Jump to content

Nano Reef νέα αρχή.....


teo8731

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι  στην όμορφη παρέα του aquazone......

 

Λοιπόν ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή...... 

 

Το ΠΑΣΧΑ που μας πέρασε ο κουμπάρος μου θέλησε να μου κάνει ένα δώρο.... Και επειδή ξέρει την αρρώστια μου με τα θαλασσινά ενυδρεία ένα όμορφο (Πεντάμορφο :hehe) πρωινό μου έφερε ένα Fluval M40 ενυδρείο..... Όποτε εγώ μην χάνοντας καθόλου χρόνο το έστησα σε χρόνο ρεκόρ.....  και έχουμε και λέμε.....

  • Το ενυδρείο δουλεύει άδειο από το πασχα μέχρι και Σεπτέμβριο με Νεκρό Βράχο και Αραγωνιτη που είχα από το μεγάλο ενυδρείο...........
  • Τον Σεπτέμβριο αφού έτυχε να περάσω κοντά από ένα Pet Shop..... Αγόρασα ένα Ocellaris και μια γαρίδα Stenopus Hispidus...........
  • Μέχρι και τον Σεπτέμβριο το ενυδρείο έβγαλε τα έντερα του από αλγες και ότι μπορεί κάνεις να φανταστεί..... όποτε έκαναν το κύκλο τους και  εξαφανιστηκαν  ......  
  • Κατά τον Νοέμβριο αποφάσισα να βάλω συνεργείο καθαρισμού όποτε Έβαλα 03 Ερημίτες 03 Nasarius καθώς ακόμα ένα Ocellaris και ένα damsel ..... και ησύχασα προς το παρόν από αλγες....:cigar:
  • εχω τωρα εδω και ενα μηνα που μου εχει βγάλει καφέ τριχοειδη αλγη και δεν λεει να φύγει με τίποτα....... οποτε αποφασησα να βοηθήσω το σύστημα με Chaeto......
  •   Πειρα ενα Phosban 150 που ειχα και εκανα μετατροπη σε Chaeto Reactor...... Να βοηθήσει την κατάσταση ............ αλλα δεν βλέπω και αποτελέσματα μέχρι στιγμής... το μονο καλο ειναι οτι εχει παραμείνει στάσιμη η αναπτύξει της αλγης............ 

Μπορει κανεις να μου πει αν  οντως ειναι  καφε αλγη? η κατι αλλο? και αν υπαρχει αλλος τροπος καταπολέμησεις????????:cigar:     (Βακτήρια βαζω κανονιικα ΜΒ7 και Pristine... και το skimmer σχεδον καθε μερα καθαρησμα γιατι γεμίζει βρόμα - μπιχλα.....) 

 

IMG_20181203_204100 1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα καλως μας ήρθες με το μικρό!

 

Από μετρήσεις πως πας ?

 

Τι φωτιστικό έχει πάνω?

 

Αν δεν με γελάνε τα μάτια μου ( είμαι από κινητό) βλέπω και κυανοβακτηριο!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μοιάζει με κυανό ή μου φαίνεται;

 

Όμορφο το ενυδρείο σου. Βλέπεις να παραμείνεις έτσι ή θα βάλεις και κοράλια; Το damsel σου δημιούργησε κανα προβλημα με τσαμπουκαδες ή είναι ήρεμο;

 

Επίσης οι πρώτες άλγες που λες ότι έφυγαν, έφυγαν έτσι μόνες τους ή ξηλωνες;

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση ανταποκρισει..... 

Απο μετρησεις ειμαι στα :

Tem = 27 C

PH = 7,83

Nitrate = 0

Phosphate = 0

Salinity = 1026

Alk = 8.3

Calcium = 420

MAgnesium = 1290

 

Οσο για το Damsel μέχρι στιγμής δεν μου κανει κατι...... αλλα ποτε δεν ξερεις στην πορεία....   

Από τις αλγες έφυγαν μόνες τους..... 

Ροη εχω 3 X 1000 lt/h 

αλον μηλάμε για dinoflagellates..... (εχει τρίχες και ειναι κολημενει στον βράχο.....)

 

 

Έγινε επεξεργασία - teo8731
Link to comment
Share on other sites

τα συγκεκριμένα φωτιστικά τα τσεκαρα και εγώ προχτές. τι λενε?

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑΑΑ και επειδει εχω ενα σηστημα κομπλε με calsium reactor + ph controller λεω να παω για full SPS + mix

Link to comment
Share on other sites

κοιτά μια χαρά είναι μόνο που πρέπει να πάρεις τον controller extra για τον κύκλο του...... 

fluval controller.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα dinoflagellates ξέρει κάνεις να μου πει πως τα αντιμετωπίζω? :growl:

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος teo8731 έγραψε:

τα dinoflagellates ξέρει κάνεις να μου πει πως τα αντιμετωπίζω? :growl:

Dinox fauna marin

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε μου ΝΙΚ ΝΙΚ........ για αλλη μια φορα οπως παντα ... Ευχαριστω..... :bow::bow:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος teo8731 έγραψε:

IMG_20181203_204111.jpg

Εάν είναι κυανό ρούφηξε το, εάν φύγει είναι αλλιώς είναι αλγη. 

Το λάθος είναι ότι το ξεκίνησες με νεκρό βραχο. Η ταλαιπωρία θα είναι 12 με 15 μήνες σίγουρα. 

Βάλε αντιφωσφωρο σε εξωτερικό φίλτρο και αλλαγή κάθε 15 μέρες και βλέπεις. 

Link to comment
Share on other sites

κυανό δεν είναι σίγουρα ...... θα παρω το dino X και βλεπουμε...... 

 

Το DINO X θα κάνει ζημιά στην chaeto? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος teo8731 έγραψε:

κυανό δεν είναι σίγουρα ...... θα παρω το dino X και βλεπουμε...... 

 

Το DINO X θα κάνει ζημιά στην chaeto? 

Μπορεί αλλά εδώ το αποτέλεσμα μετράει. Βγαλτην σε μια λεκάνη με ροή θερμοστάτη και φως όσο έχει την θεραπεία, και μετά την ξαναβαζεις. Μην ξεχάσεις το άνθρακα να βγάλει το φάρμακο. 

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται κι από εμένα..

Καταρχήν πες μας αν το καφετί είναι όντως καφετί ή αν κυανίζει και δεύτερον και σημαντικότερον αν στις άκρες από τις τρίχες υπάρχουν φουσκάλες (οξυγόνο) ..

Προσοχή με το dino x!!

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν όντως φυσαλίδες οξυγόνου......  όσο για το Dino X δεν έχω κοράλλια μέσα όποτε θα κάνω την θεραπεία γιατί από ότι διάβασα είναι μονόδρομος...:devil::growl: 

Link to comment
Share on other sites

Δύο είναι οι τρόποι αντιμετώπισης των δινομαστιγωτών.

Ο ένας είναι με το dino-x όπως γράφτηκε και παραπάνω και ο άλλος είναι να μειώσεις τα φοσφωρικά σου σε μετρήσεις μηδενικές και τα νιτρικά σου από 0  μέχρι 2 και αυτές οι μετρήσεις να είναι σταθερές για τουλάχιστον 2 βδομάδες.

Η δεύτερη λύση το ξέρω είναι δύσκολη γιατί δεν ξέρω αν έχεις και τον απαραίτητο εξοπλισμό για να φτάσεις σε τέτοιες μετρήσεις οπότε πας στο dino-x με πολύ προσοχή στις δοσολογίες.

Tips απο προσωπική εμπειρία.

1) φουλ λειτουργία skimmer 

2) αφαίρεση όλων των υλικών φίλτρανσης(καρβουνα αντιφόσφωρα)

3) απόλυτη συσκότιση αφού δεν έχεις κοράλλια

4) προαιρετική προσθήκη extra αεραντλίας

5) καμία προσθήκη από πρόσθετα ιχνοστοιχεία και από οτιδήποτε ζουμια ακομα και ασβεστια μαγνησια κτλ διότι εμπεριέχουν ιχνοστοιχεία.

Καλή τύχη!!  :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ............... την πέμπτη μου ήρθε το DINO X...όποτε και ξεκίνησα την θεραπεία .....  

Εννοειτε ότι κάνω ακριβός ότι λέει το manual ...... και θα κάνω μια παρουσίαση μετά.... άντε να δούμε.....:gunsmilie:

   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

λοιπόν επανέρχομαι και πάλι...............  εχω να πω οτι το DINO X κάνει δουλειά άλλα θέλει πολύ υπομονή κάτι που εγώ δεν έχω καθόλου......

 

  • Έχουμε και λέμε ....  ολα τα ζωντανά μου δόθηκαν σε φίλο......
  • Αφού άδειασα τα πάντα από μέσα και έκανα ένα καλό πλύσιμο σε γυάλα και ότι υπάρχει....
  • αποφάσισα να κάνω καινούρια αρχή με ζωντανό βράχο αλλά και άμμο.......   

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...