Jump to content

Μονομάχος καθεται στην επιφάνεια του νερού μετά απο μια αλλαγή.


Recommended Posts

Στέλνω και μερικές να δείτε όλο το σπίτι του και τον ίδιο να ποζάρει.Μιας και έγινε συζήτηση για τον διάκοσμο και την ροή. Από ροή έχω  ένα sun sun φιλτράκι 600L/h με εφαρμοστό σπρει μπαρ που χτυπά στο τζάμι και η ροή είναι αμελητέα. Αυτές είναι πριν το συνφάν το μαύρο φόντο το έβγαλα πριν δυο βδομάδες γιατί έκανε πολυ αντανάκλαση.

20181121_182059.jpg

20181125_170857.jpg

Έγινε επεξεργασία - bettafish
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει καλή δουλειά !!!! Εγώ θα πρότεινα ένα κλαδί μικρού να υπάρχει από τις πέτρες μέχρι την επιφάνεια και λίγο κερατοφυλο για να μπορεί να αράζει.... Και κατά την γνώμη μου άφησε την τύρφη... Το ανέβα κατέβα του ph είναι πιο καλή από το σταθερό αλλά πιο υψηλό ph... Δική μου γνώμη πάντα!

 

Υ.Γ. οι πέτρες και το χαλίκι είναι ασβεστολιθικά????

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος bettafish έγραψε:

Τελικά το ψαράκι σήμερα συνίρθε και κολυμπά κανονικά αλλά έχω καχυποψία εχθές μετά την αλλαγή στην αρχή τον έβλεπα να κολυμπά με την ράχη του λίγο έξω απ το νερό και πάλευε να πάει προς τον βυθό χωρίς αποτέλεσμα και μετά από λίγη ώρα κολυμπούσε πλαγιασμένο στην επιφάνεια. Χρύση τύρφης κάνω γιατί το νερό της βρύσης είναι σκληρό με gh 14 και διάβασα και σε αυτό το forum και σε πολλά άλλα forum ότι πρέπει να είναι μαλακό και επίσης δεν υπάρχει φράγκο για αντίστροφη όσμωση οπότε επέλεξα την τύρφη. Τελικά σιγά σιγά και με μετρήσεις μετά από μερικές αλλαγές το έφτασα το το gh από 14 στο 12. Μήπως έκανα βλακεία? Μήπως η τύρφη του κάνει κακό και να την παρατήσω? Αν ναι τι να κάνω? Γιατί φοβάμαι μη μου το κάνει και στην επόμενη αλλαγή και είναι η φαρμακερή του. 

και τι καταλαβες, που κατεβασες το GH 2 βαθμους; Τζαμπα ταλαιπωρια με τυρφη.

Παρε Α/Ο , εχει με 50 € http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30174

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Έχεις κάνει καλή δουλειά !!!! Εγώ θα πρότεινα ένα κλαδί μικρού να υπάρχει από τις πέτρες μέχρι την επιφάνεια και λίγο κερατοφυλο για να μπορεί να αράζει.... Και κατά την γνώμη μου άφησε την τύρφη... Το ανέβα κατέβα του ph είναι πιο καλή από το σταθερό αλλά πιο υψηλό ph... Δική μου γνώμη πάντα!

 

Υ.Γ. οι πέτρες και το χαλίκι είναι ασβεστολιθικά????

Ευχαριστώ πολύ.

Οι πέτρες και το χαλίκι δεν είναι ασβεστολιθικά τα έκανα τεστ με το κεζάπ. Όμως και που λές να παρατήσω την τύρφη δε θα είναι κακό για το ψάρι τώρα να ανεβάσω τις παραμέτους ?Γιατί αν παρατήσω την τύρφη αναγκαστικά τώρα θα πρέπει να κάνω αλλαγές με αλλαγές με νερό βρύσης. Αν και το ph μέχρι τώρα δεν άλλαξε.Τι το έκανα έτσι καλύτερα να το άφηνα σε "α" σταθερές συνθήκες η τύρφη απλά είναι παίδεμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα σταθερές παραμέτρους γιατί έχεις λίγα λίτρα και η διαφορά του ph κατά 0,5 σε κάτι μη σταθερό τρελαίνει το ψάρι....

 

Όταν μπορείς πάρε μια κόμπακτ α/ο και θα είσαι κομπλέ!!!

Link to comment
Share on other sites

Οπότε για τώρα που δεν έχω τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα του προσφερα καθαρό νερό με αντιχλωριο και στην ίδια θερμοκρασία με το ενυδρείο.... Καλή τροφή και διατροφή , χωρίς τύρφη.... Δική μου άποψη....

 

Αυτό έκανα στην Κρήτη που είχα σκληρό νερό κι εκεί και μου ζούσαν περίπου 4 χρόνια... Είχα βάσει το παρακάτω :

 

 

Temperature22 – 30 °C

pH: Wild-collected fish are likely to prefer a value between 5.0 – 7.0, but ornamental strains are unfussy with a range of 6.0 – 8.0 acceptable.

Hardness18 – 268 ppm; see comments under pH on wild vs. captive-bred fish.

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Οπότε από ότι κατάλαβα σταματάω την τύρφη και τον αφήνω στο νερό βρύσης και αντιχλώριο. Από διατροφή του έχω τα βασικά πελετάκι και κατεψυγμένο bloodworm αν και αυτά θα σπάσω την ποσότητα που τον δίνω σε δύο γεύματα γιατί μπορεί και αυτό να τον πείραξε. 

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω θα συμφωνησω πως σταθερες τιμες ειναι καλυτερες απο σκαμπανεβασματα. Χωρις αυτο να σημαινει πως η προσπαθεια που εκανες για χαμηλοτερο ph gh δεν ειναι πολυ καλη. Θεωρω πως οταν ειναι εφικτο πρεπει να παρεχουμε στα ζωντανα τα νερα που θελουν αλλα αν ειναι να ταλαιπωρουνται καλυτερα οχι.

Οποτε ασε την τυρφη και συνεχισε τις υπολοιπες ρουτινες μεχρι να βρεις ακριβως την δοσολογια. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Εγώ θα του προσφερα καθαρό νερό με αντιχλωριο και στην ίδια θερμοκρασία με το ενυδρείο.... Καλή τροφή και διατροφή , χωρίς τύρφη.... Δική μου άποψη....

 

Αυτό έκανα στην Κρήτη που είχα σκληρό νερό κι εκεί και μου ζούσαν περίπου 4 χρόνια... Είχα βάσει το παρακάτω :

 

 

Temperature22 – 30 °C

pH: Wild-collected fish are likely to prefer a value between 5.0 – 7.0, but ornamental strains are unfussy with a range of 6.0 – 8.0 acceptable.

Hardness18 – 268 ppm; see comments under pH on wild vs. captive-bred fish.

Αυτό που λές και εγώ το είδα κάπου απλά είδα και χιλάδες threads που λένε μαλάκωσε το νερο με τύρφη ή με Α/Ο αλλιώς κυνδινεύει με fin rot και τρόμαξα συν οι άσχημες εμπειρίες με προηγούμενους μονομάχους που πρόσφατα ανακάλυψα ότι η άμμος ήταν ακατάλληλη (ασβεστολιθική) και στα 15 λίτρα δε βάζουμε ούτε μονομάχο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Το ενυδρείο σου πόσα λίτρα είναι????

Το ενυδρείο είναι 60 λίτρα ονομαστικά. Βγάζοντας λίτρα απο τη στάθμη νερού, διάκοσμος και χαλίκι και λίγο ο εξοπλισμός πάει περίπου στα 50κάτι λίτρα χώρο έχει αρκετό χώρο να κολημπίσει. Στο προηγούμενο ποστ μιλάω για ένα παλιό που 17λιτρο(15 λίτρα καθαρά) που είχα. Δουλεύει εδώ και κάτι χρόνια πάντως.το 60λιτρο.

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος bettafish έγραψε:

Οπότε από ότι κατάλαβα σταματάω την τύρφη και τον αφήνω στο νερό βρύσης και αντιχλώριο. Από διατροφή του έχω τα βασικά πελετάκι και κατεψυγμένο bloodworm αν και αυτά θα σπάσω την ποσότητα που τον δίνω σε δύο γεύματα γιατί μπορεί και αυτό να τον πείραξε. 

Προσοχη στις κατεψυγμενες τροφες. Πολλες φορες κατα την μεταφορα, δεν διατηρουν καταλληλη θερμοκρασια με το αποτελεσμα να χαλαει. Νομιζω πανω απο 3ς μηνες δεν πρεπει να το εχουμε στην καταψυξη στο σπιτι (δες τι γραφει πανω στο κουτι+ ημ. ληξ). Δεν ξεπαγωνουμε και ξαναπαγωνουμε την τροφη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Προσοχη στις κατεψυγμενες τροφες. Πολλες φορες κατα την μεταφορα, δεν διατηρουν καταλληλη θερμοκρασια με το αποτελεσμα να χαλαει. Νομιζω πανω απο 3ς μηνες δεν πρεπει να το εχουμε στην καταψυξη στο σπιτι (δες τι γραφει πανω στο κουτι+ ημ. ληξ). Δεν ξεπαγωνουμε και ξαναπαγωνουμε την τροφη.

Εγώ παίρνω το παγάκι από σκουλίκια κόβω ένα μικρό κομματάκι το αποψύχω με νερό από το ενυδρείο και του τα δίνω.Δεν πετάω φυσικά στο ενυδρείο τα ζουμιά που βγάζουν στο καπάκι με το νερό που τα βάζω. Ημερομηνία λήξης έχει το 2020 ή 22 δε θυμάμαι θα το δώ ,και όταν τα αγόρασα πριν κανά μήνα με είπαν ότι είναι νέες παραλαβές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η ημερομηνία λήξης των bloodworm λέει το 2021 αρκεί να διατιρείται στην κατάψυξη στους -18 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος bettafish έγραψε:

Τελικά η ημερομηνία λήξης των bloodworm λέει το 2021 αρκεί να διατιρείται στην κατάψυξη στους -18 βαθμούς.

Θελει προσοχη ....

Πως παει ο ομορφουλης;

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Θελει προσοχη ....

Πως παει ο ομορφουλης;

Μια χαρά είναι τη δευτέρα είχε συνέρθει και είναι μια χαρά τον πρόσεξα και λίγο στα ταίσματα. Τελικά όπως είπαν και τα παιδιά σταματάω την τύρφη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαρήκαμε μεν όμως με την σημερινή αλλαγή νερού επανεμφανήστηκαν δυστιχώς τα συμπτώματα όμως λίγο ποιο ελαφριά. Προς το παρόν ανέβασα λίγο την οξυγόνωση και έκλεισα τα φώτα. Απλά δεν ξέρω τι να κάνω. :bigemo_harabe_net-135:

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος bettafish έγραψε:

Χαρήκαμε μεν όμως με την σημερινή αλλαγή νερού επανεμφανήστηκαν δυστιχώς τα συμπτώματα όμως λίγο ποιο ελαφριά. Προς το παρόν ανέβασα λίγο την οξυγόνωση και έκλεισα τα φώτα. Απλά δεν ξέρω τι να κάνω. :bigemo_harabe_net-135:

Το νερο παιρνας με αντιχλωριο; Ειναι απο δικτυο νερου;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Irakles έγραψε:

Γιατί έχεις οξυγόνο?? Και αλλαγές κάθε πότε κανείς????

Τον κάνω εβδομαδιαία αλλαγή 20%. Εχθές φαινόταν ότι προσπαθούσε να αναπνεύσει με τον λαμβύρινθό αν και δεν πλάγιαζε τόσο σήμερα κολυμπά λες και δεν έγινε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Το νερο παιρνας με αντιχλωριο; Ειναι απο δικτυο νερου;

Εννοείται το βάζω αντιχλώριο και το αφήνω να δουλέψει για μερικές ώρες με ένα μικρό φιλτράκι και έναν δεύτερο θερμοστάτη. Αυτή τη φορά ναι το νερό που έβαλα ήταν δυκτίου.

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το ψάρι είναι μόνο του και ταιζεις σωστα χωρίς να μένουν πολλες βρωμιες, θα σου έλεγα να κάνεις μηνιαίες αλλαγές νερού, γιατί προφανώς το ψάρι ταράζεται με αυτό λόγο του ότι πιθανόν ακόμα δεν έχει ισχυρή βιολογία. Εγώ αυτό το κάνω με όλα μου τα ψάρια όταν δω ότι για κάποιο λόγο μετά την αλλαγή έχω περίεργα σημάδια ή συμπεριφορά και έως σήμερα μου έχει βγει σε καλό...  Μιλάω πάντα εμπειρικά από τα δικά μου ενυδρεία... Σαν αντιχλωριο ποιο ρίχνεις ??? Χωρίς να κάνω διαφήμιση προτείνω το prime seachem ή κάποιο άλλο με αλόη ....

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος bettafish έγραψε:

Εννοείται το βάζω αντιχλώριο και το αφήνω να δουλέψει για μερικές ώρες με ένα μικρό φιλτράκι και έναν δεύτερο θερμοστάτη. Αυτή τη φορά ναι το νερό που έβαλα ήταν δυκτίου.

Τοτε κανεις αλλαγες νερου πιο συχνα, αλλα απο 10-20%

Στα δικα μου ενυδρεια μετα την αλλαγη νερου, τα ψαρια "πετανε" απο χαρα. Και κανω καθε εβδομαδα 40-50% αλλαγη στο μεγαλο (Α/Ο+νερο απο την βρυση), αυτο δεν ισχυει για τα ενυδρεια με ευαισθητα ψαρια και γαριδες.

Μηνιαίες αλλαγές νερού - μπορει να ισχυει στα 400λ, αν εχεις λιγα ψαρια και καλες μετρησεις. Αλλα παντα καλυτερα πιο συχνα απο λιγο, παρα αραια και πολλα λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Αν το ψάρι είναι μόνο του και ταιζεις σωστα χωρίς να μένουν πολλες βρωμιες, θα σου έλεγα να κάνεις μηνιαίες αλλαγές νερού, γιατί προφανώς το ψάρι ταράζεται με αυτό λόγο του ότι πιθανόν ακόμα δεν έχει ισχυρή βιολογία. Εγώ αυτό το κάνω με όλα μου τα ψάρια όταν δω ότι για κάποιο λόγο μετά την αλλαγή έχω περίεργα σημάδια ή συμπεριφορά και έως σήμερα μου έχει βγει σε καλό...  Μιλάω πάντα εμπειρικά από τα δικά μου ενυδρεία... Σαν αντιχλωριο ποιο ρίχνεις ??? Χωρίς να κάνω διαφήμιση προτείνω το prime seachem ή κάποιο άλλο με αλόη ....

Απο βιολογία δε νομίζω να έχει θέμα δουλεύει εδώ και χρόνια αν και θα πάρω τώρα που το λές καμιά μέτρηση μήπως παίχτηκε τίποτα. Αντιχλώριο χρησιμοποιώ το prime και έχω και ένα aquasafe για μικροποσότητες νερού. Το ψαράκι είναι μόνο του δεν έχει άλλα ψάρια να το ενοχλούν από άλλους οργανισμούς υπάρχουν trumpet snails(κωνικά λαθρεπιβάτες). 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...