με wild peru, θα σου πω ότι τα ψάρια τα πήρα σε μέγεθος 2ευρω και μεγάλωσαν εντυπωσιακά σε ελάχιστο χρόνο. Κ μιλάμε για άγρια ψάρια που είναι σαφώς πιο δύσκολα από εκτροφής. Κ σιγά μην τολμήσω να συγκρίνω το ενυδρείο μου με την φύση. 

Το ίδιο έχει συμβεί και με πολλά άλλα ψάρια, ώστε πολλές φορές στα ενυδρεία μας το τελικό τους μέγεθος να ξεπερνάει τον μ.ο που δίνουν τα προφίλ. 

Είναι σαν να έχουμε ένα μωρό και να προσδοκώ την μη ανάπτυξη του. Είναι δυνατόν; θα το ταισω και θα το βοηθήσω να πάρει εύκολα την ανάπτυξη του που θα συνδεθεί στην μελλοντική του ζωή κατά το δυνατόν με υγεία. Και δεν μιλάω για μπουσταρισμα. Σαν να βάζουμε το παιδί μας σε καλούπι ώστε να μην μεγαλώσει, θα το κάναμε; 

Σκαλαρια με μικρότερο μέγεθος είναι τα leopoldi, κ με μεγαλύτερο τα altum. Φυσικά αυτά δεν θα τα βρεις εύκολα, αλλά μεσω παραγγελίας τοσο στα καταστήματα του φόρουμ οσο και της πόλης σου. 

57 ψάρια είναι πολλά, σε παρέσυρε ο ενθουσιασμός σου :D

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Ναι,ειπαμε,νεος βιοτοπος νεος χομπιστας,χαχα!Λοιπον εχουμε κ λεμε:11 σκαλαρια,15 λεμον τετρα,11 ροδοστομους,5 κορυ,4 καρδιναλιους,6 χιφεσομπρικον μπεντοζι,5 πενγκουιν τερα.Οτι πρεπει για κακαβια δλδ...Η μοναδικη προσθηκη θα ναι ενα στουρισωμα,εκτος αν μου πειτε οτι θα νιωθει καπως οποτε θα βαλω δυο.Κ απιστο θα θελα αλλα εχουμε ξεφυγει οποτε το ξεχναμε...Φωτος με την πρωτη ευκαιρεια!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο. Λίγο μπέρδεμα η σύνθεση μου ακούγεται. 

 

Θα κρατούσα τα σκαλάρια και τους ροδόστομους και θα έβαζα καμιά 20αριά ακόμα ροδόστομους, ίσως και παραπάνω. Σκέψου πόσο ομοιόμορφο και ωραίο θα γινόταν.

Link to comment
Share on other sites

11 σκαλαρια είναι πολλά στο τελικό τους μέγεθος, αλλά και σε συνάρτηση με ζευγάρια, που είναι θέμα χρόνου. Βέβαια όσο είναι μικρά τόσο καλύτερα να είναι σε κοπάδι. Το βλέπεις βέβαια στο μέλλον. 

Εκτός από τα κορυ, θα κράταγα είτε τα λεμον είτε τους ροδοστομους, και θα μεγαλωνα το κοπάδι, όπως ήδη αναφέρθηκε. Βέβαια υπάρχει πάντα, έστω και μικρός, ο κίνδυνος σε ζευγάρωμα πχ να σου σκοτώσουν ψαράκια. Τους καρδιναλιους καλύτερα βγαλτους, δεν θα γλυτώσουν, το βλέπω δύσκολο και ας μεγαλώνουν μαζί.

Μου κάνει όμως εντύπωση, που κανείς δεν σχολίασε τα περί βραδέως ανάπτυξης ψάρια.... Είτε εγώ κ ο Θοδωρής πρέπει να μάθουμε κάτι νέο στην αγορά, που προκαταβολικά ξαναλέω είναι λάθος 8το εξήγησα πως το βλέπω, είτε πρέπει να εξηγηθεί μια τέτοια πληροφορία. 

Φίλε Γιάννη δεν απευθύνομαι σε εσένα, έτσι;  να χαίρεσαι το ενυδρείο σου, καλή συνέχεια 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...