Jump to content

Bonsai Low tech γαριδάδικο


amphoivolos

Recommended Posts

Οι φωτογραφίες είναι πολύ ωραίες ως προς την εστίαση και τα χρώματα (ίσως λίγο σκοτεινές αλλά ok),

Το είχα απορία και την προηγούμενη φορά, με τι τραβάς;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, με μια Sony a6000 με τον kit φακο 16-50 και έναν SMC Pentax-M 50mm F1.7. Οι φωτογραφίες είναι επίτηδες σκοτεινές, μου φαίνονται πιο ατμοσφαιρικές έτσι, αν και στις προηγούμενες το παραέκανα :P.  Οι τελευταίες πιστεύω ότι είναι πιο ισορροπημένες. 

Έγινε επεξεργασία - amphoivolos
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος amphoivolos έγραψε:

Ευχαριστώ, με μια Sony a6000 με τον kit φακο 16-50 και έναν SMC Pentax-M 50mm F1.7. Οι φωτογραφίες είναι επίτηδες σκοτεινές, μου φαίνονται πιο ατμοσφαιρικές έτσι, αν και στις προηγούμενες το παραέκανα :P.  Οι τελευταίες πιστεύω ότι είναι πιο ισορροπημένες. 

 

Τα καλά των mirrorless!!! Αααααααχ?. Να δω πότε θα αξιωθώ και γώ για μια καλή camera.

Πολύ καλή δουλειά!

Δηλαδή αν βάλεις και κανένα macro φακό θα δούμε και τα αυγά τις γαρίδας.:hehe::hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Έχω και ανταπτορες για macro, αλλά είναι ζορικο το manual focus με τις γαρίδες που κουνιούνται συνέχεια, θα χρειαστεί πολύ υπομονή και δε ξέρω αν έχω τόση [emoji14]. Καααποια στιγμή θα προσπαθήσω.

Στάλθηκε από το Apollo Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την φωτογραφία με την γαριδούλα και το σαλιγκαράκι που ανταγωνίζονται ποιο έχει το πιο φωτεινό κόκκινο την λάτρεψα...

 

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 11/12/2018 at 12:08 ΠΜ, το μέλος amphoivolos έγραψε:

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά λόγια! Εννοείται ότι σχόλια για το aquascape είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτα!

@Skoti To monte carlo αναπτύσσεται πολύ καλά χωρίς CO2, στα συν για μένα είναι οτι τα καινούργια φύλλα που βγάζει είναι πιο μικρά και γίνεται ακόμη πιο όμορφο. Ευχαρίστως να βρεθούμε και σε κάποια συνάντηση.

@natateo Τα φυτά έχουν πολύ ωραία ανάπτυξη, παρόλο που δεν υπάρχει καθόλου διοξείδιο. Η rotundifolia σήμερα (δυο μέρες μετά από τη φωτογραφία) έχει φτάσει στην επιφάνεια και έχει καλύψει πλήρως τον θερμοστάτη. Μόνο η μακραντρα έχει μείνει στάσιμη από τη μέρα που την έβαλα, θα βγει εντελώς μάλλον και θα τη βάλω emersed μαζί με τα κλαδάκια που κράτησα.

@bbettaΘα κάνω καλύτερα ένα νέο θέμα με μινι παρουσίαση του φωτιστικού, να το συζητήσουμε εκεί ;) 

Εβαλα  emersed μακραντρα στο δικο μου ενυδρειο για να δω τι γινεται. Σε 3-ς εβδομαδες εβγαλε submersed φυλλα κανονικα ( ακομα μικρα ειναι).

Τα emersed φυλλα και "κορμος" γεμισαν με BBA.

09.thumb.jpg.0999ce8bcbfd98bb559d7e4f4682b232.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Εβαλα  emersed μακραντρα στο δικο μου ενυδρειο για να δω τι γινεται. Σε 3-ς εβδομαδες εβγαλε submersed φυλλα κανονικα ( ακομα μικρα ειναι).

Τα emersed φυλλα και "κορμος" γεμισαν με BBA.

09.thumb.jpg.0999ce8bcbfd98bb559d7e4f4682b232.jpg

Σε μένα μόλις πήγαν να χτυπήσουν καινούργια φύλλα άρχισε να λιώνει όλο το φυτό, λογικά χωρίς co2 δε κατάφερε να προσαρμοστεί, την ξαναγύρισα σε emersed αλλά χάλασε εντελώς. Για την BBA σε ένα παλαιότερο ενυδρείο, ο μόνος τρόπος που κατάφερα να τη ξεφορτωθώ ήταν να της ρίξω με μια σύριγγα οξυζενέ αλλά θέλει προσοχή γιατί η υπερδοσολογία μπορεί να σκοτώσει τα ψάρια (είχα χάσει σχεδόν όλα τα guppy μου τότε). Η καλύτερη λύση θα είναι να μεταφέρεις σε καραντίνα τα ψάρια για 2-3 μέρες όσο θα βάζεις οξυζενέ και μετά από μεγάλες αλλαγές νερού να τα ξαναβάλεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος amphoivolos έγραψε:

Σε μένα μόλις πήγαν να χτυπήσουν καινούργια φύλλα άρχισε να λιώνει όλο το φυτό, λογικά χωρίς co2 δε κατάφερε να προσαρμοστεί, την ξαναγύρισα σε emersed αλλά χάλασε εντελώς. Για την BBA σε ένα παλαιότερο ενυδρείο, ο μόνος τρόπος που κατάφερα να τη ξεφορτωθώ ήταν να της ρίξω με μια σύριγγα οξυζενέ αλλά θέλει προσοχή γιατί η υπερδοσολογία μπορεί να σκοτώσει τα ψάρια (είχα χάσει σχεδόν όλα τα guppy μου τότε). Η καλύτερη λύση θα είναι να μεταφέρεις σε καραντίνα τα ψάρια για 2-3 μέρες όσο θα βάζεις οξυζενέ και μετά από μεγάλες αλλαγές νερού να τα ξαναβάλεις.

Δεν εχω προβλημα με BBA, μονο αυτα τα τρια emersed κλωναρακια απο μακραντρα γεμισαν. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω προβλημα με BBA, μονο αυτα τα τρια emersed κλωναρακια απο μακραντρα γεμισαν. [emoji4]
Όταν μεγαλώσουν λίγο κοψτα γιατί αν εξαπλωθεί η BBA.. [emoji31]

Στάλθηκε από το Apollo Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος amphoivolos έγραψε:

Όταν μεγαλώσουν λίγο κοψτα γιατί αν εξαπλωθεί η BBA.. emoji31.png

Στάλθηκε από το Apollo Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αυτο θα κανω :thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

UPDATE - RESCAPE

 

Μετά από μια περίοδο έλλειψης χρόνου το ενυδρείο ξεστήθηκε και στήθηκε από την αρχή. Όσο αναφορά το προηγούμενο set up το μπον monte carlo είχε μεγαλώσει πολύ και είχε δημιουργήσει ένα ωραίο πυκνό χαλί, χωρίς ποτέ να μπει CO2 στο ενυδρείο. Δυστυχώς, πριν από λίγο καιρό το μεγαλύτερο μέρος του ξηλώθηκε μόνο του καθώς δεν έφτανε χαμηλά αρκετό φως λόγω της μεγάλης ανάπτυξης των υπόλοιπων φυτών.

Στο καινούργιο scape μπήκε ένας κορμός από αμπέλι (βρισκόταν σε άλλο ενυδρείο) και τα φυτά με τη γρήγορη ανάπτυξη επέλεξα να μη τα ξαναβάλω. Στο ενυδρείο εδώ και μερικούς μήνες φιλοξενείται και ένα χαρεμάκι από Moscow Guppies και οι περισσότερες red cherry μετακινήθηκαν προσωρινά σε άλλο ενυδρείο. Ίσως σε λίγο καιρό να μετακομίσουν τα moscow στο 54 λιτρο και εδώ να μπουν είτε high grade red cherry ή κάποιο άλλο είδος neocaridina. CO2 μάλλον θα προστεθεί τις επόμενες μέρες.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Photo

Οι φωτογραφίες είναι λίγο πρόχειρες, μόλις αρχίσουν να αναπτύσσονται τα φυτά θα βγουν καλύτερες.

Οποιαδήποτε παρατήρηση - αλλαγή,  φυσικά είναι ευπρόσδεκτη. 

 

74638436_768227153616217_8496402599568736256_n.jpg

74216674_697259850785401_7471676239430811648_n.jpg

  • Like 3
  • love 5
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ ωραίο φίλε

 

Για κάποιον λόγο με χαλάνε οπτικά οι πιστιες. 

Περιμένουμε την εξέλιξη 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πιστια εξω! :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους, η πίστιες όντως δε ταιριάζουν αλλά τις έβαλα δοκιμαστικά μην ανέβουν τα νιτρικά τώρα που βγήκε η rotundifolia και το Hemianthus micranthemoides. Τελικά θα τις αφαιρέσω προσωρινά και βλέπουμε.

 

Η νέα λίστα των φυτών είναι: Βucephalandra sp. 'wavy leaf', Bucephalandra sp. 'Red', Anubias petite, Pellia, Fissidens Fontanus, Vallisneria nana, Hydrocotyle tripartita, Weeping moss, Alternanthera reineckii 'Mini', Micranthemum 'Monte Carlo', Pogostemon Helferi, Lobelia cardinalis 'Mini',  Echinodorus tenellus, Pistia stratiotes 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...