Jump to content

Genesis Pico


Aiolos

Recommended Posts

Μόλις τώρα, το μέλος dano23 έγραψε:

σχετικό θα έλεγα..μία ροζ χύστριξ χάνει το χρώμα της για πλάκα με μία αστάθεια και μετά άντε ξαναφέρτο...

πάντως σαν τις ακροπόρες δεν είναι χα χα χα

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Aiolos έγραψε:

πάντως σαν τις ακροπόρες δεν είναι χα χα χα

ναι οκ δεν το συζητάμε αυτό απλά το αναφέρω γιατί πολλοί νομίζουν ότι είναι ένα εύκολο κοράλι..η δική μου μικρή εμπειρία πάντως λέει το αντίθετο καθαρά στο χρώμα όμως γιατί το να την κρατήσεις ζωντανή είναι εύκολο...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος dano23 έγραψε:

ναι οκ δεν το συζητάμε αυτό απλά το αναφέρω γιατί πολλοί νομίζουν ότι είναι ένα εύκολο κοράλι..η δική μου μικρή εμπειρία πάντως λέει το αντίθετο καθαρά στο χρώμα όμως γιατί το να την κρατήσεις ζωντανή είναι εύκολο...

Ναι το έχω υπόψιν μου αυτό, γνωρίζω το τι μπορεί να παιχτεί σε τόσο μικρά συστήματα.. άλλωστε όλα μέσα στο προγραμμα είναι, και τα καλά και τα κακά, και κακά τα ψέματα τα κοράλλια χάνουν τα χρώματά τους και σε μεγάλα συστήματα που υποτίθεται όχι έχουν πιο σταθερές παραμέτρους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Aiolos έγραψε:

Ναι το έχω υπόψιν μου αυτό, γνωρίζω το τι μπορεί να παιχτεί σε τόσο μικρά συστήματα.. άλλωστε όλα μέσα στο προγραμμα είναι, και τα καλά και τα κακά, και κακά τα ψέματα τα κοράλλια χάνουν τα χρώματά τους και σε μεγάλα συστήματα που υποτίθεται όχι έχουν πιο σταθερές παραμέτρους.

όπως και να έχει αν δεν δοκιμάσεις δεν θα ξέρεις σε τι στάδιο είσαι και τι σηκώνει το σύστημα οπότε μια χαρά οι προσθήκες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιο pico δεν γίνεται !!!

DSC_0027.JPG

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Το καλό είναι ότι γεμίζεις γρήγορα χαχαχα

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

χα χα χα ναι, με μια χούφτα κοράλλια

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποια στιγμή σου δοθεί η ευκαιρία βάλε κάτι μη φωτοσυνθετικό κάτω από το δεξί κομμάτι βράχου όπως το βλέπουμε που είναι σκιερό το μέρος και δεν μπορείς να βάλεις κάτι άλλο, αν και απότι διάβασα την γοργονία σου την θέλεις. Θα πας σε κάποια μη φωτοσυνθετική όπως η ροζ και η κίτρινη ή θέλεις την leather gorgonia που είναι σαρκώδης και θέλει το φως της και είναι και πιο ανθεκτική?

Link to comment
Share on other sites

Οι σκιερές περιοχές για αυτό το σκοπό έγιναν, για μη  φωτοσυνθετικους οργανισμούς, αλλά.... υπάρχουν ορισμένα αλλά.

Πρώτον στο να τους βρω, και κατά δεύτερον θα μου είναι πρόβλημα το τάισμα που σε τόσο μικρό ενυδρείο το πιθανότερο είναι να μου δημιουργήσει πρόβλημα αν δεν προσέξω.
Πάντως όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά.

Link to comment
Share on other sites

Μου λέει ο Salamader..."εσύ είσαι ικανός για αυτό το ενυδρείο να έχεις εξοπλισμό που θα χρειαζόταν ένα μεγαλύτερο..."
Άντε ρε του λέω, εγω να κάνω τέτοιο πράγμα !!!

 

Το δοχείο με το κόκκινο φωτάκι αριστερά του ενυδρείου είναι για αναπλήρωση. Τοποθέτησα αυτόματη με φλοτέρ τελικά.

Τώρα διαπίστωσα ότι το ενυδρείο έχει ίδιο μέγεθος με το δοχείο του 5κιλου αλατιού !!!

P1150001.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο παιδιά θα πέσει ο τοίχος αριστερά και θα γίνει κάτι μεγαλύτερο χαχαχα

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος salamander έγραψε:

Σε λίγο παιδιά θα πέσει ο τοίχος αριστερά και θα γίνει κάτι μεγαλύτερο χαχαχα

αν πέσει αυτός ο τοίχος (κολόνα είναι) θα πέσει η πολυκατοικία, αλλά όταν έρθει η ώρα του μεγάλου υπάρχει έτοιμος χώρος χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Βαγγέλη. 

Μέσα σε ένα pico να χωράει τόσο ζωή....

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος fishbone! έγραψε:

Μπράβο ρε Βαγγέλη. 

Μέσα σε ένα pico να χωράει τόσο ζωή....

έχει και άλλο χώρο, κάτσε ακόμη, στην αρχή είναι χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

Όταν έστηνα ένα τόσο μικρό ενυδρείο είχα υπόψιν μου τις όποιες δυσκολίες θα αντιμετώπιζα όπου μέσα σ αυτές θα ήταν το θέμα νιτρικών και φωσφορικών.
Από θέμα διατροφής εκτός τις από τις νυφάδες για τα ψάρια, προσθέτω διάφορα ζουμιά και σκόνες για τα κοράλλια σε μικρές ποσότητες εννοείται. 

Άλλωστε ότι τροφές καταλήγουν στον βυθό, αναλαμβάνουν τα νασσάριους να τις καθαρίσουν.
Έτσι κάθε εβδομάδα καθιέρωσα τη ρουτίνα αλλαγής νερού. Από τα 7-8 λίτρα που είναι συνολικά, κάνω αλλαγή τα 2 ή τα 3 λίτρα.
Το αποτέλεσμα είναι να έχω νιτρικά 1 και φωσφορικά 0,01 και πραγματικά δεν το περίμενα να είναι τόσο χαμηλές οι τιμές. 

Επίσης μέσα στο φίλτρο υπάρχει ενεργός άνθρακας και αντιφωσφορος.

Το θέμα της θερμοκρασίας και ειδικά της αλατότητας είναι λυμένα, αφού έχω προσθέσει αυτόματη αναπλήρωση.

DSC_0030.JPG

DSC_0031.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όλα μεθοδικά, προσεγμένα, αναλυτικά γραμμένα. Ο Αίολος που ευχαριστιόμουν (και ευχαριστιέμαι :D ) να διαβάζω!

Μπράβο!!

Θυμάμαι παλαιότερα σε ένα αντίστοιχο πρότζεκτ, είχες κάνει και μία εκτίμηση του κόστους για κάποιον που ήθελε να ξεκινήσει με κάτι τέτοιο. Θα ήταν πιστεύω πολύ χρήσιμο , εκτός από την αναλυτική αυτή παρουσίαση να υπάρχει και ο τομέας κόστος!

 

Καλή συνέχεια, παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον :) 

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν σε ευχαριστώ.
Θα μπορούσα να αναφέρω το κόστος ενυδρείου και εξοπλισμού, αν και δεν είναι μόνο αυτά που χρειάζονται, γιατί απ εκεί και πέρα είναι και ο εξοπλισμός ελεγχου (τεστ, ρεφρακτόμετρο κλπ) που θα ανεβάσουν το κόστος.
Ένας άλλος λόγος που θέλω να το αποφύγω, είναι ότι λόγω του σχετικά χαμηλού κόστους ίσως να επιχειρήσει κάποιος μη έμπειρος χομπυστας να ξεκινήσει ένα τόσο μικρό ενυδρείο με μεγάλο ποσοστό αποτυχίας λόγω της δυσκολίας στο να διατηρηθούν οι σωστοί παράμετροι στο νερό. 
Το φινάλε θα είναι να ξοδέψει όσα ξοδέψει, αλλά και κατά το ελληνικότερον στο τέλος να ρίξει τις ευθύνες στους άλλους για κάτι που δεν κατάφερε ο ίδιος.
Πάντως όποιος θελήσει πολύ ευχαρίστως να τον ενημερώσω για όλο το προτζεκτ, αλλά απ εκεί και πέρα θα είναι με δικιά του ευθύνη για την επιτυχία του.   
Τα γράφω όλα αυτά γιατί στο παρελθόν είχα ακούσει διάφορα ..."ωραία λογάκια" που μόνο καλοπροαίρετα δεν ήταν.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις ένα μεγάλο δίκιο σε αυτό. Το ίδιο είχα κάνει κι εγώ πιο παλιά και τελικά την "πάτησα", μιας και τα έξοδα που χρειάζονταν για να τρέχουν όλα ρολόι ήταν αρκετά αυξημένα από ένα γλυκού. 

Έχει όμως κι αυτό τη "γλύκα" του, το αποτέλεσμα αξίζει κάθε κόπο!

Link to comment
Share on other sites

Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, σε εκεινη την παλιά παρουσίαση είχαμε αναφέρει ξεκάθαρα ότι οι τιμές που αναγράφονται είναι μονό για το ενυδρείο και τον τελείως απαραίτητο εξοπλισμό.

Και όμως, παρόλα αυτά ορισμένοι "δυσανασχέτησαν" γιατί από εκεί και πέρα έπρεπε να αγοράσουν αραγωνίτη, βράχο, αλάτι, τροφές και φάρμακα και διάφορα τεστ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι περισσότεροι θέλουν έτοιμη τροφή.
Το ενυδρείο δεν είναι μια τοστιέρα που την βάζεις στη πρίζα και δουλεύει.

Αν δεν ασχοληθείς, παιδευτείς, πειραματιστείς (και ξοδέψεις), δεν θα μάθεις, και στο φινάλε δεν θα το χαρείς.
Η χαρά του χομπύστα είναι όλα τα παραπάνω, όλα τ άλλα είναι ότι απλά "θέλω ενυδρείο για το σαλόνι".... κάτι σαν μπιμπελό !!!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο! 

:bigemo_harabe_net-53:

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Aiolos έγραψε:

Δυστυχώς οι περισσότεροι θέλουν έτοιμη τροφή.
Το ενυδρείο δεν είναι μια τοστιέρα που την βάζεις στη πρίζα και δουλεύει.

Αν δεν ασχοληθείς, παιδευτείς, πειραματιστείς (και ξοδέψεις), δεν θα μάθεις, και στο φινάλε δεν θα το χαρείς.
Η χαρά του χομπύστα είναι όλα τα παραπάνω, όλα τ άλλα είναι ότι απλά "θέλω ενυδρείο για το σαλόνι".... κάτι σαν μπιμπελό !!!

+1000

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο Έλληνας μπορεί να ξοδέψει μια ώρα για να σου την πει για αυτό που έκανες αλλά δεν μπορεί να ξοδέψει την ίδια ώρα για να δημιουργήσει κάτι. Θυμάμαι το project με τα πικο που κάναμε οι τρείς μας πόσο καλοπροαίρετα έγινε και στην φάση που έγινε δεν εξυπηρετούσε και κανέναν μας. Δυστυχώς ναι ειχαν ακουστεί διάφορα άλλα στην τελική Βαγγέλη σκέψου και πόσοι εποφελήθηκαν . 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Aiolos έγραψε:

Δυστυχώς οι περισσότεροι θέλουν έτοιμη τροφή.
Το ενυδρείο δεν είναι μια τοστιέρα που την βάζεις στη πρίζα και δουλεύει.

Αν δεν ασχοληθείς, παιδευτείς, πειραματιστείς (και ξοδέψεις), δεν θα μάθεις, και στο φινάλε δεν θα το χαρείς.
Η χαρά του χομπύστα είναι όλα τα παραπάνω, όλα τ άλλα είναι ότι απλά "θέλω ενυδρείο για το σαλόνι".... κάτι σαν μπιμπελό !!!

έχεις απόλυτο δίκιο Αίολε..δυστηχώς όλοι αυτοί που αναφέρεις ψάχνουν έτοιμες απαντήσεις από ανθρώπους που έχουν αφιερώσει πολύ απ τον προσωπικό τους χρόνο για να έχουν γνώσεις των αντικειμένων και φυσικά έχουν πειραματιστεί αλλά δεν έχουν καταλάβει ότι και η μασημένη τροφή από μόνη της δεν πρόκειται να δουλέψει ποτέ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το είπε και ο Κομφούκιος πριν κάτι χιλιάδες χρόνια, αλλά πολλοί λίγοι το έδωσαν σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...