Jump to content

eheim ecco πρόβλημα ροής


freedom

Recommended Posts

Όποιος γνωρίζεις παρακαλώ τα φώτα σας!
Eheim ecco που πήρα μεταχειρισμένο, ξεκινάνε κανονικά και μετά απο 15 λεπτά αρχίζει να πέφτει δραματικά η ροή. Σε μερικές ώρες σταματάει σχεδόν εντελώς. Έχω καθαρίσει τα πάντα, έχω μικρύνει σωλήνες το έχω φέρει πιο ψηλά και άλλα που διάβασα, δεν γίνετε τίποτα. Πρέπει να παίρνει αέρα απο κάπου? Τι πρέπει να κοιτάξω?

Μέτρησα κρύο πριν λειτουργήσει και ζεστό μετά απο ώρες λειτουργίας την αντίσταση της κεφαλής και είναι ίδια. Άρα δεν πρέπει να είναι κεφαλή. Έκανα αυτό που δείχνει το βίντεο αυτό στο 8.00 και άρχισε να λειτουργεί, άρα λογικά απο κάπου παίρνει αέρα μετά απο μερικές ώρες λειτουργίας σωστά? https://www.youtube.com/watch?v=0vhZZyqXYkE

Link to comment
Share on other sites

Ναί το ποιό πιθανό είναι να μπαίνει αέρας. 

Πρώτα απο όλα βάζεις γράσσο σιλικόνης ή βαζελίνη στην φλάτζα κεφαλής και δοκιμάζεις ξανά. 

Επίσης ελέγχεις άν παίρνει αέρα απο τα μπαστούνια εισαγωγής/εξαγωγής. Έχεις τα κλασικά τα πράσινα της Eheim? 

 

Άν δεν φτιάξει με το γράσσο/βαζελίνη στην συνέχεια αλλάζεις την φλάτζα με καινούργιο και ξαναδοκιμάζεις! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Ναί το ποιό πιθανό είναι να μπαίνει αέρας. 

Πρώτα απο όλα βάζεις γράσσο σιλικόνης ή βαζελίνη στην φλάτζα κεφαλής και δοκιμάζεις ξανά. 

Επίσης ελέγχεις άν παίρνει αέρα απο τα μπαστούνια εισαγωγής/εξαγωγής. Έχεις τα κλασικά τα πράσινα της Eheim? 

 

Άν δεν φτιάξει με το γράσσο/βαζελίνη στην συνέχεια αλλάζεις την φλάτζα με καινούργιο και ξαναδοκιμάζεις! 

Ναι έχω βάλει βαζελίνη. Τα βανάκια και τα μπαστούνια είναι της Eheim. Μπορεί να παίρνει αέρα απο τα μπαστούνια ή τα βανάκια? Μπορεί να παίρνει απο αυτό? https://www.ebay.com/itm/EHEIM-7481020-ECCO-2231-2232-2233-2234-2235-2236-REP-BALL-CAGE-WITH-BALL/151421419978?epid=2254475908&hash=item23416b81ca:g:07cAAOxyOBJRDTpl:rk:2:pf:0

 

Link to comment
Share on other sites

Ναί μπορεί να παίρνει και απο τα βανάκια.... Έχουν και αυτά μέσα τους o ring... Δυστυχώς θα πρέπει να τα τσεκάρεις όλα... Και το rep ball... 

Link to comment
Share on other sites

Bγάλε την ασπρη μπαλιτσα που εχει , ειναι σε μια κοκκινη θήκη.... 

Μου εχει τυχη σε ενα να ειχε φαγωθει αρκετα και πηγαινε και σφηνωνε . 

Aν περνει αερα , κανει θορθβο.

s-l300.jpg.82cf178addf052e6baf40ef2fb534262.jpg

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Το σήκωσα πολύ ψηλά στο ύψος του ενυδρείου, έπεσε λογικά η πίεση και ελατώθηκε ελάχιστα η ροή ύστερα από ώρες. Και τώρα άντε να βρω απο που μπάζει και τι να αντικαταστήσω πρώτο. Είναι και ακριβά τα ανταλλακτικά πανάθεμά τα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...