Jump to content

Γαρίδες με Χρυσόψαρα


ataktoulis

Recommended Posts

Υπάρχει κάποια γαριδούλα που να μπαίνει σε ενυδρείο με Χρυσόψαρα ή θα γίνει μεζές για τα ψαράκια; 

Το ενυδρείο είναι 63lt με 1 Black Moor και ένα FanTail Χρυσόψαρο. Φίλτρα εσωτερικό Juwel και εξωτερικό Dophin Astro 2202. 

Χρειάζονται κάποια ειδική φροντίδα οι γαρίδες; Από διατροφή κλπ.;

Link to comment
Share on other sites

Γαρίδες υπάρχουν πολλές με τελείως διαφορετικές ανάγκες νερού θερμοκρασίας; Έχεις δεί κάποιες που σου αρέσουν για να δούμε άν γίνετε?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Γαρίδες υπάρχουν πολλές με τελείως διαφορετικές ανάγκες νερού θερμοκρασίας; Έχεις δεί κάποιες που σου αρέσουν για να δούμε άν γίνετε?

 

 

Δεν είδα κάτι συγκεκριμένο. Μόνο κάποιες στο μαγαζί που αγοράζω τα ψαράκια και τα αναλώσιμά μου αλλά δε ρώτησα καν γιατί τώρα μου μπήκε το μικρόβιο! :) Ούτε διάβασα κάτι η αλήθεια είναι και είπα να ρωτήσω πρώτα για να με κατευθύνετε οι πιο ειδικοί

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να ξεκινήσεις με Red Cherry όπου θεωρούνται οι ποιό εύκολες και ανάλογα και με την συμπεριφορά των χρυσόψαρων θα δείς πώς θα προχωρήσεις.

Κατά πάσα πιθανότητα άν γεννήσουν θα φαγωθούν από τα χρυσόψαρα.

 

Από νερό πώς είσαι? PH? Σκληρότητα?

Link to comment
Share on other sites

Και σιγουρα να εχεις κατι σε φυτο μπας και κρυβονται. Κατα προτιμηση μοςς. Μην παρεις απο καταστημα μεχρι να δεις οτι αντεχουν. Ζητα 2/3 γαριδες χαρισμα απο, κανεναν να δεις τι γινεται

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Υπάρχει κάποια γαριδούλα που να μπαίνει σε ενυδρείο με Χρυσόψαρα ή θα γίνει μεζές για τα ψαράκια; 

Το ενυδρείο είναι 63lt με 1 Black Moor και ένα FanTail Χρυσόψαρο. Φίλτρα εσωτερικό Juwel και εξωτερικό Dophin Astro 2202. 

Χρειάζονται κάποια ειδική φροντίδα οι γαρίδες; Από διατροφή κλπ.;

Θα γίνουν ένας καλός μεζές για τα χρυσόψαρα με τίποτα.  

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Τελικά να βάλω ή όχι; Βλέπω ότι οι απόψεις διίστανται.. Να βάλω δοκιμαστικά 1-2 και βλέπουμε ή χαμένος κόπος;; 

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω και νέο θέμα.. στα λίτρα μου με παίρνει να βάλω και κανένα πλεκο για τις άλγες; Και αν ναι τι είδος; Δε θέλω να μεγαλώνει περισσότερο από 4-5cm αν υπάρχει. Και φυσικά να μη μου "χαλάσει"

την ισορροπία στο ενυδρείο που μέχρι στιγμής πάει τέλεια..

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Από νερό πώς είσαι? PH? Σκληρότητα?

 

Δεν έχω μετρήσει ποτέ. Χρησιμοποιώ το νερό του δικτύου που αποχλωριώνω με Prime για 10-20 λεπτά. Μετρήσεις έχω μόνο για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά με υγρά τεστ Sera

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Για να μην ανοίγω και νέο θέμα.. στα λίτρα μου με παίρνει να βάλω και κανένα πλεκο για τις άλγες; Και αν ναι τι είδος; Δε θέλω να μεγαλώνει περισσότερο από 4-5cm αν υπάρχει. Και φυσικά να μη μου "χαλάσει"

την ισορροπία στο ενυδρείο που μέχρι στιγμής πάει τέλεια..

 

Διάβασα τα σχετικά με το θέμα άρθρα στο Aquazone και πήρα την απάντηση για το παραπάνω οπότε οκ. Δεν πάνε παρέα ούτε αυτά.. Επανέρχομαι στις γαρίδες λοιπόν. Τι λέτε;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Διάβασα τα σχετικά με το θέμα άρθρα στο Aquazone και πήρα την απάντηση για το παραπάνω οπότε οκ. Δεν πάνε παρέα ούτε αυτά.. Επανέρχομαι στις γαρίδες λοιπόν. Τι λέτε;;

 

Εγώ θα σου έλεγα να το δοκιμάσεις! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Εγώ θα σου έλεγα να το δοκιμάσεις! 

 

Σε ευχαριστώ Δημήτρη

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Διάβασα τα σχετικά με το θέμα άρθρα στο Aquazone και πήρα την απάντηση για το παραπάνω οπότε οκ. Δεν πάνε παρέα ούτε αυτά.. Επανέρχομαι στις γαρίδες λοιπόν. Τι λέτε;;

Δοκιμασα.... Εδωσα μερικες στην φιλεναδα μου, που εχει ενα χρυσοψαρο.

1-Τα μικρα δεν βλεπει και μαλλον δεν θα δει ποτέ.(φυτα επιφανειας+μοςς)!

2- η θερμοκρασια τον χειμονα πόσο θα πεσει στο ενυδρειο; οι γαριδες θελουν 23-24 βαθμους. Αν θα πεσει στους 19-20, θα ειναι "κοιμισμενες" - ευκολη λεια για τα χρυσοψαρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δοκιμασα.... Εδωσα μερικες στην φιλεναδα μου, που εχει ενα χρυσοψαρο.

1-Τα μικρα δεν βλεπει και μαλλον δεν θα δει ποτέ.(φυτα επιφανειας+μοςς)!

2- η θερμοκρασια τον χειμονα πόσο θα πεσει στο ενυδρειο; οι γαριδες θελουν 23-24 βαθμους. Αν θα πεσει στους 19-20, θα ειναι "κοιμισμενες" - ευκολη λεια για τα χρυσοψαρα.

 

Η θερμοκρασία κάτω από 22.5 δεν πέφτει με τίποτα, ακόμα και με κλειστή θέρμανση για 3 μέρες γιατί είναι πολύ ζεστό το σπίτι, οπότε είμαι οριακά. Θέλουν "ειδική" μεταχείριση οι γαρίδες; Για Red cherry να διαβάσω μόνο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Η θερμοκρασία κάτω από 22.5 δεν πέφτει με τίποτα, ακόμα και με κλειστή θέρμανση για 3 μέρες γιατί είναι πολύ ζεστό το σπίτι, οπότε είμαι οριακά. Θέλουν "ειδική" μεταχείριση οι γαρίδες; Για Red cherry να διαβάσω μόνο;

Αντεχουν τα παντα, απλα να ειναι στρωμενο το ενυδρειο και να μην εχεις τα νιτρικα στα υψη

Link to comment
Share on other sites

Ειδικα εαν οι γαριδες ειναι σε σαγανακι θα τις προτιμουσαν τα χρυσοψαρα<_<

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...