Jump to content

βοηθεια σας παρακαλω


netos

Recommended Posts

καλησπερα

εχω ενα ενυδρειο 12 λιτρων με θερμοστατη στους 26 C και φιλτρο νερου dolphin kf-150

επισης ενα ψευτικο φυτο και ενα αληθινο σε ξηλο.

το ψαρακι το εχω 2,5 βδομαδες ειναι υπερκινητικο τρωει πρωι βραδυ απο 4 pellet

ολα πηγαιναν καλα μεχρι που χθες το βραδυ παρατηρησα οτι οι ακρες στις ουρες του ειναι 

σαν φαγωμενες.

ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ.

για αυτο λιγη επιεικια βαζω φωτο απο το ενυδρειο και το πωσ ηταν το ψαρακι και πως ειναι τωρα

IMG_20181212_193109.jpg

Έγινε επεξεργασία - netos
Link to comment
Share on other sites

Εχεις μεγαλη ροη νερου απ το φιλτρο στο ενυδρειο σου;

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις στρώσει το φίλτρο σου με βακτήρια? Έχεις αμμωνία? 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, johnbaggios said:

Εχεις μεγαλη ροη νερου απ το φιλτρο στο ενυδρειο σου;

 

Οχι δεν πολυ μεγαλη ροη το εχω βαλει στην χαμηλη σκαλα γιατι στην αρχη ο μονομαχος μου δεν μπορουσε να κολυμπησει ελευθερα τον εστελνε πισω.

 

 

8 hours ago, kalmichalis said:

Το έχεις στρώσει το φίλτρο σου με βακτήρια? Έχεις αμμωνία? 

οχι δεν εχει γινει κατι τετοιο απλα ειχα ετοιμασει το νερο στο ενυδρειο 5 μερες πριν βαλω το ψαρακι δηλαδη ειχα παρει το νερο απο την αλλαγη το ειχα βαλει 

στο καινουριο ενυδρειο με το αντιχλωριο και το φυτο δουλευε ετσι για 5 μερες μετα εβαλα το ψαρακι και στην 2 αλλαγη της εβδομαδας (ανα 5μερες αλαγες) 

μου παρουσιασε αυτο το ψαρακι 

Τωρα μετρησεις δεν εχω κανει ακομα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος netos έγραψε:

 

Οχι δεν πολυ μεγαλη ροη το εχω βαλει στην χαμηλη σκαλα γιατι στην αρχη ο μονομαχος μου δεν μπορουσε να κολυμπησει ελευθερα τον εστελνε πισω.

 

 

οχι δεν εχει γινει κατι τετοιο απλα ειχα ετοιμασει το νερο στο ενυδρειο 5 μερες πριν βαλω το ψαρακι δηλαδη ειχα παρει το νερο απο την αλλαγη το ειχα βαλει 

στο καινουριο ενυδρειο με το αντιχλωριο και το φυτο δουλευε ετσι για 5 μερες μετα εβαλα το ψαρακι και στην 2 αλλαγη της εβδομαδας (ανα 5μερες αλαγες) 

μου παρουσιασε αυτο το ψαρακι 

Τωρα μετρησεις δεν εχω κανει ακομα. 

Μου φαινεται οτι στην προσπαθεια σου να μπολιασεις το ενυδρειο κατι πηγε στραβα. Λογικα το νερο μονο και ουτε καν απο την βρωμια του ενυδρειου δεν φτανει. Θελει και βιολογικο υλικο και νερο απο το φιλτρο. Πριν βαλεις το ψαρακι ειχες κανει μετρησεις?η μηπως εκανες τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Επισης κατα την διαρκεια των 5 ημερων εριξες κατι μεσα για να τρεφωνται τα βακτηρια?

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου είναι ότι είναι έχεις αμμωνία. Αν κάνεις μια μέτρηση. Αλλιώς ρίξε βακτήρια κοίτα τη θερμοκρασία να είναι στα όρια που πρέπει και τάιζε λίγο μια φορά τη μέρα για να μην πω μέρα παρά μέρα. 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι fin rot . Μαλλον κακη ποιοτητα νερου φταιει.

Συχνες αλλαγες νερου (απο 30% - 3-ς φορες την εβδομαδα.)+ melafix της API.

Η κατασταση δεν ειναι προχωρημενη, ακομα δεν χρειαζεται αντιβιωση κ.α.

Κανε μετρησεις νερου με υγρα τεστ(API, JBL, Salifert, Sera)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

και προσοχή με το τάισμα μέχρι να φέρεις τις μετρήσεις εκεί που πρέπει. :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

! Το χαλικι ειναι χοντρο και βαμμενο. Το θεωρω ακαταλληλο για το ενυδρειο σου. Ολα τα περιττώματα απο το ψαρακι μενουν αναμεσα στις πετρες.

Οταν κανεις αλλαγη νερου, κουνας το λαστιχο κοντα στο χαλικι και ρουφας τις ακαθαρσιες, η καλυτερη λυση ειναι-

Παιρνεις ενα καταλληλο για το ενυδρειο χαλικι (1-3 mm χαλαζιακο) και το βαζεις να εχει παχος 2-4 εκ. Γιατι; Το χαλικι στο ενυδρειο δεν το εχουμε μονο για ομορφια (ειδικα στα μικρα ενυδρεια,που δεν χωραει μεγαλο φιλτρο με βιολογικο υλικο), αλλα ειναι και βιολογικο φιλτρο, εκει ζουν τα καλα βακτηρια, που συμμετέχουν στ κυκλο του αζωτου.

Ριξε μια ματια εδω

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας.

Λοιπον εκανα μετρησεις για αμμωνια και ειχε αρκετα πολυ.

δηλαδη 1 πρασινο πριν το τελικο στο sera test.

Αμεσως εβγαλα το ψαρακι μαζι με 4 λτ νερο απο το ενυδρειο και το εβαλα σε μια γυαλα.

μετα αδιασα ολο το νερο απο το ενυδρειο και ξεπλυνα με καθαρο νερο ολα τα του ενυδρειο εκτως

του φιλτρου οπου το ξεπλυνα στο παλιο νερο.

στην συνεχια αντικατεστησα τις χρωματιστες πετρες με χαλαζιακο χαλικι και εβαλα θερμοστατη και φιλτρο

να δουλευουν για 4 ωρες.Μολις το νερο εφτασε στην θερμοκρασια εριξα το ψαρακι με τα 4λτ που τνο ειχα

μετα απο κανα μισαωρο εκανα ακομα μια μετρηση και ειδα οτι τωρα οτι η τιμη της αμμωνιας ειναι 0,5mg/l αντι για 5mg/l

που ηταν στην πρτη μετρηση .

Μετα απο την μερτηση εριξα το φαρμακο που μου προτεινανε στο pet eSHa 2000.

σημερα το πρωι ξανα εκανα μετρηση και η τιμη της αμμωνιας ηταν ακριβως το ιδιο.

ποτε πρεπει να ξανα αλλαξω το νερο;

και 30% ειναι καλο ή θελει παραπανο;

υπαρχει καποιο φαρμακο για μειωσει την αμμωνια ή μονο με τις αλλαγες νερου θα ειμαι ενταξει; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις Seachem Prime μπορείς να ρίξεις απευθείας στο ενυδρείο σου. Υπόσχεται "δέσμευση" της αμμωνίας. Βέβαια με το eSHa 2000 δεν ξέρω αν κάνει κάποια αντίδραση αλλά φαντάζομαι καμία αφού είναι αντιχλώριο. Μέτρηση ph έχεις; Η αμμωνία ακόμη και σε μικρές συγκεντρώσεις είναι ικανή να εξοντώση το ψαράκι, οπότε προσοχή με το τάισμα, συχνές αλλαγές και τύχη για να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε στο φορουμ για τον κυκλο αζωτου ωστε να στρωσεις σωστα το ενυδρειο. Επισης για πιο γρηγορα μπολιασε το. Οπως προσπαθησες στην αρχη αλλα δεν το εκανες σωστα. Διαβασε πρωτα στο φορουμ εκει που λεει πως μπολιαζουμε για να ξερεις και μετα μπες στην ενοτητα που ζηταμε μπολι. Λογω εορτων πιστευω πολυς κοσμος θα εχει χρονο για ννα σου δωσει. Διαβασε ομως πρωτα πως μπολιαζουμε για να ξερεις και τις υποχρεωσεις σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Διαβασε στο φορουμ για τον κυκλο αζωτου ωστε να στρωσεις σωστα το ενυδρειο. Επισης για πιο γρηγορα μπολιασε το. Οπως προσπαθησες στην αρχη αλλα δεν το εκανες σωστα. Διαβασε πρωτα στο φορουμ εκει που λεει πως μπολιαζουμε για να ξερεις και μετα μπες στην ενοτητα που ζηταμε μπολι. Λογω εορτων πιστευω πολυς κοσμος θα εχει χρονο για ννα σου δωσει. Διαβασε ομως πρωτα πως μπολιαζουμε για να ξερεις και τις υποχρεωσεις σου.

+1

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα,γιατι την μυγα πρεπει να χτυπας με βαριοπουλα;;;; Εsha δεν χρειαζοταν. Δεν εχεις , που δεν εχεις βιολογια στο ενυδρειο, τωρα την επνιξες με φαρμακα.

Αμμωνια στο 0,5 και παλι δεν ειναι καλο να εχεις. Θα σκαρφαλωνει σε 2 -3 μερες παλι (χωρις αλλαγες).

Αλλαγες θα κανεις οπως ηπαμε πιο πανω. Αμμωνια μην αφηνεις να υπερβαινει 0,25

 

 

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ σημαντικό αυτό που σου λένε. τα ωφέλημα βακτήρια είναι η βασική ζωή του ενυδρείου σου, εάν δεν ζουν αυτά δεν ζει τίποτα άλλο μέσα. διάβασε προσεκτικά τα των βακτηριδίων . εάν χρειάζεσαι τίποτα εδώ είμαστε.

στην αρχή είναι λίγο δύσκολα τα ενυδρεία για όλους . οποιαδήποτε ερώτηση έχεις μπορείς να μου στείλεις και pm

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...