Jump to content

Καβούκι θολό


Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι έχω παρατηρήσει καμία 15 μέρες το καβούκι της χελώνας μου έχει γίνει πιο θολό δεν είναι όπως στην αρχή και πάνω έχει και κάτι ασπρα σαν κομμάτακια άσπρες φλιδες η γλίτσα δεν ξέρω τι ακριβώς είναι. Ανεβάζω και φωτό

15440969680364766645849184436686.jpg

15440970929584344913830681122835.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως είναι φυσιολογικό. Για περιέγραψε λίγο την χελωνιέρα. Έχεις φίλτρο/θερμαντήρα? 

Τί ταίζεις? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Συνήθως είναι φυσιολογικό. Για περιέγραψε λίγο την χελωνιέρα. Έχεις φίλτρο/θερμαντήρα? 

Τί ταίζεις? 

Δεν έχω πάρει ακόμη φίλτρο γιατί της έχω λιγότερο από 10 εκατοστά νερό είναι μικρο το χελώνακι περίπου 4 εκατοστά. Της έχω λάμπα uva-uvb και λάμπα θέρμανσης... και θερμόμετρο  δεν  πέφτει κάτω  απόη24 το νερό σκέφτομαι από εβδομάδα θερμοστάτη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Marouli91 έγραψε:

Δεν έχω πάρει ακόμη φίλτρο γιατί της έχω λιγότερο από 10 εκατοστά νερό είναι μικρο το χελώνακι περίπου 4 εκατοστά. Της έχω λάμπα uva-uvb και λάμπα θέρμανσης... και θερμόμετρο  δεν  πέφτει κάτω  απόη24 το νερό σκέφτομαι από εβδομάδα θερμοστάτη...

 

Μιά χαρά! Πρόσπεσε και ένα φιλτράκι και θα είναι τέλεια! 

 

Όσο για το άσπρισμα/ξεφλούδισμα συνήθως είναι απο την ανάπτυξη. Προσπάθησε να το παρακολουθείς για τυχόν αλλαγές και ενημέρωσε μας! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Μιά χαρά! Πρόσπεσε και ένα φιλτράκι και θα είναι τέλεια! 

 

Όσο για το άσπρισμα/ξεφλούδισμα συνήθως είναι απο την ανάπτυξη. Προσπάθησε να το παρακολουθείς για τυχόν αλλαγές και ενημέρωσε μας! 

Ωραία ευχαριστώ πολύ!!  Δεν παίζει να είναι κανένας μύκητας δηλαδή από το νερό γιατί δεν βγαίνει κ καθόλου έξω να στεγνώνει...

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Marouli91 έγραψε:

Ωραία ευχαριστώ πολύ!!  Δεν παίζει να είναι κανένας μύκητας δηλαδή από το νερό γιατί δεν βγαίνει κ καθόλου έξω να στεγνώνει...

 

 

Μπορεί και με το τελευταίο που έγραψες είναι λιγάκι ανησυχητικό....Έχεις μέρος να σκαρφαλώνει?

 

Άν μπορείς βάλε μιά φωτό από την χελωνιέρα

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

 

Μπορεί και με το τελευταίο που έγραψες είναι λιγάκι ανησυχητικό....Έχεις μέρος να σκαρφαλώνει?

 

Άν μπορείς βάλε μιά φωτό από την χελωνιέρα

Ξέρεις τι είχα γέφυρα δεν ανέβαινε είχα γέφυρες με φοίνικες της χελωνιερας και τώρα έβαλα μια πέτρα που ούτε τώρα ανεβαίνει τι να κάνω;! Αν της βάλω φαί μόνο σκαρφαλώνει και μετά μπαίνει γρήγορα μέσα πάλι.

15441889314228765058312276497478.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Marouli91 έγραψε:

Ξέρεις τι είχα γέφυρα δεν ανέβαινε είχα γέφυρες με φοίνικες της χελωνιερας και τώρα έβαλα μια πέτρα που ούτε τώρα ανεβαίνει τι να κάνω;! Αν της βάλω φαί μόνο σκαρφαλώνει και μετά μπαίνει γρήγορα μέσα πάλι.

15441889314228765058312276497478.jpg

Αυτά από κάτω είχα πριν δεν έβγαινε με τίποτα

15441891318887292318691683982422.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άν μπορείς αναβάθμησε το δοχείο της π.χ. με ένα δοχείο IKEA πλαστικό και φτιάξε όχθη στην μία πλευρά με πέτρες/άμμο.Θα είναι πολύ καλύτερα και είναι η οικονομικότερη λύση

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Άν μπορείς αναβάθμησε το δοχείο της π.χ. με ένα δοχείο IKEA πλαστικό και φτιάξε όχθη στην μία πλευρά με πέτρες/άμμο.Θα είναι πολύ καλύτερα και είναι η οικονομικότερη λύση

 

Δηλαδή θα βάλω άμμο περισσότερη απ τη μια μεριά η πέτρες και θα μπορεί να βγαίνει; 

Link to comment
Share on other sites

Νάι βάλε επίπεδες πέτρες και δημιούργησε κάτι σάν όχθη όπου εκεί θα έχεις και την λάμπα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 7/12/2018 at 3:37 ΜΜ, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Νάι βάλε επίπεδες πέτρες και δημιούργησε κάτι σάν όχθη όπου εκεί θα έχεις και την λάμπα!

Σος !!!Καλησπέρα και πάλι !νομίζω πως κάτι έχει στο κέλυφος σαν πράσινα στίγματα η μαύρα θα ανεβάσω φωτογραφίες παρακάτω....φοβάμαι για μύκητα η κάτι άλλο...

IMG_20181216_005717.jpg

IMG_20181216_005700.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα sos!!! Η χελωνιτσα μου έχει βγάλει κάτι σαν πράσινα Έντονα η μαύρα στίγματα!! Θα ανεβάσω φωτογραφίες φοβάμαι για κάποια αρρώστια!! Όποιος ξέρει ας Μ πει τι πρέπει να κανω η αν είναι φυσιολογικό...

IMG_20181216_005700.jpg

IMG_20181216_005717.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μηδεν πληροφοριες !

Ηλικια, ποσο μεγαλη(εκ)

Θερμοκρασια(νερου , και εξω απο το νερο, υπαρχουν ειδικες λαμπες η λαμπα UV);;;;; Ενυδρειο(λ), ταιζμα; φιλτρο; κ.α

Μικρα πρασινα σημαδακια μπορει να ειναι απλα αλγες, τριψε απαλα αυτα τα σημαδια με οδοντοβουρτσα και δες αν φευγουν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μηδεν πληροφοριες !

Ηλικια, ποσο μεγαλη(εκ)

Θερμοκρασια(νερου , και εξω απο το νερο, υπαρχουν ειδικες λαμπες η λαμπα UV);;;;; Ενυδρειο(λ), ταιζμα; φιλτρο; κ.α

Μικρα πρασινα σημαδακια μπορει να ειναι απλα αλγες, τριψε απαλα αυτα τα σημαδια με οδοντοβουρτσα και δες αν φευγουν.

Την έχω ένα μήνα και κάτι  είναι μικρούλα γύρω στα 5 εκατοστά.Ταισμα γαριδουλες 5-6 την  ημέρα και βραστό αυγό άσπραδι καμία φορά.Της εχω λάμπα uva-uvb , λάμπα θερμότητας...θερμοκρασία νερού σταθερά στο 24 έχω και θερμόμετρο, πέτρα ασβέστιου και βιταμίνες για το κέλυφος!προχτές πήρα θερμοστάτη θα τον τοποθετήσω σήμερα!! Δεν έχω ακόμη φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα δεν της ειχες στερια για να στεγνωνει.Πολυ βασικο να στεγνωνει το καβουκι της για να μην εχει τετοιου είδους προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Marouli91 έγραψε:

Επίσης αν είναι άλγη για να φύγει τι μπορώ να κάνω;;; Θα της κάνει κακό;;;

Μικρα πρασινα σημαδακια μπορει να ειναι απλα αλγες, τριψε απαλα αυτα τα σημαδια με οδοντοβουρτσα και δες αν φευγουν.

Τελικα δοκιμασες;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Μικρα πρασινα σημαδακια μπορει να ειναι απλα αλγες, τριψε απαλα αυτα τα σημαδια με οδοντοβουρτσα και δες αν φευγουν.

Τελικα δοκιμασες;

Θα το κάνω τώρα που θα την αλλάξω....και ενημέρωνω πως φαίνεται!!! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος rafael έγραψε:

Αν θυμαμαι καλα δεν της ειχες στερια για να στεγνωνει.Πολυ βασικο να στεγνωνει το καβουκι της για να μην εχει τετοιου είδους προβλήματα.

 

πριν 2 ώρες, το μέλος rafael έγραψε:

Αν θυμαμαι καλα δεν της ειχες στερια για να στεγνωνει.Πολυ βασικο να στεγνωνει το καβουκι της για να μην εχει τετοιου είδους προβλήματα.

Της έχω πέτρες τη μια πάνω στην άλλη δεν ανεβαίνει όμως... Χτες παρήγγειλα μαζί με το φίλτρο στεριά με βεντούζα λογικά σε δύο μέρες θα είναι εδώ ....και θα ξανά ανεβάσω φωτό 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μικρα πρασινα σημαδακια μπορει να ειναι απλα αλγες, τριψε απαλα αυτα τα σημαδια με οδοντοβουρτσα και δες αν φευγουν.

Τελικα δοκιμασες;

Δες πως φαίνεται τώρα εκτός νερού και της ετριψα λίγο το καβούκι

IMG_20181217_162800.jpg

IMG_20181217_162924.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρε 2 λαμπες, μια uvb και μια  λαμπα θερμανσης να φωτιζουν την στεριά που θα ανεβαινει και θα ησυχάσεις απο τετοια θεματα, ειναι απο τα πιο σημαντικα και αναγκαία  ο φωτισμος για την υγεια τους και την αναπτυξη τους,  αφου συνθετουν βιταμινη d3(μέσω της uvb)  και στεγνωνουν το καβουκι για αποφυγή μυκητιάσεων, βακτηριων, αλγης ), συνεχισε με καθαρη και μαλακη οδοντοβουρτσα το τριψιματακι απαλα καλο του κανει. Να φοβασαι οταν τα στιγματα ειναι ασπρα με μαλακο το κελυφος, εκει θα χες θεμα, απο την φωτο ομως  δεν βλεπω κατι τετοιο. Σωστη κινηση με το φιλτρο, ποιο διαλεξες τελικα? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Παρε 2 λαμπες, μια uvb και μια  λαμπα θερμανσης να φωτιζουν την στεριά που θα ανεβαινει και θα ησυχάσεις απο τετοια θεματα, ειναι απο τα πιο σημαντικα και αναγκαία  ο φωτισμος για την υγεια τους και την αναπτυξη τους,  αφου συνθετουν βιταμινη d3(μέσω της uvb)  και στεγνωνουν το καβουκι για αποφυγή μυκητιάσεων, βακτηριων, αλγης ), συνεχισε με καθαρη και μαλακη οδοντοβουρτσα το τριψιματακι απαλα καλο του κανει. Να φοβασαι οταν τα στιγματα ειναι ασπρα με μαλακο το κελυφος, εκει θα χες θεμα, απο την φωτο ομως  δεν βλεπω κατι τετοιο. Σωστη κινηση με το φιλτρο, ποιο διαλεξες τελικα? 

Έχω λάμπα uva-uvb και μια για θερμότητα...της θερμότητας θα την κλείνω το βράδυ σωστά; Η πρέπει πάντα να της αφήνω λίγο φως; Φίλτρο παρήγγειλα το dophin KF 200 αν δω και δεν κάνει δουλειά θα πάρω κάτι άλλο..μου είπαν μπαίνει και οριζόντια. Θερμοστάτης νομίζω είναι τέλειος αυτός της aquael easy heater.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...