Jump to content

sos θερμοκρασιες


Guest rania2006

Recommended Posts

Guest rania2006

αρχισε να καλοκαιριαζει και παλι.θα ηθελα να θεσω το εξης ερωτημα,σημερα η θερμοκρασια του ενυδρειου μου επιασε τους 32 βαθμους α)να κλεισω τον θερμαστατη απο τωρα? β)να αφησω ανοιχτω το καπακι? γ)να θεσω απο τωρα σε λειτουργια το ανεμιστηρακι η να περιμενω λιγες μερες ακομα?

Link to comment
Share on other sites

Το θερμόμετρό σου έχει απαντήσει σε όλες σου τις ερωτήσεις, ήδη...

Φυσικά και δεν πρέπει να φτάνει η θερμοκρασία σε τόσο υψηλά επίπεδα. Τα ψάρια που ζουν σε τέτοιες συνθήκες υποφέρουν. Και τα φυτά αρχίζουν να χαλάνε...

Τον θερμαντήρα μην τον βγάλεις από το ενυδρείο, αλλά απλώς από την πρίζα. Μπορεί να σου χρειαστεί σε καμιά "αναποδιά" του καιρού, κυρίως κάποια κρύα νύχτα. Ο ανεμιστήρας πρέπει να χτυπάει την επιφάνεια, ώστε να δημιουργείται εξάτμιση και να κρυώνει το νερό. Επίσης το ανοικτό καπάκι διευκολύνει την εξάτμιση, αλλά ελοχεύει ο κίνδυνος να βρεθεί κάποιο ψάρι (ή άλλο ζωντανό, πχ σαλιγκάρια ή οστρακόδερμα) εκτός ενυδρείου (ανάλογα τα είδη που έχεις και την απόσταση της επιφάνειας του νερού από το ύψος του γυαλιού).

Link to comment
Share on other sites

Γειά και από 'μένα, έχω βάλλει τον θερμοστάτη σε χρονοδιακόπτη ώστε να λειτουργεί τις ώρες 20:00-9:00 για να είμαι καλυμένος σε περίπτωση κρύας νυχτας.Μόλις αρχίσουν οι τρελές ζέστες μάλλον θα τον κλείσω τελείως. :)

Link to comment
Share on other sites

Γειά και από 'μένα, έχω βάλλει τον θερμοστάτη σε χρονοδιακόπτη ώστε να λειτουργεί τις ώρες 20:00-9:00 για να είμαι καλυμένος σε περίπτωση κρύας νυχτας.Μόλις αρχίσουν οι τρελές ζέστες μάλλον θα τον κλείσω τελείως. :)

η απορια μου.

αφου οι θερμαντηρες δουλευουν αυτοματα γιατι να τους βγαζουμε απο το ρευμα???

Link to comment
Share on other sites

η απορια μου.

αφου οι θερμαντηρες δουλευουν αυτοματα γιατι να τους βγαζουμε απο το ρευμα???

Γιατί είμαστε μπάχιρδοι και θέλουμε να ανοίγουμε ιστορίες στο κεφάλι μας! :)

Δεν υπάρχει λόγος και μάλιστα ΙΜΟ είναι λάθος. Το θερμαντικό σώμα έχει ενσωματωμένο υδροστάτη και σταματά όταν "πιάσει" θερμοκρασία. Άρα, κι ας είναι στην πρίζα, δε δουλεύει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είμαστε μπάχιρδοι και θέλουμε να ανοίγουμε ιστορίες στο κεφάλι μας! :)

Δεν υπάρχει λόγος και μάλιστα ΙΜΟ είναι λάθος. Το θερμαντικό σώμα έχει ενσωματωμένο υδροστάτη και σταματά όταν "πιάσει" θερμοκρασία. Άρα, κι ας είναι στην πρίζα, δε δουλεύει. ;)

Έχετε ένα δίκιο, αλλά σε αντίθεση με τους θερμαντήρες με ηλεκτρονικούς αισθητήρες και με εξωτερικο ηλεκτρονικό θερμοστάτη που είναι πιό αξιόπιστοι, ο θερμοστάτης των συμβατικών θερμαντήρων λειτουργεί με μηχανικό τρόπο (ελλάσματα) έτσι αν κολλήσει, πράγμα πού προσωπικά μου φαίνεται πιό πιθανό όταν εκτείθεται σε μεγάλες θερμοκρασίες, το σπίτι θα μυρίσει ψαρόσουπα πρίν καλα-καλα το πάρεις χαμπάρι. :angry2:

Υ.Γ: τι είναι ο μπάχιρδος;

Link to comment
Share on other sites

Θα απαντήσω για μένα και μόνο...

Διατηρώ αρκετά ενυδρεία (κάποια στιγμή είχα 17 σε λειτουργία..!) και σε όλα φυσικά υπάρχουν θερμαντήρες. Δύο φορές μου έχει κολλήσει θερμοστάτης ("έβρασαν" τα ενυδρεία αλλά τα πρόλαβα) και άλλες δύο φορές μου έχει καεί θερμοστάτης (πάγωσαν τα ενυδρεία, αλλά πάλι τα πρόλαβα γιατί τα τσεκάρω σε πυκνή συχνότητα). Κατόπιν αυτών των περιστατικών, όποτε κρίνω ότι με ασφάλεια δεν χρειάζεται (λόγω καιρού και μιλάω μόνο για το καλοκαίρι) προτιμώ να τους έχω εκτός λειτουργίας.

Υ.Σ.: Λόγω του υπερβολικά μεγάλου αριθμού θερμαντικών σωμάτων που έχω, οι περισσότεροι είναι φτηνοί (για οικονομικούς λόγους) με αποτέλεσμα να υπάρχει αυξημένο ποσοστό "αστοχίας υλικού" ή φθοράς, πράγμα που επηρεάζει αυτή μου την επιλογή...

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι θερμαντήρες πλέον είναι με ηλεκτρονικό σύστημα ελέγχου της θερμοκρασίας που στηρίζεται στην ισορροπία μιας γέφυρας wheatstone για την ιστορία. Πέρα όμως από τους ηλεκτρονικά ελεγχόμενους θερμαντήρες, αυτοί που λειτουργούν με τα διμεταλλικά ή που θα χαλάσουν σχετικά σύντομα ή που θα κρατήσουν μια ζωή! Το "κόλλημα" τους οφείλεται στο "αρκ" (σπινθήρα) που προκαλείται κατά τη μετάβαση από την κατάσταση On στην κατάσταση Off καθώς κολλάνε μεταξύ τους οι επαφές. Κάθε θερμαντήρας λοιπόν για να κολλήσει είναι απαραίτητο να είναι στην πρίζα. (αυτοί με το διμεταλλικό έλασμα λειτουργεί ο μηχανισμός τους ανεξάρτητα από το αν είναι στην πρίζα ή όχι) Συμπερασματικά οι θερμαντήρες για να κολλήσουν πρέπει να εναλλάσσουν την κατάστασή τους, κάτι το οποίο το καλοκαίρι είναι σχετικά σπάνιο, αφού σπάνια τίθενται σε λειτουργία. Στην περιοχή μου χειμώνα καλοκαίρι οι θερμοκρασία παραμένει σε χαμηλά επίπεδα, δεν έχω βγάλει ποτέ τους θερμαντήρες από την πρίζα γιατί το βράδυ ανάβουν και δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα. :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά αλλά τι είναι ο "μπάχιρδος" ακόμη να μας πεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είμαστε μπάχιρδοι και θέλουμε να ανοίγουμε ιστορίες στο κεφάλι μας! :hysterical:

Δεν υπάρχει λόγος και μάλιστα ΙΜΟ είναι λάθος. Το θερμαντικό σώμα έχει ενσωματωμένο υδροστάτη και σταματά όταν "πιάσει" θερμοκρασία. Άρα, κι ας είναι στην πρίζα, δε δουλεύει. :rasp:

:P Αλήθεια τι συμένει μπάχιρδος :rasp: Σαν βρισιά μου φάνηκε :P

Link to comment
Share on other sites

Είναι ατάκα από Μητσιχώστα, ηρεμία! :hysterical: Υπάρχει και το σχετικό βίντεο... Μπάχιρδες καταστάσεις. :rasp:

Edit: σα λέξη δεν υπάρχει μάλλον και ετυμολογικά δε στέκει, αλλά έχει πλάκα.

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...