Jump to content

Μια ερώτηση ομάδα θέλω την βοήθεια σας.


Recommended Posts

Έχω ένα ψαράκι που από την μέρα που το πήρα κανένα μήνα πάνω κάτω κολυμπάει αλοπροσαλα είναι παραπάνω χοντρό κάθετε στην επιφάνεια και όταν κατεβαίνει ο τρόπος που κολυμπάει είναι λες και δεν εμαθε ποτέ κατεβαίνει συχνά κάτω κάνει παρέα με τα αλλα, αλλά οπότε πει να κολυμπήσει άλλες φορές κάνει κωλοτούμπα άλλες δν προλαβαίνει να σταματήσει κουτουλαει  τα χαλίκια μπορώ να κανω κατι για να βοηθήσω την κατάσταση? 

Screenshot_20181215-234638_Gallery.jpg

Screenshot_20181215-234631_Gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι ενυδρείο έχεις και πόσα ψαράκια; Το νερό σου σε τι τιμές βρίσκεται; Τα υπόλοιπα ψάρια συμπεριφέρονται κανονικά; Τα πήρες όλα μαζί ή αυτό μπήκε τελευταίο; Τρέφεται κανονικά; Αν θέλεις δώσε μας λίγες πληροφορίες μήπως και καταφέρουμε να μαντέψουμε τι μπορεί να συμβαίνει..

Πάντως φαίνεται πολύ φορτωμένο το ενυδρείο σου.

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

130 λίτρα 10 ψαράκια ολα τα ψαράκια είναι ενταξει ακομα και αυτό αλλά αυτό δεν ξέρει να κολυμπήσει από την μέρα που το πήρα η τιμές είναι ενταξει  δυάδες τα πήρα όλα τα ψαράκια τρώει κανονικά κάνει παρέα συμπεριφορά κομπλέ αλλά με το κολύμπι δεν το έχει λες και είναι κουλό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος mazoutas έγραψε:

130 λίτρα 10 ψαράκια ολα τα ψαράκια είναι ενταξει ακομα και αυτό αλλά αυτό δεν ξέρει να κολυμπήσει από την μέρα που το πήρα η τιμές είναι ενταξει  δυάδες τα πήρα όλα τα ψαράκια τρώει κανονικά κάνει παρέα συμπεριφορά κομπλέ αλλά με το κολύμπι δεν το έχει λες και είναι κουλό.

Καλημερα!
10 χρυσοψαρα σε 130λ!!!!!!!!, που δεν ειναι καθαρα 130, αλλα 100(χωρις διακοσμιση)!!!!!!!!!

Και απο τιμες - νιτρικα, αμμωνια εισαι σιγουρος , πως εισαι καλα;;;;;;;;;;;;;;;; Αλλαγες νερου (πότε, πόσο) Με τι τεστακια μετρας; Πες τιμες ακριβος(οχι ολα καλα)

Και ταιζμα- με τι ταιζεις; Απο φιλτρο τι εχεις; Ποσο τρεχει το ενυδρειο;

Μπορει απλα να παραεκανες με το ταιζμα. Με τι ταιζεις;;;;;;;;; Δινεις καθολου φυτικες τροφες;;;

Φιλε μου, ριξε ενα διαβασμα σχετικα με τα χρυσοψαρα, και μην ακους ποτέ εναν πετσοπα (ειναι πολυ λιγοι, που νοιάζονται για τα ψαρια).

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά μέτρησα 10!! Στα λίτρα σου δε θα έπρεπε να έχεις περισσότερα από 3, βαριά 4 ψαράκια και αυτό με πολύ καλή φίλτρανση. Αν θέλεις δώσε μας διαστάσεις ενυδρείου, τις μετρήσεις που ανέφερε και η natateo, τις ρουτίνες που ακολουθείς κλπ.γιατί σε λίγο καιρό δυστυχώς δε θα κολυμπάνε σαν κουλά, απλά δε θα κολυμπάνε καθόλου.. Γιατί έβαλες τόσα πολλά ψαράκια; Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου και πώς το έστρωσες;; 

Σε ζαλίσαμε με ερωτήσεις αλλά προσπαθούμε να βοηθήσουμε

Link to comment
Share on other sites

Σμρ μέτρησα το ph είναι 7.5 τα νιτρικά 14ppm έχω aqua bio filter bf 200 Για 200πλας λίτρα τάισμα 1 φορά στις 5 με 6 που τελειώνω τ  δουλειά αλλαγή νερου έκανα μετά από ένα μήνα ενώ είχα μέσα Όχι όλα τα ψαράκια και μετα τον ένα μήνα κάθε 15 μέρες αλλάζω το 50 τις εκατό του νερού και έχω και σκούπα αυτοσχέδια και καθαρίσω το κάτω μέρος τροφή ταΐσω  με flecke και με κάτι μικρά τετραγωνάκια σαν μπίλιες μαύρες και κόκκινες δν θυμάμαι πως λέγετε τι φταίει? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος mazoutas έγραψε:

Σμρ μέτρησα το ph είναι 7.5 τα νιτρικά 14ppm έχω aqua bio filter bf 200 Για 200πλας λίτρα τάισμα 1 φορά στις 5 με 6 που τελειώνω τ  δουλειά αλλαγή νερου έκανα μετά από ένα μήνα ενώ είχα μέσα Όχι όλα τα ψαράκια και μετα τον ένα μήνα κάθε 15 μέρες αλλάζω το 50 τις εκατό του νερού και έχω και σκούπα αυτοσχέδια και καθαρίσω το κάτω μέρος τροφή ταΐσω  με flecke και με κάτι μικρά τετραγωνάκια σαν μπίλιες μαύρες και κόκκινες δν θυμάμαι πως λέγετε τι φταίει? 

Με τι τεστ μετρας(υγρα; στικ; εταιρεια;) Μετρας μετα την αλλαγη νερου;

Λιγο (πολυ) παραξενο μου φαινεται να εχεις τοσα ψαρια με αλλαγες μια φορα στ15 ημερες και να μην ανεβαζει πολυ τα νιτρικα (και χωρις φυτα)

Για το ψαρι - μπορει να ειναι λοιμώξη της νηκτικής κύστης , καλυτερα καραντινα σε αλλο ενυδρειο, διαιτα (βρασμενο πρασινο αρακα χωρις φλουδα), μερικες φορες χρειαζεται και αντιβιωση.

 

Link to comment
Share on other sites

Στικ μετράω ότι έχει το πετ  σε μάρκα δηλαδή έχω πάρει 3 διαφορετικές  και κάτι αλλο επειδή έχω τρία τέτοια ψαρια νομίζω πως έχει πρόβλημα η διπλή ουρά από την μέρα που το πήρα γτ τα άλλα την ανοίγουν αυτουνού κάνει μια καμπύλη τι να πω θα τον πάω σε γυάλα και θα τον κάνω μενού από γκιλι ντα'ι'ετ. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...