Jump to content

Μονομάχος καθεται στην επιφάνεια του νερού μετά απο μια αλλαγή.


Recommended Posts

Γεια σε ολους.

Μου έτυχε κάτι έκτακτο ο μονομάχος που έχω στο 60λιτρο ενυδρείο μετά από μια αλλαγή νερού περίπου 20%  στέκεται στην επιφάνεια του νερού και όταν προσπαθεί να κολυμπήσει προς τα κάτω είναι σαν να τον μαγνητίζει η επιφάνεια και επανέρχεται. Τι μπορώ να κάνω? Σημείωση: Κάνω επεξεργασία νερού με τύρφη. 

Link to comment
Share on other sites

Από εξωτερικά σημάδια ή αποχρωματισμό δεν έχει τίποτα οι μετρήσεις αμμωνία,νιτρώδη,νιτρικά είναι εντάξι και προσπαθώ να του φτιάξω σταδιακά gh και ph. Όλες τις υπόλοιπες μέρες ήταν παιχνιδιάρης μέχρι την σημερινή Κυριακάτικη αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος bettafish έγραψε:

Από εξωτερικά σημάδια ή αποχρωματισμό δεν έχει τίποτα οι μετρήσεις αμμωνία,νιτρώδη,νιτρικά είναι εντάξι και προσπαθώ να του φτιάξω σταδιακά gh και ph. Όλες τις υπόλοιπες μέρες ήταν παιχνιδιάρης μέχρι την σημερινή Κυριακάτικη αλλαγή νερού.

Ph μετρησες μετα την αλλαγη; Και με τι μετρας; Με stick; Με υγρα τεστ;

Μπορει απλα να τον παραταισες

Link to comment
Share on other sites

Μετράω με υγρά τεστ της sera.Το ph και το gh παρέμειναν σταθερά. Σήμερα δεν τον ταισα και γενικώς του δίνω συγκεκριμένη ποσότητα τροφής ,επίσης 1 φορα ανα δυο βδομάδες του δίνω  αρακά .

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος bettafish έγραψε:

Μετράω με υγρά τεστ της sera.Το ph και το gh παρέμειναν σταθερά. Σήμερα δεν τον ταισα και γενικώς του δίνω συγκεκριμένη ποσότητα τροφής ,επίσης 1 φορα ανα δυο βδομάδες του δίνω  αρακά .

Βγαλε μια φωτογραφια κοντινη.

Θερμοκρασια ποσο εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Θα βγαλώ. θερμοκρασία είναι κολημένη στους 27  και στην αλλαγή παρέμεινε σταθερή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος bettafish έγραψε:

Θα βγαλώ. θερμοκρασία είναι κολημένη στους 27  και στην αλλαγή παρέμεινε σταθερή.

Οταν ειναι ολα οπως πρεπει, δεν ξερεις και τι να σκεφτεις.....

 

Link to comment
Share on other sites

Η μπακατέλα το κινητό μου και το ότι το ψάρι είναι σκούρο μπλε crowntail δε βοηθάει. Κάτι εξωτερικό γενικώς δε βλέπω να υπάρχει κάτι βλέπω όμως έχει αυτή τη περίεργη συμπεριφορά τον τραβάει η επιφάνεια και κάθεται λίγο πλαγιασμένο.

20181216_213437.jpg

20181216_213442.jpg

20181216_213053.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς όμως χειροτερεύει .

Link to comment
Share on other sites

Αν βλεπεις οτι χειροτερευει και δεν εχεις καποιο αλλο ζωντανο να το επηρεασει μια τελευταια λυση ειναι αλλη μια μεγαλη αλλαγη νερου ..Αυτο μονο αν οντως το βλεπεις να σβηνει και δεν ξερεις τι αλλο μπορει να φταιει..

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι δυστυχώς κατά πάσα πιθανότητα θα το χάσεις. 

 

Μην κανεις άλλη αλλαγη νερού και γενικώς μην σκαλίζεις καθόλου το ενυδρείο. 

Στο πρώτο ποστ η κίνηση που περιγράφεις θα μπορούσε να σχετίζεται με νηκτική κύστη- swim bladder.

 

Μήπως έχει παραφουσκωμένη κοιλιά;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι ολομόναχος στο ενυδρείο με μερικά σαλιγκάρια trumpet. Θα τον αφήσω άμα είναι για 2-3 μέρες ατάιστο θα του δώσω και λίγο αρακά στο τέλος και ο θεός βοηθός.Θα έχει τα φίλτρα και την ζέστη. Τον συμπάθησα τον ψαρούλη κρίμα είναι .

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

@bettafish θα ήθελα να δω μια ολική φωτογραφία του ενυδρείου....και να μου πεις αναλυτικά παραμέτρους και τι περιέχει το φίλτρο σου....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είσαστε μέσα στο φόρουμ και είναι χαρά μας να βοηθάμε και μάλιστα ίσως να σας δείξουμε και κάτι πολύ καλύτερο από ότι έχετε στο νου σας... Γιατί δεν ρωτάτε????

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα δοκιμάσω να τον αφήσω ατάιστο και ο θεός βοηθός μάλλον τα παιξε η νυκτική του κύστη. Υπάρχει περίπτωση να τον σόκαρε η αλλαγή? Αν και στο βαρέλι προετοιμασίας το τυρφόνερο είχε ph,gh 7,5 και 11 και το νερό του ενυδρείου 8 και 12 και του έκανα κοντά στο 20% αλλαγή με αργή πρόσθεση νερού. Δυστιχώς αντλίες κτλ δεν έχω με κανατάκι το βάζω.   

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ο μονομαχος ειναι ψαρακι που παει στην επιφανεια! Κολυμπαει; στην νυκτικη κυστη το ψαρι συνηθως παει προς τα κατω και καμια φορα και με το κεφαλι κατω.

Link to comment
Share on other sites

Πως παει; Μηπως φουσκωσε η κοιλια του;

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι πάντως από τις φωτογραφίες ως τώρα δεν φαίνεται να έχει κάτι...και σαν λαβύρινθοψαρο είναι φυσιολογικό να κινείται και να αναπνέει ατμοσφαιρικό αέρα.... Το θέμα είναι αν το κάνει γιατι κάτι του φταίει στο νερό....

Έχεις μήπως ροή νερού?

Έχεις σημεία για να ξεκουράζεται το ψάρι όπως ξύλα??? 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Irakles said:

Το ψάρι πάντως από τις φωτογραφίες ως τώρα δεν φαίνεται να έχει κάτι...και σαν λαβύρινθοψαρο είναι φυσιολογικό να κινείται και να αναπνέει ατμοσφαιρικό αέρα.... Το θέμα είναι αν το κάνει γιατι κάτι του φταίει στο νερό....

Έχεις μήπως ροή νερού?

Έχεις σημεία για να ξεκουράζεται το ψάρι όπως ξύλα??? 

Ηρακλή το ψάρι φαίνεται πως έχει θέμα.  

Υγιής μονομαχος δεν πλαγιαζει έτσι στην μέση του πουθενά εκτός αν είναι παρα πολύ γερασμένος, που δεν φαίνεται να ισχύει σε αυτήν την περίπτωση αφού το πρόβλημα εμφανίστηκε ξαφνικα. Γενικά οι μακρύφτερες ποικιλίας σταματούν να ξεκουραστούν συχνά σε συστάδες φυτών κτλπ, αλλά αυτό το πλαγιασμα δείχνει ότι κάτι δεν πάει καλά. 

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη εγω δεν βλεπω πλαγιασμα λογω κακης ποιοτητας εικονα. Φιλε @bettafish για πες μας πλαγιαζει το ζωντανο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Βασιλη εγω δεν βλεπω πλαγιασμα λογω κακης ποιοτητας εικονα. Φιλε @bettafish για πες μας πλαγιαζει το ζωντανο;

Ακριβώς!!! Εγώ. Το ψάρι το βλέπω όρθιο και ότι μόνο τα πτερύγια κινούνται πέρα δώθε για αυτό ρωτάω και για ροή.... Και για μια καλύτερη φωτογραφία....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μας είπε ότι είναι πλαγιασμενο το ψάρι... προφανώς καλύτερη εικόνα θα βοηθούσε. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως εχεις δικιο Βασιλη. Το αναφερει πιο πανω αν κι εγω δεν το βλεπω. Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλα για νυκτικη δεν μου κανει. Ισως με την τυρφη να ηρθαν λιγο τα πανω κατω. Εγω θα εβηνα φωτα να  χαμηλωσω το στρες και θα το παρακολουθουσα. 

Καμια φορα δεν μπορεις να κανεις και πολλα.

Αλλαγη νερου ισως να φερει αποτελεσμα ισως και να φερει το αντιθετο.

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν το ph που παίζει πάνω κάτω επίσης είναι κάτι που σοκάρει τα ψάρια... Γιατί κάνεις χρήση τύρφης???

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το ψαράκι σήμερα συνίρθε και κολυμπά κανονικά αλλά έχω καχυποψία εχθές μετά την αλλαγή στην αρχή τον έβλεπα να κολυμπά με την ράχη του λίγο έξω απ το νερό και πάλευε να πάει προς τον βυθό χωρίς αποτέλεσμα και μετά από λίγη ώρα κολυμπούσε πλαγιασμένο στην επιφάνεια. Χρύση τύρφης κάνω γιατί το νερό της βρύσης είναι σκληρό με gh 14 και διάβασα και σε αυτό το forum και σε πολλά άλλα forum ότι πρέπει να είναι μαλακό και επίσης δεν υπάρχει φράγκο για αντίστροφη όσμωση οπότε επέλεξα την τύρφη. Τελικά σιγά σιγά και με μετρήσεις μετά από μερικές αλλαγές το έφτασα το το gh από 14 στο 12. Μήπως έκανα βλακεία? Μήπως η τύρφη του κάνει κακό και να την παρατήσω? Αν ναι τι να κάνω? Γιατί φοβάμαι μη μου το κάνει και στην επόμενη αλλαγή και είναι η φαρμακερή του. 

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...