Jump to content

Genesis Pico


Aiolos

Recommended Posts

Μετά από χρόνια απουσίας από το φόρουμ και από το χόμπυ γενικότερα, αλλά με το σαράκι του θαλασσινού ενυδρείου να υπάρχει σε μια άκρη του μυαλού μου, ξεκίνησα και πάλι με την ιδέα ενός κύβου 50Χ50Χ50, το Genesis II.
Λόγω ότι τα οικονομικά μου δεν μου επιτρέπουν να αρχίσω την υλοποίηση, θα αρκεστώ προσωρινά τουλάχιστον σε ενός μικρότερου κύβου 20Χ20Χ20, ένα pico reef με λίγα λόγια.
Όλος ο εξοπλισμός προϋπήρχε και το μόνο που χρειάστηκε ήταν μια μετατροπή στα φώτα.
Το ενυδρείο είχε μια σειρά από 4 RGB led των 5 watt, (1) αλλά είναι πολύ χαμηλός έστω και για οργανισμούς που δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις σε φωτισμό.
Έτσι πρόσθεσα επιπλέον φωτισμό, ένα πάνελ με ψυχρό φωτισμό (2), μια μπλε λεντοταινία (3) και ένα λεντ (4) ως φως φεγγαριού το οποίο παραμένει συνεχώς αναμμένο.
Στο βίντεο που ακολουθεί μπορείτε να δείτε τις εναλλαγές.

 


Στην πραγματικότητα δεν γίνονται ομαλά όπως στο βίντεο, γίνονται απότομα γιατί λειτουργούν με δυο χρονοδιακόπτες.
Ο πρώτος ανάβει/σβήνει τον εργοστασιακό φωτισμό (1) και την λεντ ταινία (2), και ο δεύτερος χρονοδιακόπτης αναλαμβάνει το λεντ πάνελ (3) που είναι και ο κύριος φωτισμός, που ο συνδυασμός όλων αυτών είναι υπεραρκετός για ένα τόσο μικρό ενυδρείο και για τους οργανισμούς που θα φιλοξενήσει.

Αυτοί θα είναι μανιτάρια, ρικορντέες, ζωανθοί, κάποιο soft και lps κοράλλι.
Δυο – τρία μικρά ψαράκια, σπειρογράφο, γοργόνια...
Στις φώτο μπορείτε να πάρετε μια ιδέα από τους οργανισμούς.

Από εξοπλισμό υπάρχει ένας θερμοστάτης 25 watt της Aquael και ένα μικρό εσωτερικό φίλτρο της Eheim με 300 L/h το οποίο αναλαμβάνει και την κυκλοφορία του νερού.
Μέσα του έχει σφουγγάρι ενεργού άνθρακα και λίγο υαλοβάμβακα.
Όλα αυτά είναι τοποθετημένα στο εσωτερικό sump του ενυδρείου και δεν φαίνεται τίποτα στο κυρίως ενυδρείο.

pico.jpgcover.jpg

filter.jpgUntitled-1.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όσο μεγάλο ή Όσο μικρό σίγουρα θα γίνει τέλειο :jig::jig::jig:!!!!

Link to comment
Share on other sites

απ ψιλά στα χαμηλά :bigemo_harabe_net-63:

και απ τα πολλά στα λίγα :bigemo_harabe_net-64:

 

όπως και να έχει όμως καλά είναι χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη Μ αρέσει!

Link to comment
Share on other sites

Εδω και μέρες τοποθετήθηκε σε ενυδρείο που τρέχει ποσότητα αραγωνίτη ώστε να αποικιστεί από βακτήρια.
Σήμερα "χτίστηκε" και ο βράχος από πέντε κομμάτια ζωντανού βράχου, και λέω ότι χτίστηκε γιατί πραγματικά αυτό έγινε με την κόλλα stone fix της aquaforest.
Για να μη ξεφύγω στις διαστάσεις και δεν χωρούσε στο ενυδρείο, σχεδίασα τις διαστάσεις του και τον έχτιζα μέσα σ αυτές.

Τα σημεία που κολλήθηκαν τα "πασπάλισα" με αραγωνίτη για μια πιο φυσική όψη.
Αν και τελικό αποτέλεσμα δεν είναι αυτό της (τελευταίας) φωτογραφίας, μπορείτε όμως να πάρετε μια ιδέα.
Και ο βράχος θα παραμείνει σε φιλικό ενυδρείο για μερικές μέρες.
 

rock1.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Όση ώρα χτιζόταν ο βράχος τον ψέκαζα με θαλασσινό νερό ώστε να διατηρήσω την βιολογία του ζωντανή.

Άλλωστε δεν χρειάστηκε και πολύ ώρα, η κόλλα στεγνώνει τελειως σε 15 λεπτά.
Αυτή η κόλλα, μαζί με τον αφρό της fauna marine, είναι ότι καλύτερα κυκλοφορούν για το κόλλημα βράχων.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Ορέστη (Salamander), μ έβαλες στο τριπάκι μια χαρά όπως διαπίστωσες.
Τι ήθελες και μου τηλεφώνησες για να  δω το ενυδρείο σου, καλά είχα αποτοξινωθεί.... κάθαρμα ε κάθαρμα χα χα χα

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

αυτά τα πρότζεκτ μου κινούν πολύ το ενδιαφέρον για το τι μπορεί να γίνει σε τόσο μικρές διαστάσεις... 

Link to comment
Share on other sites

Χαράς την υπομονή σου Βαγγέλη, εξαιρετική παρουσίαση όπως πάντα. Ερώτηση το τσιμέντο τις aquaforest θεωρείς ότι θα κολλούσε-κρατούσε ζωντανό βραχο χωρίς την βοήθεια ντιζας-ταιραπ? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

αυτά τα πρότζεκτ μου κινούν πολύ το ενδιαφέρον για το τι μπορεί να γίνει σε τόσο μικρές διαστάσεις... 

Ναι όντως έχουν ενδιαφέρον, γιατί κυριολεκτικά σε μια χούφτα νερό μπορεί να χωρέσει ένας ολόκληρος κόσμος.
Μπορεί κάποιος να το αποκτήσει με πολύ μικρό κόστος, αλλά θέλει πολύ προσοχή στην διατήρησή του.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος niknik έγραψε:

Χαράς την υπομονή σου Βαγγέλη, εξαιρετική παρουσίαση όπως πάντα. Ερώτηση το τσιμέντο τις aquaforest θεωρείς ότι θα κολλούσε-κρατούσε ζωντανό βραχο χωρίς την βοήθεια ντιζας-ταιραπ? 

Εξαρτάται το μέγεθος του βράχου και κατά πόσο καλά θα ισορροπεί ο ένας πάνω στον άλλον, πάντως τους κάνει ένα σώμα ειδικά αν υπάρχουν εγκοπές, τρύπες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Aiolos έγραψε:

Ναι όντως έχουν ενδιαφέρον, γιατί κυριολεκτικά σε μια χούφτα νερό μπορεί να χωρέσει ένας ολόκληρος κόσμος.
Μπορεί κάποιος να το αποκτήσει με πολύ μικρό κόστος, αλλά θέλει πολύ προσοχή στην διατήρησή του.

μόνο και μόνο που οι τιμές του μεταβάλλονται πανεύκολα συν του ότι δεν συγχωρεί λάθη δείχνει την δυσκολία που υπάρχει...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος dano23 έγραψε:

μόνο και μόνο που οι τιμές του μεταβάλλονται πανεύκολα συν του ότι δεν συγχωρεί λάθη δείχνει την δυσκολία που υπάρχει...

αυτό ακριβώς !!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος dano23 έγραψε:

μόνο και μόνο που οι τιμές του μεταβάλλονται πανεύκολα συν του ότι δεν συγχωρεί λάθη δείχνει την δυσκολία που υπάρχει...

αυτό ακριβώς !!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Βαγγέλης Τζηζ έγραψε:

αντε  βαγγο!!! δωσε πονο

και φωναξε με για καφεδακι 

 

ε τώρα πόσο πόνο να δώσει ένα τόσο μικρό ενυδρείο, πόνος θα ήταν να έκανα κανένα δίμετρο με σούπερ εξοπλισμό και ζωντανά... αυτό είναι απλό νευροκαβαλίκεμα χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το έστησα, ο βράχος ίσως αντικατασταθεί αύριο-μεθαυριο... θα δούμε, πως θα είναι αυτός που θα παραλάβω και ανάλογα θα πράξω.
Μέσα τοποθετήθηκε χαετο μαζί με κοπίποδα,.. τα πρώτα ζωντανά !!!
Άντε καλή αρχή

PC270003.JPG

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει το στήσιμο, το κάνει να φαίνεται μεγαλύτερο... ¨Εχεις χώρο αρκετό .... Μια χαρά. 

Link to comment
Share on other sites

όταν τοποθετηθούν διάφορες μικρές αποικίες από ζωάνθους, μανιτάρια και κανένα lps καθώς και 2-3 μικρόψαρα θα δείξει σαν ένας ολόκληρος κόσμος !!!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος Aiolos έγραψε:

όταν τοποθετηθούν διάφορες μικρές αποικίες από ζωάνθους, μανιτάρια και κανένα lps καθώς και 2-3 μικρόψαρα θα δείξει σαν ένας ολόκληρος κόσμος !!!

 

Άρε τρελαμένη, καλή αρχή και από μένα λοιπόν. 

Link to comment
Share on other sites

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω γράψει ακόμα για να δω που το πας...χαχαχαχα

Καλό γέμισμα κι από εμένα!!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Aiolos έγραψε:

 

Ωραιο ωραίο... Το λευκό ίσως αρκετά λευκό και έντονο και πιθανόν να δημιουργήσει θέματα,αλλά το βλέπεις στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Στη φωτογραφία φαίνεται τόσο έντονος ο λευκός φωτισμός, στην πραγματικότητα δεν είναι.

Άλλωστε είναι κάτι που θα το δω στη πορεία

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Δεν έχω γράψει ακόμα για να δω που το πας...χαχαχαχα

Καλό γέμισμα κι από εμένα!!

Όπου με πάει θα πάω χα χα χα

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...