Jump to content

Η αρχή ενός βιοτοπικου Αμαζόνιου( νουμερο 2)


almuros

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια μετα απο καιρό επανέρχομαι και παλι μετα απο ενα χρόνο  με το ίδιο ενυδρείο 180l για ένα νέο project πάλι προς Αμαζόνιο αυτή τη φορά προσανατολιζομαι στο να υπάρχει ένα μόνο είδος Αλλά ακόμη δεν έχω καταλήξει (ramirezi η κάποιο geophagus λίγο μεγαλύτερο) και θέλω ιδέες.

Επιπλέον καθώς καθάριζα το ενυδρείο είδα ότι από την μια πλευρά σε ένα σημείο η σιλικόνη είναι σαν να έχει πάρει αέρα( ειναι ακριβως στο μεσο χωρις να επικοινωνεί προς τα εξω σε καμια πλευρά )όπως φαίνεται στην φώτο. Τι μπορώ να κάνω για να μην έχω ατυχήματα ;  Το ενυδρείο είναι 9 ετών. 

Βάζω εδώ το λινκ και από το παλιό. 

 

20181221_131029.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να την βγάλεις και να βάλεις άλλη η να πας σε κάποιο ειδικό να σου βάλει σιλικόνη για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι 9 ετων οι σιλικονες ειναι πολυ οριακα.Αλλωστε στο δειχνουν...

Δυο επιλογες θα ελεγα...

Ξυριζεις εσωτερικα προσεκτικα χωρις να ξεκολλησεις και περνας καινουρια κορδονια.

Ξεκολλας ολο το ενυδρειο και το ξανακολλας.

Εννοειτε και στις 2 περιπτωσεις βγαζεις εντελως την σιλικονη και καθαριζεις καλα τα τζαμια...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο έχει κόντρες πανω κατω από ξύλο όποτε μ φαίνεται πολύ δύσκολο να ξεκολησω τελείως... Αυτό με το κορδόνι και το ξαναπερασμα το έχει δοκιμάσει κανείς;

Απλά το περνάω και το στρώνω με το δάχτυλο μετά;

Link to comment
Share on other sites

Καλως τον παλι!

Δεν ξερω για σιλικονες αλλα για οτι αφορα τα ψαρια, γεωφαγους δυσκολο σε αυτα τα λιτρα! Περιμενω με ανυπομονησια να δω τι θα φτιαξεις!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρηκα. Για γεωφαγους 4 άτομα από κάποιον που να φτάνει μέχρι τα 12 cm (geofagus wavrini)και ελεύθερο βυθό με χώρο δεν θα χωραγανε;

Εχεις κανει υπ οψην τζαμα που να γνωρίζει να μ κάνει μια επιδιόρθωση αυτός;

Link to comment
Share on other sites

 Aν εννοεις τα biotodoma wavrini, που θα το βρεις αυτο το ψαρι;

4 ατομα δεν ειναι καλο γκρουπ!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις στην φωτο π έχω ανεβάσει σε ένα σημείο κατά μήκος η σιλικόνη φαίνεται να έχει αέρα στο μέσο όπως φαίνεται το κορδόνι της σιλικόνης από μπροστά. 

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία του να βγάλω τα τα κορδόνια της σιλικόνης γίνεται αφαιρώντας τα προσεκτικά με φαλτσετα έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Με φαλτσετα σωστα!!Προσοχη εννοειται στα χερια σου και προσεχε να μην περασεις την φαλτσετα και ξεκολλησεις και τα τζαμια...

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα με φαλτσετα τα κορδόνια σωστά Αλλά τελικά τα σημεία που έχει αέρα είναι ακριβώς στην ένωση όποτε θέλει εκ νέου κολημα. 

Το ενυδρείο όμως αυτό έχει επένδυση πλαστικού πάνω κάτω που το κάνει δύσκολη δουλειά. Μιας λοιπόν και εκτός από τις σιλικόνες όλο το υπόλοιπο μαζί με το έπιπλο είναι σε πολύ καλή κατάσταση σκέφτομαι να το δώσω σε κάποιον π κάνει την δουλειά αυτή να το κολλήσει. Ξέρετε κανέναν να κάνει τέτοια δουλειά σωστα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν ... Το ενυδρείο δόθηκε για επισκευή και αναμένω.

Από ψάρια θα μπει κατά πάσα πιθανότητα κάποια νανοκιχλιδα Αμαζόνιου( ραμιρεζακια ισως αλλά ακούω και προτάσεις).  Ήθελα να πάρω κάποια ψαράκια που να μην είναι wild caught. Να υποθέσω ότι η πλειοψηφία είναι από αναπαραγωγή  σε αιχμαλωσία;

Τώρα για φυτά θα προσπαθήσω να μην γίνει ζούγκλα πάλι και  θα πάω σε κριπτοκορινες,εχινοδορους,και λίγο cardamine lyrata (ακούω και εδώ προτασεις).

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το ενυδρείο επέτρεψε σπίτι μετά από πολύ καλή δουλειά του Nidal, και αυτή την στιγμή περιμένει με μερικά ξύλα.  

Το καλό είναι ότι για να το στήσω έχω ότι εξοπλισμό χρειάζομαι.  

Το κακό είναι  ότι η πολύ αναμονή μου έβαλε το μικρόβιο του reef που είχα παλαιότερα. 

Μου είναι δύσκολο να απόφασισω,από την μια βαριέμαι να ξαναμαζευω εξοπλισμό για το αλμυρό(χοντρικά θέλει ένα 500αρι για να πουμε ότι αρχισαμε), και στο γλυκό νιώθω ότι με περιορίζουν  τα λίτρα για γεοφαγους που μου κάνανε το κλικ καθώς θα ήθελα κάτι διαφορετικό από νανοκιχλιδες (Όπως παλιότερα Bolivian)... 

Ρίξτε καμία ιδέα !!! 

Τι θα μπορούσα να φιλοξενήσω στα 180λιτρα γλυκού;

 

20190125_181615.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα σου πως δυο τρια αποθημενα μου!

1) trichopodus leerii, trigostigma heteromorpha

2) hemichromis lifalili, phenacogramus intrerruptus.

3) neolabrologus brichardi

4) julidochromis transcriptus.

 

Φευγουμε απο Αμερικη αλλα ειναι ωραιες λυσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κοιταξεις και καποιο ειδος dwarf crenichicla πχ regani, αν και δν ξερω αν μπορεις ευκολα να τα βρεις Ελλαδα..

Link to comment
Share on other sites

Επεξεργάζομαι παιδιά τις προτάσεις σας ευχαριστω πολυ και τους δυο ,αρχικά θα προσπαθήσω να φτιάξω μια πλάτη για το ενυδρείο DIY και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ξεκινήσουμε το στήσιμο, πήγα είδα διάφορα ψαράκια από κοντά τόσες μέρες και κατεληξα σε κάποια ψαράκια που μου άρεσαν!!! Είδα και πολλά από τις προτάσεις σας και ήταν πολύ όμορφα!

Όπως φαίνεται ομως δεν θα ξεφύγω από Αμαζόνιο!!!!

Μ αρέσουν πολύ τα corydoras adolfoi. Σκέφτομαι μια δεκάδα. 

Για κυριως ,η κάποιες mesonauta festivus η ramirezi ίσως. 

Δεκτές και άλλες προτάσεις ( την προηγούμενη φορά θυμάμαι με προτροπή Strum πήγα Bolivian ram και ήταν πολύ καλή επιλογη).

Αν υπάρχει κάποιος π να μπορεί να δώσει λίγο μπολι θα χαρώ να πάρω λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Mesonauta ψαχνω εδω και κανα δυο χρονια.... !!!!!! Χαχαχαχα! Πολυ διαφορετικες κιχλιδες ομως με τα ραμ. Πιο μεγαλες, πιο μεγαλο κοπαδι και κινουνται προς τα πανω.

Εγω θα ελεγα αφου θα βαλεις τα κορυντορακια βαλε κι ενα μεγαλο κοπαδι απο τετρα και θα σαι κομπλε. Ουτε μανουρες, ουτε χτυπημενα ψαρια, ουτε αναμπουμπουλες ουτε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά! το ενυδρείο τρέχει αυτόν τον καιρό με 4 ραμιρεζακια και 6 sterbai cory.

Δεν πέρασαν 20 μέρες από την ώρα που μπήκαν και δύο ραμιρεζι έκαναν ζευγάρι, με αποτέλεσμα σήμερα να ακολουθούν τα πρώτα μικρά. 

Οι συνθήκες είναι ph 6,5 και Kh, gh πολύ πολύ χαμηλά,από θερμοκρασία τα έχω στους 28 γιατί είχα ένα θεματάκι με κάποια εξωπαρασιτα .

20190329_192015.jpg

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν ξέρω γιατι αλλά δεν μπορώ να ανεβάσω άλλες φωτο. .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...