Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα θα ειμαι νεος στο "σπορ" σε λιγο διαστημα θα εχω στη διαθεση μου ενα καινουργιο ενυδριο 180 λιτρων απο γνωστη εταιρια το κοστος μου βγενει στα 680 ευρω περιπου μαζι με βραχο θελω να ρωτησω πως στρωνετε ενα ενυδριο βημα βημα πριν μπουν τα ψαρια, αν μπενει απτην αρχη ο βραχος, και ποτε και ποσο σε ποσοτητα τα κοραλια. Επισης τη μετρητες θα χρειαστω και καθε ποτε θα κανω μετρηση, ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνονόματε (λέω τώρα)!!!

Και Καλώς όρισες στον μαγικό κόσμο του θαλασσινού ενυδρείου!

Τι έχεις στην κατοχή σου μέχρι τώρα από εξοπλισμό αναλώσιμα και γενικα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συνωνοματε! Πηγα σε 3 πετ σοπ και στο τελευταιο που κατεληξα μου εδωσε αυτη τη τιμη που περιλαμβανει... φαρμακα, αραγωνητη, βραχο, αλατι, σκιμερ, κυκλοφορητες και ενυδρειο, θα χρειαστω κατι αλο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη αρχη!

Εφοσον δεν εχεις αγορασει τιποτα ακομα, καλα ειναι να περιμενεις λιγακι και να διαθεσεις λιγο χρονο σε διαβασμα και συζητηση εδω μεσα, που θα σε βοηθησει να καταληξεις στον εξοπλισμο που ακριβως χρειαζεσαι, αναλογως με το τι θελεις να φτιαξεις...

 

Ναι μεν τα μαγαζια σου προτειναν καποιο πακετο αγορας, ομως χωρις να ξερεις τι ακριβως θελεις να φτιαξεις και τι οργανισμους θελεις να φιλοξενησεις, ισως προβεις σε ασκοπες αγορες ή ισως δωσεις αρκετα χρηματα και αγορασεις εξοπλισμο που θα ειναι ελλιπης για τις αναγκες σου..

 

Θα σου προτεινα λοιπον να κανεις λιγη υπομονη και να γραψεις κι εδω το τι σκεφτεσαι να φτιαξεις! Θα παρεις πολυτιμη βοηθεια!

Επισης...χρειαζεται να διαβασεις καποια βασικα πραγματα για αρχη!

 

Πιστεψε με, αυτο το ψαξιμο και το διαβασμα οταν ξεκινας να στησεις νεο ενυδρειο εχει μια μαγεια που πολλοι παλιοι χομπιστες ζηλευουν αφανταστα!

Ειναι ενα απο τα πιο ομορφα σταδια του χομπι, αν και ειναι κατανοητη η αγωνια του νεου χομπιστα να γεμισει ενα ενυδρειο και να το δει με τα ψαρια που του αρεσουν!

 

Καλη αρχη και παλι!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με τον φίλο από πάνω...πριν προβείς σε οποιαδήποτε αγορά διάβασε για να δεις τι θέλεις να βάλεις στον ενυδρείο σου και αυτό γιατί ναι μεν υπάρχει μία βασική αρχή αλλά όλα τα ζωτικά όργανα του ενυδρείου σου που θα αγοράσεις είναι σε άμεση συνάρτηση με αυτό...μην βιαστείς για κανέναν λόγο γιατί όσοι το κάναμε τα πληρώσαμε διπλά και τριπλά...εννοείται ότι μπορείς να μας πεις αν έχεις κάτι στο μυαλό σου ήδη για να ακούσεις διάφορες απόψεις και γνώμες...καλώς ήρθες και καλή αρχή...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος fishbone! έγραψε:

Καλημέρα συνονόματε (λέω τώρα)!!!

Και Καλώς όρισες στον μαγικό κόσμο του θαλασσινού ενυδρείου!

Τι έχεις στην κατοχή σου μέχρι τώρα από εξοπλισμό αναλώσιμα και γενικα?

Ευχαριστω πολυ παιδια, θελω να το φτιαξω με υφαλο με κοραλια κτλπ απλα θελω να συγουρευτω για τον εξοπλισμο και τα σωστα βηματα που πρεπει να ακολουθησω ωστε και να μην την πατησω και να ευχαριστηθω το αποτελεσμα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Διονυσης Μηλια έγραψε:

Ευχαριστω πολυ παιδια, θελω να το φτιαξω με υφαλο με κοραλια κτλπ απλα θελω να συγουρευτω για τον εξοπλισμο και τα σωστα βηματα που πρεπει να ακολουθησω ωστε και να μην την πατησω και να ευχαριστηθω το αποτελεσμα!

Μήπως να μας έλεγες τι εξοπλισμό σου πρότειναν και πόσο ώστε σιγά σιγά να βρούμε μια άκρη. 

Είναι κρίμα να πετάξεις λεφτά τσάμπα.

Δεν χρειάζεται να αναφέρεις το μαγαζί. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω μαρκες αλλα ενωειτε οτι θα μαθω υπαρχει κατι αλο απο εξοπλησμο? Μου ειπαν οτι μπορω να βαλω βραχο με το καλημερα και καθε μηνα 1 κοραλι μαζι στη τιμη ειναι και το οργανο που μετρας την αλατωτητα και τα λοιπα που μετρας

Υπαρχει κατι αλο? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Διονυσης Μηλια έγραψε:

Δεν ξερω μαρκες αλλα ενωειτε οτι θα μαθω υπαρχει κατι αλο απο εξοπλησμο? Μου ειπαν οτι μπορω να βαλω βραχο με το καλημερα και καθε μηνα 1 κοραλι μαζι στη τιμη ειναι και το οργανο που μετρας την αλατωτητα και τα λοιπα που μετρας

Υπαρχει κατι αλο? 

Καλό θα ήταν να πάρεις μια προσφορά. 

Δεν είναι λίγα τα 700€ για να μην δώσεις σημασία. 

Σκέψου να δώσεις αυτά και μετά να ξαναδώσεις άλλα τόσα γιατί θες κάτι καλύτερο ή αναγκαίο. 

Στην προσφορά θα ζητήσεις και τις μάρκες του εξοπλισμού και τα μοντέλα. Μην κολλάς είναι πολύ απλό. 

 

Ρίξε και μια ματιά σε αυτό το άρθρο που περιγράφει τον εξοπλισμό άλλα και ενδεικτικές τιμές. 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ Νασε καλα θα ρωτησω και θα σου πω, εχω ορεξη και ειμαι προθυμος να μαθω και να ανταπεξελθω δεν κριβω ομως οτι με φοβηζει λογο απειριας γιαυτο και θα το παω σωστα οσο μπορεσω και χαλαρα, ελπιζω να το τολμισω και να πανε ολα καλα γιατι ξερω οτι αν το κανω γλυκου θα το μετανιωνω που δεν το εκανα αλμυρου... η διαφορα ειναι 300 ευρω δεν ειναι λιγα στις μερες μας δεν μου περισευουν αλλα απο την αλη με περνει τωρα και αν δεν το κανω τωρα δεν θα το κανω ποτε, επισης τα εξοδα του εστω και μηνιως με περνει δεν ειναι προβλημα ειναι κατι που παντα το ηθελα 

Έγινε επεξεργασία - Διονυσης Μηλια
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το παν ειναι να κατανοησεις τι περιεχει αυτη η προσφορα...με αλλα λογια, να μαθεις τι ακριβως χρειαζεσαι απο εξοπλισμο/αναλωσιμα ωστε να μπορεις να κρινεις αν το πακετο σε συμφερει ή οχι...πιθανως να κρινεις οτι σε συμφερει να αγορασεις τα διαφορα κομματια απο διαφορετικα μαγαζια...αναλογως τα γουστα και τις αναγκες σου!

 

Αρθρα σαν κι αυτο που σου προτεινε ο fishbone θα σε βοηθησουν αρκετα!

Καλο διαβασμα!

Link to comment
Share on other sites

@Διονυσης Μηλια καλώς όρισες φίλε μου και καλή διαμονή!!

Έχουμε όρεξη να σε βοηθήσουμε μόλις μας δώσεις αυτά που σε ρωτήσανε τα παιδιά πιο πάνω.

Μην κολλάς εδώ θα σε βοηθήσουμε να βρεις οτι ψάχνεις και περνάει από το χέρι μας.

Περιμένουμε νέα σου!! Καλή αρχή και καλή υπομονή να χεις!!  :) 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ! Αυτα μου προτινουν τελικα μιλησα με τον ανθρωπο εκει που ειναι για τα θαλασινα θαχω 10% εκπτωση σε αυτα και κατι ακομα και καπια "δωρα" απτο παιδι που μιλησα τι λετε?

IMG_20181211_191931.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Διονυσης Μηλια έγραψε:

Ευχαριστω πολυ! Αυτα μου προτινουν τελικα μιλησα με τον ανθρωπο εκει που ειναι για τα θαλασινα θαχω 10% εκπτωση σε αυτα και κατι ακομα και καπια "δωρα" απτο παιδι που μιλησα τι λετε?

IMG_20181211_191931.jpg

 

Για να δούμε τι θα πούνε και οι άλλοι???

Εσύ είσαι ευχαριστημένος?

Νιώθεις καλά ?

Μην νομίζεις ότι σε κοροϊδεύω.  Σε ρωτάω πραγματικά!

Είναι πολύ σημαντικό να νιώθεις καλά και εμπιστοσύνη όταν πας κάπου να δώσεις...Όχι και λίγα λεφτά :money:!

Link to comment
Share on other sites

Κάποια πράγματα σε αυτήν την χώρα δεν αλλάζουν...

Φίλε καταρχάς κάποια από αυτά όπως αραγωνιτης, βράχος,κυκλοφοριτες είναι πολλά τα λεφτά και δεν χρειάζεται να τα δώσεις. Έχει οικονομικότερες λύσεις. Επίσης άρχισε να ψάχνεις αγγελίες, έχει και κάποια από αυτά που θες στην μισή τιμή. Γενικά μην βιάζεσαι γιατί θα δώσεις αρκετά παραπάνω λεφτά. 

Ψάξιμο και ενημέρωση...

Link to comment
Share on other sites

σκίμμερ παίρνεις καλύτερο με λιγα λεφτά παραπάνω... το prime εγώ δεν θα το έπαιρνα... αμφιβάλλω για τον φωτισμό αν θα σε καλύψει αλλά δεν το γνωρίζω απόλυτα τι φοράει... κυκλοφορητές επίσης θα ψαχνόμουν για κάτι διαφορετικό... αντίστροφη όσμωση δεν βλέπω στο μενού που αν μη τι άλλο είναι απαραίτητη από την πρώτη μέρα... αυτά μου έρχονται προς το παρόν... προσωπική μου γνώμη είναι αυτά που γράφω και όχι γενικός κανόνας... 

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

τα rio led πωλούνται με φωτισμό για φυτά όχι για θαλασσινό και οι μπάρες για θαλασσινό κοστίζουν κάτι τις.

Κοίτα υπάρχουν πράγματα που μπορείς να προγραμματίσεις να προσθέτεις κάθε πχ 1-2 μήνες αντί να τα πάρεις όλα εφάπαξ (εγώ πχ ήμουν ένα χρόνο χωρίς ώσμωση)  Και έχω ακόμη φτηνούς κυκλοφορητές. Δεν ξέρω πόση κυκλοφορία θέλουν αυτα τα λίτρα αλλά για αρχή μπορείς να βάλεις μόνο δυο sice των 4000 (ή λιγο παραπάνω θα μας πουν οι υπόλοιποι) με τα μισά λεφτά. Ρεφρακτόμετρο μπορείς να βρεις επώνυμο μεταχειρισμένο με το μισό κόστος με σωστό καλιμπράρισμα δεν θα καταλάβεις τη διαφορά. Ακόμη και βάση βρίσκεις μεταχειρισμένη με το μισό κόστος αν περιμένεις.
Γενικά μπορείς να ξεκινήσεις με κάποιες εκπτώσεις και να αναβαθμίσεις στη πορεία. Ολα έχουν να κάνουν με τη τσέπη σου και με το πόσο βιάζεσαι. Ο ζωντανός βράχος που θα βάλεις να είναι τεχνητός για να μην εχεις εκπλήξεις.
Διάλεξε το μέγεθος του ενυδρείου σου περισσότερο με το μηνιαίο κόστος του σε συντήρηση (ρεύμα, αλάτι για τις αλλαγές νερού ποσότητα βράχου που θα χρειαστεί και μετέπειτα γέμισμα του με κοράλλια) παρά με το αρχικό του κόστος απόκτησης που μπορείς και να το βολέψεις αφού είναι εφάπαξ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος dano23 έγραψε:

σκίμμερ παίρνεις καλύτερο με λιγα λεφτά παραπάνω... το prime εγώ δεν θα το έπαιρνα... αμφιβάλλω για τον φωτισμό αν θα σε καλύψει αλλά δεν το γνωρίζω απόλυτα τι φοράει... κυκλοφορητές επίσης θα ψαχνόμουν για κάτι διαφορετικό... αντίστροφη όσμωση δεν βλέπω στο μενού που αν μη τι άλλο είναι απαραίτητη από την πρώτη μέρα... αυτά μου έρχονται προς το παρόν... προσωπική μου γνώμη είναι αυτά που γράφω και όχι γενικός κανόνας... 

Αντιστροφη οσμωση μου αναφερθηκε αλλα τη περνω τον επομενο μηνα αν τελικα το παρω ολο αυτο ειναι πολα τα χρηματα αλλα μεταχειρησμενα τα φοβαμε, αυτο με τον φωτισμο θα το δω, ειναι πολα τα χρηματα γυρω στα 1100 βγενει με την εκπτωση

Link to comment
Share on other sites

σε καταλαβαίνω απόλυτα... το πέρασα πρόσφατα με το καινούριο που έστησα αλλά καλύτερα να αργήσεις να στήσεις και να πάρεις σωστά πράγματα πάρα να τα ξανά πληρώσεις επειδή κάτι θα αποδειχθεί κατώτερο των περιστάσεων... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, dano23 said:

σε καταλαβαίνω απόλυτα... το πέρασα πρόσφατα με το καινούριο που έστησα αλλά καλύτερα να αργήσεις να στήσεις και να πάρεις σωστά πράγματα πάρα να τα ξανά πληρώσεις επειδή κάτι θα αποδειχθεί κατώτερο των περιστάσεων... 

 

Αυτό είναι το σωστότερο ολων

Link to comment
Share on other sites

Βράχο νεκρό και αραγωνίτη νεκρό έχω να σου δώσω εγω όσο θέλεις και ξέχνα αυτές τις τιμές.

Τώρα αν θέλεις να πας σε ζωντανά δεν θα βρεις και πολύ φθηνότερα.

Ιδανική λύση είναι να πάρεις τα 3/4 του όγκου που θα βάλεις σε αραγωνίτη και βραχο νεκρά και το 1/4 ζωντανά για να μειώσεις και τις πιθανότητες τα ζωντανά(αραγωνίτης,βράχος) να σου μεταφέρουν οργανισμούς στο ενυδρείο σου που δεν τους θέλεις..

Σκέψου το καλά πριν πάρεις την απόφαση για βράχο και αραγωνίτη.

Από σκίμμερ έχω ακούσει καλά λόγια για το 9004 αλλά μου φαίνονται πολλά τα 170, μπορείς να το βρεις 150 και στην Ελλάδα.

Στα 180 λίτρα θα σε καλύψει καλά, Στα 240 θα είσαι πολύ οριακά.

Αν θέλεις να κάνεις οικονομία σε κυκλοφορητές μπορείς να δεις τους wavemakers της sunsun με 2 wavemakers των 6000λίτρων/ώρα  από 31 ευρώ εκαστος και θα είσαι καλυμένος μέχρι να αποκτήσεις την εμπειρία να πας σε ζωντανά(κοράλλια) που χρειάζονται  μεγαλύτερη κυκλοφορία από αυτήν και τότε ίσως να χρειαστείς ακόμα έναν, λέω ίσως γιατί εγώ μέχρι lps κοράλλια που έπαιζα στα 180 λίτρα με 14000λτ/ωρα που έπαιζα  ήμουν υπέρκαλυμένος.

Σκέψου καλά και μάζευε πληροφορίες πριν προβείς σε οποιαδήποτε αγορά..  ;) 

Ότι θέλεις ρώτα και όποιος γνωρ΄ιζει θα σου απαντάει.

Την καλημέρα μου!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Βράχο νεκρό και αραγωνίτη νεκρό έχω να σου δώσω εγω όσο θέλεις και ξέχνα αυτές τις τιμές.

Τώρα αν θέλεις να πας σε ζωντανά δεν θα βρεις και πολύ φθηνότερα.

Ιδανική λύση είναι να πάρεις τα 3/4 του όγκου που θα βάλεις σε αραγωνίτη και βραχο νεκρά και το 1/4 ζωντανά για να μειώσεις και τις πιθανότητες τα ζωντανά(αραγωνίτης,βράχος) να σου μεταφέρουν οργανισμούς στο ενυδρείο σου που δεν τους θέλεις..

Σκέψου το καλά πριν πάρεις την απόφαση για βράχο και αραγωνίτη.

Από σκίμμερ έχω ακούσει καλά λόγια για το 9004 αλλά μου φαίνονται πολλά τα 170, μπορείς να το βρεις 150 και στην Ελλάδα.

Στα 180 λίτρα θα σε καλύψει καλά, Στα 240 θα είσαι πολύ οριακά.

Αν θέλεις να κάνεις οικονομία σε κυκλοφορητές μπορείς να δεις τους wavemakers της sunsun με 2 wavemakers των 6000λίτρων/ώρα  από 31 ευρώ εκαστος και θα είσαι καλυμένος μέχρι να αποκτήσεις την εμπειρία να πας σε ζωντανά(κοράλλια) που χρειάζονται  μεγαλύτερη κυκλοφορία από αυτήν και τότε ίσως να χρειαστείς ακόμα έναν, λέω ίσως γιατί εγώ μέχρι lps κοράλλια που έπαιζα στα 180 λίτρα με 14000λτ/ωρα που έπαιζα  ήμουν υπέρκαλυμένος.

Σκέψου καλά και μάζευε πληροφορίες πριν προβείς σε οποιαδήποτε αγορά..  ;) 

Ότι θέλεις ρώτα και όποιος γνωρ΄ιζει θα σου απαντάει.

Την καλημέρα μου!!

Σε ευχαριστω πολυ! Πολυτιμες η πληροφοριες σου! Αν εχεις αραγωνιτη και βραχο πολυ ευχαριστως! Τι ενωεις στα 240 θαμε οριακα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...