Jump to content

Τα Χρυσοψαράκια μου


ataktoulis

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου:

Κρύου νερού

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 121Χ41X55
Συνολικά Λίτρα: 240
Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί
Φυτά: 1 Anumbia, 1 Anumbia Nana, 1 Egeria Densa, 1 Vallisneria Americana (σε 2 μέρες παραλαμβάνω 1 Anubia Angustifolia, 1 Anumbia Nana, 1 Vallisneria "Asiatica", 1 Vallisneria Spiralis και 1 Egeria Densa
Ψάρια: 4 Fantail, 1 Black Moor
Άλλα είδη: -

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Αφίσα
Πέτρες: -
Ξύλα: -
Άλλα διακοσμητικά: 1 Πήλινο, 2 Συνθετικά
Υπόστρωμα: -
Βυθός: Ψιλόκοκκο χαλίκι

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 Χ Τ8, 38W, 4.000K, 3.350Lumens/λάμπα
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: Dophin Astro 2212 & Dophin Astro 2202
Θέρμανση/ Ψύξη: Eheim Jager 300W
Λίπανση: Seachem Flourish & Flourish Excel
Παροχή CO2: -
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: -
Διατροφή: 6 διαφορετικές τροφές (1 κάθε μέρα Χ 5 μέρες + 1 μέρα Spiroulina +1 μέρα νηστεία)


Παράμετροι
pH: -
Γενική σκληρότητα (GH): -
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3): 10
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 0
Φωσφορικά (PΟ4): 0
Μέση Θερμοκρασία (°C): 22

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 50% κάθε εβδομάδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Αποχλωρίωση με Seachem Prime για μισή ώρα με κυκλοφορητή
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: -

 

Η φωτο.είναι με τα φυτά που έχω τώρα από το 60άρι (Σάββατο παραλαμβάνω τα επιπλέον και θα ανεβάσω και άλλες φωτο.και ο θερμοστάτης της φωτο.είναι 75W από το 60άρι που είχα, ο μεγάλος μπήκε μόλις (οριζόντια δυστυχώς γιατί είναι τεράστιος).

Κάθε πρόταση για βελτίωση δεκτή..

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Να τα χαιρεσαι τα ζωντανα σου φιλαρακι!

Οργανωσε λιγο τα φυτα γιατι αν φουντωσουν θα γινει πολεμος εκει μεσα. Ασε που δεν ξερω αν θα ζησουν με τα χρυσοψαρα.

Τα πλαστικα τι τα θες!

Οταν λες μια τροφη την ημερα, εννοεις πως ταιζεις μια φορα την ημερα η την ιδια τροφη καμποσες φορες την ημερα;

Αμμωνια γραφεις 10; καλα διαβαζω;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! Ουπς, ανάποδα!! NH3:0 και ΝΟ3: 10! :)

 

Τάισμα 3 φορές τη μέρα, κάθε μέρα άλλη τροφή (Sera, Tetra, Tropical κοκ).. Σάββατο Σπιρουλίνα, Κυριακή νηστεία. :)

Link to comment
Share on other sites

Ειπα κι εγω! 

Οκ θα ηταν καλυτερο να μπερδευεις λιγο τις τροφες. Δηλαδη να μην τρωνε το ιδιο ολη μερα. Ετσι για ποικιλια! 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Sturm έγραψε:

Ειπα κι εγω! 

Οκ θα ηταν καλυτερο να μπερδευεις λιγο τις τροφες. Δηλαδη να μην τρωνε το ιδιο ολη μερα. Ετσι για ποικιλια! 

 

 

Μμμ σκέφτηκα μήπως σε ένα κουτάκι ανακατέψω λίγο από όλες και να ρίχνω κάθε μέρα από το μείγμα. Έχει νόημα ή καλύτερα να ρίχνω μέσα στη μέρα 2 διαφορετικές π.χ.; Αν κατάλαβα το 2ο εννοείς, ε; Απλά επειδή δεν κρατάω πάνω από 2-3 μήνες καμία τροφή και τώρα πλησιάζει ο καιρός θα έχω "αεροστεγή"

συσκευασία διαθέσιμη από τροφή που θα πετάξω και μπορώ να κάνω μίγμα (εκτός Σπιρουλίνας π.χ.)

Link to comment
Share on other sites

Πχ εγω εχω 8 βασικες τροφες. Ταιζω καθε μερα 4 φορες την ημερα 4 διαφορετικες τροφες. Τα εχω χωρισει σε τετραδες και τα παω εναλλαξ! Επειδη ομως δεν θελω να βαριουνται καθε λιγο και λιγακι πεταω και την κατεψυγμενη τους, πεταω και την σπιρουλινα τους και γενικα τους αλλαζω την ρουτινα. Δεν ξερω αν με πιανεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, θα κάνω το ίδιο με τις 6 τροφές μου να δω αν αλλάξουν συμπεριφορά. Εγώ έδινα σταθερά κάθε συγκεκριμένη ημέρα την ίδια τροφή. Θα το πάω και αλλιώς τώρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Η ανατάραξη είναι καλύτερο να συμβαίνει σε μεγάλη επιφάνεια (Spray bar) ή και η απλή έξοδος των φίλτρων αρκεί για καλή

οξυγόνωση;

Link to comment
Share on other sites

Και με τα 2 είσαι οκ αλλά αυτό θα το καταλάβεις και από τα ψάρια σου, αν αρχίσουν να ανεβαίνουν συνεχώς στην επιφάνεια για ανάσες τότε δεν έχεις σωστή οξυγόνωση.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφα. Αν θες διακοσμητικη γνωμη πιασε ολη την egeria σε ενα ματσακι ωστε να φτιαξεις μια ωραια συσταδα σε μια απο τις δυο ακρες. Το ιδιο με την valisneria. Αντε με την βαλισνερια βαρια δυο συσταδες. Και τα δυο ειναι φυτα πλατης. Στα πλαγια βαλε τους δυο εχινοδορους!

Link to comment
Share on other sites

Έχω σκοπό να πάρω ακόμη ένα γλαστράκι Egeria, οπότε μόλις το πάρω θα το κάνω όπως λες για να μην ανακατεύω συνέχεια. Τα σκόρπισα γιατί στην αρχή ήταν πολλά αλλά με τον καιρό φαγώθηκαν! :p

Στο τέλος θα μου φάνε και τις Ανούμπιες! :)

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, ataktoulis said:

Στο τέλος θα μου φάνε και τις Ανούμπιες! :)

 

Εμένα τις τρώνε. Για την ακρίβεια τρώνε όλα τα νέα φύλλα οπότε μετά από αρκετούς μήνες το φυτό έχει μείνει μόνο με τα μεγάλα φύλλα και γίνεται χάλια οπότε πέταγμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...