Jump to content

Απορία φωτισμού


kalmichalis

Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Έχω το ριο300 120*49*45(υψος μέχρι την άμμο) για φωτισμό έχω 3 λαμπες αυτή τη στιγμή οι δύο είναι juwel Marine και blue στα 54watt και μια blue plus στα 39watt... Απλά δεν ξέρω αν αξίζει να ρο ρίξω στα Led η να πάω να βάλω δύο ή μια coral plus και τελειώσαμε.. Απλά είναι και το θέμα κόστους που έχει πολύ ειπωθεί 

Κοίτα,  θεωρώ ότι με 3 τ5 αν προσθέσεις μια λεντοταινια μπλε ενυδρειακη για moonlight θα έχεις ένα καλό αποτέλεσμα και οικονομικό για κάποια εύκολα lps.

Αν βάλεις και 4 τ5 συν μια ταινία πάντα για moonlight ώστε να εξοικονομεί ρεύμα θα είσαι μέσα στα περισσότερα lps.

Τώρα όλα είναι ανάλογα με το χρόνο και το χρήμα που θες να διαθέσεις !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες 

Απο κοραλια εχω

Μανιτάρια, fox coral, sunny d zoanthus, cocos pink zoanthus, caulastrea green, star polyps green, Montipora plate green, Montipora plate red, seriatopora blue, ricordea green και leather coral finger και σαρκοφυτο 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες 

Απο κοραλια εχω

Μανιτάρια, fox coral, sunny d zoanthus, cocos pink zoanthus, caulastrea green, star polyps green, Montipora plate green, Montipora plate red, seriatopora blue, ricordea green και leather coral finger και σαρκοφυτο 

 

Η seriatopora πως πάει???

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω καλά. Στο θαλασσινό είμαι περίπου ένα χρόνο και δεν έχω καμία τρελή εμπειρία. Εμπειρικά θα σου πω ότι την πήρα frag τρία κολαρακια και μέσα σε ένα χρόνο έχει γίνει μια χούφτα σε μέγεθος,δεν ξέρω αν θα μοπουρε να εχευθ πιο γρήγορη ανάπτυξη 

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Πιστεύω καλά. Στο θαλασσινό είμαι περίπου ένα χρόνο και δεν έχω καμία τρελή εμπειρία. Εμπειρικά θα σου πω ότι την πήρα frag τρία κολαρακια και μέσα σε ένα χρόνο έχει γίνει μια χούφτα σε μέγεθος,δεν ξέρω αν θα μοπουρε να εχευθ πιο γρήγορη ανάπτυξη 

3 Κλωναρακια *

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος kalmichalis έγραψε:

3 Κλωναρακια *

 

Κρίμα :hehe:hehe:hehe!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ποια η άποψη σας όσοι γνωρίζετε για τις metal halide? Δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Θα άξιζε βάλω μια ή δεν είναι βαθύ το ενυδρείο.? Είναι λίγες γενικά οι πληροφορίες που βρίσκω... 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω εμπειρία απο αυτές, αλλά σίγουρα ειναι δοκιμάσμένες και έχουν καλά αποτελέσματα. Όμως..... είναι πλέων παλιάς τεχνολογίας, και προχωράμε σε LED, ανεβάζουν την θερμοκρασία το καλοκαίρι αρκετά, και απο την στιγμή που ειναι ΄λιγες οι πληροφορίες που βρίσκεις στο ιντερνετ, μηπως ειναι καλύτερα να μην ασχοληθείς μαζί τους.

 

Επαναλαμβάνω πάντως οτι δεν εχω εμπειρία απο αυτές. Απλά το σκεπτικό μου σου έγραψα. 

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Να ρωτήσω κάτι ακόμα τελευταίο ισχύει ότι τα Lps χρησιμοποιουν χαμηλότερο φάσμα φωτός από τα sps? 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ακούσει αυτό.

Το οτι αναπτύσσονται σε χαμηλότερης έντασης φωτισμού σε σχέση με τα SPS, ναι ισχύει. Αλλά αφορά την ένταση δηλαδη τα Watt. Το φάσμα εχει να κανει με τα νανόμετρα. Δεν το εχω ψάξει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Το φάσμα σίγουρα είναι διαφορετικό λόγο βάθους.  Πιο μπλε !

Η ένταση σίγουρα μικρότερη πάλι λόγο βάθους.!!!

 

Μην μπλέξεις με λάμπες μετάλλου. 

Τεράστια κατανάλωση χωρίς αντίστοιχο αποτέλεσμα!

Μείνε στα λεντ για τα lps. 

Μην ξεχνάς και το κόστος του λαμπτήρα κάθε τόσο. 

Αν θελήσεις κάποια στιγμή να πας και σε απαιτητικά sps  πρόσθεσε 2 ή 4 τ5 και τελείωσες!

Link to comment
Share on other sites

Έχω σπάσει στο διάβασμα τον τελευταίο καιρό και ισχύει αυτά που είπες! Εννοείτε :) αλλά κατέληξα στο ότι καλύτερο πράγμα από τις τ5 δεν υπάρχει, ασφαλώς υπάρχει θέμα κόστους και όσον αφορά την κατανάλωση και στην αντικατάσταση τους. Αν έχεις Lps και Soft κρατάς t5 ή και σε συνδιασμο με led. Αν έχεις απαιτητικά sps πας για led και τα σκας μια φορά και τελειώνει. Αλλά αν εξαιρέσουμε το θέμα κόστους οι τ5 πιστεύω είναι καλύτερο από όλα. 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Έχω σπάσει στο διάβασμα τον τελευταίο καιρό και ισχύει αυτά που είπες! Εννοείτε :) αλλά κατέληξα στο ότι καλύτερο πράγμα από τις τ5 δεν υπάρχει, ασφαλώς υπάρχει θέμα κόστους και όσον αφορά την κατανάλωση και στην αντικατάσταση τους. Αν έχεις Lps και Soft κρατάς t5 ή και σε συνδιασμο με led. Αν έχεις απαιτητικά sps πας για led και τα σκας μια φορά και τελειώνει. Αλλά αν εξαιρέσουμε το θέμα κόστους οι τ5 πιστεύω είναι καλύτερο από όλα. 

Ποιος σου είπε ότι δεν κρατάς απαιτητικά sps μόνο με τ5. ?

Μια χαρά μόνο με τ5 από τα κορυφαία ενυδρεία στον κόσμο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είπα. Απλά λόγω κόστους το αλλάζουμε σε Led... 

Μόνο τα φωτοβολταϊκά μας σώζουν στην Ελλάδα και οι ανεμογενητριες!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά να ρωτήσω. Η uv λάμπα είναι ίδια λάμπα με την ultraviolet και την actinic? Είναι όλες το ίδιο? Έλεγα να προσθέσω μια τέτοια για ανάπτυξη. Τι λέτε? 

Αυτή τη στιγμή έχω 4 λαμπες. Είπα να μην ασχοληθώ με λεντ πάρα να παραμείνω στις τ5

Έγινε επεξεργασία - kalmichalis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 2/1/2019 at 7:20 ΜΜ, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Παιδιά να ρωτήσω. Η uv λάμπα είναι ίδια λάμπα με την ultraviolet και την actinic? Είναι όλες το ίδιο? Έλεγα να προσθέσω μια τέτοια για ανάπτυξη. Τι λέτε? 

Αυτή τη στιγμή έχω 4 λαμπες. Είπα να μην ασχοληθώ με λεντ πάρα να παραμείνω στις τ5

Δεν θα σου προσφέρει τίποτα απόλυτος και μάλιστα σε 4αρι φωτιστικό. Ποια είναι η uv, και η ultraviolet? 

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Αλλά κατέληξα να προσθέσω μια ακόμα coral plus και πιστεύω έκλεισα με το φωτισμό :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Ναι. Αλλά κατέληξα να προσθέσω μια ακόμα coral plus και πιστεύω έκλεισα με το φωτισμό :)

5 λάμπες σωστός, εγώ θα έβαζα 3 μπλε, 2 coral. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το μήκος της juwel στο ριο300 έλεος., είναι για πέταμα. Αναγκάστηκα έχω τις 2 λάμπες της juwel και έχω κάνει πατέντα και έχω βάλει τρεις της ατι στα 39watt γιατί δεν χωράνε. 

Του χρόνου θα φτιάξω νέο φωτιστικό και θα τις βάλω όλες άτι 

Τρεις μπλε και δύο coral

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...