Jump to content

Μονομάχος καθεται στην επιφάνεια


Recommended Posts

Συγνώμη που παρεμβαίνω και είναι κιόλας το πρώτο μου ποστ. Έχω και εγώ ένα μονομάχο που είχε τα ίδια συμπτώματα. Τον έβαλα σε γυάλα για μια μέρα. Καθαρό τελείως νερό με λίγο κατεβασμένη θερμοκρασία και καθολου φαγητό. 

 

Συνήλθε και τον επέστρεψα στο ενυδρείο του. Από εκείνη την μέρα είναι μια χαρά και δεν έχει ξανά παρουσιάσει αυτή την συμπεριφορά. 

 

Τον έχω μαζί κιόλας με άλλα ψαράκια και τα πάει μια χαρά. 

 

Δεν ξέρω κατά πόσο θα την βγάλει ο δικός σου. Είναι κρίμα. Αλλά δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Εγώ τον έσωσα και ας ήταν φαινομενικά λάθος κίνηση. 

20181211_200214.jpg

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου @Leonardo BilalisBilalis κακά τα νεα... πρέπει να διαλέξεις τι θέλεις  να κανεις....και ποια ψάρια θα κρατήσεις.... Όλοι έχουμε κάνει λάθη μην αγχώνεσαι... Το ενυδρείο από πάνω εδώ είναι απαγορευτικό για μονομάχο και γενικά φίλε μου θα σου ζητήσω με πολύ αγάπη να φτιάξεις ένα ενυδρείο κατάλληλο για τα ψάρια σου.... Όλα αυτά μαζί είναι ψαρόσουπα και επίσης ο διάκοσμος είναι τέρμα ακατάλληλος... Είναι θέμα τύχης πως ζουν αυτά τα ψάρια.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Irakles έγραψε:

Φίλε μου @Leonardo BilalisBilalis κακά τα νεα... πρέπει να διαλέξεις τι θέλεις  να κανεις....και ποια ψάρια θα κρατήσεις.... Όλοι έχουμε κάνει λάθη μην αγχώνεσαι... Το ενυδρείο από πάνω εδώ είναι απαγορευτικό για μονομάχο και γενικά φίλε μου θα σου ζητήσω με πολύ αγάπη να φτιάξεις ένα ενυδρείο κατάλληλο για τα ψάρια σου.... Όλα αυτά μαζί είναι ψαρόσουπα και επίσης ο διάκοσμος είναι τέρμα ακατάλληλος... Είναι θέμα τύχης πως ζουν αυτά τα ψάρια.... 

Θα συμφωνήσω σε αυτό αν και τον ευχαριστώ για το ενδιαφέρον του.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα έχω στους 25 βαθμούς σταθερά. Με 8 Ph και το νερό μας στην Εύβοια είναι σκληρό. 

 

Τον ταΐζω μόνο κουνούπια που πιάνω μέσα στην μέρα. Αυτά για να δεις την δική μου προσέγγιση στον μονομάχο. Με τα υπόλοιπα ψαράκια δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Σε λίγο καιρό θα τους βάλω σε ένα μεγαλύτερο 125l με περισσότερη πρασινάδα και πιστεύω δεν θα έχω ατυχήματα. 

 

Ελπίζω να μην τον χάσεις. Πάντως δεν έχεις να χάσεις κάτι αν τον βλέπεις χάλια να τον βάλεις αλλού και να δεις αντιδράσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Leonardo Bilalis έγραψε:

Δεν θέλω να ξεφύγω από το θέμα του φίλου. Συμφωνώ με όσα λέτε. 

Χαίρομαι!!!! Άνοιξε ένα θέμα να φτιάξουμε ένα σωστό ενυδρείο με τα ψάρια που σου αρέσουν..... Γιατί αυτό που δείχνεις έχει λάθος συνδιασμούς και έχεις υλικά μέσα που δεν αναδεικνύουν ούτε τα ψάρια ούτε βοηθάνε σε κάτι.... Ίσα ίσα τα δυσκολεύουν....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Irakles έγραψε:

Χαίρομαι!!!! Άνοιξε ένα θέμα να φτιάξουμε ένα σωστό ενυδρείο με τα ψάρια που σου αρέσουν..... Γιατί αυτό που δείχνεις έχει λάθος συνδιασμούς και έχεις υλικά μέσα που δεν αναδεικνύουν ούτε τα ψάρια ούτε βοηθάνε σε κάτι.... Ίσα ίσα τα δυσκολεύουν....

Σίγουρα και ευχαριστώ πολύ. 

 

Προέχει ο μονομάχος του φίλου εδώ. 

Link to comment
Share on other sites

@Leonardo Bilalis

Καλως ηρθες στην παρεα μας φιλε μου!!

Μετεφερα τα ερωτηματα σου σε νεο ξεχωριστο θεμα για να μην μπερδευομαστε με το προβλημα που εχει το αλλο μελος με το ψαρακι του.

Αν δεν σε καλυπτει ο τιτλος πολυ ευχαριστως να τον αλλαξω :)

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες στην παρέα μας! Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου; Έχεις 2 Χρυσόψαρα, Guppies, Μονομάχο και Πλέκο;; Από φίλτρα είναι το εσωτερικό που βλέπουμε; Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο; Η θερμοκρασία ποια είναι;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να πω ένα ευχαριστώ για την μεταφορά των σχολίων και επίσης για την φιλοξενία. 

 

Το ενυδρείο είναι 30 λίτρα και τρέχει 5 μήνες τώρα. Με ότι βλέπετε. 

 

Θερμοκρασία στους 25. Όλο το εγχείρημα ξεκίνησε από τα παιδιά που είναι 5 χρόνων και 3ων χρόνων. Ζήτησαν νεμο.

 

Όπως καταλαβαίνετε δεν ήξερα ούτε γνώριζα αν υπάρχει πραγματικά αυτό το ψαράκι. Μετά από λίγους μήνες που έχω το ενυδρειακι έψαξα για ψαράκια γενικά και πέτυχα τον νεμο. 

 

Είδα ότι είναι ψαράκι του αλμυρού νερού. Έψαξα παραπάνω και διάβασα λίγα πράγματα. 

 

Τώρα είμαι ανάμεσα σε δύο μικρά project. Το ενα είναι να μεταφέρω τα μισά ψαράκια η ακόμα και όλα σε ένα μεγαλύτερο 125l  ενυδρείο με όλες τις παροχές για να είναι ευτυχισμένα, και το σημαντικότερο να πάρω ένα nano cube και να βάλω μέσα 2 νεμο. 

 

Αυτό που Προέχει είναι το nano cube όπως καταλαβαίνετε για τα παιδιά. Είμαι έτοιμος να διαβάσω ότι χρειαστεί και να προσπαθήσω να δω αν γίνεται να το διαχειριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά είναι πολύ ενθαρρυντικό που έχεις όρεξη και διάθεση να ασχοληθείς και να φροντίσεις τα ψαράκια σου. Η μεταφορά σε άλλο ενυδρείο αυτών των ψαριών δεν έχει νόημα με την έννοια ότι δε μπορείς να διατηρείς διαφορετικά είδη ή έστω αυτά τα είδη σε ένα ενυδρείο. Έτσι, το πρώτο που πρέπει να αποφασίσεις είναι τι ψαράκια θέλεις. Αναλόγως πάει και ο εξοπλισμός.

Αν θέλεις για παράδειγμα τα υπέροχα Χρυσόψαρα χρειάζεσαι μεγάλο ενυδρείο, πολύ δυνατό φίλτρο και απλή διακόσμηση. Αν θέλεις ζωοτόκα (Guppies κλπ.) ή οποιοδήποτε άλλο τροπικό ψάρι είσαι οκ με μικρότερο ενυδρείο (όχι κάτω από 60lt καλού κακού και πάλι με προϋποθέσεις), θερμοστάτη και κάποια φυτά για να κρύβονται τα νεογέννητα που θα είναι ατελείωτα με τον καιρό και θα χρειάζεται να τα μεταφέρεις ή να τα χαρίζεις.

Αν πάλι θέλεις Μονομάχο, με 20-30lt ενυδρείο είσαι οκ, κάποια φυτά επιφάνειας (κυρίως) αρκούν, ένα μικρό φιλτράκι με χαμηλή ροή σε καλύπτει μια χαρά και φυσικά ο θερμοστάτης που ήδη έχεις.

 

Για θαλασσινό θα μιλήσουν οι πιο ειδικοί απλά έχε στο νου σου τον μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας και φυσικά πολλαπλάσιο κόστος ακόμη και για ένα μικρό ενυδρείο. 

Εύχομαι ό,τι επιχειρήσεις να πάει τέλεια και να το απολαμβάνεις και εσύ και κυρίως τα παιδάκια σου!! ;)

 

Πάντως, το παρόν ενυδρείο καλό είναι να μην το κρατήσεις και πολύ γιατί τα ψαράκια σου μάλλον από θαύμα ζουν τόσους μήνες.

Ό,τι θελήσεις και μπορούμε εδώ είμαστε να βοηθήσουμε. Υπάρχει πολλή διάθεση από τα παιδιά και πλούσια αρθογραφία για ό,τι αποφασίσεις.

Καλή επιτυχία!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα αν γίνεται να με καθοδηγήσετε για την αγορά ενός θαλασσινού ενυδρείου. Μέχρι στιγμής σκέφτομαι για έτοιμα που να έχουν όσα περισσότερα μέσα απο θέμα εξοπλισμού. 

 

Έχω δεί τα: 

 

a. Dennerle Nano Marinus Cube 30/60 Complete PLUS (που θεωρω οτι ειναι πολυ ομορφο)

b. Sera Marin Biotop Cube 60/130 (νομίζω οτι εχει όλο τον εξοπλισμο απο ηλεκτρικά)

 

βέβαια είναι πολύ ακριβά και πρέπει να το σκεφτώ δυο και τρεις φορές πριν κάνω την κίνηση.

 

Δεν μπορώ να το αποφύγω (λόγω των παιδιών) απλα το καθηστερώ όσο έχουν αυτό που έιδη υπάρχει με του γλυκού νερού. Το προβλημα είναι τα ψαράκια, και όπως καταλαβαίνετε, ο nemo Clown ειναι αυτό που δεν υπάρχει για το γλυκό νερό.

 

Παρακαλώ επιείκεια.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Leonardo Bilalis έγραψε:

Θα ήθελα αν γίνεται να με καθοδηγήσετε για την αγορά ενός θαλασσινού ενυδρείου. Μέχρι στιγμής σκέφτομαι για έτοιμα που να έχουν όσα περισσότερα μέσα απο θέμα εξοπλισμού. 

 

Έχω δεί τα: 

 

a. Dennerle Nano Marinus Cube 30/60 Complete PLUS (που θεωρω οτι ειναι πολυ ομορφο)

b. Sera Marin Biotop Cube 60/130 (νομίζω οτι εχει όλο τον εξοπλισμο απο ηλεκτρικά)

 

βέβαια είναι πολύ ακριβά και πρέπει να το σκεφτώ δυο και τρεις φορές πριν κάνω την κίνηση.

 

Δεν μπορώ να το αποφύγω (λόγω των παιδιών) απλα το καθηστερώ όσο έχουν αυτό που έιδη υπάρχει με του γλυκού νερού. Το προβλημα είναι τα ψαράκια, και όπως καταλαβαίνετε, ο nemo Clown ειναι αυτό που δεν υπάρχει για το γλυκό νερό.

 

Παρακαλώ επιείκεια.

 

Ριξε μια ματια εδω https://www.aquazone.gr/forums/forums/forum/28-γενικά-περί-θαλασσινού/

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το σε έτοιμο και το Red Sea Max 130 και 250... Άλλιως το φτιάχνεις μόνος σου σε ότι διαστάσει θέλεις και με ότι είδους sub θέλεις !!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

φιλτρο αντιστροφης οσμωσης μην ξεχασεις και αλατι... πολλα θελει μια θαλασσα.....

Link to comment
Share on other sites

 @Irakles & @natateo, ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. 

 

Έχω πέσει στο διάβασμα. Γιαυτό και δεν απαντώ στις αναρτήσεις σας. 

 

Νομίζω πως για μένα οικονομικά εξυπηρετεί περισσότερο το Dennerle Nano Marinus Cube 30/60 Complete PLUS.

 

Ξέρω οτι είναι μικρό και οι παράμετροι θα αλλάζουν. Αλλά νομίζω οτι με διάβασμα και πολύ προσοχή θα μπορέσω να φτιάξω ενα ιδανικό χώρο για τα δύο μικρά ψαράκια που θα βάλω μέσα. Λογικά θα θέλει και γαρίδα (παίζει το ρόλο του καθαριστή;) 

 

Είμαι ακόμα στο διάβασμα και σε πολύ αρχικό στάδιο. Η δική μου προσέγγιση θα είναι να τα μαζέψω σχετικά όλα οσα χρειάζομαι και θα τα στήσω οταν είμαι έτοιμος. Βεβαια θα κάνω και λάθη στο πρώτο στήσιμο γιαυτό τον λόγο δεν θα βάλω ψαράκια μέσα αλλά θα προσπαθήσω μόνο με βράχο κοράλλι και γαριδούλα. 

 

Περιμένω τις δικιές σας απόψεις και κατευθύνσεις. Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθειά σας και τον ενδιαφέρον σας. 

 

Να συμπληρώσω οτι δεν θα χρησιμοποιήσω εξωτερικό χώρο ανακύκλωσης νερού για λόγους αισθητικούς. Απο οτι διάβασα είναι βασικό, αλλά μπορεί να γίνει και χωρίς αυτό. Ποιά είναι η γνώμη σας; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Leonardo Bilalis έγραψε:

 @Irakles & @natateo, ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. 

 

Έχω πέσει στο διάβασμα. Γιαυτό και δεν απαντώ στις αναρτήσεις σας. 

 

Νομίζω πως για μένα οικονομικά εξυπηρετεί περισσότερο το Dennerle Nano Marinus Cube 30/60 Complete PLUS.

 

Ξέρω οτι είναι μικρό και οι παράμετροι θα αλλάζουν. Αλλά νομίζω οτι με διάβασμα και πολύ προσοχή θα μπορέσω να φτιάξω ενα ιδανικό χώρο για τα δύο μικρά ψαράκια που θα βάλω μέσα. Λογικά θα θέλει και γαρίδα (παίζει το ρόλο του καθαριστή;) 

 

Είμαι ακόμα στο διάβασμα και σε πολύ αρχικό στάδιο. Η δική μου προσέγγιση θα είναι να τα μαζέψω σχετικά όλα οσα χρειάζομαι και θα τα στήσω οταν είμαι έτοιμος. Βεβαια θα κάνω και λάθη στο πρώτο στήσιμο γιαυτό τον λόγο δεν θα βάλω ψαράκια μέσα αλλά θα προσπαθήσω μόνο με βράχο κοράλλι και γαριδούλα. 

 

Περιμένω τις δικιές σας απόψεις και κατευθύνσεις. Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθειά σας και τον ενδιαφέρον σας. 

 

Να συμπληρώσω οτι δεν θα χρησιμοποιήσω εξωτερικό χώρο ανακύκλωσης νερού για λόγους αισθητικούς. Απο οτι διάβασα είναι βασικό, αλλά μπορεί να γίνει και χωρίς αυτό. Ποιά είναι η γνώμη σας; 

Σ΄αυτο το θεμα δεν  σε "βλεπουν" οι " θαλασσιοι λυκοι" μας.

Ανοιξε καινουριο θεμα στ ενοτητα θαλασσινου ενυδρειου. Θα σου λυσουν τις αποριες πολυ γρηγορα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...