Jump to content

Ερωτησούλες για καλύτερες συνθήκες ζωης


Recommended Posts

Παιδια ειναι σοβαρα τα πραγματα το ενυδρειο βγαζει μια πολυ ασχημη μυρΩδια τα ψαρια τα μετρησα δεν εχει πεθανει αλλο .Αλλα το Σκαλαρι μυριζε πολυ ασχημα.

Ανοιγο το ντουλαπι που εχω το μπουκαλι με τοδιοξειδιο και βγαινει μια μποχα απο εκΕι μεσα!!!!!!!!!!!

Πειτε πως να βγαλω το διοξειδιο!

Απλα ανοιγω το μπουκαλι και το χυνω? Δεν με ενδιαφερουν τα βρωμοφυτα τελικα !!!!!!!!!!!!!!!!!

Τα ψαρακια μου γιατι μου ψοφησανΓΙΑΤΙΙΙΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ

....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 89
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Η κακή μυρωδιά είναι δείγμα ότι κάτι δεν πάει καλά γενικότερα...

Το διοξείδιο μπορεί να προκαλέσει 2 προβλήματα απ όσο ξέρω. Το ένα είναι η μεταβολή του ΡΗ και η άλλη η έλλειψη οξυγόνου. Πόσες φυσσαλίδες βγαίνουνε στη σκάλα το δευτερόλεπτο κατά προσέγγιση?

Αν τα ψάρια σου κάθονται συνέχεια στην επιφάνεια και δεν είναι ζωηρά, τότε ίσως έχεις έλλειψη οξυγόνου. Μια αντλία αέρα ίσως σε βοηθήσει μέχρι να δείς τι φταίει. Έλεγξε και την επιφάνεια του ενυδρείου αν έχει πιάσει κρούστα βρωμιάς που δεν επιτρέπει το σωστό αερισμό.

Κάνε και μια μέτρηση ΡΗ να δεις τι γίνεται. Το διοξείδιο ρίχνει το ΡΗ.

Από άλλες μετρήσεις πως τα πας? Αμμωνία, νιτρικά και νιτρώδη?

Τα φυτά σου σε τι κατάσταση είναι? μήπως έχουν πυκνώσει και υπάρχουνε στρώματα που σαπίζουνε από κάτω?

Αλλαγές κάθε πότε κάνεις και πόσο?

Link to comment
Share on other sites

εΠΙΣΗΣ παρατηρω τουσ κλοουν τα χρωματα τους εχουν ξεθοριασει υπερβολικα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το εβγαλα το διοξειδιο..Και ολα τα ψαρια ανοιγοκλεινουν γρηγορα το στομα!!! :hysterical::rasp::rasp::P:P

Link to comment
Share on other sites

2 φυσαλιδεσ βγαινουν τα ψαρια ειναι στην επιφανεια κ ανοιγοκλεινουν το στομα γρηγορα.ΑΛΛΑΓΕΣ καθε 15.

Τα φυτα ειναι σε καλη κατασταση. Οντοσ πανω πανω εχει πιασει μια κρουστα σαν βρωμια. ΑΧνη ομως.

Το διοξειδιο απλα το χυνω στο νεροχιτη ε? απο νιτρικα ειμαι μια χαρα εχτες εκανα ph ειναι θεε μουυυυυ εχει πεσει στο 6

Link to comment
Share on other sites

να κανω αλλαγη νερου?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, να κάνεις αλλαγή νερού.

Όπως τα ακούω είναι πολύ πιθανό να σου βγήκε υγρό από το μπουκάλι του nutrafin μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

τελικα εκανα μια αλλαγη νερου

εβγαλα το διοξειδιο.. δεν μπορειτε να φανταστητε τη μυρωδια ηταν αυτη.....

κ εβαλα το οξυγονο.

Τα ψαρακια μου δεν ανοιγοκλεινουν τωρα ποια το στομα. Ειναι καλυτερα

Βλεπω οτι το οξυγονο το χρειαζομαι κ δεν θα το ξαναβγαλω.

Και εννοειτε πως θα παω στο water inn να ρωτησω τι εγινε!!!

Γιατι εκεινη μου ρυθμισαν τη ροη του διοξειδιου.

Καλο βραδυ κ ευχαριστω για τη βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Να τα βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά

1.Το CO2 είναι άοσμο αέριο

2.Τα φυτά παράγουν οξυγόνο εάν εσύ έχεις πολύ λίγα φυτά τότε δεν φτάνει η παραγωγή οξυγόνου να καλύψει το ενυδρείο.

3.Έχεις κατά πάσα πιθανότητα πολύ αυξημένο CO2 το συμπεραίνω από το χαμηλό Ph σε παρακαλώ ανέφερε τη Ph, Kh, Gh είχες πριν.

4.Η μυρωδιά που έχεις μπορεί να είναι κάτι το απλό μπορεί και να είναι όμως κάτι το ανησυχητικό. Πώς μυρίζει σαν βούρκος ή σαν σάπιο αυγό, μυρίζει ξινίλας ή σαν αλκοόλ.

5.Άμεσα ανέβασε το Ph στα επίπεδα που είναι μαθημένα τα ψάρια τοποθέτησε την αεραντλία και κάνε γενναία αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται να μου βγηκε υγρο .?

Το μπουκαλι ειναι κατω στο ντουλαπακι και οταν εχυσα το υγρο ηταν πολυ σφιχτα κλεισμενο. Τι να πω το θεμα ειναι πανε τα ψαρακια μου αδικα!!

Γιατι τελικα κανω οτι μου λενε η αλλοι..

''Παρε χριστινα διοξειδιο θα ειναι καλυτερα τα φυτα παρε παρε κ ολο παρε.....!'!!!!!!!!!!!!

Και οριστε το αποτελεσμα...

Τεσπα καλο βραδυ

Link to comment
Share on other sites

1 ΜΥΡΙΖΕ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ME TO διοξειδιο πολυ ασχημα σαν βουρκος.

Kh=7

Gh=10

kai pH=EIXA 7,0

Εχω παραπολλα φυτα θα βαλω φοτο να δειτε.

ΚΑΙ οταν εχυσα στο μπανιο το διοξειδιο καθολου για αοσμο δεν μου φανηκε φοβερη μποχα σας λεω.

Link to comment
Share on other sites

υγρό μπορεί να βγήκε αν κουνήθηκε το μπουκάλι, και μπήκε μέσα στο σωληνάκι και έτσι ανέβηκε με τη πίεση και μπήκε στο νερό.

στη συγκεκριμένη περίπτωση, η αφαίρεση της αεραντλίας τείνει να κατεβάσει το PH.

Ταυτόχρονα, η χορήγηση CO2 κατεβάζει το PH.

Αν μπήκε και υγρό από το μείγμα στο ενυδρείο... τότε κι αν κατεβάζει το PH (συν άλλα σοβαρότερα προβλήματα).

Πιθανότερο λοιπόν είναι να βρίσκεται εκεί το πρόβλημα με τα ψάρια, άρα κάνε αρκετές προσεκτικές αλλαγές νερού και μέτρα με αξιόπιστα τεστ το PH κάθε φορά για να δεις που βρίσκεσαι.

Προσπάθησε να επαναφέρεις το PH και να καθαρίσει το νερό από την ασπρίλα που είδες.

Γενικότερα...

Εγώ αυτό που κατάλαβα όσο ασχολούμαι είναι το εξής.

Το ενυδρείο είναι εξαιρετικά περίπλοκο σύστημα και μπορεί να δυσκολέψει ακόμα και τους έμπειρους.

Άρα η λέξη κλειδί είναι η ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ.

Το βασικότερο είναι οι αλλαγές που θα θελήσει να κάνει κανείς να γίνουν αργά και να έχει προηγηθεί πολύ μελέτη.

Προσωπικά θα απέφευγα μια αλλαγή αν πρώτα δεν έννοιωθα ότι έχω καταλάβει πλήρως τις λειτουργίες που κρύβονται πίσω της.

Η συμβουλή να βάλεις CO2 δεν είναι λάθος (γιατί και η έλλειψη του μπορεί να σκοτώσει ψάρια)

Το ότι το nutrafin είναι ποιο ακίνδυνο από τη μπουκάλα είναι επίσης σωστό.

όταν γίνονται όμως αλλαγές, πάντα κάτι μπορεί να πάει στραβά, άρα πρέπει να είμαστε έτοιμοι με τα τεστ στο χέρι και να μετράμε συνέχεια (και να καταλαβαίνουμε τι μετράμε και γιατί βέβαια)

Έκανες αλλαγή νερού? τι λέει το PH?

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται να μου βγηκε υγρο .?

Το μπουκαλι ειναι κατω στο ντουλαπακι και οταν εχυσα το υγρο ηταν πολυ σφιχτα κλεισμενο. Τι να πω το θεμα ειναι πανε τα ψαρακια μου αδικα!!

Γιατι τελικα κανω οτι μου λενε η αλλοι..

''Παρε χριστινα διοξειδιο θα ειναι καλυτερα τα φυτα παρε παρε κ ολο παρε.....!'!!!!!!!!!!!!

Και οριστε το αποτελεσμα...

Τεσπα καλο βραδυ

Να προσέχεις τη σου λένε και πως σου τα λένε και ποιεί σου τα λένε εδώ υπάρχει πλήθος χομπίστων που έχει CO2 και δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Θα είναι κρίμα να τα παρατήσεις επειδή έγινε ένα λάθος. Σώσε τα ψαράκια σου τώρα και μετά ξανασυζητάμε για CO2. Μην ξεχνάς δεν σηκώνουν όλα τα ενυδρεία CO2, πάντοτε εξαρτάτε από τα φυτά και τα ψάρια που έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ οταν εχυσα στο μπανιο το διοξειδιο καθολου για αοσμο δεν μου φανηκε φοβερη μποχα σας λεω.

φυσιολογικό, το nutrafin και τα λοιπά έτσι βρωμάνε

Link to comment
Share on other sites

to PH eiani=7

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να πω οτι ανεβηκε γρηγορα.

Οσο αφορα για το διοξειδιο ΤΕΡΜΑ δεν προκειτε να ξαναβαλω!

Τα φυτα δεν με ενδιαφερει αν σαπιζουνε αλλα τα ψαρακια μου ειναι αλλιως κ δεν θα δεχτω να ξανασυμβει κατι τετοιο.

Οσο ασχολουμε με αυτο το χομπι τοσο μαθαινω..

Ευχαριστω για τις απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι δυνατον!!!!

Και του ειπα του υπαλληλου στο water inn οτι το ενυδρειο ειναι στο δωματιο μου!!!!

Δεν μου ειπε οτι μυριζει τοσο ασχημα.. Δεν μου ειπε καν οτι μυριζει!

Αλλιως δεν θα το επαιρνα!

Τι να πω ποια..........

Link to comment
Share on other sites

to PH eiani=7

η μυρωδιά? φεύγει ή επιμένει?

αν έφυγε η μυρωδιά, -και αφού επανήλθε το PH, δεν μπορώ να σκεφτώ τι άλλο μπορείς να κάνεις αυτή τη στιγμή.

καλό θα ήταν να διατηρήσεις και την αεραντλία ανοιχτή, αλλά να τη κλείνεις την ημέρα που έχουν φως τα φυτά σου.

Link to comment
Share on other sites

ενταξει η μυριζει βεβαια λιγο ακομα αλλα ελαχιστα.

Θατην αφησω το οξυγονο!

Τη μερα δεν χρειαζεται το ξερω///...

Ευχαριστω κ παλι

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα του διοξειδίου ήσουν απλά άτυχη, αλλά και ίσως σχετικά μή προετοιμασμένη. ΒΑΣΙΚΑ συστατικά για να προλάβουμε παρόμοιες καταστάσης διαρροής του υλικού που παράγει το αέριο στο νερό αλλά και το αντίστροφο, είναι η ανάστροφη βαλβίδα και το μπουκάλι "buffer" το οποίο παρεμβάλεται ανάμεσα στη φιάλη με το υλικό και το ενυδρείο.

Η ανάστροφη δεν επιτρέπει στο νερό του ενυδρείου να φτάσει στη φιάλη δημιουργώντας έτσι πιθανή διαρροή του (αυτό που μάλλον έπαθες). Από την άλλη το μπουκάλι "buffer" μπαίνει ακριβώς μετά από τη φιάλη για να συγκεντρώνει υγρά από πιθανά φουσκώματα του υλικού που παράγει το αέριο (άλλο ενδεχόμενο για το τι μπορεί να έπαθες, αλλά δεν ξέρω αν φουσκώνει το nutrafin όπως η μαγιά).

Έτσι ό,τι και να γίνει μπορείς να προλάβεις το κακό και να το διορθώσεις γρήγορα και εύκολα.

Επίσης δεν ξέρω τι παίζει με το nutrafin, αλλά μιας και βρωμάει, θα σου έλεγα να δοκιμάσεις την επόμενη φορά με την diy συνταγή με τη μαγιά και τη ζάχαρη, η οποία δεν μυρίζει καθόλου, πέρα από μια ελαφριά μυρωδιά της μαγιάς αν αφήσεις ανοιχτό το μπουκάλι.

Φυσικά αυτό που προέχει για τώρα είναι να σώσεις τα ψαράκια σου...

Link to comment
Share on other sites

Το ξανά τονίζω το CO2 είναι άοσμο. Τώρα το nutrafin τη άλλο περιέχει μέσα δεν γνωρίζω δεν χρησιμοποιώ τέτοια.

Αναφέρεις πως σε ενδιαφέρουν τα ψάρια σου και όχι τα φυτά, τότε έρχεσαι σε αντιφάσεις, διότι εάν σε ενδιαφέρουν τα ψάρια σου τότε πρέπει να βάλεις φυτά αισθάνονται τα ψάρια πολύ πολύ καλλίτερα.

Η πρόταση μου είναι τοποθέτησε φυτά που δεν έχουν υψηλές απαιτήσεις. Και όταν γεμίσει η τσέπη σου λεφτά αγόρασε ένα σύστημα CO2 για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Η άλλη λύση είναι να κάνεις ένα ενυδρείο Τανγκανίκα που δεν χεριάζετε ούτε φυτά ούτε CO2.

Υ.Γ. καταπληκτικό αβανταρ ταιριάζει με την περίπτωση σου.

Link to comment
Share on other sites

den κατα λαβαινω τι εννοεισ φιλε χρηστο..

Τι ειναι το τανγκανικα?

Τι ειανι το αβανταρ?

ΑΝ θυμασαι σου ειπα οτιε χω αρκετα φυτα.

Σχεδον ολα ειναι ευκολα.

Απλα πηρα διοξειδιο για να μεγαλωνουν ποιο καλα κτλ...

Δεν ηξερα οτι θα εκανα κακο στα ψαρακια.

Αυτο το nytrafin τερμα δεν το ξαναβαζω .

Για αργοτερα τι αλλο θα μπορουσα να βαλω?.. οχι βρομερο... ουτε επικινδυνο γιατι το εχω στο δωματιο μου το ενυδρειο κ δεν θελω μπουκαλες κ τετοια....

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που διαβασα δεν ειχες ρυθμισει σωστα την παροχη Co2 στο ενυδρειο σου.Το αποτελεσμα τα ψαρια να δυσκολευονται να αναπνευσουν λογω ελλειψης οξυγονου και υπερβολικης ποσοτητας Co2.Για το λογω αυτο ανεβηκαν στην επιφανεια.Το τανκανικα ειναι αλλο ειδος ενυδρειου .το αβανταρ ειναι η φωτο που εχεις βαλει στοπροφιλ σου.

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτογραφια απ το ενυδρειο μου.

Οπως βλεπεται εχω αρκετα φυτα και χρειαζομαι διοξειδιο.

Το nutrafin το ειχα παρει 20 ευρο.

Ποσο θα εχει ενα καλο αξιοπιστο διοξειδιο δηλαδη? Ετσι κιαλλος την αγορα θα την κανω το σεπτεμβριο.

Τα ψαρακια μου ειναι καλυτερα τωρα.

post-1907-1180001216_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ενυδρειο.Η καλυτερη λυση για Co2 ειναι ο ph controler ο οποιος ρυθμιζει την ποσοτητα co2 που πρεπει να μπει στο νερο σου.μαζι φυσικα με μανομετρα ηλεκτροβανα και μπουκαλα co2.οι τιμες παιζουν αναλογα μετην μαρκα το καταστημα κ.τλ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι εδώ τα πράγματα είναι μπερδεμένα και αν απαντάμε βιαστικά ή χωρίς να διαβάζουμε τα προηγούμενα, τα μπερδεύουμε περισσότερο.

Το nutrafin ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ άοσμο, ότι και να κάνουμε... είναι ζύμωση ζάχαρης/μαγιάς και βρώμάει το ίδιο εδώ και χιλιάδες χρόνια (βλέπε κρασί). Δηλ. από το μπουκαλάκι του δεν βγαίνει μόνο διοξείδιο.

Επίσης, το nutrafin ΔΕΝ ρυθμίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...