Jump to content

Ερωτησούλες για καλύτερες συνθήκες ζωης


Recommended Posts

:) Γεια σας κ παλι..

Σημερα το πρωι που κοιταξα το ενυδρειο μου ειδα την θερμοκρασια απο 26 που ηταν

να σκαρφαλωσε στολυς 28.

Εγω δυστηχως δεν εχω αγορασει ανεμιστηρακι κ για να αφησω ανοιχτο καπακι χλωμο το βλεπω...

Εβαλα το κλιματιστικο στους 19 στο δωματιο μου...

Εχω ξηλιασει βεβαια αλλα η θερμοκρασια κατεβηκε στους 27.

Θα μπορουσα να βαλω ενα μπουκαλι με παγωμενο νερο να κρυωσει λιγο το νερο?

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 89
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Θα έλεγα ότι είναι καλύτερα να βγάλεις τον θερμοστάτη από την μπρίζα ή να τον ρυθμίσεις σε μια χαμιλότερη θερμοκρασία

Αλλά νομίζω ότι 28 βαθμοί δεν είναι τόσο βλαβερή θερμοκρασία

βασικά εξαρτάτε από τα ψάρια που έχεις μέσα

αν κάΝΩ λάθος κάπου ας με διορθώσει κάποιος πιο έμπειρος

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι είναι καλύτερα να βγάλεις τον θερμοστάτη από την μπρίζα ή να τον ρυθμίσεις σε μια χαμιλότερη θερμοκρασία...

Δεν είναι το πρόβλημα από το θερμοστάτη, αλλά από τη υψηλή θερμοκρασία περιβάλλοντος, που λόγω ζέστης αυτές τις ημέρες εκτοξεύει τα "ανοχύρωτα ενυδρεία" στα ύψη, με δυσάρεστα αποτελέσματα για ψάρια και φυτά... Φροντίστε να αντιμετωπίσετε το θέμα γιατί όντος υπάρχει πρόβλημα (ή μπορεί να δημιουργηθεί).

...Αλλά νομίζω ότι 28 βαθμοί δεν είναι τόσο βλαβερή θερμοκρασία...

Είναι. Και τα κοινά τροπικά ψάρια δεν πρέπει να ζουν σε τέτοια θερμοκρασία για πολύ καιρό γιατί εγκυμονούνται προβλήματα (πλην ειδικών περιπτώσεων θεραπείας ή κάποιων ειδών που θέλουν τέτοιες θερμοκρασίες). Υπάρχουν και κάποια είδη που σε τέτοιες θερμοκρασίες (ή λίγο παραπάνω) για μερικές μέρες, πεθαίνουν ("σκάνε"...).

Οσο για το παγωμένο μπουκάλι στο ενυδρείο είναι μόνο λύση μεγάλης ανάγκης που πρέπει να γίνεται προσεκτικά και μεθοδικά. Επίσης έχει πολύ μικρά αποτελέσματα σε μέτριου μεγέθους ενυδρεία (σχεδόν καθόλου σε μεγάλα) και απαιτούνται μεγάλες ποσότητες και συνεχείς αλλαγές για να μπορείς να διατηρείς τη θερμοκρασία συνεχώς σε ανεκτά επίπεδα (πολύ μεγάλος μπελάς, σου μιλάω εξ ιδίας πείρας, παλιότερα).

Χρειάζονται πιο μόνιμες και απλές-λειτουργικές λύσεις (πχ ανεμιστηράκια ή κλιματιστικό στο χώρο που είναι το ενυδρείο).

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!

Να ρωτησω..

Πηγα κ αγορασα στικ για ποιο γρηγορα τεστ εχω βεβαια κ υγρα .

Πηγα κ πηρα τισ τετρα 25 στικ 25 ευρο.

Υπηρχε με 50 στικ τισ JBL ΜΕ 7 ΕΥΡΟ νομιζω, και τισ σερα ειδα ποιο φτηνα ακομα.

Γενικα οι τροφες που κοιταξα τισ τετρα ηταν ποιο ακριβες απο τις αλλες δυο.

Ποια λετε ειναι η καλυτερη εταιρια ποιοτικα.

Τουλαχιστων να δινω λεφτα αλλα να πιανουν τοπο.

Ακομα πηρα κατι νοστιμιες για τα ψαρακια τισ τετρα γαριδουλες αλλα 8 ευρο.

Γενικα ποια ειναι η καλυτερη.

ευχαριστω..

Α και κατι αλλο υπαρχει ποστ εδω να διαβασω γενικα με τις παραμετρους νερου? ΠΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ9 ΚΑΘΕΝΑ? pH..KH.. κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κι αλλιώς με τα στικ τα πέταξες τα λεφτά σου.Οποια και να πάρεις είναι για τα μπάζα.

Link to comment
Share on other sites

ωραια ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κι αλλιώς με τα στικ τα πέταξες τα λεφτά σου.Οποια και να πάρεις είναι για τα μπάζα.

Αν τα συγκρίνεις "στεγνά" και απόλυτα με τις τιμές που σου δίνουν τα υγρά ή με τις πραγματικές τιμές του νερού σου, ναι, είναι για τα μπάζα. Ομως θα σας πω πως μπορείτε να τα κάνετε λίίίγο πιο αξιόπιστα...

Χρησιμοποιώ υγρά τεστ της ΑΡΙ, αλλά έχω και τα στικ της eSHa (Aqua quick test) τα οποία τα θεωρώ οικονομικά και σχετικά πιο αξιόπιστα (για την κατηγορία των στικ μιλάω). Αφιέρωσα λοιπόν ένα μεγάλο διάστημα παλιότερα, μετρώντας και με τα δύο τα νερά μου. Ετσι, μπόρεσα να εντοπίσω στο περίπου τις διαφορές (με αποτέλεσμα να μπορώ να "διαβάζω" πιο σωστά τα στικ) και θα πρέπει να σας πω ότι σήμερα όσες φορές τα έχω τσεκάρει ξανά, διαπιστώνω πλέον ότι δεν πέφτω και πολύ έξω. Φυσικά δεν παίρνω τοις μετρητοίς αυτά που μου λένε, αλλά μεταφράζω τις χρωματικές κλίμακες, με βάση τα αποτελέσματα των υγρών. Βέβαια, οι αποκλίσεις παραμένουν σημαντικές όταν θέλεις ακρίβεια, αλλά έτσι μπορώ και έχω ένα γρήγορο μπούσουλα των βασικών τιμών του νερού ενυδρείων χαμηλών απαιτήσεων, πολύ γρήγορα και εύκολα. Και αν χρειαστεί από αυτά που θα δω, μπορεί να πάω και σε μέτρηση μεγαλύτερης ακρίβειας με τα υγρά... Και για τέτοια χρήση (και με τέτοιο τρόπο) είναι μια χαρά τα στικ και όχι για τα μπάζα... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

:rasp: Γεια σας κ παλι..

Σημερα το πρωι που κοιταξα το ενυδρειο μου ειδα την θερμοκρασια απο 26 που ηταν

να σκαρφαλωσε στολυς 28.

Εγω δυστηχως δεν εχω αγορασει ανεμιστηρακι κ για να αφησω ανοιχτο καπακι χλωμο το βλεπω...

Εβαλα το κλιματιστικο στους 19 στο δωματιο μου...

Εχω ξηλιασει βεβαια αλλα η θερμοκρασια κατεβηκε στους 27.

Θα μπορουσα να βαλω ενα μπουκαλι με παγωμενο νερο να κρυωσει λιγο το νερο?

Τι λετε?

:P Χρηστίνα γεια σου. 1) Βγάλε τον θερμοστάτη από την πρίζα. 2) Το μπουκάλι με το παγομένο νερό το δούλεβα παλιά με πολύ καλά αποτελέσματα , μεχρι που το αντικατέσα με τσίλερ και ησήχασα. 3) το κλημτιστικό κανει μεγάλη δουλιά (αρκεί να μην πάθεις καμια ψύξη) :thumbup:

Αν τα συγκρίνεις "στεγνά" και απόλυτα με τις τιμές που σου δίνουν τα υγρά ή με τις πραγματικές τιμές του νερού σου, ναι, είναι για τα μπάζα. Ομως θα σας πω πως μπορείτε να τα κάνετε λίίίγο πιο αξιόπιστα...

Χρησιμοποιώ υγρά τεστ της ΑΡΙ, αλλά έχω και τα στικ της eSHa (Aqua quick test) τα οποία τα θεωρώ οικονομικά και σχετικά πιο αξιόπιστα (για την κατηγορία των στικ μιλάω). Αφιέρωσα λοιπόν ένα μεγάλο διάστημα παλιότερα, μετρώντας και με τα δύο τα νερά μου. Ετσι, μπόρεσα να εντοπίσω στο περίπου τις διαφορές (με αποτέλεσμα να μπορώ να "διαβάζω" πιο σωστά τα στικ) και θα πρέπει να σας πω ότι σήμερα όσες φορές τα έχω τσεκάρει ξανά, διαπιστώνω πλέον ότι δεν πέφτω και πολύ έξω. Φυσικά δεν παίρνω τοις μετρητοίς αυτά που μου λένε, αλλά μεταφράζω τις χρωματικές κλίμακες, με βάση τα αποτελέσματα των υγρών. Βέβαια, οι αποκλίσεις παραμένουν σημαντικές όταν θέλεις ακρίβεια, αλλά έτσι μπορώ και έχω ένα γρήγορο μπούσουλα των βασικών τιμών του νερού ενυδρείων χαμηλών απαιτήσεων, πολύ γρήγορα και εύκολα. Και αν χρειαστεί από αυτά που θα δω, μπορεί να πάω και σε μέτρηση μεγαλύτερης ακρίβειας με τα υγρά... Και για τέτοια χρήση (και με τέτοιο τρόπο) είναι μια χαρά τα στικ και όχι για τα μπάζα... :rasp:

:P Συμφονώ σε Όλα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κι αλλιώς με τα στικ τα πέταξες τα λεφτά σου.Οποια και να πάρεις είναι για τα μπάζα.

Δεν συμφωνω και μαλιστα με τοσο απολυτες αποψεις!Σιγουρα τα υγρα ειναι μακραν πιο ακριβη στις μετρησεις τους και πολυ πιο αξιοπιστα.Παρολα αυτα, τα στικ ειναι χρησιμα οταν ξερεις το ποσοστο αποκλισης που εχουν απο τα υγρα (οπως ειπε ο Ντινος).Μπορεις να γνωριζεις γρηγορα, αν εχει αλλαξει κατι τοσο σημαντικα που να γινεται επικινδυνο.Κατα τη γνωμη μου, λοιπον, δεν τα πεταξες τα λεφτα σου και δεν ειναι αχρηστα τα στικ! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

hellooooo :hysterical:

Moliς γυρισα απο το water inn......

Kala τι καταπληκτικο μαγαζι ηταν αυτο?????????????????

Τωρα εχω προβλημα... νομιζω οτι αυτο ενυδρειο που εχω δεν ειναι τιποτα σε αυτα που ειδααα.

Λοιπον αρχιζωωωω.

1 Πηρα διοξειδιο του ανθρακα μαρκασ nutrafin ειναι ενα μπουκαλακι που βαζεισ 3 σακουλακια κ νερο του ενυδρειου και βαζεισ μια σκαλιτσα μεσα στο ενυδρειο κ μετα απο 2 μερες βγαζει διοξειδιο!!

Τωρα αρα βγαζω και το οξυγονο δεν χρειαζεται καθολου..

2 Εχω φιλτρα μεσα στο ενυδρειο μου τησ juwel ta (125 λιτρα) ενα μαυρο που εχει πισω.. κ εχω παρει κ ενα δευτερο σαν βοηθημα μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται.

Στην συναντηση που πηγα μου ειπαν να προσθεσω στο μακαρονι τησ JBL ΠΟΥ ΕΧΩ tropical.

Aλλα επειδη τους ειχαν τελειωσει μου ειπαν Κατω κατω στο φιλτρο (εχω ΜΑΚΑΡΟΝΙ μισο σακουλακι της JBL )να προσθεσω κ το υπολοιπο που εχω,απο πανω ενα μικρο σφουγγαρακι απο πανω ths eheim substrat pro ολο να το βαλω σε μια καλτσα, ενα σφουγγαρακι ακομα και υαλοβαμβακα και εχω ενα πολυ καλο φιλτρο που θα μου κρατησει κανα2 χρονια.Χωρισ να βαλω το tropical. ΤΙ ΛΕΤΕ???

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΙΣΤΙΝΑ πολύ καλά σου τα είπανε όπως και εμείς στην συνάντηση.

Γιατί έχεις ακόμα αμφιβολίες ?

Link to comment
Share on other sites

hellooooo :rasp:

Moliς γυρισα απο το water inn......

Kala τι καταπληκτικο μαγαζι ηταν αυτο?????????????????

Τωρα εχω προβλημα... νομιζω οτι αυτο ενυδρειο που εχω δεν ειναι τιποτα σε αυτα που ειδααα.

Λοιπον αρχιζωωωω.

1 Πηρα διοξειδιο του ανθρακα μαρκασ nutrafin ειναι ενα μπουκαλακι που βαζεισ 3 σακουλακια κ νερο του ενυδρειου και βαζεισ μια σκαλιτσα μεσα στο ενυδρειο κ μετα απο 2 μερες βγαζει διοξειδιο!!

Τωρα αρα βγαζω και το οξυγονο δεν χρειαζεται καθολου..

2 Εχω φιλτρα μεσα στο ενυδρειο μου τησ juwel ta (125 λιτρα) ενα μαυρο που εχει πισω.. κ εχω παρει κ ενα δευτερο σαν βοηθημα μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται.

Στην συναντηση που πηγα μου ειπαν να προσθεσω στο μακαρονι τησ JBL ΠΟΥ ΕΧΩ tropical.

Aλλα επειδη τους ειχαν τελειωσει μου ειπαν Κατω κατω στο φιλτρο (εχω ΜΑΚΑΡΟΝΙ μισο σακουλακι της JBL )να προσθεσω κ το υπολοιπο που εχω,απο πανω ενα μικρο σφουγγαρακι απο πανω ths eheim substrat pro ολο να το βαλω σε μια καλτσα, ενα σφουγγαρακι ακομα και υαλοβαμβακα και εχω ενα πολυ καλο φιλτρο που θα μου κρατησει κανα2 χρονια.Χωρισ να βαλω το tropical. ΤΙ ΛΕΤΕ???

:rasp: Γεια σου Χρηστήνα σε βλέπω πολύ ανεβασμένη. :hysterical:

:P 1) Βγάλτο από την πρίζα και βάλτο στην καβάνζα (αχρίαστο να είναι). :thumbup:

:P 2) Προχώρα ακάθεκτη :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - smara747
Link to comment
Share on other sites

1 Πηρα διοξειδιο του ανθρακα μαρκασ nutrafin ειναι ενα μπουκαλακι που βαζεισ 3 σακουλακια κ νερο του ενυδρειου και βαζεισ μια σκαλιτσα μεσα στο ενυδρειο κ μετα απο 2 μερες βγαζει διοξειδιο!!

Τωρα αρα βγαζω και το οξυγονο δεν χρειαζεται καθολου..

Προσοχη στο CO2 γιατι δεν ειναι τσο αθωο οσο φαινεται .Απο τη μια στιγμη στην αλλη μπορει να μετατρεψει καταστασεις και να τρεχεις και να μην φθανεις :hysterical::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια μεχρι στιγμησ..

Ποτε το κανω ομωσ? εαν βγαλω τα σφουγγαρια και προσθεσω το substrac δεν ειναι σαν να τα κανω ολα απο την αρχη? μηπωσ πρεπει να φυγουν τα ψαρια απο μεσα να στρωσει με αυτα τα υλικα και μετα τα βαζω?? Η και μετα ψαρια μεσα δεν υπαρχει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη???? Μην με ανχονεις?

Μπορει να παθουν κατι τα ψαρια μου? δηλαδη βλακεια εκανα που το αγορασα το οξυγονο??

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια μεχρι στιγμησ..

Ποτε το κανω ομωσ? εαν βγαλω τα σφουγγαρια και προσθεσω το substrac δεν ειναι σαν να τα κανω ολα απο την αρχη? μηπωσ πρεπει να φυγουν τα ψαρια απο μεσα να στρωσει με αυτα τα υλικα και μετα τα βαζω?? Η και μετα ψαρια μεσα δεν υπαρχει προβλημα

:hysterical: Όχι δεν είναι σαν να τα κάνεις όλα από την αρχή γιατί υπάρχει αποικία από το παλιό υλικό που έχεις κάτω κάτω , και θα απλοθεί και στα καινούργια σου υλικά. Έτσι όταν ξεκινήσεις το φύλτρο σου αυτό θα συνεχίσει από το σημείο που το σταμάτησες και μέρα με την μέρα θα δουλέβει όλο και καλήτερα. :rasp:

δηλαδη???? Μην με ανχονεις?

Μπορει να παθουν κατι τα ψαρια μου? δηλαδη βλακεια εκανα που το αγορασα το οξυγονο??

:rasp: Μην ανχόνεσαι ποιό επικύνδηνα είναι αυτά με την μπουκάλα υψιλής πίεσης (με τα μανόμετρα) και αυτό γιατί ο έλεγχος γίνεται μέσο μιας ηλεκτροβάνας που άμα κολήσει δήνει συνέχεια μεγάλη ποσότητα CO2 με αποτέλεσμα να πέσει απότομα το PH σου και αυτό δεν είναι καλό. το δικό σου σύστημα είναι χαμιλής πίεσης και συνεχόμενης ροής οπότε μην φοβάσε . :P

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη???? Μην με ανχονεις?

Μπορει να παθουν κατι τα ψαρια μου? δηλαδη βλακεια εκανα που το αγορασα το οξυγονο??

Δεν αγόρασες οξυγόνο. ΔΙΟΞΕΙΔΙΟ αγόρασες.

Καμία σχέση το ένα με το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι διοξειδιο αυτο εννουσα.

Οκ ευχαριστωωω Σημερα θα ξεκινησω να φτιαξω το καινουργιο μου φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

Ναι διοξειδιο αυτο εννουσα.

Οκ ευχαριστωωω Σημερα θα ξεκινησω να φτιαξω το καινουργιο μου φιλτρο

:rasp: Καλή επιτυχία :rasp::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!

Τι κανετε..

Θελω να ρωτησω..

Τωρα που εχει πεσει λιγο η θερμοκρασια κ κανει λιγο κρυο η θερμοκρασια του ενυδρειου μου ειναι 25 βαθμους.

Δεν υπαρχει προβλημα?

Τον θερμοστατη των εχω εκτος λειτουργιας.

Και κατι ακομα...

Τωρα που εβαλα διοξειδιο στο ενυδρειο χρειαζεται να ριχνω το διοξειδιο και ολα τα υπολοιπα που εχω παρει για τα φυτα ..?

Ειναι σε υγρη μορφη.

Ειναι της seachem

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!

Τι κανετε..

Θελω να ρωτησω..

Τωρα που εχει πεσει λιγο η θερμοκρασια κ κανει λιγο κρυο η θερμοκρασια του ενυδρειου μου ειναι 25 βαθμους.

Δεν υπαρχει προβλημα?

Τον θερμοστατη των εχω εκτος λειτουργιας.

Και κατι ακομα...

Τωρα που εβαλα διοξειδιο στο ενυδρειο χρειαζεται να ριχνω το διοξειδιο και ολα τα υπολοιπα που εχω παρει για τα φυτα ..?

Ειναι σε υγρη μορφη.

Ειναι της seachem

1) Δεν υπάρχει πρόβλημα με την θερμοκρασία.

2)Όλα τα υπόλοιπα που έχεις πάρει για τα φυτά θα τα συνεχήσεις κανονικά. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

:P:P ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!!!!

Μου ψοφησαν 3 ψαρακια ενα βρηκα σημερα κ 2 χτες!!!!!

Δεν μπορω να καταλαβω τι εγινε??????

Μηπως φταιει που εβγαλα το οξυγονο!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Γιατι τωρα που μιλησα με ενα φιλο μου μου ειπε οτι εκανα χαζομαρα που εβγαλα το οξυγονο!!!

Το εχω βγαλει περιπου 10 μερες κ λιγοτερο κ μου ψοφησαν 3 ψαρια!!!!

Ημηπως φταιει που εβαλα το διοξειδιο αφηστε που εχει και μια απαισια μυρωδια ενω ανοιγω το ενυδρειο!!!

Το διοξειδιο μυριζει καπως/..........

Η μηπως που εβγαλα το αλλο επιπροσθετο φιλτρο?????

Δεν ξερω τι νακανωωωωωω μου ψοφησαν τα σκαλαρακια μου.................................................... :hysterical::rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έβαλες υπερβολικά πολύ CO2?

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις υπερβολικο????

Ειναι μια σκαλιτσα που μπαινει στο ενυδρειο και βγαινει σαν μπουρμποληθρες το διοξειδιο!!

Πηγα στο waterinn κ μου το εφτιαξαν!! Σιγουρα θα φταει το διοξειδιο και τους ρωτησα!!!!!

ΘΑ ΠΑΘΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ... ΟΡΙΣΤΕ ΤΩΡΑ!!

να το βγαλω?

Πειτε μου τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρω τα ψαρια..Ανοιγουν πολυ γρηγορα το στομα..

ΟΙ κλουν κ το γατοψαρο εδω κ 3 μερεσς εχουν κρυφτει.

Το γατοψαρο δεν τρωει ποια. Πανε τα ψαρακια μου.. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...