Jump to content

Μαύρη τριχοειδη αλγη


Recommended Posts

Χρόνια πολλά κ καλά,υγεία σε όλους!!!καμιά βδομάδα ενώ έχω απαλλαγεί απ' την καφέ άλγη κ την την άλγη που είναι σαν χνούδι(μούσι το λέω εγώ)έχουν πιάσει τα φυτά κ τα ξύλα τρίχες μαύρες!!!!άλγη!!!τι κάνω;;φεύγει κάνοντας κύκλο όπως οι άλλες άλγες;ακόμα δεν είναι πολύ πολύ ενοχλητικό,αλλά δεν μαρεσει!

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις ενυδρείου υπάρχουν?  Νιτρικά φωσφορικά? Αλλαγές νερού κάθε πότε κάνεις? Από κυκλοφορία νερού πως είσαι? Τι φωτισμός υπάρχει? Πόση ώρα φωτίζεις το ενυδρείο?:)

Link to comment
Share on other sites

Νιτρικά κομπλέ,10-20 πάντα,αλλαγή νερού κάθε βδομάδα 40-50 λίτρα(rio 180,άρα περίπου 160 καθαρά)φωτισμός led το μαμα,8 ώρες ακριβώς κάθε μέρα,κυκλοφορία έχω το μαμά φίλτρο κ ένα sun sun 302(δεν έχει τρελή κυκλοφορία αλλά κ με τα δύο μαζί "τσουλαει"το νερό.βεβαια είναι νέο το ενυδρείο κάνα ενάμιση μήνα τώρα,αλλά μετρήσεις κομπλέ όλες κ πάντα.να βάλω κάνα κερατοφυλλο;κάνει δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

Staghorn Algae δες εδω , σε νεο ενυδρειο συχνα εμφανιζεται.



Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα..αλλά εγώ κρατάω καθαρό το ενυδρείο κ οι μετρήσεις μου είναι σωστές κ οι ώρες φωτισμού δεν είναι πολλές ούτε λίγες(8 ώρες).τι προτείνεις;;;απλά να περιμένω;;;μήπως επειδή ο ανσιστρους που έχω γεμίζει ακαθαρσίες φουλ όλο το βυθό;αλλά κάθε λίγο τα ρουφάω όλα!το λέω αυτό γιατί έλεγε ότι μπορεί να φτάσει αν είναι βρώμικο το ενυδρείο.αα κ έχω και στα τζάμια μικρες μικρές κουκίδες πράσινες,τα θα καθαρίζω με ζόρι αλλά σε καμιά βδομάδα βγαίνει πάλι...είδα κάτι παρόμοιο μέσα στο αρθρο(green spot algae)..k λέει πολλες φορές λαμβάνεται ως ποιοτικός δείκτης του ενυδρείου.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος liakos7 έγραψε:

Το διάβασα..αλλά εγώ κρατάω καθαρό το ενυδρείο κ οι μετρήσεις μου είναι σωστές κ οι ώρες φωτισμού δεν είναι πολλές ούτε λίγες(8 ώρες).τι προτείνεις;;;απλά να περιμένω;;;μήπως επειδή ο ανσιστρους που έχω γεμίζει ακαθαρσίες φουλ όλο το βυθό;αλλά κάθε λίγο τα ρουφάω όλα!το λέω αυτό γιατί έλεγε ότι μπορεί να φτάσει αν είναι βρώμικο το ενυδρείο.αα κ έχω και στα τζάμια μικρες μικρές κουκίδες πράσινες,τα θα καθαρίζω με ζόρι αλλά σε καμιά βδομάδα βγαίνει πάλι...είδα κάτι παρόμοιο μέσα στο αρθρο(green spot algae)..k λέει πολλες φορές λαμβάνεται ως ποιοτικός δείκτης του ενυδρείου.. 

Θα περασει.Απλα κρατα το φιλτρο καθαρο, μην ανακατευεις τον βυθο,αλλαγες νερου λιγο πιο συχνα, μπορεις να ποτιζεις το ξυλο με Excel απο μια συριγγα με βελονα(δοσολογια μην υπερβαινεις)-σε 3-ς μερες το ξυλο-καθαρο. Με τα φυτα το ιδιο, απλα φτιαχνεις διαλύμα νερο με το Excel 1:1 - να μην καψεις τα φυλλα και ποτιζεις απο αποσταση 2-3 εκ σιγα σιγα.

Ολα αυτα κανεις, οταν τα φιλτρα ειναι κλειστα. Μετα απο 2-3 λεπτα, ανοιγεις και παλι. Αρχισε απο 0:52 :)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Μέσα στο νερό όλα αυτά;δεν πειράζει τα ψάρια το υλικό αυτό;κ αλλαγές πόσο πιο συχνά;δεν μπορώ πιο συχνά από βδομάδα,δυστηχως!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Απλα να ξερεις οτι αν δεν βρεις την αιτια της αλγης και να τη διορθωσεις,οσα μπουκαλια εξελ και να ριξεις αυτη θα ξαναβγει μετα.

Γι αυτη την αλγη παιζουν πολυ παραγοντες με τους πιο βασικους να ειναι η κυκλοφορια του νερου (μεγαλη η πολυ μικρη) και με τα σκαμπανευασματα του co2.

Χρησιμοποιεις co2 και αν ναι πως?

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος liakos7 έγραψε:

 

Μεσα στο νερο. https://www.seachem.com/flourish-excel.php

Δοσολογια 5 ml gia 200l nerou.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιώ τίποτα...αν αλλά αυτά ευθύνονται στα φυτά,τα ξηλωνω όλα δεν με νοιάζει!

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Δεν χρησιμοποιώ τίποτα...αν αλλά αυτά ευθύνονται στα φυτά,τα ξηλωνω όλα δεν με νοιάζει!

Δεν καταλαβα τιποτα. Ποιος ευθυνεται; Δεν θα χρησιμοποιεις τι; Θα ξηλωσεις τι;

Link to comment
Share on other sites

Αν οι άλγες ευθύνονται στα φυτα-,φυτεμένα ενυδρεία,λέω,τα ξηλωνω τα φυτά κ τα πετάω κ τελος

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

On 31/12/2018 at 3:33 ΜΜ, το μέλος liakos7 έγραψε:

Αν οι άλγες ευθύνονται στα φυτα-,φυτεμένα ενυδρεία,λέω,τα ξηλωνω τα φυτά κ τα πετάω κ τελος

Αλγες υπαρχουν παντου, και στα φυτεμενα και στα fish only.

Εχω τρια φυτεμενα και μηδεν αλγες. Τα δυο απο αυτα ειναι χωρις CO2.

Το ενυδρειο για να στρωσει καλα καλα μπορει να χρειαστει να περασουν και 3-ς μηνες.

Υπομονη....

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Αν είναι να φύγει μόνο του...κάνω υπομονή!!χαλάλι!!

Θα φυγει αν -

θα κρατας το ενυδρειο (και το φιλτρο) καθαρο

θα κανεις αλλαγες νερου τακτικα

θα ρυθμισεις την κυκλοφορια του νερου

αλλιως μονο υπομονη δεν φτανει :)

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα και χρόνια πολλά.

Δυστυχώς η άλγη δεν κοιτάει ενυδρείο είτε αυτό είναι γλυκού ή θαλασσινού φυτεμένο ή μή. Αυτό που προσπαθούμε να πετύχουμε όλοι είναι η ισορροπία μεταξύ φωτισμού-διοξειδίου και λιπασμάτων. Είναι ξενέρωμα το ξέρω αλλά λάβε υπ'όψιν ότι η ωρίμανση του ενυδρείου παίζει σημαντικό ρόλο και στις άλγες. Για παράδειγμα διάβασε ένα άρθρο από ένα μέλος του φόρουμ σχετικά με την τριχοειδή άλγη που σίγουρα θα συναντήσουμε κάποια στιγμή σε ένα φυτεμένο.

Εσύ να κάνεις τις ρουτίνες που πρέπει όπως σου είπε και η @natateo και άσε την φύση να κάνει τη δουλειά της. Ως γνωστόν ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι εκτός των πιο πάνω, αν βάλεις και ένα φυτό που να τραβάει τα πολλά θρεπτικά θα βοηθήσει αρκετά. Το κερατόφυλλο νομίζω κάνει πολύ καλή δουλειά σε (και) σε τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο το κρατάω όσο μπορώ καθαρό,όπως κ το βυθό(όσο μπορώ)αλλαγές κανω,υπομονή έχω,τώρα τη ροή δεν μπορώ να.την αλλάξω στα φίλτρα(αν ευθύνεται κάτι τέτοιο).κ ίσως να πάρω ένα δύο κερατοφυλλο να δω πως θα πάει..

Link to comment
Share on other sites

On 30/12/2018 at 10:57 ΠΜ, το μέλος rastafarian έγραψε:

Καλημερα.

Απλα να ξερεις οτι αν δεν βρεις την αιτια της αλγης και να τη διορθωσεις,οσα μπουκαλια εξελ και να ριξεις αυτη θα ξαναβγει μετα.

Γι αυτη την αλγη παιζουν πολυ παραγοντες με τους πιο βασικους να ειναι η κυκλοφορια του νερου (μεγαλη η πολυ μικρη) και με τα σκαμπανευασματα του co2.

Χρησιμοποιεις co2 και αν ναι πως?

+1

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...