Jump to content

Νεος. Μετρησεις νερου και βελτιωση του.


Hades

Recommended Posts

πριν 21 ώρες, το μέλος Hades έγραψε:

Το χουμε!! :bigemo_harabe_net-134:  αυριο θα το κανω παλατακι!! 

Το καθαρισα... :cigar: να κανω τωρα μια αλλη ερωτιση φωτοβολιδα...την πρωτη μερα το co2 μου εβγενε σαν φυσαλιδες απτο πανω μερος της σωληνας.. Πλεον δε το κανει αυτο κ θα βγαλει μια μεγαλη ΜΟΝΟ αν το πατησω τερμα κ βγει απο κατω...τι απτα 2 ειναι το σωστο? :blink:

LRM_EXPORT_37257720313585_20181224_214654692.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τοσο απλα... Μαλιστα.. Κριμα το αλλο στυλακι π. Εβγαζε φυσαλιδες σιγα σιγα με ενεπνευσε περισσοτερο.. Μαλιστα ευχαριστω πολυυ!!! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Hades έγραψε:

Τοσο απλα... Μαλιστα.. Κριμα το αλλο στυλακι π. Εβγαζε φυσαλιδες σιγα σιγα με ενεπνευσε περισσοτερο.. Μαλιστα ευχαριστω πολυυ!!! 

Kαλα Xριστουγεννα και καλες γιορτες!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Kαλα Xριστουγεννα και καλες γιορτες!

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ παιδια!! Ανταποδιδω!! Με υγεια πρωτα απ ολλα!!! Ψυχικη και σωματικη!!! 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/12/2018 at 11:35 ΜΜ, το μέλος Hades έγραψε:

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ παιδια!! Ανταποδιδω!! Με υγεια πρωτα απ ολλα!!! Ψυχικη και σωματικη!!! 

Καλησπεεραα κ παλι! Υπαρχει περιπτωση οι καρδιναλιοι να κανουν μπουλινγκ τα μικροτερα? Γιατι εχω βαλει 4 κ ειναι 3 νταγλαρια π κοβουν βολτες αβερτα κ το ενα μικροτερο καθεται κρυμενο στο φιλτρο κοντα. Εχω κ μια μικρη υποψια οτι η ουρα του ειναι καπως φαγωμενη.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Hades έγραψε:

Καλησπεεραα κ παλι! Υπαρχει περιπτωση οι καρδιναλιοι να κανουν μπουλινγκ τα μικροτερα? Γιατι εχω βαλει 4 κ ειναι 3 νταγλαρια π κοβουν βολτες αβερτα κ το ενα μικροτερο καθεται κρυμενο στο φιλτρο κοντα. Εχω κ μια μικρη υποψια οτι η ουρα του ειναι καπως φαγωμενη.. 

Εχω μια υποψια, οτι απλα ειναι αρρωστο το ψαρακι. Οταν αγοραζεις ψαρακια, πρεπει να εισαι προσεκτικος και παρατηρητικός. Αν δεις οτι στο ενυδρειο(στο πετσοπ) υπαρχουν και αρρωστα και υγιείς ψαρακια μαζι, μην παιρνεις απο αυτο το ενυδρειο κανενα.

Μετρησεις νερου ειναι οκ;

Πότε εβαλες τα ψαρια μεσα;

Link to comment
Share on other sites

On 30/12/2018 at 7:30 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Εχω μια υποψια, οτι απλα ειναι αρρωστο το ψαρακι. Οταν αγοραζεις ψαρακια, πρεπει να εισαι προσεκτικος και παρατηρητικός. Αν δεις οτι στο ενυδρειο(στο πετσοπ) υπαρχουν και αρρωστα και υγιείς ψαρακια μαζι, μην παιρνεις απο αυτο το ενυδρειο κανενα.

Μετρησεις νερου ειναι οκ;

Πότε εβαλες τα ψαρια μεσα;

Αυτα ειναι τα παιδια μου... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:bow::bow::bow:

 

Αριστούργημα έχεις γούστο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πριν 2 λεπτά, το μέλος Hades έγραψε:

Τι κανω με τα φυλα που φενεται εδω στη φωτο? Τα κοβω η τα αφηνω? 

IMG_20190118_212127.jpg

 

IMG_20190118_212116.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοβεις τα σαπια. Εχεις ελλειψη καλιου και δες τι γινεται με νιτρικα και φωσφορικα.

Απο λιπασμα ριχνεις κατι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Κοβεις τα σαπια. Εχεις ελλειψη καλιου και δες τι γινεται με νιτρικα και φωσφορικα.

Απο λιπασμα ριχνεις κατι;

Παντως βγαινουν καινουργια φυλαρακια και μεγαλωνουν κανονικα. Απο λιπασμα τιποτα.αφηνω τη φυση να κανει τη δουλεια της :rolleyes:. Καλιοο και φωσφορο?? Πως τα μετραω αυτα παναια μ? Πες μου.. Παλι 50αρικο??? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Hades έγραψε:

Παντως βγαινουν καινουργια φυλαρακια και μεγαλωνουν κανονικα. Απο λιπασμα τιποτα.αφηνω τη φυση να κανει τη δουλεια της :rolleyes:. Καλιοο και φωσφορο?? Πως τα μετραω αυτα παναια μ? Πες μου.. Παλι 50αρικο??? 

Καλιο δεν χρειαζεται να μετρας, τα φυλλα εχουν μικρες τρυπουλες καφε χρωμα - ειναι ελλειψη καλιου.

Λεω αν εχεις τεστ για νιτρικα (και φωσφορικα- μηπως;) κανε μετρησεις.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Καλιο δεν χρειαζεται να μετρας, τα φυλλα εχουν μικρες τρυπουλες καφε χρωμα - ειναι ελλειψη καλιου.

Λεω αν εχεις τεστ για νιτρικα (και φωσφορικα- μηπως;) κανε μετρησεις.

Ναι βρε θα το ψαξω το θεμα ευχαριστω για την βοηθεια. Σωστα τα λες εσυ!! Θελω να βαλω κ αλλα φυτα πισω οποτε θα μου χρειαστει. Επισης εχω ριξει μια φορα toxivec και καπου διαβασα οτι ισως επιρεαζει τα φυτα αρνητικα.. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Hades έγραψε:

Ναι βρε θα το ψαξω το θεμα ευχαριστω για την βοηθεια. Σωστα τα λες εσυ!! Θελω να βαλω κ αλλα φυτα πισω οποτε θα μου χρειαστει. Επισης εχω ριξει μια φορα toxivec και καπου διαβασα οτι ισως επιρεαζει τα φυτα αρνητικα.. 

Σωστα!

Ακομα σκεφτομαι μηπως τα φυτα,που πηρες ηταν  emersed (pot) και απλα σαπιζουν τα παλια φυλλα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Σωστα!

Ακομα σκεφτομαι μηπως τα φυτα,που πηρες ηταν  emersed (pot) και απλα σαπιζουν τα παλια φυλλα...

 Now.. You catch me unreadable... Χαχαχχαα δε ξερω τι ειναι τα ποτ.. Ηταν μεσα σε ενυδρειο σε πετ σοπ τα συγκεκριμενα.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Hades έγραψε:

 Now.. You catch me unreadable... Χαχαχχαα δε ξερω τι ειναι τα ποτ.. Ηταν μεσα σε ενυδρειο σε πετ σοπ τα συγκεκριμενα.. 

Τοτε submersible ηταν :D

Τα περισσότερα φυτα, που πουλανε για ενυδρειο μεγαλωνουν εκτος νερου - emersed. Μετα που τα βαζεις στο ενυδρειο, τα παλια φυλλα σαπιζουν και βγαινουν αλλα- "προσαρμοσμενα" για την ζωη κατω απο το νερο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Τοτε submersible ηταν :D

Τα περισσότερα φυτα, που πουλανε για ενυδρειο μεγαλωνουν εκτος νερου - emersed. Μετα που τα βαζεις στο ενυδρειο, τα παλια φυλλα σαπιζουν και βγαινουν αλλα- "προσαρμοσμενα" για την ζωη κατω απο το νερο.

 

Εισαι κινητη εγκυκλοπεδια τελικα.. Και international μαλιστα!!! Τι να πω... Ναι sybmersible εχω.. Ειχα παρει και emersed plants (pot) αλλα σαπισαν εξολοκληρου κ τα πεταξα .. Αμα ειδες αλαξα τα παντα ολα τα καθαρισα κ επιτελους ολα. Πανε καλα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Hades έγραψε:

 

Εισαι κινητη εγκυκλοπεδια τελικα.. Και international μαλιστα!!! Τι να πω... Ναι sybmersible εχω.. Ειχα παρει και emersed plants (pot) αλλα σαπισαν εξολοκληρου κ τα πεταξα .. Αμα ειδες αλαξα τα παντα ολα τα καθαρισα κ επιτελους ολα. Πανε καλα

Που θα  ασχοληθεις με τα φυτα, θα δεις πως θα μιλας μετα   :hehe:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...