Jump to content

Genesis Pico


Aiolos

Recommended Posts

Για πάμε σε μια ακόμη δοκιμή... δοκιμές μάλλον.
Αυτή τη φορά δοκιμάζονται τα:
Ρεφρακτόμετρο Red Sea, ναι αυτό που είναι κατασκευασμένο ειδικά για θαλασσινό νερό
Αλάτι της Aquaforest Sea salt, με αριθμό παρτίδας 892190


Οι τιμές που δίνει η συγκεκριμένη παρτίδα φαίνονται στην παρακάτω φωτογραφία.
Διαλύθηκε ώστε να δώσει αλατότητα 33ppt, δηλαδή 38γρ. στο 1 λίτρο. Πράγματι έδωσε τόσο ακριβώς μετρημένο με το ρεφρακτόμετρο της Red Sea, αφού πρώτα βαθμονομήθηκε και δοκιμάστηκε επίσης με το υγρό αναφοράς που υπάρχει στη συσκευασία των τεστ Mg και Ca που δίνει 33ppt και πραγματι έδειξε τόσο.
Το pH ήταν 8.0
ΚΗ παρτίδας 7,8 της μέτρησης ήταν 8.0
Ca παρτίδας 356 της μέτρησης 385
Mg παρτίδας 1258 της μέτρησης 1340

Εγώ προσωπικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από αυτές τις τιμές αν και δεν είναι οι αναγραφόμενες της παρτίδας, αλλά τουλάχιστον είναι πιο κοντά απ ότι αυτές του Reef Salt.
Η μέτρηση έγινε μισή ώρα αφότου διαλύθηκε και θα γίνει ακόμη μία το πρωί για να διαπιστώσω αν ισχύει αυτό που λένε ότι οι μετρήσεις στα στοιχειά του αλατιού πρέπει να γίνονται έξι ώρες μετά.

sea salt 892190.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εν μέρη είναι μύθος ότι διαφοροποιούνται οι τιμές μετά από κάποιες ώρες διάλυσης.
Έγινε η μέτρηση σήμερα το πρωί και οι διαφορές ήταν αμελητέες.

ΚΗ 8.2
Ca 390
Mg 1320

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

α πα πα τι παθαίνεις αν δεν έχεις πάρει τον πρωινό καφέ, αν είσαι σπασίκλας με τα τεστ ή αν έχεις γεράσει.... 
Μετά από τις μετρήσεις πήγα να γεμίσω το ηλεκτρονικό τσιγάρο με υγρό, και έπιασα τον εαυτό μου να μετράει τις σταγόνες.....

σσσσσσττττ δεν θέλω σχόλια για την τρίτη περίπτωση !!!! 

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ και εγώ το reef salt της Aquaforest γιατί είναι το μόνο αξιοπρεπές αλάτι που μπορώ να βρω στην Κύπρο σε καταστήματα σε σταθερή βάση. Και αυτό γιατί δε μου αρέσει να αλλάζω αλάτι ανάλογα με τη διαθεσιμότητα στην τοπική αγορά. Τα πράγματα στην Κύπρο ειδικά σε εξοπλισμό και αναλώσιμα είναι λίγο όπως ήταν στην Ελλάδα τη δεκαετία του 90 και αρχές του 2000. Και σε βλέπουν και με μισό μάτι αν επιμένεις να ζητάς κάποιο συγκεκριμμένο προϊόν. (Άσχετο, αλλά να πω και γώ τον πόνο μου...)

9 hours ago, Aiolos said:

Εγώ προσωπικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από αυτές τις τιμές αν και δεν είναι οι αναγραφόμενες της παρτίδας, αλλά τουλάχιστον είναι πιο κοντά απ ότι αυτές του Reef Salt.

Έχεις δίκιο σε αυτό, το θέμα όμως είναι τι γίνεται με όλα τα υπολοιπα στοιχεία του νερού που δεν τα μετρούμε με τα απλά τεστάκια και υποτίθεται ότι το reef salt  τα έχει στην ενδεδειγμένη αναλογία ενώ το απλό δεν τα έχει. Μάλλον μόνο ένα εργαστηριακό τεστ ICP όπως αυτό της Triton ή της ΑΤΙ μπορεί να μας πληροφορήσει σε αυτό.

 

Κατά τα άλλα, αν είναι έτσι όπως έδειξαν οι μετρήσεις σου, καλύτερα να χρησιμοποιούμε το απλό αλάτι που είναι και πιο οικονομικό. Ή πάλι αν οι ελλείψεις είναι μικρές, αυτές τις καλύπτουμε με τις προσθήκες με τα διάφορα ζουμιά που κάνουμε. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος thediscusman έγραψε:

Έχεις δίκιο σε αυτό, το θέμα όμως είναι τι γίνεται με όλα τα υπολοιπα στοιχεία του νερού που δεν τα μετρούμε με τα απλά τεστάκια και υποτίθεται ότι το reef salt  τα έχει στην ενδεδειγμένη αναλογία ενώ το απλό δεν τα έχει. Μάλλον μόνο ένα εργαστηριακό τεστ ICP όπως αυτό της Triton ή της ΑΤΙ μπορεί να μας πληροφορήσει σε αυτό.

Κατά τα άλλα, αν είναι έτσι όπως έδειξαν οι μετρήσεις σου, καλύτερα να χρησιμοποιούμε το απλό αλάτι που είναι και πιο οικονομικό. Ή πάλι αν οι ελλείψεις είναι μικρές, αυτές τις καλύπτουμε με τις προσθήκες με τα διάφορα ζουμιά που κάνουμε. 

Και εσύ έχεις δίκιο σε αυτό, ότι κάποια στοιχεία είναι χαμηλότερα σε σχέση με το reef salt, και μπορείς να πάρεις μια ιδέα ποια και πόσο διαφορά έχουν αν συγκρίνεις και τα δυο αποτελέσματα (φωτογραφίες) που υπάρχουν παραπάνω σε αυτό το θέμα.
Απ εκεί και πέρα με διάφορα πρόσθετα όπως λες μπορείς να "παίξεις" με αυτά τα στοιχεία αλλά καλό είναι να υπάρχουν και τα ανάλογα τεστ και σίγουρα δεν υπάρχουν για όλα !!! 

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον ΓΙΩΡΓΟ Κ. για όλα αυτα τα διάφορα μανιτάρια πάνω σ ένα πολύ όμορφο βραχάκι.

DSC_0022.JPG

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

..και μια ολόσωμη !!!

όσο πάει γεμίζει, και όσο πάει μ αρέσει πιο πολύ.

Τα άσπρα σημαδάκια στα τζάμια είναι κωπήποδα... εκατοντάδες !!!!

new.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάποιες μικρές αναβαθμίσεις λόγω χώρου, είπαμε pico αλλά αυτό παραήταν !!!
Και η αναβάθμιση πάλι pico είναι, αλλά τουλάχιστον έχει τη διπλάσια ποσότητα νερού και περισσότερο ελεύθερο χώρο.
Και όπως ήταν αναμενόμενο έγινε αναβάθμιση και σε εξοπλισμό.
Αύριο θα κάνω παρουσίαση.

 

Πολύ φοβάμαι ότι βήμα βήμα έστω και μικρό θα φτάσω στο τέλος να έχω κανένα του ενός τόνου.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

όλα για κάποιο λόγο γίνονται... βήμα βήμα και όπου σε πάει... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χμμμ για να δούμε τι έχει εκεί έξω !!!

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Με την αναβάθμιση στον εξοπλισμό αντικαταστάθηκε το εσωτερικό φίλτρο με ένα της Aquael, το ASAP-300.
Επέλεξα το συγκεκριμένο γιατί είναι τέτοια η φιλοσοφία της κατασκευής του που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως ριάκτορας.
Έτσι αφαίρεσα το εργοστασιακό σφουγγάρι, τοποθέτησα ένα άλλο με μεγαλύτερους πόρους, στη βάση του φίλτρου και στην έξοδο του νερού, και μέσα έβαλα ενεργό άνθρακα και αντιφώσφορο σε ποσότητες που αναλογούν για τα λίτρα μου.
Με τη ροή των 300 L/h η ανάδευση των υλικών επιτυγχάνεται μια χαρά.
Επίσης τοποθετήθηκε και ένας κυκλοφορητής Sicce Voyager NANO με ροή 1000 L/h.

Aquael-ASAP-Filter-300.jpeg

asap.jpg

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν..... το νέο pico λίγο μεγαλύτερο αυτή τη φορά με διαστάσεις 35Χ20Χ25 ύψος, και ποσότητα νερού 12.5 λίτρα... πάλι pico δηλαδή.
pico pico το πάω 
Για φωτισμό έχει LED της Fishguard YS-E07, συνολικά 16 led στα 8 watt, όπου τα τέσσερα απ αυτά είναι μπλε.

 

Πλέον υπάρχει περισσότερος χώρος και πιο σωστός φωτισμός.

DSC_0028.JPG

Untitled-2.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος Aiolos έγραψε:

Λοιπόν..... το νέο pico λίγο μεγαλύτερο αυτή τη φορά με διαστάσεις 35Χ20Χ25 ύψος, και ποσότητα νερού 12.5 λίτρα... πάλι pico δηλαδή.
pico pico το πάω 
Για φωτισμό έχει LED της Fishguard YS-E07, συνολικά 16 led στα 8 watt, όπου τα τέσσερα απ αυτά είναι μπλε.

 

Πλέον υπάρχει περισσότερος χώρος και πιο σωστός φωτισμός.

DSC_0028.JPG

Untitled-2.jpg

Πολύ όμορφο, αλλά μέχρι να μεγαλώσεις εκεί που θες, θα έχουμε πάει σε εκλογές, χαχαχαχα. 

Link to comment
Share on other sites

και βάλε,,,,,

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα προστεθούν και άλλα ζωντανά.... 
Να ευχαριστήσω τον φίλο μου τον Πέτρο (εκτός φόρουμ) για την προσφορά του.

Link to comment
Share on other sites

Μ αρέσει!!!!!

 

Παρόλο που δεν άλλαξαν ( πολυ) τα λίτρα έχει άλλον αέρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

άλλαξαν, άλλαξαν, αυξήθηκαν κατά 80% αμ πως !!!
Από τα 7 πήγα στα 12.5... τι λίγο είναι? :P:P

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο..σαφώς και είναι καλύτερο και δείχνει περισσότερο...άντε πάμε για 60 λίτρα στο επόμενο...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μπαααα από τα 12 στα 60 είναι μεγάλη η διαφορά, πρώτα πρέπει να περάσω από τα 30 χα χα χα

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Aiolos έγραψε:

Μπαααα από τα 12 στα 60 είναι μεγάλη η διαφορά, πρώτα πρέπει να περάσω από τα 30 χα χα χα

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

θα το παραβλέψεις αυτό το στάδιο και θα κάνεις διπλό βήμα....

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

DSC_0038.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

DSC_0041.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

DSC_0037.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...