Jump to content

Genesis Pico


Aiolos

Recommended Posts

...έτσι για την ιστορία, τα νασσάριους ήταν 4 και το σώμα τους (όχι το κέλυφος,) ,ήταν μεγαλύτερο σε μέγεθος απ ότι οι χρωμίδες, και αν λάβουμε υπόψιν και την προέκταση του στόματος τους, ήταν διπλάσια !!!

Link to comment
Share on other sites

On 16/2/2019 at 3:51 ΜΜ, το μέλος Aiolos έγραψε:

άντε έχουμε και γεννητούρια, nassarius

DSC_0023.JPG

DSC_0022.JPG

Τα αυγά αποκολλήθηκαν από τα τζάμια, πιθανών να εκκολάφτηκαν και να κυκλοφορούν ως προνυμφες στη στήλη του νερού και στον αραγωνίτη.
Όσο και να ακούγεται κάπως, μακάρι να επιβιώσουν όσο το δυνατόν λιγότερες... που να μαζεύεις τόσα νασσάριους !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είναι γνωστό ότι τα μικρά ενυδρεία και ειδικά τα reef, είναι πολύ επιρρεπή στις όποιες μεταβολές, και ενώ είχα φροντίσει το θέμα της αλατότητας με αυτόματη αναπλήρωση, το "κακό" έγινε από ένα αστάθμητο παράγοντα... με τη θερμοκρασία !!!
Παρόλο που ο θερμοστάτης ήταν ρυθμισμένος στους 25 βαθμούς, μάλιστα συνδεδεμένος και σε κοντρολερ, η θερμοκρασία του νερού ανέβηκε σε ένα βράδυ  φτάνοντας τους 28,7 βαθμούς.
Η άνοδος αυτή έγινε διότι ανέβηκε η θερμοκρασία του χώρου, του δωματίου συγκεκριμένα φτάνοντας τους 30 βαθμούς.
Το αποτέλεσμα ήταν το πρωί να ξυπνήσω ιδρωμένος, το νερό στο ενυδρείο να είναι θολό, η histrix να έχει ασπρίσει τελείως, και οι δυο χρωμίδες να είναι νεκρές.
Όλα τα άλλα ζωντανά κοράλλια δεν έπαθαν το παραμικρό.
Μπορεί τα pico να είναι προσιτά οικονομικά, μπορεί να γίνονται και πολύ όμορφα, αλλά και πολύ εύκολα μπορεί να γίνει η ζημιά.

Το λάθος γενικά είναι δικό μου, γιατί άναψα στο φουλ το κλιματιστικό, με πήρε ο ύπνος και έμεινε αναμμένο έτσι για όλο το βραδύ. 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε γαμωτο, αυτός ο Μέρφι παντού βρίσκετε. 

Link to comment
Share on other sites

Παντού ρε συ, και σου χτυπάει την πόρτα εκεί που δεν το περιμένεις. 

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Μια καλή πατέντα για να αποφύγουμε τέτοιες καταστάσεις είναι η εξής. 

Έστω ότι στον controller έχουμε συνδέσει έναν θερμαντηρα και τον δουλεύουμε στους 25C. Θα δωσει ρευμα στην επαφη heat στους 24,7 και θα σταματήσει στους 25. 

Στην επαφή cool συνδέουμε αντίστοιχα ένα buzzer 230v. Έτσι αν πχ κολλήσει ο controller, o θερμαντηρας ή οτιδήποτε άλλο ανεβάσει τη θερμοκρασια και πάει 25,3 (που τον χειμώνα είναι σχεδόν αδύνατο να γίνει υπό κανονικές συνθηκες) θα ηχησει το buzzer. Και το αναποδο φυσικά το καλοκαιρι με την χρηση chiller. 

Μου είχε τύχει σε ένα μικρό ενυδρειακι να κολλήσει το ρελε του stc και να δουλεύει συνέχεια ένα αυτοσχέδιο chiller και να πέσει πολυ η θερμοκρασία και έκτοτε έχω κάνει αυτή την πατέντα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. 

Βέβαια αν χαλάσει πχ ο θερμαντηρας και η θερμοκρασία πεσει κατω απο το κανονικό, δεν μπορουμε να κανουμε κατι, αλλα η πτωση θα είναι πιο σταδιακή και θα γίνει σε πολύ μεγαλύτερη διάρκεια χρόνου. 

Μονο πρόβλημα είναι οι ενδιάμεσες περίοδοι ( φθινόπωρο-ανοιξη) που μπορεί να ακουστεί το buzzer. Εκεί το αποσυνδεω:D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμένος κοντρολερ δεν δίνει δυνατότητες προγραμματισμου. Στο μεγάλο ενυδρείο που είχα πριν 4 χρόνια είχα όλους αυτούς τους αυτοματισμους και ήμουν καλυμμένος από κάθε περίπτωση εντός και εκτός σπιτιού, αλλά σε αυτό είχα μόνο τα τελειως απαραίτητα.
Κάτι τέτοιο που γράφεις όντως θα ήταν σωτήριο στη συγκεκριμένη περίπτωση. 

DSC_0022.JPG

Link to comment
Share on other sites

....όσον αφορά τις μεταβολές της θερμοκρασίας, είναι πολύ πιο απότομες σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο, 12.5 λίτρα νερό όλο κ όλο.
 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Aiolos έγραψε:

....όσον αφορά τις μεταβολές της θερμοκρασίας, είναι πολύ πιο απότομες σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο, 12.5 λίτρα νερό όλο κ όλο.
 

Έχουν τα καλά τους τα pico, αλλά δυστυχώς αυτό είναι από τα αρνητικά του. Για αυτό Βαγγέλη ήρθε η ώρα ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά κ από μένα φοβερό το mini reef σου αλλά θέλει πολύ ασχολία.. Κ εγω τώρα ξεκίνησα να ασχολούμαι με την δημιουργία του mini reef σε 50λιτρα είμαι στο στρώσιμο ακόμα.. Έχεις βάλεις skimmer? 

Link to comment
Share on other sites

Έχουν τα καλά τους τα pico, αλλά δυστυχώς αυτό είναι από τα αρνητικά του. Για αυτό Βαγγέλη ήρθε η ώρα [emoji16]
Όχι ακόμη δεν με παίρνει για αυτό που έχω στο μυαλό μου

Στάλθηκε από το Sony Xperia XZ1 χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά κ από μένα φοβερό το mini reef σου αλλά θέλει πολύ ασχολία.. Κ εγω τώρα ξεκίνησα να ασχολούμαι με την δημιουργία του mini reef σε 50λιτρα είμαι στο στρώσιμο ακόμα.. Έχεις βάλεις skimmer? 
Ευχαριστώ, αλλά το σκιμμερ σε αυτά τα λίτρα, και με τους οργανισμούς που έχει μέσα δεν είναι απαραίτητο, άλλωστε κάθε βδομάδα κάνω 3 λίτρα αλλαγή από τα 12.5 που είναι συνολικά.

Στάλθηκε από το Sony Xperia XZ1 χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά φίλε μου κ εγώ ρωτάω γενικά κ προσπαθώ να μάθω πράγματα γενικά για το mini reef που ασχολούμαστε εμείς μετά από χρόνια στο γλυκό νερό ξεκίνησα κ εγώ σιγά σιγά την τρέλα μου κ το πάω σιγά σιγά να στρωθεί καλά 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι το θαλασσινό, της υπομονής και της επιμονής μετα απο κάτι στραβό που ίσως προκύψει.

Στάλθηκε από το Sony Xperia XZ1 χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι ισχύει προς το παρόν έχω βάλει αραγωνιτη ζωντανό βράχο σκιμερ μαζί με τα μηχανήματα σε λειτουργία για κάνα μήνα να στρώσει καλά κ μετά θα βάλω τους πρώτους κατοίκους..αν έχω απορία θα σας ρωτάω γιατι πρώτη φορά ασχολούμαι με θαλασινο 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Rohamis 13 έγραψε:

Μια χαρά φίλε μου κ εγώ ρωτάω γενικά κ προσπαθώ να μάθω πράγματα γενικά για το mini reef που ασχολούμαστε εμείς μετά από χρόνια στο γλυκό νερό ξεκίνησα κ εγώ σιγά σιγά την τρέλα μου κ το πάω σιγά σιγά να στρωθεί καλά 

 

Αν μπορούμε να βοηθήσουμε μας λες !

Θα σου πρότεινα να ανοίξεις ένα θέμα ώστε να τα λέμε. 

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι σίγουρος πως θα έχεις βοήθεια από όλους τους θαλασσινούς. Καλή επιτυχία

Στάλθηκε από το Sony Xperia XZ1 χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

IMG_20190305_215339.thumb.jpg.031eb02111316336a40a74579becc358.jpg

πριν 7 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

Αν μπορούμε να βοηθήσουμε μας λες !

Θα σου πρότεινα να ανοίξεις ένα θέμα ώστε να τα λέμε. 

Εντάξει μόλις βρω λίγο χρόνο θα ανοίξω θέμα να τα λέμε από εκεί λογικά από Παρασκευή γιατί αύριο θα είναι δύσκολη μέρα κ χάιρομαι που υπάρχει ενα τέτοιο forum για τους λάτρεις των ενυδρείων 

Έγινε επεξεργασία - Rohamis 13
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...